Table of Contents
Investovanie do kryptomien je ➦vysoko rizikové a vysoko výnosné. Kryptomena je dobrou investíciou, ak chcete mať okamžitý prístup k ➦ dopytu po digitálnej mene. Nákup akcií firiem súvisiacich s kryptomenami môže byť bezpečnejšou, ale menej výnosnou možnosťou.
Vzhľadom na to, ako dobre sa ujal, je ➦Bitcoin najväčšou kryptomenou na nákup v roku 2022. Vďaka svojej popularite je bezpečnejšou investíciou, pretože je ťažšie hacknuteľná, takže je technicky bezpečnejšia a menej náchylná na veľké výkyvy cien.
Hra na predpovede sa odvtedy ešte viac skomplikovala, keďže cena Bitcoinu prudko klesla. Najzarytejší ➦neverníci sa domnievajú, že bitcoin v roku 2022 dosiahne dno na úrovni 10 000 USD, ale mnohí odborníci verili, že koncom minulého roka stúpne na ➦100 000 USD, ale v dlhšom časovom období.
Očakáva sa, že v roku 2025 bude mať ethereum hodnotu ➦11 764 USD.
Nie je prekvapením, že sa o investovanie zaujíma čoraz viac ľudí, keďže Bitcoin, Etherium, Elon Musk, Teslatwitting o Bitcoine a Dogecoine a nespočetné príbehy jednotlivcov, ktorí vďaka krypto peniazom zarobili (a niekedy aj stratili) obscénne sumy peňazí, dosahujú nové maximá.
Iste, ceny v poslednom čase trochu klesli a na trhu je trochu viac neistoty, ale kryptomeny sú stále horúcou témou. Ako už bolo povedané, vo svete kryptomien môže byť pomerne ťažké sa orientovať, najmä pre nováčikov. Niekto to vystihol veľmi dobre:
Kryptomeny sú stále horúcou témou. Napriek tomu môže byť orientácia vo svete kryptomien pomerne zložitá, najmä pre nováčikov. Tu je sedem chýb, ktorých sa kryptoinvestori často dopúšťajú – aby ste sa im mohli vyhnúť!
Tu je 7 najčastejších chýb pri investovaní do Bitcoinu.
Chyba č. 1: Nákupom za vysokú cenu a predajom za nízku cenu môžete zarobiť veľa peňazí.
Najčastejšou chybou je investovať príliš veľa peňazí naraz. Keďže kryptomena je taká volatilná, vedie to k “rekt”. S veľkými ziskami je spojené veľké riziko a trh je pri nákupe a predaji (takmer) nepredvídateľný. Je ťažké správne načasovať trh pri nákupe a predaji, ale existujú určité zákonitosti, ktoré vám môžu pomôcť.
Existujú dva významné omyly, ktorých sa jednotlivci často dopúšťajú:
- FOMO je pojem, ktorý sa používa na označenie úzkosti z toho, že niečo zmeškáte. Všetci sme to zažili. Vidíte, ako projekt prudko stúpa na hodnote, a chcete sa doň zapojiť. O to viac, ak ste vynechali predchádzajúce podobné možnosti. Nechcete premeškať ďalšiu šancu, a tak sa do toho pustíte.
Problémom je, že čo ide hore, musí ísť dole. Ak investujete v čase, keď projekt naberá na sile, je väčšia šanca, že prídete o peniaze, pretože prví investori začnú vyberať zisky, a možno budete musieť dlho čakať, kým sa vám podarí prelomiť alebo zarobiť.
Je tiež ťažké získať mince, keď sa projekt rýchlo rozširuje. Obchodovanie na decentralizovaných burzách (dex), ako je Uniswap, môže byť náročné, najmä ak obchodujete s kryptomenami proti trhu. Môžete stratiť veľa peňazí na poplatkoch za plyn (v sieti Ethereum), ako aj peniaze v dôsledku zvýšeného sklzu alebo zavesených a neúspešných obchodov.
- FUD je termín, ktorý označuje akýkoľvek druh negatívnej publicity. Jej cieľom je uvrhnúť investorov do paniky a odradiť ich od vašej mince, aj keď ide o úžasný projekt (Predávajte lacno). Len málo vecí je skľučujúcich viac ako vidieť, ako sa vaša investícia dostáva stále hlbšie do červených čísel. Keď hodnota meny rýchlo klesá, vytvára to veľa FUD.
Áno, môže to byť trochu desivé, ale posledná vec, ktorú chcete urobiť, je predať so stratou len preto, aby ste videli, ako vaša minca za niekoľko dní alebo týždňov rýchlo stúpne. Nenavrhujem to len preto, aby som to povedal… v čase písania tohto článku, zatiaľ čo celé moje portfólio stále generuje vynikajúce zisky, polovica mojich mincí je v červených číslach.
Chyba č. 2: Sledovanie len jednej strany
Čo vás inšpirovalo k záujmu o bitcoin? Aké sú vaše zdroje informácií? Sú to priatelia, Twitter, YouTube alebo Reddit? Vždy je dobré diverzifikovať svoje “informačné kanály”, aby ste získali hlbšie znalosti o trhu, bez ohľadu na to, kto je to a ako spoľahlivo sa daný zdroj javí.
Mám napríklad svoje zdroje:
- Mám troch obľúbených youtuberov a každého z nich sledujem z rôznych dôvodov: výskum altcoinov, technická analýza a alternatívny pohľad/prístup.
- Na Twitteri je niekoľko ľudí s rovnakými tromi menami.
- Všetkým významným projektom, ktoré ma zaujímajú, venujem pozornosť aj na Twitteri, Telegrame a Discorde.
- Existuje niekoľko prémiových služieb Patreonu.
- Nakoniec, niekoľko bulletinov a webových stránok, ako je napríklad Coinbureau alebo CoinMarketCal.
Dávam pozor, ale neberiem všetko za bernú mincu. Snažím sa tiež dozvedieť čo najviac a vyvodiť vlastné závery. A to je ťažké, ak máte len jeden zdroj informácií. V neposlednom rade aj preto, že to, čo môže byť pre jedného človeka skvelou investíciou, nemusí byť pre iného vhodné z dôvodu odlišnej tolerancie rizika, vstupného bodu alebo cieľov.
Nehovorím, že by ste nikdy nemali počúvať názory iných. Len si nezabudnite urobiť vlastný prieskum a premýšľať sami!
Chyba č. 3: chýbajúca stratégia.
Aká je vaša tolerancia rizika a požadovaná návratnosť investície? Kedy chcete vybrať časť peňazí z trhu s cieľom dosiahnuť zisk alebo úplne vyplatiť (buď znovu vstúpiť za nižšiu cenu, alebo úplne vyplatiť)?” Ide o krátkodobé alebo dlhodobé investovanie?
Všetky tieto obavy sú veľmi dôležité a spôsob, akým na ne reagujete, by mal byť v súlade s vašou investičnou stratégiou. Nezáleží na tom, koľko za bitcoin miniete, ak si ho plánujete ponechať dlhodobo; jeho hodnota časom takmer určite porastie (v kryptopeňazí sa dá zaručiť čokoľvek!).
Samozrejme, sú lepšie a horšie časy na zhodnotenie peňazí, ale keď investujete dlhodobo, veci idú len nahor. Na druhej strane, altcoin s malou trhovou kapitalizáciou vám môže potenciálne poskytnúť oveľa väčší výnos, ale ak investujete, keď je cena príliš vysoká, mohli by ste dlho, veľmi dlho čakať na príležitosť speňažiť ho so ziskom.
Chyba č. 4: Chýba primerané zabezpečenie.
Nie je to najzaujímavejšia téma, ale je veľmi dôležitá. Majte na pamäti, že kryptomena je do veľkej miery neregulovaná, takže ak sa niečo pokazí, o svoj majetok pravdepodobne prídete.
Na všetkých sociálnych sieťach je veľa podvodných krypto-influencerov. Na YouTube, Twitteri, Telegrame a ďalších platformách si dávajte pozor na podvodníkov. Najmä na Telegrame objavíte množstvo falošných účtov “administrátora” a “technickej podpory”. Zvyčajne poskytujú nejaké fantastické skvelé ponuky alebo sľubujú zdvojnásobenie vašej kryptomeny v krátkom čase.
Vlastná banka má aj svoje nevýhody, napríklad potrebu chrániť svoj súkromný kľúč, heslo a zdrojovú frázu. Nikdy by nemali byť uložené v počítači, telefóne, e-mailu alebo v cloude. Namiesto toho si vytvorte ich kópiu a uložte ju na bezpečnom mieste (v ideálnom prípade majte aj ďalšiu kópiu na ešte jednom bezpečnom mieste).
Ak používate Metamask alebo podobnú softvérovú peňaženku, zvážte použitie prehliadača Brave. Má lepšie zabezpečenie a ako bonus obsahuje niekoľko zaujímavých funkcií, napríklad zarábanie malého množstva kryptomeny pri surfovaní na internete.
Všetky burzy a peňaženky, ktoré podporujú dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA), ju musia presadzovať! Ďalším užitočným nástrojom na zvýšenie bezpečnosti je YubiKey. Ak máte veľa kryptomien, užitočná môže byť hardvérová peňaženka, ako napríklad Ledger alebo Trezor.
Chyba č. 5: Mnohí nepoznajú základnú analýzu trhu.
Zamýšľali ste sa niekedy nad: “Čo ak má teraz bitcoin hodnotu viac ako 30 000 dolárov a ADA alebo XRP dosiahne rovnaké hodnoty?” Ak investujem hneď teraz, za niekoľko rokov ľahko dosiahnem 1000-násobný výnos.” Nie.
Všimnite si, že v tomto prípade nie je cena taká podstatná. Dôležitá je trhová kapitalizácia (market capitalization), čo je hodnota aktíva krát jeho množstvo.
Ako príklad uvediem, že hodnota Cardano je v čase písania tohto článku približne 1,5 USD za jednotku a jeho trhová kapitalizácia má pri tejto cene hodnotu 50 miliárd USD (čísla trochu zaokrúhľujem). V dôsledku toho by sa hodnota ADA musela zhodnotiť viac ako 60-krát, aby dosiahla 100 USD za mincu (trhová kapitalizácia 100 miliárd USD).
Na druhej strane, ak by sa hodnota XRP spoločnosti Ripple zvýšila 60-krát, aby dosiahla trhovú kapitalizáciu 100 miliárd USD, stačilo by, aby sa jej cena pohybovala okolo 0,17 USD za mincu.
Vo všeobecnosti platí, že kryptomeny s menšou trhovou kapitalizáciou majú väčší potenciál rastu ako tie väčšie. Dôvodom je, že potrebujú menej zvýšiť svoju hodnotu, aby ich trhová kapitalizácia dosiahla hodnotu väčších kryptomien.
Ak má ADA stúpnuť na 100 USD za mincu, musela by mať takmer dvojnásobnú hodnotu ako celý trh s kryptomenami alebo viac ako 4-násobnú hodnotu ako Bitcoin.
Vzhľadom na rýchly rast trhu s kryptomenami je takýto nárast hodnoty teraz predstaviteľný – pred nedávnym prepadom mali kryptomeny hodnotu približne 2,5 bilióna dolárov a očakáva sa, že do konca tohto cyklu dosiahnu 8 až 10 biliónov dolárov, a to už za 12 rokov. Napriek tomu tento príklad ukazuje, koľko peňazí by bolo potrebných na ADA.
Ak hľadáte mincu s potenciálom 50-100-násobného alebo vyššieho rastu, musíte hľadať mincu s trhovou kapitalizáciou nižšou ako 10 miliónov USD. Coin Market Cap a Coingecko sú dva vynikajúce zdroje na porovnanie rôznych kryptomien, ich trhovej kapitalizácie, objemu obchodovania a ďalších údajov.
Chyba č. 6: Je tiež možné, že nemáte dostatočne rozmanité portfólio alebo investujete do príliš veľkého počtu rôznych mincí.
Toto je trochu zložité, pretože obsah vášho portfólia by mal byť určený vašimi cieľmi (ako v bode 3). Ak si chcete mince len dlhodobo ukladať, môžete si jednoducho ponechať Bitcoin, Etherium a/alebo Cardano.
Na druhej strane, ak investujete do oveľa rizikovejších altcoinov s nižšou kapitalizáciou a dúfate v oveľa vyššie výnosy, je rozumné nepodstupovať nadmerné riziko a znížiť svoje riziko rozložením investícií do viacerých projektov.
Chyba č. 7: Investovanie peňazí, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť, je vysoko rizikový postup.
Je to samozrejmé, ale spomeniem to znova. Mali by ste riskovať len takú sumu, ktorú si môžete dovoliť stratiť. Samozrejme, nikto nechce urobiť finančnú chybu, ale musíte mať na pamäti, že bitcoin je veľmi volatilný a má potenciál na značné straty. Čím väčšia je trhová kapitalizácia, tým je volatilnejší a nebezpečnejší.
Dokonca aj “bezpečné stávky”, ako je Bitcoin alebo Ethereum, môžu pri zmene na trhu rýchlo stratiť 60-70 % svojej hodnoty. Koncom roka 2017 dosiahol BTC najvyššiu hodnotu takmer 20 000 USD a v roku 2018 sa prepadol na 3 200 USD. Keď sa trh otočí, altcoiny môžu klesnúť o viac ako 90 % a niektoré sa už nikdy nemusia zotaviť.
Predtým, ako začnete investovať, je veľmi dôležité pochopiť riziká, ktoré sú s tým spojené. Vaša osobná situácia a tolerancia voči riziku určia, koľko peňazí investujete a kde ich získate, ale uistite sa, že ste plne informovaní o nebezpečenstvách a naozaj zvážte najhorší možný scenár.
Stiahnutie
Pri prijímaní obchodných alebo investičných rozhodnutí sa NESPOLIEHAJTE výlučne na informácie uvedené v tomto príspevku. Pred investovaním alebo obchodovaním vykonajte dôkladný prieskum a náležitú starostlivosť.