Kryptografická burza Rating Top Best

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Aká je najbezpečnejšia kryptografická platforma?

Najlepšie kryptografické burzy v roku 2022
✔️ Najlepšie celkovo a najlepšie pre začiatočníkov: Coinbase.
✔️ Najlepšia mobilná aplikácia: Crypto.com.
✔️ Najlepšia pre bezpečnosť: Gemini.
✔️ Najlepší pre altcoiny: Ktorý z nich je najlepší? BitMart.
✔️ Najlepšie pre nízke provízie a najlepšie pre skúsených obchodníkov: Kraken.
✔️ Najlepšie pre bitcoiny: Kraken: Najlepšie pre bitcoiny: Cash App.
✔️ Najlepšia decentralizovaná burza: Bitcoin: Najlepšia decentralizovaná burza na svete: Bisq.

⚡️ Ako funguje kryptografická burza?

Kryptoburza je trh, na ktorom môžete obchodovať s kryptomenami. Burzu môžete použiť na výmenu jednej kryptomeny za inú, napríklad z bitcoinov na lightcoiny alebo naopak. Burzy zobrazujú aktuálnu trhovú hodnotu kryptomien, ktoré ponúkajú.

⚡️ Kto je najväčšia kryptoburza?

Coinbase je burza digitálnych aktív, ktorá má k dispozícii na obchodovanie viac ako 30 kryptomien a viac ako 3 milióny používateľov. Je to najväčšia burza kryptomien v Spojených štátoch, na ktorej je možné obchodovať s viac ako 30 rôznymi digitálnymi menami.

⚡️ Je kryptomena dobrá investícia?

Len málokto popiera, že kryptomeny sú mimoriadne rizikovou a špekulatívnou investíciou. Ak ste ochotní akceptovať skutočnosť, že ide o vysoko rizikový hazard, ktorý má šancu na návratnosť, ale existuje aj možnosť, že o všetko prídete, môžu sa vám veľmi vyplatiť. Je veľmi dôležité nezatvárať oči pri investovaní do bitcoinov alebo iných

⚡️ Je binance us bezpečný?

Binance sa považuje za bezpečnú burzu, ktorá umožňuje chrániť váš účet pomocou dvojfaktorového overovania.

Burzy kryptomien sú každým dňom populárnejšie, pretože ľudia hľadajú spôsoby, ako nakupovať a predávať kryptomeny. Existuje mnoho rôznych typov búrz, ale dve najpopulárnejšie sú centralizované a decentralizované burzy. V tomto blogovom príspevku porovnáme a ohodnotíme najlepšie centralizované kryptografické burzy 2022. Rozoberieme aj výhody a nevýhody oboch typov búrz, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorá je pre vás najlepšia.

Výhody centralizovaných výmen

Výhody centralizovaných búrz
Je jednoduché používať fiat peniaze.

V tejto oblasti neexistujú žiadne obmedzenia, takže môžete kedykoľvek vkladať a vyberať peniaze. Ak vaša mena nie je podporovaná, je veľká šanca, že bude dvakrát konvertovaná. Bude vás to stáť viac, ale práca s fiat menami na centralizovaných burzách je často pomerne jednoduchá.

Pohodlie rozhrania

Na centralizovaných burzách je najčastejšie jednoduchšie začať pracovať. Sú priateľskejšie k nováčikom ako decentralizované burzy.

Ďalšie aplikácie a obchodné páry

Čo je centralizovaná a decentralizovaná burza?
Aplikácia na obchodovanie s kryptomenami

Veľký počet obchodných párov je prístupný prostredníctvom centralizovaných búrz. Aj keď si to niektoré dexy môžu nárokovať, centralizované burzy kryptomien majú oproti decentralizovaným ďalšiu významnú výhodu. Na konvenčných burzách je likvidita vyššia a objemy transakcií umožňujú rýchlejšie transakcie. To môže byť rozhodujúce, najmä ak hovoríme o čase obchodníkov. Keď ide o takúto prácu, je veľmi dôležité dokončiť obchody rýchlo.

Existuje jediný (dominantný) operátor.

CEX a DEX
Čo sú centralizované kryptografické burzy?

Centralizované burzy sú riadené zhora (odtiaľ pochádza ich názov). To znamená, že všetky činnosti, aktualizácie a obchody môžu riadiť zástupcovia firmy, ktorá burzu vlastní. To dáva spoločnostiam výhodu v prípade problémov. Máte napríklad možnosť získať späť prístup k svojmu účtu kontaktovaním zákazníckej podpory.

Ďalšou výhodou je existencia právnickej osoby a možnosť podať žalobu.

Hoci na súde nemôžete nič robiť, ak vás kryptografická burza pripraví o vaše peniaze – táto možnosť vás aspoň trochu chráni.

Nevýhody centralizovaných výmen

Aké sú najväčšie problémy s kryptomenami?
Je lepšia centralizovaná alebo decentralizovaná výmena?

Ako som už uviedol, poskytujú rovnaké výhody.

Môžete byť zablokovaní.

Áno, to je určite hlavná nevýhoda centralizovaných búrz. Môžete stratiť prístup k svojim prostriedkom a vaše účty môžu byť zrušené; je naozaj ťažké s tým niečo urobiť. V tomto prípade sa jednoducho musíte súdiť. Bude to však nákladné a je nepravdepodobné, že uspejete.

Príčiny blokovania sú rôzne. “Špinavá mena” je len jedným z príkladov. Hovoril som o nej vo svojom príspevku o bitcoine. Stručne povedané, “špinavá kryptomena” je taká, ktorá bola získaná v dôsledku podvodu. Napríklad ukradnutá z kryptomenovej burzy. Prítomnosť takejto kryptomeny vo vašom portfóliu naznačuje, že všetky vaše kryptomeny môžu byť získané nelegálne. Je nepravdepodobné, že budete môcť preukázať opak, takže si ju budete musieť vziať (alebo ísť na súd).

Kryptografická burza
Je kryptomena na burzách bezpečná?

Mali by ste tiež vedieť, že môžete byť zakázaní náhodou. Mohli ste neúmyselne spôsobiť problém s výmenou kryptomeny. Možno ste získali bitcoin nelegálne a systém vás následne zablokoval. Na burzách kryptomien sa vyskytujú problémy, takže je pravdepodobné, že vás zabanujú omylom. Na druhej strane, centralizované burzy sú toho schopné a existuje možnosť, že váš účet bude zablokovaný v dôsledku zablokovania účtu; toto nebezpečenstvo je však malé v porovnaní so stratou peňazí v dôsledku zrušenia účtu.

Overenie sa vyžaduje zo zákona.

Definícia súkromného kľúča
Vyžaduje kryptomena overenie?

To je potrebné takmer pre všetky centralizované burzy. Niektoré ju mali vždy. Iné, keď dosiahnu určitú úroveň prístupu alebo chcú ďalšie funkcie. Napríklad Binance (centralizovaná kryptografická burza) umožňuje vykonávať len obmedzené úlohy a na prístup k ostatným musíte absolvovať procedúru KYC.

Kryptoburzy okrem AML používajú aj KYC a dodatočné overovanie. Okrem programu AML budete požiadaní o predloženie selfie s pasom, ako aj výpisu z bankového účtu a vašej adresy. Na to máte právo, ak vám nezáleží na ochrane vašich osobných údajov a myslíte si, že sú bezcenné. Práve tu však môže dôjsť k úniku dokumentov v sieti a ich využitiu podvodníkmi na vykonávanie nezákonných činností. Vtedy môžu byť vaše údaje použité na vybavovanie dokladov, zakladanie bankových účtov alebo na vykonávanie nezákonných transakcií

Definícia súkromného kľúča
Definícia súkromného kľúča

Upozornenie: ak chcete používať centralizovanú burzu kryptomien s KYC, vyberte si dobre známu burzu. Špičkové kryptografické burzy si dávajú väčší pozor na svoju povesť a bezpečnosť údajov ako menšie burzy.

Kryptomeny na centralizovaných burzách kryptomien je možné hacknúť a vy túto menu nevlastníte.

Všetko je to o súkromnom kľúči. Ktokoľvek má prístup k súkromnému kľúču, vlastní šifru. S centralizovanými burzami kryptomien sú hneď dva hlavné problémy:

Centralizované kryptografické burzy
Prečo je KYC povinná pre väčšinu kryptografických búrz
  • Peniaze na centralizovanej burze nevlastníte.
  • Sú súčasťou burzy, uchovávajú sa v jej peňaženkách a môžu byť kedykoľvek prevedené do peňaženiek tretích strán. Nad súkromným kľúčom nemáte žiadnu kontrolu a nemôžete vykonávať transakcie na vlastnú päsť.

Burza v tomto systéme slúži ako brána na interakciu s vašou kryptomenou. Kryptomeny na vašom zostatku však nie sú vaše; môžu vám ich ukradnúť buď kryptoburza, alebo podvodníci, ktorí získajú prístup k vašim osobným údajom vďaka…

Centralizované kryptografické burzy môžu byť hacknuté

Kryptoburza vám iba pridelí priestor v rámci svojej peňaženky s kryptomenami, kde sa ukladajú vaše mince. Vy k nim nemáte prístup, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte presvedčiť o opaku.

Centralizovaná kryptografická burza binance
Je možné hacknúť kryptografickú burzu?

Obchodovanie s karikatúrami

Centralizované burzy majú možnosť upravovať obchody a uskutočňovať výmeny spôsobom, ktorý je výhodný pre samotnú burzu. Napríklad na chvíľu zrútiť hodnotu aktíva, aby kaskáda likvidácií priniesla burze väčší príjem. Tieto manipulácie sa môžu na jednotlivých burzách kryptomien líšiť. Kedysi bolo populárne upravovať objemy obchodovania a na túto úlohu sa používali boti. Umelo nafúknuté objemy vytvárali zdanie spoľahlivosti. Objem obchodovania je stále jedným z najdôležitejších ukazovateľov na hodnotenie kryptomeny. V divokých rokoch 2017 – 2018 však mnohé burzy objem nadhodnotili desiatky krát.

Analytické služby dnes sledujú skutočné objemy obchodovania, a preto zmeny tohto ukazovateľa nie sú také bežné.

Ako príčina sa uvádzali technické problémy na strane používateľov. Na druhej strane centralizované burzy majú všetky potrebné nástroje na podvody a zadávanie príkazov s cieľom posunúť ceny výhodným smerom. Prejavuje sa to najmä v hre s pákovými futures, kde môžete profitovať z maržovej výzvy a potom sa ocitnúť vyhodení z otvorenej pozície?

Hodnotenie centralizovaných kryptografických búrz 2022

Výhody obchodovania v sieti na Binance
Binance – kryptografická burza, recenzia

Binance je jednou z najväčších centralizovaných kryptobúrz a ponúka širokú škálu funkcií a služieb. Je tiež jednou z najobľúbenejších búrz s vysokou likviditou. V minulosti však bola Binance napadnutá hackermi a nie je dostupná vo všetkých krajinách.

Bezpečnosť Binance

Výmena je centralizovaná, čo nie je vždy dobré. Je to však najvýznamnejšia burza kryptomien a má významný vplyv na celý systém. Je isté, že ak Binance padne v dôsledku veľkého škandálu a investori prídu o svoje peniaze – ako aj tí, ktorí investovali prostredníctvom Binance, ale nemali tam prostriedky -, kryptoburza sa pred oživením viackrát zrúti.

Výhody na Binance

K dispozícii je natívny token špecifický pre Binance Chain, ktorý obsahuje nástroje na obchodovanie s maržami a potenciál pasívneho zisku prostredníctvom investovania do projektov. Kryptoburza pravidelne udržiava súťaže a podporuje rozvoj komunity.

Bybit centralizovaná kryptografická burza Bybit
Je výhodné nakupovať na Binance?

Token Binance Bitcoin (BNB) je jednou z najlepších dostupných investícií. Čiastočne je to spôsobené schopnosťou kryptografickej burzy ovplyvňovať cenu. Držba na webovej stránke IDO vyniká medzi takýmito nástrojmi. Je typické, že hodnota kryptomeny tesne pred oznámením IDO stúpa. Keď je však IDO oznámené, cena BNB zvyčajne stúpa. Keď sú používateľom pridelené na IDO – BNB sa krátko nato začne predávať. Toto je už bežný jav pri kryptomenách

Token Binance Bitcoin (BNB)
Token Binance Bitcoin (BNB)

Spálenie BNB spoločnosti Binance je ďalšou zložkou prírastku výnosov. V tomto prípade je všetko jednoduché, pretože čím nižší je počet mincí v obehu, tým vyššia je ich hodnota. Algoritmus pálenia bude zmenený tak, aby napodobňoval logiku Etheru, takže sa bude opakovať. Teraz sa dostávame k myšlienkam spoločnosti Binance, ktoré sú bezproblémovo po ruke.

Táto mena sa snaží nahradiť ETH. Usiluje sa o to BSC (Binance Smart Chain), blockchain navrhnutý na účely spustenia vašich kryptomenových iniciatív.

Binance vytvára vlastný ekosystém s platformou pre celý kryptografický sektor. Hoci ide o centralizovanú burzu kryptomien (so všetkými nevýhodami, ktoré s tým súvisia), stále si drží špičkové postavenie v odvetví. Predovšetkým vďaka svojej popularite.

Coinbase centralizovaná kryptografická burza
Bybit: rozdiely, výhody, nevýhody

Bybit je ďalšia populárna centralizovaná kryptografická burza, ktorá ponúka rôzne funkcie a služby. Je dostupná vo väčšine krajín a má dobrú likviditu. Bybit si však za niektoré obchody účtuje vysoké poplatky.

Coinbase centralizovaná kryptografická burza
Coinbase výmena recenzia

Coinbase je jednou z najznámejších kryptografických búrz, pretože umožňuje nákup kryptomien za fiat menu (USD). Coinbase má tiež dobrú likviditu a rôzne funkcie. Coinbase si však účtuje vysoké poplatky a nie je dostupná vo všetkých krajinách.

Gemini je najdôveryhodnejšia burza kryptomien na svete. Jej odlišnosťou je, že sa úplne riadi zákonmi krajín, v ktorých pôsobí. A čo je ešte dôležitejšie, je úplne legálna na území Spojených štátov. To stavia používateľov a výhody do protikladu. Medzi nevýhody patrí absencia anonymity a silný regulačný dohľad. Používatelia musia pravidelne predkladať informácie regulačným orgánom, ako aj finančné záznamy. Neexistuje možnosť zaobísť sa bez KYC. Okrem bežného postupu, pri ktorom používatelia odfotografujú svoj pas, budú nútení predložiť aj všetky potrebné informácie na kontrolu AML. Burza bude poznať vaše osobné údaje, napríklad kde pracujete a bývate. Všetky údaje sa budú posielať daňovým úradom (takže sa pripravte na to, že prípadný zárobok budete platiť v kryptomenách).

Krádež Bitcoinov na Coinbase nie je taká jednoduchá
Krádež Bitcoinov na Coinbase nie je taká jednoduchá

Mnohí ľudia sú nespokojní s úrovňou podpory poskytovanej kryptografickými burzami. Je však veľmi dôležité si uvedomiť, že tento problém sa týka prakticky každej kryptografickej burzy. Vo všeobecnosti je väčšina ťažkostí používateľov spôsobená chybami používateľov, čo sťažuje ich riešenie pracovníkom zákazníckeho servisu bez ohľadu na to, akí sú príjemní a rýchli.

Ak je však všetko prispôsobené pomocou technológie, existuje významná výhoda prísnej legalizácie kryptomenovej burzy. Napríklad Coinbase ponúka poistenie vo výške 250 000 dolárov pre obyvateľov USA. Musíte na to používať dolárovú peňaženku Coinbase.

Účty používateľov sú tiež vedené na špeciálnom bankovom účte. Vďaka tomu je kryptografická burza bezpečnejšia pred podvodmi, pretože zostatky používateľov sú vedené na samostatnom bankovom účte. Krádež Bitcoinov na Coinbase nie je taká jednoduchá ani lukratívna, ako to môže byť na malých kryptografických burzách a burzách.

FTX centralizovaná kryptografická burza
Kryptografická burza FTX

FTX je novšia kryptografická burza, ktorá ponúka rôzne funkcie vrátane obchodovania s maržami a derivátmi. FTX je dostupná vo väčšine krajín a má dobrú likviditu. FTX si však za niektoré obchody účtuje vysoké poplatky.

Tether je kryptomena, ktorá umožňuje obchodníkom nakupovať alebo predávať digitálne aktíva za fiat menu. Platforma Tether umožňuje investorom zapojiť sa do obchodovania s kryptografickými derivátmi. Je to nástroj, ktorého hodnota sa odvodzuje od poklesu a rastu kryptomien. FTX dáva klientom možnosť obchodovať s opciami, futures kontraktmi, derivátmi, tokenizovanými akciami podnikov, stávkami na udalosti a ďalšími možnosťami.

V júni 2021 sa sprístupnilo obchodovanie s akciami pomocou štandardu Bitcoin. Sú medzi nimi Tesla, Google, Netflix a ďalšie firmy. Obchodovanie je prinajmenšom bleskové.

Môžeme hovoriť aj o spoločnosti Alameda Research, ktorá sa špecializuje na obchodovanie a správu aktív. Každý deň obchodujú s objemom v hodnote miliárd dolárov. Nastal menší rozruch, ktorý prešiel okolo väčšiny ľudí bez povšimnutia.

Nevýhody spoliehania sa na FTX – vysoké náklady na výber v porovnaní s konkurentmi.

Kraken centralizovaná kryptografická burza
Je Kraken dobrá burza?

Kraken je ďalšia známa kryptografická burza, ktorá ponúka rôzne funkcie a služby. Kraken je dostupná vo väčšine krajín a má dobrú likviditu. Za niektoré obchody si však Kraken účtuje vysoké poplatky.

Burza umožňuje obchodovanie s kryptomenami aj fiat menami, ako aj futures, maržové obchodovanie a mimoburzové transakcie. Poplatky za transakcie sa určujú podľa objemu. Medzi nevýhody patrí potreba validácie a nebezpečenstvá spojené s centralizovanými kryptomenovými burzami.

Kryptomenová burza má vysoký objem obchodovania a dostatočnú likviditu, čo vám umožňuje rýchle uzatváranie obchodov.

Je Kraken decentralizovaná burza?
Má Kraken DeFi?

Príjemné je, že burza je stará a jej zámerom je vstúpiť na burzu. Tu je najviditeľnejšou výhodou starosť o dobré meno. Určite sa všetky ostré zákruty burza bude snažiť zahladiť, aby neutrpela jej povesť a neznížila hodnotenie projektu. 

Okrem centralizovaných kryptografických búrz existujú aj decentralizované kryptografické burzy. Poďme pochopiť, aké sú ich výhody a nevýhody, a urobme si ich hodnotenie

Decentralizované kryptografické burzy sú burzy, ktoré nespravuje jedna spoločnosť alebo subjekt. Tieto burzy sú zvyčajne menej likvidné ako centralizované burzy, ale ponúkajú viac súkromia a bezpečnosti. Decentralizované burzy však môže byť ťažké používať a často majú nízke objemy obchodovania.

Najlepšie decentralizované kryptografické burzy v roku 2022 sú:

Uniswap Decentralizovaná burza
Čo je Uniswap a ako ho správne používať

Uniswap je decentralizovaná kryptografická burza, ktorá vám umožňuje obchodovať s rôznymi kryptografickými aktívami. Je dostupná vo väčšine krajín a má dobrú likviditu. Za niektoré obchody si však Uniswap účtuje vysoké poplatky.

Čo je to burza Sushiswap
SushiSwap – Prehľad kryptomenovej burzy SUSHI

Sushiswap je ďalšia decentralizovaná kryptografická burza, ktorá ponúka rôzne funkcie a služby. Je dostupná vo väčšine krajín a má dobrú likviditu. Sushiswap si však za niektoré obchody účtuje vysoké poplatky.

  • Záver

Záver: Existujú rôzne typy kryptografických búrz, ale dve najpopulárnejšie sú centralizované a decentralizované burzy. V tomto blogovom príspevku sme porovnali a ohodnotili najlepšie centralizované kryptografické burzy v roku 2022. Rozobrali sme aj výhody a nevýhody oboch typov búrz, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorá je pre vás najlepšia.

Maržová obchodná burza dYdX
Čo je dYdX

ETHD ponúka obchodovanie s pákovým efektom prostredníctvom ETHD je decentralizovaná burza, ktorá funguje v sieti Ethereum. Na rozdiel od konkurencie môžete na tomto dexe využívať pákový efekt a futures.

Na vytváranie likvidity sa používa niekoľko decentralizovaných búrz. Očakáva sa, že DyDx prevezme trh a bude mu dominovať. Predovšetkým vďaka tomu, že táto decentralizovaná kryptografická burza má známe používateľské rozhranie a úroveň funkčnosti ako jej centralizované náprotivky, bude môcť takmer okamžite prilákať zákazníkov.

Čo je 1inch Exchange
1Inch.Exchange – Prehľad decentralizovaného agregátora
  • Výmena 1 palca

Binance Coin (BNB) je decentralizovaná burza kryptomien. Rovnako ako Uniswap je založená na blockchaine Ethereum. Je postavená na dApps (decentralizovaných aplikáciách). – Multichain podporu, čo umožňuje burze pracovať s tokeny BSC a Polygon.

Decentralizovaná burza Binance je založená na troch platformách: Binance, Wanchain a Ethereum.

  • Protokol likvidity je protokol likvidity, ktorý využíva automatizovaného tvorcu trhu na poskytovanie a ťažbu likvidity. Používatelia sú za vytváranie bazénov likvidity odmeňovaní jedným palcom kryptomeny.
  • Akumulačný protokol má na starosti dodávanie likvidity z iných decentralizovaných búrz. Burza vyhľadáva najvýhodnejšie ponuky na trhu.
  • Protokol príkazov pre stop lossy, stop príkazy a aukcie umožňuje používať stop lossy, stop príkazy a aukciu.

Začnime tým, že sa pozrieme na niektoré základné pojmy.

Centralizované kryptografické burzy sú skôr ako banky

Je tu jasná kontrolujúca osoba, ktorá má na starosti váš majetok, ale môže ho aj ukradnúť. Na centralizovaných burzách kryptomeny nepatria používateľom.

Väčšina decentralizovaných búrz sa používa ťažkopádne a chýbajú im základné funkcie pre zákazníkov.

Čo sa stane s kryptoburzami v roku 2022?
Výhody a nevýhody decentralizovaných búrz (DEX)

Ideálnou možnosťou je používať burzu, ktorá podporuje kryptomeny aj fiat meny. Ideálnym riešením je kombinácia kryptografických búrz. Ak je pre vás likvidita zásadná, najlepšou voľbou je zatiaľ naďalej používať centralizované platformy. Ak obchodujete len zriedka, používajte Dex. DEX je najlepšia platforma na obchodovanie s kryptomenami, ktorá umožňuje používateľom vzájomne komunikovať bez znalosti ich súkromných kľúčov.

Spor o to, ktoré platformy sú lepšie, nikdy nezmizne. Každá kryptografická burza má svoj vlastný súbor funkcií.

Čo sa stane s kryptoburzami v roku 2022?

Oba modely budú nepochybne existovať súčasne. Každý z nich má svojich zástancov a dochádza k technologickému pokroku. Nové metódy správy kryptobúrz môžu podľa niektorých odborníkov zahŕňať to najlepšie z CEX a DEX. Aký je váš názor na to? Zanechajte ohľadom toho poznámku!

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov