Table of Contents
Sadzby kryptofinancovania sú platby, ktoré sa pravidelne uskutočňujú medzi jednotlivcami na trhu s večnými termínovanými obchodmi. Keďže platnosť otvorených termínovaných kontraktov nikdy nevyprší, spotová cena a cena otvoreného kontraktu sa môžu rozchádzať. úrokové sadzby podielových fondov pomáhajú pri synchronizácii týchto cien. Dlhé pozície zaplatia krátkym pozíciám sumu financovania, ak je miera financovania kladná.
Cena otvoreného futures kontraktu je blízka hodnote indexu, pretože miery financovania uzatvárajú rozdiel medzi nimi. Približuje sa spotovým cenám a pokrýva časť straty spôsobenej neurčitosťou. Sadzby financovania používajú všetky burzy kryptomenových derivátov pre večné kontrakty, pričom obvyklou jednotkou sú percentá.
Z pohľadu brokera je financovanie hotovosť, ktorá bola investovaná s cieľom otvoriť a uzavrieť obchod. Platby medzi dlhými a krátkymi pozíciami v trvalých futures sa uskutočňujú každú hodinu ako transakcie financovania FTX. Ak máte dlhú pozíciu a TFX Funding bol kladný, budete musieť zaplatiť tento podiel veľkosti vašej pozície
Úroková sadzba a prémiový index sú dve zložky sadzby financovania.
Na druhej strane, spotové obchodovanie znamená, že zákazník nakupuje a ukladá svoje bitcoiny do peňaženky. Majú možnosť vymieňať, nakupovať a predávať mince za dnešnú trhovú hodnotu. Podľa niektorých teológov je to jediný druh obchodovania s kryptomenami, ktorý je prípustný.
Sadzby financovania približujú cenu večného futures kontraktu k hodnote indexu. To umožňuje priblížiť sa spotovým cenám a vyplniť časť medzery spôsobenej otvorenou duráciou.
Väčšina búrz s kryptomenovými derivátmi využíva otvorené sadzby financovania kontraktov a najčastejším podielom je percento.
Miera financovania je dôsledkom aktivity na trhu a môže sa využiť na analýzu trhu s derivátmi, ktorý je zároveň kľúčovým faktorom tvorby cien na trhu. Korelovať vysokú mieru financovania s budúcim poklesom cien však môže byť chybou. Na býčom trhu sú v priemere vysoké miery financovania spravidla sprevádzané vyššími cenami.
Možnosť obchodovať častejšie s kratšími obdobiami držby.
Aké faktory ovplyvňujú mieru financovania?
Úroková sadzba aj prémia sú zložkami sadzby financovania.
Úroková sadzba na termínovaných obchodoch Binance je pevne stanovená na 0,03 % denne (0,01 % za interval financovania), s výnimkou kontraktov ako BNBUSDT a BNBBUSD, ktoré majú kĺzavú úrokovú sadzbu 0 %. Prémia sa medzitým mení v závislosti od rozdielu medzi cenou trvalého kontraktu a cenou podľa trhovej hodnoty.
Ak je trh extrémne volatilný, cena trvalej zmluvy a cena podľa trhovej hodnoty sa môžu líšiť. Za takýchto okolností prémia rastie alebo klesá v súlade s tým.
Vysoká prémia znamená obrovské rozpätie. Malé rozpätie medzi dvoma cenami znamená nízku prémiu.
Keď je miera financovania kladná, cena trvalého kontraktu je vyššia ako cena podľa trhovej hodnoty, takže obchodníci s dlhými pozíciami musia platiť za krátke pozície. Záporná miera financovania znamená, že cena nekonečného kontraktu je nižšia ako cena podľa trhovej hodnoty, čo znamená, že krátke pozície stoja dlhé pozície.
Dôležitú úlohu zohráva nálada na trhu
Z historického hľadiska boli sadzby financovania kryptomien neoddeliteľne spojené s celkovým vývojom podkladového aktíva. Tento vzťah nie je vzťahom príčiny a následku; ide skôr o koreláciu. Počas 30-dňového obdobia bola korelácia medzi sadzbami financovania a spotovými cenami BTC nasledovná:
Ako je vidieť na grafe 1, sadzby financovania sa od začiatku roka takmer zdvojnásobili, keďže ceny BTC vzrástli. Obchodníci využili vyššiu mieru financovania na otvorenie dlhých otvorených kontraktov, čím udržali ceny v synchronizácii so spotovými burzami.
Porovnanie historických sadzieb financovania na platformách pre kryptomenové deriváty
Otvorené kontrakty sú teraz k dispozícii na siedmich najdôležitejších obchodných platformách. Obchodníci uprednostňujú platformy s najnižšími sadzbami financovania, pretože nízka sadzba financovania môže mať významný vplyv na zisky a straty. Tu je stručný prehľad sadzieb financovania bitcoinových futures na hlavných burzách
Celkovo najvyššie burzy ponúkali v priemere 0,015 % financovania. Tieto sadzby sú ovplyvnené zmenami v cene podkladového aktíva.
Podľa spoločnosti Skew sú historické sadzby financovania Binance Futures nižšie ako priemer trhu s mediánom 0,0094 %. Napríklad, zatiaľ čo iné platformy môžu za rovnakú pozíciu na Binance Futures účtovať o desať až 20 percent viac, obchodník zaplatí 9,4 USD za pozíciu vo výške 100 000 USD.
Ako používať pákový efekt
Binance Futures umožňuje manuálne nastaviť pákový efekt pre každý kontrakt. Ak chcete vybrať kontrakt, prejdite do ľavého horného rohu stránky a prejdite myšou na aktuálny kontrakt (štandardne BTCUSDT).
Ak chcete zmeniť pákový efekt, prejdite do oblasti zadávania príkazov a zmeňte aktuálnu výšku pákového efektu (štandardne 20x). Upravte posuvník alebo zadajte číslo pomocou klávesnice, aby ste upravili pákový efekt, a potom “Potvrďte”.
Obchodovanie s termínovanými obchodmi Binance pre začiatočníkov: Kompletný sprievodca pre začiatočníkov
Je potrebné poznamenať, že čím väčšia je veľkosť vašej pozície, tým menšiu silu máte. Podobne platí, že čím je vaša pozícia drobnejšia, tým väčšiu silu budete mať.
Je tiež potrebné poznamenať, že používanie väčšieho stupňa pákového efektu je spojené so zvýšenou pravdepodobnosťou likvidácie. Obchodníci, ktorí práve začínajú, by mali starostlivo zvážiť výšku pákového efektu, ktorý využívajú.
Aký je rozdiel medzi ocenením podľa trhovej ceny a predchádzajúcou cenou?
Posledná cena a cena podľa trhovej hodnoty sa používajú na to, aby sa predišlo špičkám a zbytočným likvidáciám počas období vysokej volatility.
Pojem “”posledná cena”” je zrozumiteľný. Označuje predchádzajúcu cenu, za ktorú bol kontrakt predaný. Inak povedané, posledný obchod v histórii obchodovania určuje predchádzajúcu cenu. Využíva sa na výpočet realizovaného PnL (zisku a straty).
Cena podľa trhovej hodnoty má zabrániť manipulácii s trhom. Vypočíta sa tak, že sa zoberie kôš cien z niekoľkých spotových búrz a skombinuje sa s údajmi o financovaní. Mark-to-market cena sa používa na výpočet vašich likvidačných cien a nerealizovaného PnL.
Keď zadáte typ príkazu, ktorý využíva ako spúšťač stop cenu, máte možnosť vybrať, či sa ako spúšťač použije posledná cena alebo cena podľa trhovej hodnoty. Ak chcete túto zmenu vykonať, prejdite do rozbaľovacej ponuky “Trigger” v dolnej časti oblasti zadávania príkazov a vyberte si preferovanú cenu.
Aké druhy objednávok sú k dispozícii a kedy by ste ich mali využiť?
Binance Futures umožňuje obchodníkom zadávať rôzne príkazy, z ktorých každý si vyžaduje špecifickú stratégiu vykonávania. Na Binance Futures je možné využiť niekoľko typov pokynov:
- Limitný príkaz je trhový príkaz, ktorý má stanovenú limitnú cenu. Keď zadáte limitný príkaz, obchod sa uskutoční, ak trhová hodnota dosiahne (alebo prekročí) vašu limitnú cenu. V dôsledku toho môžete použiť limitné príkazy na nákup za nižšiu cenu alebo na predaj za vyššiu cenu, ako sú aktuálne trhové ceny.
- Trhový príkaz Trhový príkaz je príkaz na nákup alebo predaj za najlepšiu dostupnú aktuálnu cenu. Vykonáva sa oproti limitovaným príkazom, ktoré boli predtým zadané do knihy príkazov. Pri zadaní trhového pokynu platíte províziu ako trhový príkazník.
- Najjednoduchším prístupom k pochopeniu príkazu stop-limit je rozdeliť ho na stop cenu a limitnú cenu. Stop cena je cena, pri ktorej sa limitný príkaz aktivuje, zatiaľ čo limitná cena je nákupná cena aktivovaného limitného príkazu. Výsledkom je, že akonáhle sa splní stop cena, limitný príkaz sa zadá za limitnú cenu (alebo lepšiu).
- Hoci sú stop cena a limitná cena niekedy rovnaké, nie je to podmienkou. Bezpečnejšie by bolo nastaviť stop cenu (aktivačnú cenu) o niečo vyššie ako limitnú cenu pre predajné príkazy alebo o niečo nižšie ako limitnú cenu pre nákupné príkazy. Tým sa zvýši šanca, že sa limitný príkaz zrealizuje, keď sa dosiahne stop cena.
- Stop príkaz na trhu je špecifický typ stop príkazu s limitom, ktorý sa aktivuje po dosiahnutí stop ceny. V porovnaní s limitným príkazom stop funguje rovnako. Avšak namiesto zastavenia obchodovania pri stanovenom množstve, ako je to pri bežnom stop limitnom príkaze, sa po dosiahnutí zastaveného množstva (porovnaním cien pre porovnateľné množstvá) stop market príkaz stáva trhovým príkazom.
- Ak viete, čo je limitný príkaz Take Profit, okamžite pochopíte, čo je limitný príkaz Stop. Má rovnakú spúšťaciu cenu, limitnú cenu a pridanie do knihy príkazov ako stop-limit príkaz. Rozdiel medzi príkazom stop limit a príkazom take profit limit je v tom, že príkaz take profit limit sa môže použiť len na zníženie otvorených pozícií, zatiaľ čo príkaz stop limit sa môže použiť na otvorenie a zatvorenie pozícií.
- Príkaz Take Profit Limit môže byť užitočným nástrojom na riadenie rizika a zabezpečenie zisku na konkrétnych cenových úrovniach. Môže sa používať aj v spojení s inými druhmi príkazov, napríklad s príkazmi stop limit, na lepšie riadenie pozícií.
Akcie so stop limitmi nie sú príkazy OCO, pretože sa neobchodujú za cenu, ktorá je nižšia ako aktuálna trhová cena. Ak sa napríklad váš príkaz stop limit aktivuje po vytvorení aktívneho príkazu take profit limit, príkaz take profit limit zostane v platnosti, kým ho manuálne nezrušíte.
V možnosti “Stop Limit” v oblasti zadávania príkazov môžete zahrnúť príkaz s limitom Take Profit.
- Trhový pokyn Take Profit funguje podobne ako limitný pokyn Take Profit v tom zmysle, že sa aktivuje, keď je dosiahnutá stop cena. Po dosiahnutí ceny stop sa však namiesto vyplnenia aktivuje trhový príkaz.
V poli Stop Market môžete vytvoriť trhový príkaz Take Profit.
Stop príkaz vám pomôže riadiť potenciálne zisky a minimalizovať potenciálne straty z otvorených pozícií. Keď cena dlhej pozície stúpa, stúpa aj trailing stop. Ak však cena klesá, trailing stop sa zastaví. Príkaz na predaj sa zadáva, ak sa cena posunie o určité percento (tzv. callback bet) jedným alebo druhým smerom v závislosti od toho, či je pozícia dlhá alebo krátka.
Dlhá pozícia má stop loss, ale pri krátkej pozícii je to naopak. Trailing stop sa znižuje spolu s trhom, ale aktivuje sa, ak trh začne rásť. Ak sa cena posunie o určitú sumu v oboch smeroch, zadá sa príkaz na nákup.
Spúšťacia cena koncového dorazu je aktivačná cena. Ak nezadáte aktivačnú cenu, bude predvolená ako posledný obchod alebo trhová hodnota. V dolnej časti oblasti zadávania príkazov môžete určiť, ktorá cena sa má použiť ako aktivačná.
Ak používate algoritmus, koncové zastavenie bude “nasledovať” cenu o percento rovnajúce sa miere spätného volania. Výsledkom je, že ak nastavíte Callback Rate na 1 %, trailing stop bude naďalej sledovať cenu zo vzdialenosti 1 % po tom, čo váš obchod prebehne vo váš prospech. Ak sa ceny pohnú o viac ako 1 % opačným smerom, príkaz sa nevykoná.
Ako nájdem svoju úvodnú frázu?
Pri zadávaní príkazu trailing stop je potrebné uviesť aktivačnú cenu. Je to cena, pri ktorej sa váš príkaz stane aktívnym a začne sledovať trh. Ak aktivačnú cenu neuvediete, bude predvolená posledná obchodná alebo trhová hodnota.
V poli “Trailing Stop” si môžete zvoliť cenu, pri ktorej sa má pokyn aktivovať. Ak nezadáte aktivačnú cenu, predvolene sa použije posledný obchod alebo hodnota mark-to-market.
Preceňovanie podľa trhovej hodnoty je postup, pri ktorom sa hodnota aktíva stanovuje denne tak, aby odrážala jeho aktuálnu trhovú hodnotu. Robí sa to preto, aby investori mali jasnú predstavu o hodnote svojich portfólií a mohli prijímať informované rozhodnutia o kúpe, predaji alebo držbe aktív.
7 ÚČINNÝCH SPÔSOBOV, AKO ZAROBIŤ PENIAZE POMOCOU KRYPTOMENY
Posledná cena je posledná transakčná cena aktíva. Nemusí vždy odrážať aktuálnu trhovú hodnotu aktíva, ale aj tak je pre investorov užitočnou informáciou.
Na výpočet miery financovania sa používajú trhové hodnoty. Sadzba financovania je poplatok, ktorý dlhá alebo krátka pozícia zaplatí (alebo zarobí) za každé štyri hodiny, počas ktorých je pozícia držaná. Sadzba financovania sa vypočítava pomocou mark-to-market cien a vypláca sa zo zostatku na vašom účte (alebo do neho) každých osem hodín.
Pre dynamiku na finančných trhoch je kľúčové sledovať aktuálne trendy a analyzovať trhové hodnoty, čo poskytuje priestor pre informované rozhodnutia.
miery financovania sú vo všeobecnosti kladné, keď cena aktíva rastie, a záporné, keď cena klesá.
Miera financovania pre dlhú pozíciu sa vypočíta tak, že sa vezme trhová hodnota aktíva a odpočíta sa od nej posledná cena. Miera financovania pre krátku pozíciu sa vypočíta tak, že sa vezme posledná cena a od nej sa odpočíta trhová hodnota aktíva.
Miera financovania je kladná, keď cena aktíva rastie, a záporná, keď cena klesá.
Dynamika pákového efektu môže byť kľúčovým faktorom v investičných stratégiách, pričom úprava pákového efektu ovplyvňuje mieru rizika a odmenu.
Keď upravíte pákový efekt, v podstate zmeníte výšku rizika, ktoré na seba beriete. Vyššia finančná páka znamená, že ste schopní podstúpiť väčšie riziko, čo môže viesť k vyšším ziskom. Znamená to však aj to, že je pravdepodobnejšie, že zaznamenáte straty.
S rastúcou konkurenciou na trhu je dôležité neustále zhodnocovať a prispôsobovať úroveň finančnej páky podľa aktuálneho investičného prostredia.
Ceny kryptomien majú veľký vplyv na trh s otvorenými futures. Na udržanie cien kontraktov v súlade s indexom väčšina búrz s derivátmi na kryptomeny využíva mechanizmus miery financovania. Tieto sadzby sú ovplyvňované tým, či hodnota aktív rastie alebo klesá, a sú riadené trhovými silami.