Table of Contents
Stellar je peer-to-peer distribuovaná open source platforma na konverziu digitálnej meny na reálne peniaze na domácej aj medzinárodnej úrovni. Blockchainová kryptomena Stellar sa nazýva lumen, ktorá sa obchoduje pod symbolom XLM.
Stellar je platobná sieť postavená na technológii blockchain. Umožňuje rýchle medzinárodné prevody peňazí medzi ľubovoľnou dvojicou mien. V mnohých ohľadoch je porovnateľná s inými kryptomenami založenými na blockchaine.
Ethereum je platforma pre inteligentné kontrakty, podobne ako Stellar. V skutočnosti dokáže všetko, čo Stellar a ešte viac – ale nie tak rýchlo alebo lacno. Stellar bol však vytvorený s výslovným cieľom, aby nemohol dosiahnuť všetko, čo môže Ethereum.
Stellar je decentralizovaná kryptomena, ktorá na synchronizáciu siete využíva blockchain, ale používateľské prostredie sa podobá skôr na hotovosť ako na Bitcoin alebo Ethereum.
Čo je Stellar?
Platobný protokol Stellar je založený na technológii distribuovanej účtovnej knihy a umožňuje rýchle cezhraničné platby v akomkoľvek menovom páre. Má mnoho spoločných znakov s inými kryptomenami založenými na blockchaine.
Stellar je blockchain, ktorého cieľom je “umožniť bankám, platobným systémom a jednotlivcom” komunikovať prostredníctvom jeho siete. Podľa webovej stránky je blockchain Stellar platformou, ktorá spája banky, platobné systémy a ľudí, “aby mohli rýchlo, bezpečne a takmer bez nákladov presúvať peniaze”.
Stellar Lumen (XLM) je platforma poháňaná blockchainom, ktorá umožňuje realizovať akýkoľvek typ transakcie. XLM, natívna digitálna mena Stellar, podporuje všetky typy transakcií v sieti blockchain. Počas vytvárania siete Stellar bolo vygenerovaných 100 miliárd XLM/Stellar Lumen.
Jediný ďalší spôsob výroby XLM je inflácia. Na kompenzáciu ekonomickej expanzie a stratených lúmenov je miera tvorby lúmenov obmedzená na 1 % ročne. Nové lúmene sa vytvárajú každý týždeň a udeľujú sa priamym hlasovaním.
sieť Stellar
Sieť Stellar je protokol blockchain, ktorý umožňuje spracovanie finančných transakcií. Táto technológia je open source, distribuovaná a vlastnená komunitou.
Nadácia Stellar Development Foundation je nezisková organizácia, ktorá podporuje finančné začlenenie, vytváranie nástrojov a sociálne iniciatívy v rámci siete Stellar. Kód siete Stellar píšu zamestnanci spoločnosti Stellar, ale technológia je na nich úplne nezávislá.
Aké sú vlastnosti blockchainu Stellar?
Poďme sa teraz pozrieť na základy blockchainu Stellar, keď už máme základnú predstavu o tom, čo to je. Prejdime si niektoré dôležité aspekty:
- Databáza Stellar je decentralizovaný blockchain s otvoreným zdrojovým kódom – základné vlastnosti skutočného systému blockchain.
- Čas potvrdenia transakcií je 3 až 5 sekúnd vďaka mechanizmu konsenzu.
- Ide o maximálny počet transakcií, ktoré môže blok podporovať.
- Umožňuje viacero podpisov a inteligentné zmluvy.
- Má pevnú ročnú mieru inflácie vo výške 1 %.
Čo je Stellar Blockchain a ako funguje?
Transakcie v sieti Stellar sa podobne ako v iných blockchainových platformách zaznamenávajú do verejnej zdieľanej a distribuovanej účtovnej knihy. Stellar Consensus Protocol (SCP) je konsenzuálny algoritmus založený na federatívnej byzantskej dohode (FBA), ktorý používa Stellar (SCP).
Transakcie elektronického obchodu v sieti Stellar sú rýchlejšie a menej nákladné, pretože každý účastník siete sa môže dohodnúť na platnosti transakcie v priebehu niekoľkých sekúnd. Každý účastník (ktorý sa označuje skratkou “node”), ktorý prispieva údajmi do globálnej účtovnej knihy, vytvára svoju vlastnú malú sieť dôveryhodných spolupracovníkov. Quorum Slices sú minisiete vytvorené každým uzlom, ktoré zahŕňajú len účastníkov, ktorým dôveruje.
Odkiaľ pochádza hodnota Stellar?
Stellar je decentralizovaná sieť, ktorá umožňuje tisíce prevodov mien a tokenov každú sekundu. Vďaka tomu má nevyvrátiteľnú hodnotu a užitočnosť.
Prevod kryptomien a/alebo fiat mien je časovo náročný a drahý postup. Vďaka Stellaru je to rýchle a lacné. Transakčné poplatky sa platia pomocou XLM (peňaženka Stellar), zatiaľ čo účty sa vedú pomocou XLM (sieť Stellar).
Čo je platobný systém Stellar a ako funguje?
Predpokladajme situáciu, aby sme lepšie pochopili, ako platobný systém Stellar funguje.
Janet a Keith majú trvalý pobyt v Spojených štátoch.
Janet chce poslať Keithovi medziregionálnu obchodnú dohodu v hodnote 5 000 GBP.
Ako tento prechod uskutočníte?
Uvažujme scenár, v ktorom má Janet účet v banke A v Spojených štátoch a Keith má účet v banke B v Spojenom kráľovstve. Obe tieto banky sú “kotvami” v sieti Stellar, ktorá je s nimi prepojená.
Ktorých je päť najlepších altcoinov?
Nasleduje nasledujúci postup.
Janet posiela Keithovi 5000 dolárov. Cieľ transakcie je okamžite odoslaný do banky B, aby sa zistilo, či je alebo nie je kvalifikovaný.
Banka A odpíše peniaze z Janetinho účtu hneď, ako to banka B schváli.
Finančné prostriedky sa potom presunú z poolového účtu banky A na účet banky B v sieti Stellar, kde sa zmenia na XLM.
Sieť hviezdnych mincí hľadá najlepší výmenný kurz na konverziu XLM na GBP, keď je vnútri. Finančné prostriedky sú potom odoslané zo základného účtu banky B na účet Keitha.
Aký je minimálny poplatok za transakciu v sieti Stellar?
Základný poplatok za transakciu v sieti Stellar predstavuje nepatrnú sumu za každú transakciu. Za týmto poplatkom nie je žiadny osobný zisk. Pôsobí ako odstrašujúci prostriedok proti škodlivému správaniu (napríklad útokom typu DoS).
V súčasnosti je základný poplatok 0,00001 XLM. Náklady znáša odosielateľ transakcie. Poplatok vyberá účtovná kniha a následne sa prerozdeľuje prostredníctvom inflácie.
Aké sú počiatočné náklady a poplatky za integráciu dApp do siete Stellar?
Používanie siete Stellar Network je úplne bezplatné. Na všetok softvér potrebný na integráciu sa vzťahuje licencia Apache (verzia 2.0). Umožňuje komerčné použitie, prispôsobenie a/alebo distribúciu.
Integrácia z pohľadu stellar coin sa vzťahuje na technologický postup pripojenia k sieti Stellar. To znamená vytvorenie systémov, ktoré môžu komunikovať s hviezdnou sieťou.
Integrácia s hviezdnou mincou si vyžiada technické zdroje. Technický vývoj trvá od 120 do 200 hodín v závislosti od veľkosti tímu a množstva skúseností.
Predpokladajme teda, že používate poskytovateľa služieb blockchain tretej strany (BaaS). V tomto scenári zaplatíte všetky poplatky, ktoré vzniknú za odborné poradenstvo, konzultácie a náklady vývojového tímu.
Čo sú kotvy v sieti Stellar Network?
Kotva je zariadenie, ktoré môže uchovávať peniaze a poskytovať pôžičky v sieti Stellar.
“Kotvu” považujte za prepojenie medzi rôznymi menami a sieťou Stellar Network. Všetky peňažné transakcie uskutočnené v sieti stellar coin, s výnimkou XLM, sa vykonávajú pomocou kreditu vydaného kotvami.
Sieť Stellar je založená na kotvách. Vklady a vytváranie úverov musíte nakoniec zveriť Anchors.
Aké sú distribuované výmeny Stellar?
Aby sme lepšie pochopili myšlienku distribuovaných výmen, musíme najprv pochopiť, čo sú to “ponuky”.
Stellar považuje za “ponuku” výmenu jedného druhu kreditu za iný za vopred stanovený kurz. Týmto spôsobom sa sieť Stellar stáva obchodnou platformou, ktorá umožňuje výmenu mnohých mien.
Objednávky v registri hviezdnych mincí sú reprezentované “ponukami”. Pre každý pár mena/emisia v sieti existuje “kniha objednávok”.
Existuje napríklad kniha objednávok na presun RBS/GBP do Bitstamp/Bitcoin.
Stellar je kryptomena, ktorá dokáže pracovať s mnohými rôznymi menami.
Transakcie vo viacerých menách sú ďalšou z hlavných funkcií Stellaru. Môžete napríklad poslať peniaze zo svojho účtu v Spojených štátoch priateľovi v Spojených štátoch. Tento jedinečný aspekt stellar coin je jeho schopnosť vykonávať transakcie decentralizovaným spôsobom. Aby sme vám to uľahčili, budeme predpokladať, že sa obchoduje s USD/EUR.
Ako protokol Stellar zabezpečuje finančnú sieť?
Mechanizmus konsenzu Stellar je založený na federatívnej byzantskej dohode (FBA). FBA zabezpečuje efektívnosť systému pomocou plátkov kvora generovaných každým uzlom, ktoré spoločne definujú kvorum celého systému. Quorum slices spájajú sieť stellar coin podobne ako jednotlivé siete, ktoré spájajú globálnu sieť internetu.
V systéme FBA.
Účastníci sú rozdelení do menších sietí. Z tohto dôvodu každý uzol v týchto malých sieťach pozná svojich kľúčových prispievateľov.
Po začatí transakcie uzol čaká na súhlas väčšiny svojich malých členov siete a až potom vyhlási transakciu vyrovnania.
Kúpna transakcia je dokončená až po odsúhlasení všetkými potrebnými účastníkmi.
Nakoniec transakciu akceptuje dostatočný počet účastníkov siete, čo znemožňuje hackerovi alebo protivníkovi transakciu zvrátiť.Až po potvrdení transakcie ju niekto považuje za legitímnu.
7 najhorších investičných chýb v kryptomenách, ktorým sa treba vyhnúť
Mechanizmus konsenzu FBA chráni finančnú sieť, ktorá funguje v sieti Stellar, tým, že zabezpečuje bezpečnosť a integritu. Zabezpečuje slobodu SCP od zablokovaných stavov (keď konsenzus už nie je možný), pokiaľ zlyhania účastníkov neznemožnia splnenie záväzkov dôvery.
Aplikácie blockchainu na obchodné použitie Stellar Blockchain
Do akej kryptomeny by som mal investovať v roku 2022?
Stellar má aplikácie, ktoré pokrývajú širokú škálu odvetví, od financií až po zabezpečenie bezpečného plnenia základných funkcií podnikov. Vzhľadom na množstvo funkcií blockchainu Stellar ho môžete považovať za akúsi viacúčelovú platformu.
Tu je zoznam najlepších nápadov na aplikácie:
- Kotvy v iných menách.
- Mobilní a obchodní klienti
- Mashupy webových aplikácií na mobilné zariadenia
- Predajca plugin
- Účty zriadené pre školu, zdravotnú poisťovňu a poistenie sú známe ako nZUL
- Na ochranu svojej organizácie si môžete zakúpiť poistenie, ktoré pokrýva: narušenie ochrany údajov -> Môžete si zakúpiť špecializované poistenie na ochranu svojej spoločnosti pred škodami spôsobenými kybernetickými útokmi.
- Peer-to-peer financovanie vám môže umožniť získať úrok tým, že požičiate svoje peniaze iným.
- Peňažné transfery výmenou za zmenu správania.
- Neziskové organizácie môžu využívať darcovský softvér.
- Vernostné programy
- Miestne meny
- Banka časového bankovníctva
- Sledovanie dobrovoľníckych hodín
- Vaše konto môže byť prepojené s akýmkoľvek zariadením.
Ak máte záujem dozvedieť sa viac o blockchaine Stellar, pozrite si Stellar Blockchain Observer. Viete, čo je to pozorovateľ blockchainu? Za blockchainový prehliadač považujte typ prehliadača, ako je napríklad Internet Explorer alebo Google Chrome.
Stellar Blockchain Observer je nástroj, ktorý vás informuje o najnovších blokoch v blockchaine Stellar, ako aj o streamovaní všetkých blokov pridaných do blockchainu v reálnom čase. Poskytuje tiež komplexné štatistiky, históriu cien a podrobné správy o všetkých aktívach v sieti Stellar, ktoré vám pomôžu lepšie sa rozhodovať.
Protokol 13
Spoločnosť Stellar každoročne vyvíja významné zmeny vo svojom jadre. Zavedenie protokolu 13 v roku 2020 bolo najvýznamnejšou zmenou za posledné roky.
- Zvýšenie poplatkov.
- V mnohých strediskách a hoteloch sa zvyšujú poplatky za turistiku. Tieto poplatky umožňujú: –
- Užívateľské poplatky musia byť pokryté žiadosťami.
- V prípade potreby zvýšiť transakčné náklady na vopred podpísané transakcie.
- Umožniť validátorom zvýšiť poplatky podľa potreby.
- Môžete presne kontrolovať autorizáciu aktív.
Vďaka Protokolu 13 je možné zrušiť autorizácie a zároveň ponechať príkazy v súbore, čo zjednodušuje identifikáciu regulovaných aktív, ako sú cenné papiere. Držitelia regulovaných aktív môžu v rámci jednej transakcie vykonať tri transakcie:
- Povolenie prístupu k aktívam na účte (podpísané vydavateľom)
- Zaplatiť alebo predložiť ponuku (podpísanú používateľom)
- Odmietnutie prístupu k aktívu (podpísané používateľom)
- Prémiové účty multiplexu
Na správnu aktualizáciu používateľských účtov budete potrebovať poznámky na navigáciu platieb. nJe to potrebné pre výmeny a iné správcovské služby, ktoré vedú jednu hviezdnu adresu vkladu.
S vydaním protokolu 13 ponúkne Stellar nový typ účtu, ktorý umožní sledovať rôzne typy platieb. Povolením viacerých mien na jeden účet a podúčtov pre špecifické prípady použitia umožňuje táto inovácia väčšiu flexibilitu.