Spotové obchodovanie: Čo to je, ako to funguje a prečo by vás to malo zaujímať

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️Čo je obchodovanie s kryptomenami?

Burzy sú platformy, ktoré umožňujú obchodovanie a výmenu digitálnych mien za iné formy peňazí vrátane dolárov, eur, rubľov a jüanov. Burzy sú popri ťažbe jedným zo spôsobov získavania kryptomien.

⚡️ Čo zahŕňa spotový trh?

Spotový trh je taký trh, na ktorom sú splnené všetky tri nasledujúce kritériá – kritérium simultánnosti transakcie, vlastnícke právo kupujúceho k tovaru a vlastnícke právo predávajúceho k peniazom. Príkladom spotového trhu je trh s akciami, trh s dlhopismi, ako aj ďalšie svetové trhy s drahými kovmi a inými surovinami.

⚡️ Čo znamená spotová cena?

(Spotová) cena produktov, keď sa dodávajú ihneď. Je to protiklad k forwardovým a futures cenám, ktoré sa týkajú vecí, ktoré majú byť dodané vo vopred stanovenom čase.

⚡️ Aký je rozdiel medzi spotovou a termínovanou cenou?

Futures kontrakty umožňujú vytvoriť pozíciu na 1 BTC so zlomkom hodnoty aktíva. Na druhej strane pri spotovom obchodovaní sa nevyužíva pákový efekt. Na nákup jedného bitcoinu na spotovom trhu budete potrebovať napríklad stovky dolárov.

Spotový obchod, známy aj ako spotová transakcia, je nákup alebo predaj cudzej meny, finančného nástroja alebo komodity s dodaním v daný spotový deň. Väčšina spotových kontraktov vyžaduje fyzické dodanie meny, komodity alebo nástroja; rozdiel v cene futures alebo forwardového kontraktu v porovnaní so spotovým kontraktom predstavuje časovú hodnotu platby. So spotovými kontraktmi sa obchoduje na spotovom trhu, ktorý je trhom odlišným od trhov s futures alebo forwardmi.

Obchodovanie s forwardmi alebo futures je opakom spotového obchodovania.

Prečo je spotové obchodovanie také dôležité?

Spotová arbitráž s futures
Čo je spotové obchodovanie?

Devízové spotové kontrakty sú najobľúbenejším typom kontraktov a spravidla sa vyrovnávajú do dvoch pracovných dní. Na druhej strane, väčšina ostatných finančných aktív sa vyrovnáva v nasledujúci pracovný deň.

Devízový spotový trh (forex) sa nakupuje a predáva elektronicky na celom svete. Je to najväčší trh z hľadiska objemu, na ktorom sa denne uskutočnia transakcie v hodnote viac ako biliónov USD.

Spotové obchodovanie je dôležité, pretože je to najlikvidnejší trh na svete; vždy existujú kupujúci a predávajúci ochotní obchodovať za aktuálne ceny. Spotoví obchodníci môžu využívať arbitrážne príležitosti spotových futures, ktoré vznikajú, keď existujú rozdiely v spotových cenách na rôznych trhoch.

Význam spotového obchodovania
Význam spotového obchodu

Spotová cena je aktuálna trhová cena finančného produktu. Spotová cena je predajná alebo nákupná cena, ktorú možno získať práve teraz. Kupujúci a predávajúci prispievajú k spotovej cene zadávaním pokynov na nákup a predaj. Na likvidných trhoch sa spotová cena môže meniť zo sekundy na sekundu, pretože sa plnia nevybavené ponuky a zadávajú sa nové objednávky.

Faktory, ktoré treba zvážiť

Definícia forwardovej ceny

Čo je to spotové obchodovanie?
Čo je spotové obchodovanie | Definícia a význam

Cena akéhokoľvek nástroja, ktorý sa vyrovná neskôr ako spot, sa rovná spotovej cene plus hodnota úroku k dátumu vyrovnania. Na devízovom trhu sa zohľadňuje rozdiel úrokových sadzieb medzi dvoma menami.

Ostatné spotové trhy

V nasledujúci pracovný deň sa s úrokovými nástrojmi, ako sú dlhopisy a opcie, obchoduje so spotovou platbou. Na kontraktoch sa najčastejšie podieľajú finančné inštitúcie, hoci môžu byť uzatvorené aj medzi firmou a finančnou inštitúciou. Úrokový swap, pri ktorom sa najbližší dátum označuje ako spotový dátum, sa spravidla vyrovnáva do dvoch pracovných dní.

Ako obchodovať s kryptomenami na spotovom trhu
Čo je spotový trh a ako obchodovať so spotom

S komoditami sa často obchoduje na burze. Najznámejšími komoditnými burzami sú CME Group (predtým známa ako Chicago Mercantile Exchange) a Intercontinental Exchange, ktorá prevádzkuje newyorskú burzu (NYSE). Väčšina obchodov s komoditami je určená na budúce dodanie a nevedie k okamžitému dodaniu; pred splatnosťou sa kontrakt môže kúpiť alebo predať na spotovom trhu. Spotové ceny sa používajú na určenie ceny futures kontraktu.

Výhody spotového obchodovania

Inteligentní obchodníci, ktorí sa dobre orientujú v operáciách na svojich trhoch, môžu využívať obchodné roboty na využívanie trhových trendov a zároveň obmedzovať svoje riziká. Inteligentní obchodníci, ktorí preniknú na povrch trhu a nahliadnu do jeho hĺbky, nájdu množstvo možností zisku.

Čo je to spotové obchodovanie s kryptomenami?
Prichádzate o peniaze pri spotovom obchodovaní?
  • Osoba, ktorá dosiahla zisk z obchodu, musí z tohto príjmu platiť dane. Vo väčšine prípadov by transakcia mala vplyv na vašu daňovú povinnosť, pretože zahŕňa dve krajiny (a prevody hodnôt medzi nimi). Negatívne alebo nulové obchodovanie tu nie je možné.
  • Pri spotovom obchodovaní sú zisky zvyčajne vyššie. Obchodníci môžu pri tomto spôsobe obchodovania nakupovať a predávať aktíva súčasne.
  • Spotový trh vám umožňuje rýchlo obchodovať s kryptomenami s malým ziskom, čo vám umožňuje denné obchodovanie.
  • Spotové obchodovanie je jednou z najlukratívnejších obchodných platforiem, pretože umožňuje investorom nakupovať kryptomeny za nízke ceny a predávať ich za vyššie, čo vedie k vyrovnanému cyklu zisku.
  • Spotové obchodovanie je na druhej strane obchodovanie na spotovom trhu. Ponúka prehľadnosť, pretože zahŕňa transakcie na ňom.
  • Na spotovom trhu neexistujú žiadne prekážky vstupu. Obchodníci s malými investíciami môžu profitovať z výrazných cenových zmien.

Na spotovom trhu sa kryptomeny dajú rýchlo vymeniť za fiat a iné kryptomeny, čo obchodníkom umožňuje rýchlo uzatvárať obchody.

Nevýhody spotových trhov

Ako sa dá profitovať zo spotového obchodovania?
Je spotové obchodovanie s kryptomenami ziskové?
  • Investori môžu nakupovať aktíva na spotovom trhu za nadhodnotené hodnoty skôr, ako dosiahnu svoju “skutočnú cenu” na spotovom trhu, čo môže viesť k značným rizikám, najmä v prípade nestálych aktív.
  • Ak strana zistí akékoľvek odchýlky v transakcii po uskutočnení obchodu na spotovom trhu, nemusí dôjsť k regresii.
  • Stop-loss príkaz je typ obchodu, ktorý nie je plánovaný, na rozdiel od forwardových a futures obchodov, pri ktorých sa strany dohodnú na platbe a dodaní k neskoršiemu dátumu.
  • Keďže zmluvné strany musia uskutočniť fyzickú dodávku na mieste, spotový trh nie je tak prispôsobivý z hľadiska načasovania.
  • Spotový trh je nepružný, pokiaľ ide o načasovanie, keďže strany musia dokončiť fyzickú dodávku na mieste.
  • Riziko zlyhania protistrany má vplyv na úrokovú sadzbu spotového trhu.
  • Vzhľadom na solventnosť tvorcu trhu je riziko protistrany neoddeliteľnou súčasťou obchodovania na spotovom trhu.

Spotové obchodovanie je typ obchodovania, pri ktorom obchodujete len s konkrétnymi krátkodobými cenovými pohybmi.

Ako sa dá na akciovom trhu zarobiť 1 % denne?
Čo je príkladom spotového trhu?

Pre konkrétnu ilustráciu spotového obchodovania predpokladajme, že obchodník otvorí krátku pozíciu v páre EUR/USD (začne spotový obchod). Podľa predpovedí odborníkov a presvedčenia obchodníka sa očakáva, že euro bude v budúcnosti voči americkému doláru oslabovať.

Predá 10 000 USD za 1,070 a dosiahne zisk 500 USD, keď euro voči doláru klesne a on nakúpi 10 000 USD za 1,020, aby obchod ukončil.

Ak dolár oslabí o 50 pipov a on sa rozhodne nakúpiť za 1,120, stratí 500 USD (1,120 – 1,070 x 10 000 USD = 500 USD).

Aký je rozdiel medzi obchodovaním s maržou a spotovým obchodovaním?
Aký je rozdiel medzi spotovým trhom a termínovaným trhom?

Typy spotového trhu

Spotové burzy sa delia na dve kategórie: organizované trhy a mimoburzové trhy.

Mimoburzový trh (OTC) je trh, na ktorom sa obchodníci stretávajú, aby si vymenili tovar bez pomoci tretej strany, ktorá by regulovala obchodovanie. Položky, s ktorými sa obchoduje na mimoburzovom trhu, sa môžu líšiť od položiek ponúkaných na zavedených burzách. Mimoburzové obchody sú spravidla neverejné a ceny sa nie vždy zverejňujú.

Trhová burza je formalizovaný obchodný parket, na ktorom predávajúci a kupujúci ponúkajú a obchodujú s dostupnými finančnými aktívami. Obchodovanie sa môže uskutočňovať v obchodnej miestnosti alebo na elektronickom obchodnom parkete. Keďže ceny sa vďaka elektronickému obchodovaniu určujú okamžite, postup nákupu a predaja sa zjednodušil.

Čo je to spotové obchodovanie na Binance?
Čo je spotový trh Binance?

Burzy môžu obchodovať s rôznymi finančnými nástrojmi alebo sa zamerať na jednu konkrétnu kategóriu aktív. Napríklad newyorská burza sa špecializuje na obchodovanie s akciami, chicagská komoditná burza sa zameriava na komodity. Burzy sú pod dohľadom vlád a všetky metódy obchodovania sú štandardizované.

Alternatívy obchodovania

Obchod, pri ktorom nedochádza k okamžitej platbe a dodaniu investície, sa nazýva nespotový obchod. Obchodníci, ktorí chcú investovať len za určité ceny a v určitom čase, tak môžu urobiť pomocou takýchto derivátových kontraktov:

Čo znamená pojem spotový trh?
Aké typy spotového trhu existujú?
  • Opčné zmluvy: zmluvy, ktoré dávajú držiteľovi opciu na nákup cenného papiera za dohodnutú cenu a k dohodnutému dátumu.
  • Futures kontrakty sú dvojstranné kontrakty, v ktorých kupujúci platí cenu za získanie práva kúpiť alebo predať určitý počet akcií k určitému budúcemu dátumu.

Čo to znamená pre individuálnych investorov?

Jednotliví investori budú nakupovať alebo predávať aktíva na základe aktuálnej spotovej ceny. V dôsledku toho sa pri pohľade na akciový trh označujú “spotové ceny”, ktoré vidíte.

Čo je to spotový trh s kryptomenami?
Čo sú spotové a forwardové trhy?

Technickejší obchodníci, ktorí chcú obchodovať s opciami alebo futures kontraktmi, by však radšej využili derivátové nástroje ako spotové obchody za súčasnú spotovú cenu. Poznanie rozdielu medzi spotovými transakciami a rôznymi alternatívnymi druhmi transakcií by mohlo investorom pomôcť pri určovaní jedinečných investičných možností a spôsobov ich implementácie do ich portfólií.

Riadenie rizík na spotových trhoch 

Pochopenie trhu

Je spot transakcia?
Čo je to okamžitý predaj?

Obchodníci a investori musia poznať spotový trh, na ktorom chcú pôsobiť. To zahŕňa pochopenie mechanizmu ponuky a dopytu, mechanizmu zisťovania cien, podmienok obchodovania a žargónu spotového trhu. Obchodníci by mali byť oboznámení aj s charakteristikami ostatných účastníkov trhu, ako aj s regulačným rámcom burzy.

Na mimoburzových spotových trhoch musia obchodníci posúdiť protistranu, aby znížili riziko jej zlyhania. Minimalizovať spotové riziká je jednoduchšie, ak pochopíte, ako trh funguje.

Určenie stratégie obchodovania

Aké sú vlastnosti spotového trhu?
Aký je rozdiel medzi spotom a futures?

Pre strany obchodujúce na spotovom trhu je veľmi dôležité, aby prijali obchodnú stratégiu skôr, ako sa rozhodnú obchodovať. Obchodníci by si mali pred otvorením pozície určiť vlastné vstupné a výstupné body pre konkrétne aktíva.

Stop-loss a limitné príkazy sa používajú na ochranu pred prípadnými finančnými stratami. Medzi ďalšie stratégie patria cenové limity, minimálne ceny a schopnosť rýchlo identifikovať riziko v obchode alebo u protistrany. Stop príkazy a limitné príkazy môžu obchodníkom pomôcť pri rozhodovaní, či pokračovať v obchodovaní, podržať a čakať, alebo efektívnejšie ukončiť transakciu. Nižšie sú uvedené niektoré príklady užitočných zastávok

Aký je rozdiel medzi maržovým obchodovaním a spotovým obchodovaním?
Aký je rozdiel medzi derivátmi a spotovým trhom?
  • Limitný príkaz: Keď cena dosiahne a prekročí vami zvolenú úroveň, tento príkaz sa aktivuje a uzavrie vašu pozíciu.
  • Pravidelný stop: Ak by sa trh pohol proti vašej pozícii, spoločnosť On Balance ju automaticky uzavrie.
  • Zastávky sú zaručené pomocou týchto dvoch indikátorov: Indikátor ATR, ktorý vám ukáže, kedy máte zaujať pozíciu automatickým nastavením úrovne stop-loss.
  • Trailing stop je zabezpečenie, ktoré vám umožňuje uzavrieť obchod, ak sa cena začne pohybovať proti vašej cieľovej pozícii. Sleduje pozitívny pohyb ceny a uzavrie sa, keď sa cena odchýli od vašej cieľovej pozície.

Zvládnite svoje emócie

Čo je to spotový trh alebo hotovostný trh?
Sprievodca typmi a charakteristikami spotového trhu

Pri obchodovaní na spotových trhoch môžu mať výkyvy na finančnom trhu vplyv na vaše emócie. V dôsledku toho je veľmi dôležité tieto pocity kontrolovať, aby ste si zabezpečili úspešné obchodovanie. Strach, pochybnosti, chamtivosť, úzkosť a náklonnosť sú príkladmi pocitov, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti pri obchodovaní. Takéto emócie môžu zahmlievať úsudok a ohrozovať rozhodovanie pri obchodovaní na spotových trhoch.

Získajte najnovšie informácie o aktuálnych udalostiach a novinkách, keď sa prihlásite na odber našich bezplatných týždenných aktualizácií.

Je tiež veľmi dôležité byť informovaný o aktuálnych udalostiach a vývoji v otázkach, ktoré ovplyvňujú nástroje spotového trhu alebo komodity, najmä pri uzatváraní obchodu.

Investori na spotovom trhu musia venovať pozornosť náladám na trhu, sledovať hospodársky a finančný vývoj a byť informovaní o politických a regulačných oznámeniach. Pri rozhodovaní o spotovom obchodovaní by sa mali zohľadniť všetky správy, ktoré môžu ovplyvniť cenu cieľového aktíva.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov