Table of Contents
Žiadny bezpečnostný softvér nie je bez chýb. To však neznamená, že by ste sa mali kybernetickej bezpečnosti a správcov hesiel úplne vzdať. Nemusia byť dokonalé, aby vás ochránili. Musia byť dostatočne bezpečné, aby útočníkom výrazne sťažili získanie vašich údajov. Bezpečný správca hesiel je tvrdý oriešok.
Najlepší a najbezpečnejší správca hesiel by mal mať silné šifrovanie, funkcie pre rôzne zariadenia, zdieľanie hesiel a overovanie 2FA. Väčšina bezpečných správcov hesiel ponúka rovnaký súbor funkcií. Odporúčame však vybrať si NordPass, pretože vám zaručí ochranu na úrovni priemyselného štandardu.
Správcovia hesiel chránia vaše údaje nielen pred hackermi, ale aj pred nimi samými. Vďaka architektúre s nulovou znalosťou sú vaše informácie zašifrované pomocou šifry vojenskej úrovne ešte predtým, ako sa dostanú na server poskytovateľa. Preto je prakticky nemožné dešifrovať vaše údaje.
Správca hesiel nemôže sledovať, nieto ešte predávať vaše údaje, ak implementuje architektúru s nulovou znalosťou. A práve to robia najlepší správcovia hesiel. Vaše osobné údaje šifrujú ešte predtým, ako sa dostanú na ich servery, takže bez hlavného hesla k nim nie je možné získať prístup.
Najvýznamnejšou nevýhodou správcu hesiel je, že v prípade jeho zneužitia by išlo o jediný bod zlyhania. V prípade narušenia by takáto databáza obsahovala všetky vaše účty na jednom mieste, ako aj platobné a veľmi citlivé osobné údaje. Táto nevýhoda sa zmierňuje použitím viacfaktorového overovania, ktoré by výrazne sťažilo preniknutie.
Správcovia hesiel tvoria malú časť produktov kybernetickej bezpečnosti. To znamená, že sú ešte užším segmentom už aj tak malého segmentu. Väčšina zákazníkov si ani neuvedomuje možné riziká. Vývojári správcov hesiel potom v prvom rade vzdelávajú o potrebách takýchto produktov. Bezplatná verzia uľahčuje predaj a je väčšia šanca, že si používateľ kúpi plnohodnotný produkt, ak si zvykne na pohodlie.
Únik alebo porušenie ochrany údajov môže mať pre vás veľmi vážne následky. Či už ide o stratu prístupu na určité stránky, alebo o krádež vašich osobných údajov len preto, že ste používali rovnaké heslá na príliš veľa kont.
Spoľahlivý a bezpečný správca hesiel nielenže zabezpečí vaše prihlasovacie údaje, ale pomôže vám aj vytvoriť jedinečné, bezpečné heslá, ktoré zaistia bezpečnosť vášho účtu. Už nebude potrebné pamätať si každé jednotlivé zložité heslo, ale len to, ktoré vám umožní prístup do účtu.
V tomto článku o najlepších a najbezpečnejších správcoch hesiel v roku 2023 vám predstavíme najlepších uchádzačov o zabezpečenie vašich údajov pred narušením a hackermi a pohodlnejší spôsob, ako uchovávať všetky svoje údaje v jednom bezpečnom trezore.
Najlepšie správcovia hesiel v roku 2023
- NordPass – najbezpečnejší správca hesiel
- Keeper – najlepšie pre zariadenia Apple
- RoboForm – najlepšie pre prehliadače
- 1Password – najlepšie na rodinné použitie
- Dashlane – najlepšie na zdieľanie hesiel
Je správca hesiel najlepší spôsob ukladania hesiel?
Takmer každá webová lokalita, ktorú navštívite, alebo platforma, ktorú používate, vyžaduje vytvorenie konta. Ak sa usilujete o čo najlepšie zabezpečenie svojich údajov, mali by ste pre každú z nich používať zložité, jedinečné heslá, aby ste zabránili úniku údajov alebo hacknutiu účtu. Bolo by však takmer nemožné zapamätať si každé heslo.
V tomto prípade je najlepším riešením správca hesiel. Nielenže je to najbezpečnejší spôsob, ako uložiť všetky svoje prihlasovacie údaje a ďalšie citlivé informácie online, ale je to aj ideálny nástroj na generovanie neprelomiteľných hesiel, ukladanie ďalších citlivých informácií, ako sú údaje o kreditnej karte alebo bezpečné poznámky, a jediné, čo musíte urobiť, je zapamätať si len jedno heslo – hlavné heslo.
Správcovia hesiel vám uľahčia život aj tým, že umožňujú automatické vypĺňanie na dôveryhodných zariadeniach. Niektoré dokonca pravidelne kontrolujú temný web, aby zistili, či sa niektoré z vašich hesiel nestalo verejne dostupným.
Ak chcete zabrániť zaznamenávaniu klávesov a obrazovky, dobre vám poslúži aj správca hesiel. Celkovo ho musíte mať, ak chcete zvýšiť svoju bezpečnosť a odstaviť všetkých hackerov, ktorí sa snažia získať prístup k vašim údajom a vypustiť ich.
Napriek tomu je dobré mať na pamäti, že niektoré správcov hesiel možno hacknúť, ako sa to stalo v prípade služby LastPass v roku 2022. Z tohto dôvodu vám odporúčame, aby ste sa skutočne zaujímali o bezpečnosť správcov hesiel a vyberali si len tých, ktorí majú dôveryhodné bezpečnostné audity a vhodné šifrovanie na zabezpečenie vašich údajov.
9 najlepších aplikácií na správu hesiel
Keďže strata hesla môže znamenať stratu peňazí alebo reputácie, je rozumné investovať do čo najlepšej a najbezpečnejšej ochrany. Preto nižšie nájdete len tie najlepšie nástroje na správu hesiel, ktoré sú na túto úlohu známe.
Ak chcete zistiť, ktorý správca hesiel v cloude alebo na počítači je najlepší pre vaše konkrétne potreby, preskúmali sme a vybrali najlepšie aplikácie na správu hesiel, čítajte ďalej.
1. NordPass – najlepší nástroj na správu hesiel v roku 2023
Ukladanie v cloude: | 3 GB (s aplikáciou NordLocker) |
Bezplatná verzia: | Áno |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Firefox, Safari, Opera, Brave, Vivaldi a Edge |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte NordPass, teraz 52% ZĽAVA a 1 mesiac ZADARMO! 🔥 |
Najlepšie hodnoteným správcom hesiel v našom zozname je NordPass. Je súčasťou balíka online zabezpečenia, ktorý zahŕňa šifrované úložisko súborov NordLocker a NordVPN. Pozrime sa teda na to, čo ho radí na vrchol mnohých zoznamov najlepších správcov hesiel.
Začiatok používania služby NordPass je jednoduchý. Rovnako ako ostatné používa hlavné heslo na ochranu vášho trezora a synchronizuje všetky údaje v rôznych zariadeniach. K dispozícii je aj možnosť použiť namiesto toho Touch ID alebo Face ID (len iOS,), prípadne odtlačok prsta na iných zariadeniach. Na 2FA budete potrebovať autentifikačnú aplikáciu a pri každom pridaní nového zariadenia e-mail, v ktorom bude zaslaný 6-miestny kód.
NordPass ďalej ponúka šifrovanie novej generácie XChaCha20 s technológiou Argon 2 na odvodzovanie kľúčov. Hoci na 256-bitovom AES používanom konkurenciou nie je nič zlé, XChaCha20 sa ľahšie integruje a je menej náchylný na nesprávnu konfiguráciu.
Tento model šifrovania je tiež oveľa rýchlejší, najmä v zariadeniach, ktoré nemajú zabudovaný hardvér s akceleráciou AES. Ďalšou výhodou je, že je aj bezpečnejší, XChaCha20 implementuje dve rôzne dĺžky kľúčov, medzi ktoré patrí 256-bitové šifrovanie.
Okrem toho tento správca hesiel funguje na architektúre s nulovou znalosťou, takže vaše údaje sa šifrujú vo vašom zariadení a až potom prechádzajú na servery poskytovateľa. Neexistuje teda žiadna šanca na hacknutie údajov.
Tento správca hesiel má aplikácie pre systémy Windows, macOS, Linux, Android a iOS. Pokiaľ ide o rozšírenia prehliadača, ťažko by ste našli širší výber. NordPass si môžete nainštalovať do prehliadačov Chrome, Firefox, Safari, Opera, Brave, Vivaldi a Edge.
NordPass je skutočne používateľsky prívetivý a ponúka všetky funkcie, ktoré by priemerný používateľ mohol potrebovať. Môžete generovať heslá a vyhodnocovať ich silu, používať automatické vypĺňanie a automatické ukladanie a zdieľať prihlasovacie údaje. K dispozícii je aj skener narušenia údajov v reálnom čase, ktorý skenuje uniknuté databázy a hľadá vaše heslá a údaje o kreditných kartách. Ak sa niektoré z vašich údajov nájdu online, okamžite vás upozorní prostredníctvom oznámenia v aplikácii alebo e-mailu. Chýbalo nám však nejaké cloudové úložisko pre citlivé súbory (k dispozícii je samostatná aplikácia NordLocker prístupná cez rovnaké konto) alebo alternatíva k internej aplikácii autentifikátora.
NordPass má niekoľko jedinečných doplnkových funkcií:
- Priečinky s údajmi – všetky údaje môžete usporiadať do rôznych priečinkov, aby ste k nim mali ľahší prístup.
- OCR – automaticky skenuje textové informácie z kreditných kariet, dokumentov a fotografií.
- Režim offline – umožní vám prístup k trezoru, aj keď nie je k dispozícii internetové pripojenie.
- Núdzový prístup – je skvelým bezpečnostným doplnkom, ktorý vám umožňuje vybrať núdzový kontakt, ktorý by získal prístup k vášmu účtu a heslám len na čítanie, ak by sa vám niečo stalo.
- Password Sharer – je to doplnok k službe NordPass, ale na jeho používanie musíte ísť na ich webovú stránku. Je to šifrovaný nástroj, ktorý umožňuje bezpečné zdieľanie hesiel, údajov o pase alebo tajných správ s kýmkoľvek na internete.
- Import hesiel – NordPass ponúka veľa možností na importovanie hesiel. To zahŕňa najpopulárnejšie správcov hesiel. Bohužiaľ, budete musieť ručne skontrolovať, či exportovaný súbor spĺňa kritériá NordPass.
Stojí za zmienku, že NordPass má skvelú zákaznícku podporu, ktorá zahŕňa 24/7 live chat, e-mail a neustále sa rozširujúcu znalostnú databázu.
Bezplatná verzia je pomerne výkonná, aj keď umožňuje iba jedno aktívne zariadenie a chýba v nej zabezpečené zdieľanie a dôveryhodné kontakty.
NordPass vás nezruinuje a pri dvojročnom paušále od 1,43 USD/mesiac máte 30 dní na rozmyslenie. Okrem toho akceptuje aj AmazonPay a kryptomeny.
Viac informácií nájdete v našej recenzii NordPass.
Klady
- Šifrovanie novej generácie XChaCha20
- Lacnejšie ako väčšina
- Viacfaktorové overovanie
- Výkonná bezplatná verzia
- Možnosť anonymnej platby
- 24/7 Skener narušenia údajov
Nevýhody
- Bezplatná verzia funguje len na 1 zariadení
2. Keeper – najlepšie pre zariadenia Mac a iOS
Ukladanie v cloude: | 5 GB |
Bezplatná verzia: | Nie, 30-dňová bezplatná skúšobná verzia |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Firefox, Opera, Edge, Internet Explorer |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte 40% OFF Keeper Unlimited a Rodinné plány! 🔥 |
Keeper je spoľahlivý a bezpečný správca hesiel, ktorý využíva prístup nulovej znalosti. To znamená, že vaše údaje sa najprv zašifrujú na úrovni zariadenia a až potom sa vaše údaje prenesú na servery poskytovateľa. Samozrejme, k tomuto nástroju máte prístup aj pomocou hlavného hesla.
Všetci správcovia hesiel musia mať nejaký druh dvojfaktorového overovania a aplikácia Keeper obsahuje niekoľko možností. Môžete použiť autentifikátor SMS, Google a Microsoft (TOTP), RSA SecurID, Duo Security, U2F (YubiKey) a KeeperDNA. Posledná menovaná možnosť je vlastná možnosť 2FA, ktorá umožňuje biometrické overenie pomocou smartfónu alebo inteligentných hodiniek.
Keeper má aplikácie pre Windows, macOS, Linux, Android a iOS. Čo sa týka rozšírení prehliadača, sú tak dobré, ako len môžu byť – môžete automaticky vypĺňať svoje poverenia, generovať heslá, pridávať nové a prispôsobovať nastavenia zabezpečenia. Rozšírenie prehliadača funguje v prehliadačoch Chrome, Firefox, Opera, Edge a IE. Nakoniec sa môžete do svojho trezora prihlásiť aj z webovej stránky Keeper.
Tento správca hesiel je služba bohatá na funkcie. Niektoré funkcie nie sú k dispozícii v žiadnom inom správcovi hesiel:
- KeeperChat – je exkluzívna funkcia dostupná len v službe Keeper. Je to zabezpečený systém správ so samodeštrukčnými správami a mediálnou galériou pre súkromné fotosúbory a hudobné videá so saxofónom.
- Audit zabezpečenia – skontroluje všetky heslá, vyhodnotí ich silu a navrhne zmenu slabých hesiel.
- Breach Watch – skener tmavého webu, ktorý kontroluje, či vaše používateľské mená alebo heslá neboli ukradnuté.
Do aplikácie Keeper budete môcť importovať údaje zo svojho aktuálneho správcu hesiel alebo webového prehliadača. Podporuje aplikácie Dashlane, 1Password, ZOHO a ďalšie. Pokiaľ ide o prehliadače, môžete importovať z prehliadačov Chrome, Firefox, Opera, Edge a dokonca aj Internet Explorer. Export je k dispozícii do súborov PDF, .csv alebo .json.
K dispozícii je úplne bezplatná verzia, ktorá chráni 1 vybrané zariadenie, umožňuje ukladať neobmedzený počet hesiel, zahŕňa 2FA a ďalšie funkcie. To by malo stačiť na to, aby ste videli, že to títo ľudia myslia so zabezpečením vašich údajov vážne, aj keď zadarmo získate len webovú aplikáciu. K dispozícii je aj 30-dňová neobmedzená bezplatná skúšobná verzia prémiovej služby.
Keeper má strednú cenu 1,75 USD/mesiac, ktorá sa účtuje ročne. Funkcie ako KeepChat a monitorovanie tmavého webu sú však spoplatnené. Ďalej existujú osobné, rodinné, študentské, firemné a podnikové plány, takže konečná cena závisí od toho, aký plán si vyberiete. A ak by ste potrebovali pomôcť s výberom plánu, s výberom vám ochotne pomôže nepretržitá chatová podpora služby Keeper.
Viac informácií nájdete v našej recenzii aplikácie Keeper.
Klady
- Skvelá kompatibilita
- 24/7 live chat zákaznícka podpora
- Aplikácia na zasielanie súkromných správ
- Viacero možností 2FA
- Bezplatná skúšobná verzia
Nevýhody
- Niekoľko možností exportu
3. RoboForm – špičkové nástroje na vypĺňanie formulárov
Ukladanie v cloude: | Nie |
Bezplatná verzia: | Áno |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Edge, Firefox, Opera |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte RoboForm a ušetrite až 50 %🔥 |
Roboform je jedným z najstarších a najznámejších správcov hesiel. Svoju službu ponúkali dávno predtým, ako sa správcovia hesiel stali základnými bezpečnostnými produktmi. Aj za cieľovú skupinu boli považované predovšetkým podniky. V súčasnosti je však RoboForm jedným z najlepších správcov hesiel aj pre individuálnych používateľov. Jeho používanie a navigácia sú mimoriadne jednoduché. Bez ohľadu na to, či ste veteránom v oblasti správcov hesiel, alebo sa so správcom hesiel stretávate prvýkrát, RoboForm budete môcť používať bez problémov.
K dispozícii je možnosť použiť overenie 2FA, aby sa nikto nedostal do vášho trezora, aj keby nejakým spôsobom získal vaše hlavné heslo. Za zmienku stojí aj to, že všetky údaje, ktoré nahráte, sú pod zámkom s vojenským šifrovaním AES-256.
Roboform je k dispozícii ako aplikácia pre rôzne platformy vrátane systémov iOS a Android. Používateľom počítačov však odporúčame používať webovú aplikáciu, pretože dostáva častejšie a lepšie aktualizácie ako aplikácie pre počítače. RoboForm môžete získať aj ako rozšírenie prehliadača pre prehliadače Chrome, Firefox, Opera, Microsoft Edge a Safari.
Rovnako ako ostatné najlepšie správcovia hesiel, aj Roboform obsahuje niekoľko funkcií, ktoré by pre vás mohli byť veľmi užitočné:
- Štandardný generátor hesiel – vytvorí ťažko napadnuteľné heslá s modifikovateľnými premennými.
- Prihlásenie jedným kliknutím – toto je ich náhrada automatického vypĺňania. Vďaka nej môžete ušetriť čas pri prihlasovaní do služby.
- Bezpečné zdieľanie – svoje poverenia môžete zdieľať s ostatnými používateľmi RoboForm.
- Zdieľaný priečinok – priečinky môžete bezpečne zdieľať s ostatnými dôveryhodnými používateľmi.
- Monitorovanie tmavého webu – monitoruje tmavý web na únik údajov.
- Podrobné správy – poskytuje podrobné správy o stave vašich aktuálnych hesiel.
Netreba dodávať, že RoboForm môže byť prospešný nielen pre podniky, ale aj pre bežných používateľov. Celkovo je RoboForm jedným z najlepších správcov hesiel. Môžete si vybrať prémiové ceny možností, ktoré sa začínajú na 0,99 USD/mesiac a účtujú sa každých päť rokov. Navyše získate prioritnú zákaznícku podporu.
Pre viac informácií si prečítajte našu recenziu RoboForm.
Klady
- Samostatne alebo v cloude
- Prihlásenie jedným kliknutím
- Jednoduché zdieľanie hesla
- Veľmi lacné
- Monitorovanie temného webu
Nevýhody
- Žiadna podpora živého chatu pre bezplatných používateľov
- Žiadne cloudové úložisko
4. 1Password – najlepší správca hesiel pre rodiny a firmy
Ukladanie v cloude: | 1 GB |
Bezplatná verzia: | Nie |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Brave, Firefox, Edge |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte 40% z 1Password!🔥 |
1Password je skutočne výkonný nástroj na ukladanie, generovanie a správu hesiel. Má primeranú cenu a je plný funkcií, aj keď nie bez niektorých hrubých hrán.
Ako vždy, potrebujete len jedno heslo, takzvané hlavné heslo. Namiesto neho však môžete použiť biometrické prihlásenie, ktorým môže byť odtlačok prsta alebo identifikácia tváre. Ďalšou možnosťou 2FA je použitie telefónu na vygenerovanie jednorazového hesla.
Okrem všetkých hlavných platforiem podporuje 1Password aj Chrome OS a príkazový riadok. Pokiaľ ide o rozšírenia prehliadača, môžete si vybrať z prehliadačov Chrome, Firefox, Edge a Brave. Posledný menovaný nie je podporovaný službami Dashlane a LastPass.
Tento správca hesiel má funkciu automatického vypĺňania a synchronizuje vaše údaje vo všetkých zariadeniach. Uľahčuje aj zdieľanie hesiel nastavením hosťovských účtov. A najlepšie je, že na rozdiel od konkurencie nemá 1Password žiadne obmedzenie počtu používateľov, ktorí môžu zdieľať váš účet.
1Password má niekoľko funkcií, ktoré sme si naozaj obľúbili:
- Watchtower – je to tmavý webový skener, podobný tomu, ktorý má Dashlane. Tento však kontroluje aj to, či webová stránka podporuje 2FA.
- Cestovný režim – táto funkcia slúži na skrytie citlivých informácií v telefóne počas vašej neprítomnosti. Ak telefón stratíte alebo vám ho niekto ukradne, môžete si byť istí, že všetky osobné údaje sú v bezpečí. Táto funkcia funguje na všetkých zariadeniach a po jej zapnutí sa zobrazia len trezory, ktoré ste vybrali ako cestovné.
- Aplikácia na overovanie – 1Password môže fungovať ako aplikácia na overovanie. Konfigurácia si vyžaduje niekoľko krokov a nepodporujú ju všetky webové stránky, ale niektoré z nich podporujú 1password ako autentifikáciu a možno ju používať na stránkach, ako je Twitter, Facebook atď.
- Psst! zdieľanie položiek – akúkoľvek položku v trezore môžete zdieľať s osobou, ktorá nemá účet 1password, čo ju robí bezpečnejšou namiesto posielania cez chaty. Vygeneruje sa odkaz, ktorého platnosť vyprší po jednej hodine, 1 dni, 7 dňoch, 14 dňoch, 30 dňoch alebo po zobrazení jednou osobou. Odkaz sa otvorí v prehliadači, používateľ bude musieť zadať svoj e-mail, aby získal kód na potvrdenie totožnosti, a potom sa mu zobrazí zdieľané heslo.
Prechod na službu 1Password je jednoduchý. Môžete importovať z prehliadača Chrome, obyčajného CSV a ďalších populárnych správcov hesiel vrátane LastPass a Dashlane. A hoci nemá bezplatnú verziu, k dispozícii je bezplatná 14-dňová skúšobná verzia a tiež 30-dňová záruka vrátenia peňazí pre prípad, že si to rozmyslíte.
Cena služby 1Passwords začína na 1,79 USD/mesiac, ale môžete získať skvelý rodinný plán pre 5 používateľov, ktorý stojí 2,99 USD/mesiac. Pozvanie ďalšieho člena je za 1,00 USD/mesiac navyše a k dispozícii je ďalších 5 slotov pre hostí s obmedzeným prístupom. Samozrejme, toto všetko by nefungovalo, keby 1Password neponúkal neobmedzené súčasné pripojenie. Ďalšia vec, na ktorú si treba dať pri službe 1Password pozor, je, že čoskoro začne podporovať používanie pasových kľúčov.
Prečítajte si našu podrobnú recenziu 1Password.
Klady
- Kontrola napadnutých hesiel
- Dobrá cena
- 30-dňová záruka vrátenia peňazí
- E-mailová podpora 24/7
Nevýhody
- Žiadna bezplatná verzia
- Žiadna podpora živého chatu
5. Dashlane – najlepší správca hesiel pre PC
Ukladanie v cloude: | 1 GB |
Bezplatná verzia: | Áno |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer, Edge |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte Dashlane a ušetrite až 25 %! 🔥 |
Dashlane je jedným z najlepších správcov hesiel v roku 2023. Hoci stojí viac ako priemerný konkurent, Dashlane to viac než vynahradzuje pôsobivým zoznamom funkcií.
Podporuje napríklad dvojfaktorové overovanie (2FA). Je to skvelý spôsob, ako chrániť svoje konto, aj keď niekto získa vaše hlavné heslo.
Okrem toho môžete na prístup k trezoru hesiel použiť hlavné heslo alebo biometrické údaje, napríklad Touch ID alebo Face ID. Treba si uvedomiť jednu vec – biometrické prihlásenie nenahradí vaše hlavné heslo. Budete ho potrebovať pri prístupe k službe Dashlane z nového zariadenia.
Dashlane ponúka svojim používateľom niekoľko skvelých funkcií:
- Skener tmavého webu – pomocou e-mailu môže skontrolovať, či nedošlo k úniku informácií, napríklad hesiel alebo bankových údajov. Vzhľadom na to, že každý deň sa objavia milióny nových záznamov, môže byť skener Dark web skvelým nástrojom na prevenciu krádeže osobných údajov.
- Zabudovaná sieť VPN – hoci sa nevyrovná celkovo najlepším sieťam VPN, stále je to dobrý nástroj na šifrovanie prevádzky a skrytie vašej IP adresy. Okrem toho sa môžete pripojiť do viac ako 20 krajín, ktoré pokrývajú väčšinu regiónov.
- Kontrola stavu hesiel – informuje vás, či sú vaše heslá bezpečné a kedy je potrebné ich zmeniť.
- Bezpečné zdieľanie – môžete bezpečne zdieľať svoje poverenie s priateľmi, rodinou alebo spolupracovníkmi.
Tento správca hesiel sa naozaj ľahko inštaluje a používa. Funguje na mobilných zariadeniach a má rozšírenia pre prehliadače Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer a Edge. Heslá môžete importovať aj z väčšiny prehliadačov okrem mobilných zariadení.
Najlepšie však je, že väčšinu funkcií si môžete vyskúšať (a využívať bezpečnosť šifrovania na vojenskej úrovni) za veľmi atraktívnu cenu 3,75 USD/mesiac ročne za prémiového správcu hesiel. Okrem toho je k dispozícii obmedzená bezplatná verzia, ktorá umožňuje vyskúšať tento produkt skôr, ako sa zaviažete. Správca hesiel Dashlane nepochybne stojí za to.
Prejdite na našu recenziu Dashlane, aby ste sa do nej hlbšie ponorili.
Klady
- Jednoduché používanie
- Skvelé automatické vypĺňanie
- Skenovanie tmavého webu
- VPN ako bonus
Nevýhody
- Nie je to najlacnejšia možnosť
- Žiadny import hesla z telefónov
6. Passwarden – najlepší správca osobných hesiel
Ukladanie v cloude: | Nie |
Bezplatná verzia: | Áno |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Firefox, Edge, Opera |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte Passwarden a ušetrite až 50%! 🔥 |
Správca hesiel KeepSolid Passwarden je komplexné riešenie na zabezpečenie online ochrany vašich poverení. Pomocou neho môžete bez námahy vytvárať komplexné heslá, bezpečne ukladať svoje prihlasovacie údaje a v prípade potreby ich automaticky vypĺňať.
Okrem toho je aplikácia prekvapivo intuitívna, preto ju budú používať aj začiatočníci.
S aplikáciou Passwarden už nie sú žiadne pochybnosti o vašej bezpečnosti. Využíva špičkové šifrovanie AES-256-GCM a EC p-384. To znamená, že vaše citlivé údaje sa zakódujú na desiatky kúskov a pre narušiteľa je nemožné ich zhromaždiť.
Navyše si môžete vybrať, či chcete pridať 2FA alebo biometriu na zariadeniach so systémami iOS, Android a macOS. A aby ste im ešte viac dôverovali, dodržiavajú prísne zásady ochrany osobných údajov, ktoré zaručujú, že ani tím Passwarden nevidí vaše položky.
Tento správca hesiel sa dá používať v takmer všetkých hlavných operačných systémoch, ako sú Windows, macOS, Android alebo iOS. Okrem toho sú k dispozícii rozšírenia pre prehliadače Edge, Firefox, Chrome a Opera. Posledne menované však nie sú samostatné, takže na ich fungovanie stále potrebujete aplikáciu.
Pokiaľ ide o funkcie, ktoré Passwarden ponúka, máte k dispozícii naozaj spoľahlivé možnosti:
- Bezpečnostný panel – sleduje stav vašich hesiel a informuje, kedy je čas ich zmeniť.
- Nátlakový režim – ďalšia vrstva ochrany najzraniteľnejších údajov. Ak je táto funkcia zapnutá, skrýva vaše údaje pomocou dodatočného bezpečnostného kľúča.
- VPN – dodáva sa v balíku so správcom hesiel. Tento nástroj šifruje vaše údaje, odblokováva geograficky blokovaný obsah a zabezpečuje vás online.
- Import hesiel – položky môžete importovať len z podporovaných prehliadačov alebo iných správcov hesiel, ako sú Dashlane, 1Password a LastPass.
Teraz sa vrátime k lepšej stránke, Passwarden má vynikajúcu bezplatnú verziu, ktorá je k dispozícii po celý život. S ňou získate skôr všetko, čo ponúka platený plán. Jedinou výnimkou je počet chránených zariadení (ktorý je 2) a bezpečné zdieľanie hesiel. Okrem toho môžete využívať všetky prémiové funkcie, ktoré tento správca hesiel má!
KeepSolid Passwarden nie je najlacnejšou možnosťou na trhu, pretože jeho plány začínajú od 3,33 USD/mesiac. Ak však máte na pamäti, že môžete zabezpečiť neobmedzený počet zariadení a bohatý balík bezpečnostných funkcií, všetko vyzerá logickejšie. Okrem toho môžete vždy vyhľadať pomoc na ich oficiálnej webovej lokalite, kde nájdete nepretržitú chatovú schránku, e-mailovú podporu a veľkorysú znalostnú databázu. Na záver možno povedať, že Passwarden je dôveryhodný bezpečnostný pal.
Navštívte recenziu aplikácie Passwarden, kde nájdete podrobný rozpis.
Klady
- Šifrovanie AES-256
- Bezpečné zdieľanie hesla
- Intuitívne aplikácie
- Skvelá bezplatná verzia
Nevýhody
- Obmedzené možnosti dovozu
- Drahé
7. Sticky Password – spoľahlivý, ale drahý správca hesiel
Ukladanie v cloude: | Neobmedzené |
Bezplatná verzia: | Áno |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Firefox, Safari, Opera, Internet Explorer |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte Sticky Password s 60% zľavou!🔥 |
Navštíviť Sticky Password
Sticky Password je ľahko použiteľný a skutočne bezpečný správca hesiel, ktorý zaručuje bezpečnosť vašich údajov. Funkcia generátora hesiel vám pomôže vytvoriť zložité a nenapadnuteľné heslá vytvorené pomocou rôznych symbolov. Taktiež funkcia automatického vyplňovania urýchli proces prihlasovania.
Tento správca hesiel je dostupný pre všetky populárne operačné systémy – Windows, macOS, Android a iOS. Okrem toho sú k dispozícii spoľahlivé rozšírenia pre prehliadače Chrome, Firefox, Safari, Opera a Internet Explorer.
Bezpečné šifrovanie AES-256 zamaskuje vaše osobné údaje, takže ich hacker nemôže dešifrovať. Pre dodatočné zabezpečenie účtu Sticky Password nikde neukladá vaše hlavné heslo. Môžete tiež pridať 2FA a biometrické overovanie, takže naozaj nikto okrem vás nebude mať prístup ku všetkým vašim heslám.
Sticky Password pokrýva všetky funkcie:
- Generátor hesiel – vygeneruje zložité a jedinečné heslá pre vaše účty.
- Panel zabezpečenia hesiel – informuje vás, keď sú vaše heslá príliš slabé alebo je čas ich aktualizovať.
- Bezpečné zdieľanie hesla – je prispôsobiteľné a umožňuje vám vybrať si, či chcete heslo zdieľať len so svojím tímom, rodinnými príslušníkmi alebo spolupracovníkmi, alebo im povoliť vykonávať zmeny v danom účte.
K dispozícii je veľmi obmedzená bezplatná verzia aplikácie Sticky Password, ktorá umožňuje iba zaznamenávať heslá do trezoru. Ak chcete mať k dispozícii všetky bezpečnostné nástroje, musíte prejsť na prémiovú verziu. Ak si nie ste istí, či chcete platiť za predplatné, prvých 30 dní bezplatnej skúšobnej verzie vám poskytne všetky možnosti prémiovej verzie.
Tohto správcu hesiel môžete získať za 29,99 USD/rok so všetkými bezpečnostnými funkciami a prístupom k zákazníckej podpore. Zákaznícku podporu môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu a k dispozícii sú aj sprievodcovia a stránka s najčastejšími otázkami. Na záver možno povedať, že ide o spoľahlivého, aj keď stále drahého správcu hesiel.
Viac informácií nájdete v našej recenzii aplikácie Sticky Password.
Klady
- Šifrovanie AES-256
- Bezplatná verzia
- Generátor hesiel
- 2FA a biometrické overovanie
Nevýhody
- Obmedzená zákaznícka podpora
- Drahé
8. Enpass – ľahko použiteľný trezor hesiel
Ukladanie v cloude: | Nie |
Bezplatná verzia: | Áno |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Firefox, Safari, Edge, Brave, Vivaldi |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte až 25% z Enpassu!🔥 |
Enpass je vynikajúcim príkladom minimalistického správcu hesiel. Funguje naprieč platformami, ale je primárne určený na používanie offline. Môžete si nakonfigurovať možnosti synchronizácie medzi rôznymi zariadeniami pomocou cloudových hostingových platforiem tretích strán, ako sú OneDrive, Dropbox, iCloud atď.
Enpass šifruje vaše údaje pomocou vojenskej šifry AES-256 s rozšírením SQLCIPHER. Tieto údaje môžete uzamknúť pomocou hlavného kľúča a súboru kľúčov (obsahujúceho šifrovací kľúč). Takže ho môžete poslať na servery hackerov, čo to stojí – informácie sú bez hlavného hesla nedostupné.
Podobne ako iní správcovia hesiel na trhu, aj Enpass ponúka v rámci predplatného niekoľko skvelých funkcií:
- Bezpečné ukladanie údajov – môžete bezpečne uchovávať informácie o dokladoch totožnosti, informácie o kreditných kartách a ďalšie.
- Monitorovanie hesiel – pomáha vyhodnotiť silu používaných hesiel a zmeniť ich v prípade opakovaného použitia hesla.
- Bezpečný generátor hesiel – okamžité uloženie novovytvoreného jedinečného hesla do trezoru.
Služba je bezplatná, ak sa uspokojíte len s verziou pre počítače. Ak potrebujete prepínať medzi počítačovým a mobilným účtom, musíte si zaplatiť. Mobilná verzia je platená a môžete si službu predplatiť alebo si licenciu kúpiť jednorazovo. Predplatné si potom môžete opätovne aktivovať prostredníctvom mobilnej alebo počítačovej aplikácie.
Navštívte recenziu Enpass a dozviete sa viac o tomto správcovi hesiel.
Klady
- Generátor hesiel
- Prispôsobiteľný cloud alebo selfhosting
- Údaje sú dodatočne chránené pomocou SQLCipher
- Dvojfaktorové overovanie
Nevýhody
- Mobilné aplikácie sú len platené
- Bezplatná verzia obsahuje až 20 hesiel
9. Bitwarden – správca hesiel pre začiatočníkov
Ukladanie v cloude: | 1 GB |
Bezplatná verzia: | Áno |
Zásuvné moduly prehliadača: | Chrome, Firefox, Edge, Opera |
Aktuálna ponuka: | 🔥 Získajte Bitwarden len za 0,83 USD/mesiac! 🔥 |
Bitwarden je skutočne bezpečný správca hesiel. Je to trezor hesiel s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý sa ľahko používa pre používateľov počítačov a mobilných zariadení a navyše má rozhranie príkazového riadku. Pomocou aplikácie Bitwarden môžete jednoducho generovať, synchronizovať, spravovať a bezpečne zdieľať všetky svoje heslá, takže si môžete byť istí, že vaše údaje sú s týmto správcom hesiel v bezpečí.
Vďaka silnej šifre AES-256 si môžete byť istí, že vaše údaje budú so službou Bitwarden v úplnom bezpečí. Šifrovací kľúč pochádza z vášho hlavného hesla, ktoré je silne zaheslované a uložené na serveroch Bitwarden.
Všetky údaje sú od konca do konca zašifrované, takže aj v prípade narušenia by boli informácie nepoužiteľné, pretože by ich nebolo možné spätne analyzovať.
Na ďalšie posilnenie bezpečnosti vášho účtu môžete Bitwarden použiť ako autentifikátor a navyše má pokročilé metódy 2FA – YubiKey, U2F a Duo.
Okrem hlavného hesla môžete k trezoru hesiel pristupovať aj pomocou biometrického prihlasovania – Face ID a Touch ID na zariadeniach, ktoré ho podporujú. Správcu hesiel môžete týmito metódami odomknúť len vtedy, keď ste už prihlásení do systému Bitwarden.
Bitwarden má rozsiahly zoznam funkcií, ktoré môžete považovať za veľmi užitočné pri každodennom používaní:
- Správa o stave trezoru a narušení bezpečnosti – ide o zabudovaný monitorovací nástroj pre prémiové predplatné. Podáva správy o tom, či príliš často opakujete to isté heslo, či je vytvorené heslo dostatočne bezpečné a či nedošlo k úniku vašich údajov.
- Generátor hesiel – vytvorí pre vás zložité heslá, aby boli vaše účty chránené pred kybernetickými hrozbami.
- Zdieľanie hesiel – bezpečný spôsob zdieľania poverení medzi spolupracovníkmi alebo dôveryhodnými osobami.
- Bitwarden Send – ide o systém šifrovaných správ s inou osobou. Môžete zdieľať text alebo súbor prostredníctvom odkazu na odoslanie s určitými bezpečnostnými parametrami, ako je dátum vymazania, dátum ukončenia platnosti alebo voliteľné heslo.
- Núdzový prístup – ak sa vám niečo stane, môžete poskytnúť núdzový prístup niekomu, komu dôverujete, aby mal prístup k vášmu trezoru Bitwarden.
Používanie aplikácie Bitwarden je veľmi jednoduché. Môžete získať aplikácie pre všetky populárne operačné systémy, ako sú Windows, macOS, Android, iOS a Linux. Rozšírenia prehliadača sú k dispozícii aj pre prehliadače Chrome, Firefox, Edge a Opera. Okrem toho môžete ľahko importovať svoje heslá z iných správcov hesiel.
Tohto správcu hesiel môžete získať za 0,83 USD/mesiac pre 6 používateľov. K dispozícii je 7-dňová bezplatná skúšobná verzia, aby ste si mohli službu vyskúšať a zistiť, či spĺňa všetky vaše požiadavky. Na všetky platené služby Bitwarden sa vzťahuje aj 30-dňová záruka vrátenia peňazí.
Viac informácií nájdete v našej recenzii Bitwarden.
Klady
- Dvojfaktorové overovanie
- Vysoko prispôsobiteľné
- Generátor hesiel
- Bezpečné zdieľanie hesla
Nevýhody
- Používateľské rozhranie nie je najatraktívnejšie na používanie
- Údaje sú uložené v krajine, ktorá patrí do aliancie 5-Eyes Alliance
Ako tieto správcov hesiel testujeme a hodnotíme?
Väčšina správcov hesiel ponúka rovnaký súbor funkcií, ako je synchronizácia, generovanie hesiel a dvojfaktorové overovanie. Keď však prišiel čas oddeliť tých najlepších od ostatných, použili sme nasledujúce kritériá:
- Funkcie pre rôzne zariadenia a zdieľanie hesiel. Chcete správcu, ktorý je dostupný na viacerých zariadeniach a v prípade potreby je ľahko prístupný a zdieľateľný.
- Šifrovanie. Čokoľvek menej ako 256-bitová šifra AES vojenskej úrovne je neprijateľné. Bonusové body za novú generáciu XChaCha20.
- Ďalšie funkcie. Skenovanie tmavého webu, U2FA, VPN alebo zabezpečený chat sú len niektoré z príkladov, ktoré dávajú produktu ďalšiu hodnotu.
- Viacfaktorové overovanie. Dobrý správca hesiel by mal okrem vlastného autentifikátora ponúkať aj niekoľko ďalších. Na všetkých zariadeniach by mala fungovať aj biometria (Touch ID a Face ID).
- Import a export. Správca hesiel nemá veľký zmysel, ak nemôže importovať váš trezor z inej služby alebo prehliadača. Export je dôležitý aj v prípade, že sa rozhodnete zmeniť správcu hesiel.
- Aplikácie a rozšírenia prehliadača.Čím viac, tým lepšie.
- Hodnota za peniaze. Existuje lacnejší správca hesiel s rovnakým súborom funkcií?
- Podpora zákazníkov. Živý chat alebo telefonická podpora sú znakom kvalitných služieb. To isté platí pre dostupnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Ako si vybrať najlepšieho správcu hesiel?
Aj ten najlepší správca hesiel na svete vám bude nanič, ak nebude vyhovovať vašim konkrétnym potrebám alebo bude jednoducho príliš zložitý na používanie. Preto by ste sa nemali ponáhľať a stiahnuť si správcu hesiel, ktorý sa nachádza na prvom mieste v každom zozname najlepších – oveľa rozumnejším krokom by bolo najprv urobiť malý prieskum.
Najprv sa musíte uistiť, že vybraná služba ponúka všetky aplikácie a počet simultánnych pripojení, ktoré potrebujete. Tiež je dobré pozrieť si jej snímky obrazovky: vyzerá správca hesiel používateľsky prívetivo?
Samozrejme, nemali by ste prehliadať ani výber funkcií. Napríklad zabudovaná sieť VPN je skvelá vec – ak však už jednu vlastníte, nie je potrebné preplácať za ďalší softvér.
Ak máte problémy s výberom najlepšieho správcu hesiel, neváhajte a napíšte nám do komentárov, kde vám radi odpovieme na všetky vaše otázky.
Porovnanie správcov hesiel (s hodnotením)
NordPass | Keeper | RoboForm | 1Heslo | Dashlane | Passwarden | Lepkavé heslo | Enpass | Bitwarden | |
Značka | |||||||||
Hodnotenie | 4.9★★★★★ | 4.8★★★★★ | 4.7★★★★★ | 4.5★★★★★ | 4.6★★★★★ | 4.0★★★★☆ | 4.0★★★★☆ | 4.0★★★★☆ | 3.8★★★★☆ |
Bezplatná verzia | Áno | Áno | Áno | Nie | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno |
Cena | od 1,43 USD/mesiac | od 1,75 USD/mesiac | od 0,99 USD/mesiac | od 1,79 USD/mesiac | od 3,75 USD/mesiac | od 3,33 USD/mesiac | od 29,99 USD/rok | od 1,99 USD/mesiac | od 0,83 USD/mesiac |
Šifrované ukladanie | 3 GB (s aplikáciou NordLocker) | 1 GB | Nie | 1 GB | 1 GB | Nie | Áno | Nie | 1 GB |
Overovanie 2FA | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno |
Biometrické prihlásenie | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno |
Vyplnenie formulára | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno |
Generátor hesiel | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno |
Zdieľanie hesla | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno |
Pozoruhodné funkcie | Nezávisle auditovanéSkener narušenia ochrany údajovSkenovanie OCR pre dokumenty a karty | KeeperChatBezpečnostný auditSledovanie narušenia | Prihlásenie jedným kliknutímZdieľanie povereníZdieľané priečinky | Monitorovanie tmavého webuMožnosť miestneho ukladaniaObnovenie vymazaných hesiel | Zabudovaná sieť VPNMonitorovanie temného webuNeobmedzené zdieľanie hesla | Bezpečné zdieľaniePrístup offlineRežim nátlaku | Bezpečné zdieľanie heslaGenerátor hesielOvládací panel zabezpečenia hesiel | Synchronizácia s treťou stranouNástroj na monitorovanieGenerátor hesiel | Zdieľanie heslaBitwarden poslaťAutomatické vypĺňanie |
Nevýhody | Niekoľko pokročilých funkcií | Zastarané rozhranie | Žiadna vlastná podpora pre bezplatných používateľov | Automatické vypĺňanie je neohrabanéŽiadny bezplatný plánObmedzené zdieľanie s inými používateľmi | Drahšie ako konkurenciaObmedzená funkčnosť v pláne FreeObmedzená funkčnosť webovej aplikácie | Pomerne drahéObmedzené možnosti dovozuRozšírenie prehliadača vyžaduje, aby ste mali aplikáciu | Obmedzená zákaznícka podporaObmedzené rozšírenia prehliadača | Mobilné aplikácie sú len platenéBezplatná verzia obsahuje až 20 hesiel | Zastarané rozhranieÚdaje sú uložené v krajine, ktorá patrí do aliancie 5-Eyes Alliance |
Prehľad | Prehľad NordPass | Preskúmanie Keepera | Recenzia RoboForm | Recenzia 1Password | Prehľad Dashlane | Preskúmanie Passwarden | Prehľad lepkavých hesiel | Preskúmanie Enpass | Bitwarden recenzia |
Víťaz
Čestné zmienky
Tu nájdete niekoľko ďalších správcov hesiel, ktorí si podľa nás tiež zaslúžia pozornosť:
- KeePass – správca hesiel s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je riadený komunitou, takže nie je potrebné platiť. Je náročný na používanie správcu hesiel, takže nie je veľmi vhodný pre začiatočníkov, ale je plne prispôsobiteľný. Okrem toho do neho môžete pridať najrôznejšie doplnky a prispôsobiť si nástroj podľa svojich predstáv. Zakúpiť si ho môžete za $/mesiac.
- Zoho Vault – je to bezpečný, ľahko použiteľný a lacný správca hesiel, ktorý má aj bezplatnú verziu. Určený skôr na tímové použitie, ale môže byť kompatibilný aj s individuálnym používaním. Tento správca hesiel má okrem iného možnosť zdieľania hesiel, prispôsobiteľné práva správcu, núdzový prístup. Je založený na architektúre zero-knowledge (najprv sa zašifruje vo vašom zariadení a potom sa prenesie na servery) a jeho cena začína od 0,90 USD/mesiac.
Vylúčenie služby LastPass
Správca hesiel LastPass bol vylúčený z nášho zoznamu najlepších správcov hesiel z dôvodu opakovaného narušenia bezpečnosti.
Spoločnosť LastPass pri nedávnych hackerských útokoch priznala, že záložné trezory s údajmi používateľov boli odcudzené. Okrem toho sa zistilo, že úrovne šifrovania, ktoré chránia údaje používateľov v službe LastPass, sú veľmi slabé.
Celkovo sa LastPass už nepovažuje za bezpečného správcu hesiel a na ochranu citlivých údajov sa odporúča vyhľadať lepšie alternatívy.
Videorecenzia: Najlepší správcovia hesiel v roku 2023
Ako fungujú správcovia hesiel?
Správcovia hesiel ukladajú heslá do šifrovanej databázy, ktorá môže byť buď lokálna (v zariadení), alebo vzdialená (online). V niektorých prípadoch to môžu byť aj údaje o kreditnej karte alebo dôležité dokumenty, ktoré nechcete uchovávať v cloude.
Všetky informácie, ktoré sa v ňom nachádzajú, sa zvyčajne odomykajú hlavným heslom. To je jediné, ktoré si musíte zapamätať. Vždy, keď sa potrebujete prihlásiť do svojho e-mailového alebo iného účtu, jednoducho skopírujete a vložíte používateľské meno a heslo.
Väčšina správcov hesiel má aj funkciu automatického vyplnenia, ktorá túto úlohu vykoná za vás. V oboch prípadoch ide o to, že si už nemusíte pamätať žiadne z týchto hesiel.
Správcovia hesiel tiež generujú silné heslá za vás. Dokonca vám môžu pripomenúť, aby ste ich pravidelne menili, čo sa odporúča. Upozornia vás aj na duplicity, ktoré sa často objavujú pri prvom zadaní všetkých hesiel do databázy.
Správcovia hesiel navyše fungujú na viacerých zariadeniach a majú aj rozšírenia pre prehliadače. To znamená, že sa vám nezablokujú ani na počítači, ani na smartfóne.
Pozrite si nášho komplexného sprievodcu o tom, ako fungujú správcovia hesiel a aké technológie ich poháňajú, aby ste sa dozvedeli viac.
Čo je dobrý správca hesiel?
Dobrý správca hesiel by mal mať všetky alebo aspoň väčšinu nasledujúcich funkcií:
- Uchováva heslá v bezpečí. To nie je možné bez šifrovania na vojenskej úrovni.
- Používa architektúru s nulovými znalosťami. K svojim heslám by ste mali mať prístup len vy. Architektúra zero-knowledge zabezpečuje, že ani poskytovateľ služieb nemá prístup k vašim údajom.
- Generuje silné heslá. Mali by mať aspoň 12 znakov, veľké písmená, čísla a špeciálne symboly.
- Zlepšuje slabé heslá. Keď importujete zoznam hesiel, aspoň niektoré z nich pravdepodobne nebudú považované za silné. Úlohou dobrého správcu hesiel je posilniť ich, podobne ako steroidy posilňujú športovcov.
- Pravidelne prehľadáva temný web. Nikdy neviete, kedy sa vaše používateľské meno, heslo alebo, nedajbože, oboje ocitne na predaj na dark webe. Preto si vyberte správcu hesiel, ktorý vás v takom prípade dokáže upozorniť.
- Umožňuje uložiť ďalšie údaje. Zatiaľ čo používateľské mená a heslá budú tvoriť väčšinu vášho trezoru, údaje o kreditných kartách a bezpečné poznámky sú tiež dôležité, najmä ak ich potrebujete denne.
Správcovia hesiel tretích strán vs. vstavaní správcovia hesiel
Vstavané správcovia hesiel sú veľmi praktické nástroje, avšak nemôžu sa porovnávať so správcami hesiel tretích strán.
Celkovo možno povedať, že vstavané nástroje na správu hesiel nie sú veľmi bezpečné, ich hlavnou prioritou nie je zabezpečiť heslá, ale poskytnúť rýchle a jednoduché prihlásenie. Nevenujú teda toľko času implementácii bezpečných bezpečnostných opatrení.
Navyše, ak by niekto získal prístup k vášmu zariadeniu, bolo by veľmi jednoduché získať všetky vaše heslá a iné citlivé informácie. Inak ako v prípade poskytovateľov tretích strán, ktorí vaše heslá zabezpečujú za hlavným heslom a možno aj overením 2FA.
Ďalším problémom vstavaných správcov hesiel, najmä prehliadačov, je, že nie je vhodné exportovať heslá do rôznych zariadení a prehliadačov. Zatiaľ čo správcovia hesiel tretích strán implementujú nové integrácie takmer denne.
Napokon, poskytovatelia správcov hesiel tretích strán ponúkajú ďalšie bezpečnostné funkcie, ako napr:
- Generátor hesiel – generuje bezpečné, ťažko napadnuteľné individuálne heslá.
- Kontrola stavu hesla – skontroluje silu hesla, či nie je čas na jeho zmenu.
- Monitorovanie tmavého webu – monitoruje úniky citlivých údajov na tmavom webe.
Správa v cloude verzus lokálna správa
Hlavný rozdiel medzi správou v cloude a miestnou správou je ten, že pri správe v cloude sú údaje používateľa zašifrované a následne uložené na serveroch poskytovateľa. Zatiaľ čo pri miestnej správe sú údaje používateľa uložené v zariadení používateľa. Obe možnosti ukladania majú svoje výhody.
Cloudové úložisko šetrí miesto v zariadení. Okrem toho je to naozaj bezpečný spôsob ochrany vašich údajov, ak poskytovateľovi dôverujete, pretože zvyčajne má prostriedky na zabezpečenie toho, aby boli jeho servery naozaj bezpečné. Okrem toho je prakticky nemožné nabúrať sa do serverov poskytovateľa, a aj keby sa tak stalo – vaše údaje by nebolo možné dešifrovať.
Správcovia hesiel navyše neukladajú vaše hlavné heslo na svojich serveroch. Takže nehrozí žiadny problém s možným únikom. Pomerne obľúbená je aj architektúra zero-knowledge, čo znamená, že všetko sa zašifruje v zariadení používateľa a až potom putuje na servery poskytovateľa.
Na druhej strane miestna správa nie je najoptimálnejšou možnosťou, ak chcete mať prístup k heslám z viac ako jedného zariadenia. Okrem toho hrozí, ak by ste zariadenie so všetkými heslami stratili. Keďže neexistuje žiadna záloha, heslá môžu veľmi dobre zmiznúť nadobro.
Niektorí poskytovatelia správcov hesiel tento problém obchádzajú – heslá sa ukladajú v zariadení používateľa, a keď je povolená synchronizácia, až potom sa údaje prenesú na servery, ako je to v prípade RoboForm.
Mali by ste zvážiť bezplatného správcu hesiel?
Niektorým používateľom môže stačiť bezplatný správca hesiel. Najprv by sme však mali oddeliť prémiové, ktoré ponúkajú bezplatnú verziu, od skutočne bezplatných správcov hesiel. Bohužiaľ, väčšina z nich nestojí za váš čas. V skutočnosti môžu byť niektoré dokonca nebezpečné a ukradnúť všetky vaše údaje vo vnútri trezora.
Väčšina najlepších správcov hesiel má bezplatnú verziu, ktorú si môžete vyskúšať. Samozrejme, všetky majú menej funkcií a rôzne obmedzenia, ako napríklad jedno pripojené zariadenie naraz, žiadne monitorovanie narušenia údajov alebo zdieľanie hesiel a ďalšie funkcie.
Iné vám nedovolia zálohovať údaje a odmietajú prioritnú zákaznícku podporu. Ak však naozaj chcete, odporúčame vám vybrať si z nášho zoznamu najlepších bezplatných správcov hesiel v roku 2022.
Osobný vs. firemný softvér na správu hesiel
Všetci naši uvedení správcovia hesiel sú skvelí na osobné použitie – ale čo firemné riešenia? Našťastie, väčšina týchto služieb má skvelé možnosti pre firmy.
Dobrý podnikový softvér na správu hesiel musí mať niekoľko ďalších funkcií, ktoré vám pomôžu centralizovať zabezpečenie všetkých účtov vašej spoločnosti. Tu sú nami vybrané tri najlepšie programy na správu hesiel, ktoré vám s tým pomôžu:
- 1Heslo. 1Password je jedným z najlepších správcov hesiel pre firmy a ponúka pohodlný spôsob zabezpečenia hesiel vašich spolupracovníkov. S jeho pomocou môžete vytvárať a spravovať vlastné skupiny, vytvárať prehľady a získavať obchodné informácie.
- RoboForm. Ako správca hesiel so špecializovaným plánom pre podniky umožňuje RoboForm členom vášho tímu ľahko spravovať svoje heslá a poverenia. Vďaka pohodlnej konzole na správu umožňuje vašej spoločnosti ľahko zapracovať zamestnancov.
- Passbolt. Ide o jedného z najlepších správcov hesiel určených na firemné použitie. Je otvorený a úplne bezplatný a umožní vám bezpečne zdieľať heslá medzi členmi vášho tímu. Je tiež vysoko prispôsobiteľný, čo vám umožní upraviť jeho funkcie podľa potrieb vášho podniku.
Najlepšie nástroje na správu hesiel podľa vašich potrieb
Rôzni správcovia hesiel majú rôzne výhody a nevýhody v závislosti od vašich potrieb, operačného systému alebo zariadenia, v ktorom ich používate. Okrem toho by ste mali zvážiť, koľko zariadení chcete pokryť jedným predplatným správcu hesiel, či ide len o vaše údaje alebo možno o údaje viacerých ľudí.
Pozrime sa na nástroje na správu hesiel, ktoré sa prispôsobujú vašim preferenciám:
- Správcovia hesiel pre systém Windows. Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoju online bezpečnosť, je zaobstarať si spoľahlivý správca hesiel pre systém Windows. Nebudete si musieť pamätať svoje heslá ani iné prihlasovacie údaje, pretože nástroj ich vyplní za vás. Pozrite si najlepšie nástroje na správu hesiel pre Windows z nášho zoznamu.
- Správca hesiel pre Mac. Správca hesiel je dobrou voľbou, ak chcete zlepšiť svoju online bezpečnosť a pridať synchronizáciu medzi zariadeniami Apple a inými zariadeniami. Do tohto zoznamu najlepších správcov hesiel pre Mac sme vybrali tie, ktoré by mali zabezpečiť bezpečnosť vašich poverení.
- Správcovia hesiel pre iPhone. Váš iPhone obsahuje niektoré z vašich najcennejších a najosobnejších informácií. Z tohto dôvodu budete chcieť čo najvhodnejší správca hesiel pre iPhone, aby ste ich všetky udržali v bezpečí.
- Správcovia hesiel pre Android. Keďže väčšina vašich hesiel a iných citlivých informácií je uložená v zariadení so systémom Android, budete si chcieť zaobstarať najlepšiu aplikáciu pre správcu hesiel, aby ste mali veci v bezpečí. Pozrite si náš komplexný zoznam najlepších aplikácií na správu hesiel pre systém Android.
- Správcovia hesiel pre Chrome. Chrome je jeden z najlepších dostupných prehliadačov a je vybavený vlastným správcom hesiel, ale ak chcete byť v bezpečí, musíte prejsť na prehliadač s väčšou ochranou a funkciami. Otestovali sme a vybrali najlepších správcov hesiel pre Chrome.
- Správcovia hesiel pre Linux. Linux, rovnako ako iné operačné systémy, vyžaduje dodatočné zabezpečenie. Šifrovanie hesiel a ich ochrana pred krádežou identity je preto múdre rozhodnutie. Tu je komplexný zoznam nami vybraných nástrojov na správu hesiel pre Linux.
Budú v budúcnosti existovať heslá a správcovia hesiel?
Nie je ťažké si predstaviť, že v blízkej budúcnosti sa heslá stanú minulosťou. S technologickým pokrokom už máme prípady, keď biometrické autentifikátory začínajú nahrádzať heslá, a existuje aj taká možnosť, ako sú prístupové heslá, ktoré sú k dispozícii na obmedzenom výbere lokalít a operačných systémov.
Heslá sú bezpečnou a jednoduchšou alternatívou k heslám. Pomocou tejto funkcie sa môžete namiesto hesla prihlásiť do svojich účtov pomocou biometrického snímača, kódu PIN alebo vzoru. Ide o digitálne poverenie, ktoré je viazané na používateľské konto a webovú lokalitu alebo aplikáciu.
Keď sa chcete zaregistrovať do služby, ktorá podporuje prístupové kódy, prehliadač alebo operačný systém vygeneruje prístupový kód pre dané konto a uloží ho do vášho zariadenia. Pasový kľúč sa v skutočnosti skladá z dvoch samostatných kľúčov – verejného, ktorý zaregistrujete v aplikácii, a súkromného, ktorý je uložený len vo vašom mobilnom zariadení. Aby sa zabezpečilo, že prístupový kľúč používa len oprávnený vlastník, systém vás požiada o odomknutie mobilného zariadenia pomocou biometrických údajov, kódu PIN alebo odomknutia vzorom.
Táto funkcia sa presúva aj na trh správcov hesiel, pričom 1Password plánuje implementovať túto funkciu a čoskoro ho budú nasledovať aj ďalší správcovia hesiel. Passkeys podporuje najmä spoločnosť Apple na niekoľkých webových stránkach a v aplikáciách, ale čoskoro ju budú podporovať aj iné operačné systémy.
Aj keď však musíme heslá riešiť denne, naším najlepším správcom hesiel je NordPass. Tento správca hesiel nielenže poskytuje skvelé zabezpečenie a funguje na základe architektúry zero-knowledge, kde sa vaše údaje najprv zašifrujú vo vašom zariadení a až potom putujú na servery, ale má aj ďalšie funkcie. Okrem iného napríklad kontrolu stavu hesla, bezpečné poznámky, núdzový prístup a zdieľanie hesiel.