Sieť bleskov: Komplexný sprievodca

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Čo robí Lightning Network?

Lightning Network (LN) je druhá vrstva, ktorá bola vybudovaná nad blockchainom Bitcoinu (BTC) s cieľom umožniť transakcie mimo reťazca alebo transakcie medzi stranami, ktoré nie sú súčasťou blockchainovej siete. Druhú vrstvu tvorí niekoľko platobných kanálov medzi používateľmi bitcoinu alebo jednotlivcami.

⚡️ Je sieť Lightning bezpečná?

Získavanie bitcoinov prostredníctvom siete Lightning je podstatne nebezpečnejšie ako prijímanie bežných platieb.

⚡️ Kto používa sieť Lightning?

Používatelia môžu posielať a prijímať “tipy” o bitcoinoch prostredníctvom (LN) na Twitteri. Mnohí z 360 miliónov mesačne aktívnych používateľov Twitteru môžu vďaka platobnej aplikácii Strike kompatibilnej s Lightning Network okamžite a bezplatne posielať bitcoinové platby na iné účty Twitteru.

⚡️ Má sieť Bitcoin Lightning Network mince?

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že (LN) nezavádza novú kryptomenu a poskytuje rovnaké oprávnenia ako Bitcoin. Je decentralizovaná, nemá úrovne oprávnení a je open source. Jej bezpečnosť zaručujú transakcie v sieti Bitcoin, ktoré využívajú inteligentné kontrakty na zabezpečenie rýchleho vyrovnania mimo siete.

Cena siete lightning network coin

Lightning Network je druhá vrstva postavená nad blockchainom Bitcoinu (BTC), ktorá umožňuje transakcie mimo reťazca medzi ľuďmi, ktorí nie sú súčasťou blockchainovej siete. Druhú vrstvu tvoria početné platobné kanály medzi jednotlivcami alebo používateľmi bitcoinov.

Čo je to blesková sieť?
Čo je to sieť Lightning?

Kanál siete Lightning Network je mechanizmus obojsmerných transakcií, v ktorom si ľudia môžu navzájom posielať alebo prijímať platby. Druhá vrstva zvyšuje škálovateľnosť blockchainových aplikácií tým, že organizuje transakcie mimo primárnej blockchainovej siete (prvá vrstva) a zároveň využíva jej silu.

Problém škálovateľnosti je hlavnou prekážkou širšieho využitia kryptomien. Sieť blockchain dokáže pri správnom škálovaní spracovať milióny až miliardy transakcií za sekundu (TPS). (LN) znižuje poplatky za transakcie a vyrovnania mimo siete, čo umožňuje nové aplikácie, ako sú okamžité mikroplatby, ktoré môžu pomôcť vyriešiť problém “môžete si kúpiť kávu za Bitcoin?”.

Čo je blesková sieť a ako funguje? 
 lightning network coin
Je Lightning Network lepšia?

Sieť Lightning však nie je bez chýb. Hlavnou obavou je bezpečnosť finančných prostriedkov používateľov, pretože ak používatelia nebudú pri používaní siete opatrní, môžu byť vystavení riziku straty svojich mincí.

Ďalšou nevýhodou siete Lightning je, že je stále vo vývoji a ešte nebola úplne implementovaná. To znamená, že sa môžu vyskytnúť chyby alebo nepredvídané problémy, ktoré vzniknú v priebehu rastu siete.

Napriek týmto obavám má (LN) potenciál spôsobiť revolúciu v Bitcoine a kryptomenách ako celku. Je to významný krok vpred vo vývoji technológie blockchain a jedného dňa by mohol pomôcť urobiť z Bitcoinu globálnu menu, ktorou mal byť.

Ako sa používa Lightning Network?
Kto používa sieť Lightning?

História siete Lightning Network je krátka, ale bohatá na udalosti

Thaddeus Dria a Joseph Poon v článku s názvom “The Lightning Bitcoin Network” v roku 2015 načrtli koncept siete Lightning coin. Na ich práci boli založené predchádzajúce diskusie Satoshiho Nakamota o platobných kanáloch. Mike Hearn sa o tieto rozhovory podelil s vývojárom bitcoinov Satoshi Nakamotom, ktorý ich v roku 2013 zapísal.

V abstrakte uverejneného článku sú uvedené offchain platobné kanály. Dve neznáme osoby si môžu posielať peniaze v rámci platobných kanálov mimo siete, pretože kanály existujú mimo nej, takže bez ohľadu na to, koľko dát transakcia vygeneruje, nezaťaží základnú sieť. Špičková priepustnosť spoločnosti Visa bola počas 47 000 TPS.

Má Bitcoin Lightning Network mincu
Ako si môžem kúpiť bitcoin v sieti lightning network coin?

Ak by sa priemerná veľkosť bloku obmedzila na jeden megabajt, trvalo by veľmi dlho, kým by sa bitcoin priblížil k TPS spoločnosti Visa. Bloky bitcoinu sú dnes obmedzené na sedem transakcií, čo však zďaleka nedosahuje možnosti súčasného blockchainu. Spočiatku Bitcoin zvládal len približne 7 transakcií za sekundu, keď každá transakcia mala veľkosť približne 300 bajtov. Okrem toho

V roku 2016 Driya a Poon založili spoločnosť Lightning coin Labs (teraz známu ako CoinDesk), ktorá sa venuje výskumu a vývoju tokenu Lightning Network. Napriek personálnym zmenám v priebehu času spoločnosť Lightning Labs pracovala na tom, aby bol protokol kompatibilný s hlavným prúdom Bitcoinu. Prelom nastal po softforku Bitcoinu založenom na SegWit v roku 2017, ktorý v každom bloku siete vytvoril priestor pre viac dát.

Token Lightning Network (LNT) je digitálne aktívum vytvorené na podporu vývoja aplikácií a služieb Lightning Labs. Spoločnosť uskutočnila prvotnú ponuku mincí (ICO) v marci 2018, pričom LNT predávala za 0,25 USD za token. V júni 2019 sa cena LNT zvýšila na 0,70 USD.

Ako poslať bitcoiny prostredníctvom tokenu Lightning Network?
Ako Lightning Network zarába peniaze?

Ako funguje blesk?

Lightning Network je protokol “druhej vrstvy”, ktorý beží nad blockchainom. Využíva inteligentné zmluvy na vytváranie kanálov medzi dvoma alebo viacerými účastníkmi, prostredníctvom ktorých si môžu vymieňať kryptomeny bez potreby tretej strany.

Tieto kanály sú financované účastníkmi a možno ich použiť na odoslanie neobmedzeného počtu transakcií. Po uzavretí kanála sa konečný zostatok zaznamená do blockchainu.

Koľko bitcoinov zostáva
Účtuje si Lightning Network poplatok?

(LNT) sú tokenové kanály “obojsmerné”, čo znamená, že obe strany musia súhlasiť s podmienkami kanála pred jeho otvorením. Toto nastavenie zabraňuje tomu, aby jedna strana prevzala všetky prostriedky v kanáli bez súhlasu druhej strany.

Na otvorenie kanála musia obe strany vložiť určitú kryptomenu do “transakcie financovania”. Táto transakcia sa potom odvysiela do blockchainu, ale nie je dokončená, kým ju obe strany nepodpíšu.

Je Lightning Network súkromná?
Na čo sa používa blesková minca?

Po dokončení transakcie financovania môžu účastníci začať posielať transakcie tam a späť prostredníctvom kanála. Tieto transakcie sa nevysielajú do blockchainu, ale zaznamenávajú sa do “blockchainovej knihy”, ktorú vedú obe strany.

Výhody siete Lightning

Hlavnými výhodami siete Lightning Network sú rýchlejšie a lacnejšie transakcie, ktoré umožňujú mikroplatby, aké doteraz neboli možné. Ak by sa Lightning Network nepoužívala, používatelia by museli platiť drahé poplatky za jednoduchú transakciu a čakať hodinu alebo viac na potvrdenie. Keďže baníci uprednostňujú overovanie väčších transakcií, pretože za ne dostanú väčšie platby, čakanie na menšie transakcie by sa ešte predĺžilo.

Prečo sa token Lightning Network nepoužíva?
Je Lightning Network lepšia?

Sieť Lightning je riešenie druhej vrstvy, ktoré beží nad blockchainom Bitcoinu. To znamená, že Lightning Network naďalej využíva bezpečnostné štandardy Bitcoinu.

Používatelia môžu vykonávať transakcie v hlavnom blockchaine pri väčších nákupoch a v sieti Lightning Network mimo neho pri menších nákupoch bez toho, aby sa museli obávať o bezpečnosť. Platobné kanály v (LN) umožňujú súkromné transakcie, pokiaľ nikto nevidí každú transakciu zvlášť, ale len celkový balík.

Ďalším krokom pre komunitu kryptomien je používanie atómových swapov, ktoré umožňujú výmenu jednej kryptomeny za inú bez potreby tretej strany alebo burzy. Technológia atomických swapov je výhodnejšia ako burzy, pretože umožňuje takmer okamžitú konverziu s minimálnymi nákladmi alebo prevodmi peňaženiek.

Je Lightning Network rýchla?
Je sieť Lightning Network mimo siete?

Sieť Lightning má určité nevýhody.

Ak chcete naplno využívať výhody siete Lightning, potrebujete peňaženku, ktorá ju podporuje. Hoci nie je ťažké nájsť peňaženku, ktorá pracuje s (LN), používateľ ju musí najprv financovať z bežnej bitcoinovej peňaženky.

Používatelia musia zaplatiť poplatok za vykonanie počiatočnej transakcie z bežnej peňaženky do siete Lightning Network, preto pri nej stratia časť bitcoinov. Používatelia musia svoje bitcoiny uzamknúť, aby mohli vytvoriť platobný kanál po odoslaní peňazí do peňaženky Lightning Network.

Koľko bitcoinov je v Lightning Network
Kto vlastní sieť Lightning Network?

Posielanie bitcoinov cez peňaženky môže byť časovo a finančne náročné, čo odrádza nových používateľov. Na druhej strane, niektoré peňaženky môžu spracúvať platby v sieti aj mimo nej bez toho, aby vznikali náklady.

Ak sa jeden z účastníkov platobného kanála rozhodne vybrať finančné prostriedky, musí najprv uzavrieť kanál a vrátiť tieto bitcoiny pred tým, ako ich minie.

Lightning Network: Čo je to a ako funguje?
Je Lightning Network lepšia?

Je tiež náročné ukončiť peňažný tok a ponechať kanál otvorený. Dokonca aj ukončenie alebo otvorenie platobného kanála si vyžaduje, aby obe strany uskutočnili predbežnú transakciu, tzv. smerovací poplatok, čo nie je možné urobiť súčasne. Hoci je otvorenie kanála teoreticky jednoduché, všetky tieto dodatočné náklady sa sčítavajú, takže je drahšie, ako sú mnohí potenciálni používatelia ochotní zaplatiť.

Podvody s offline transakciami sú však jedným z najzávažnejších problémov siete Lightning Network. Ak sa jedna zo strán platobného kanála rozhodne uzavrieť ho v čase, keď je druhá strana offline, môže spreneveriť peniaze. Keď sa ten druhý opäť pripojí k sieti, nikto s tým nemôže nič urobiť. Podvodník môže jednoducho zostať offline a nebude možné ho vystopovať.

Prečo potrebujeme Lightning Network?
Je sieť Lightning Network bezpečná?

Sieť Lightning Network má rovnako ako sieť Bitcoin svoj vlastný súbor problémov. Napríklad odchádzajúce platby, ktoré neprešli overením, sú známe ako visiace platby. Keď dôjde k overeniu, Bitcoin Network uviaznutú platbu uhradí; avšak vzhľadom na to, že v porovnaní s minulosťou majú skutočné transakcie väčšiu prioritu ako zastavené, môže to chvíľu trvať. Konštrukcia siete Lightning Network tiež znamená, že používateľ musí mať na spracovanie svojich platieb online uzol, čo nie je prípad Bitcoinu.

Aké sú výhody a nevýhody Lightning Network?
Je Lightning Network súčasťou Bitcoinu?

Nakoniec, aj keď Lightning Network vyrieši všetky svoje problémy, stále je tu otázka vládnej regulácie. Regulačné orgány môžu mať problém pochopiť Lightning Network natoľko, aby mohli prijať príslušné právne predpisy. Ak regulačné orgány zlyhajú, problémy s používaním (LN) môžu mať aj hlavní používatelia kryptomien.

Aj keď regulačné orgány ocenia túto technológiu, môžu odmietnuť povoliť sieť Lightning Network kvôli jej anonymite. Vzhľadom na to, že zákonodarcovia môžu sledovať len konečnú transakciu po tom, ako používateľ uzavrie svoj platobný kanál, nie každú jednotlivú transakciu, anonymné transakcie by ich mohli odradiť.

Aký je účel Lightning Network?
Ako používate sieť Bitcoin Lightning Network?

Ako vyzerá sieť Lightning Network v budúcnosti?

Počet používateľov siete Lightning Network sa našťastie zvyšuje. Podľa portálu DappRadar sú v sieti (LN) uzamknuté bitcoiny v hodnote viac ako 110 miliónov dolárov. Môže ísť o čokoľvek od platenia za produkty a služby až po používanie aplikácií, hazardné hry a ďalšie aktivity.

Niektoré aplikácie sú potrebné na používanie siete, napríklad peňaženky kompatibilné so sieťou Lightning Network. Keďže Lightning Network je odlišný protokol od hlavnej siete Bitcoin, používatelia potrebujú na vytvorenie platobných kanálov iný druh peňaženky.

Vysvetlenie siete Lightning v Bitcoine
Je sieť Bitcoin Lightning bezpečná?

Sieť Lightning má sofistikované peňaženky, ktoré musia obchodníci používať. Rastúci počet používateľov si bude vyžadovať viac riešení peňaženiek na podporu (LN), pretože jej používanie sa šíri po celom svete. Špecializovaní používatelia by mohli prevádzkovať aj uzol, ktorý by pomohol skrátiť časy transakcií v sieti Lightning Network.

Sieť Lightning Network si získava popularitu aj medzi podnikmi. Táto sieť je ešte len na začiatku, ale je ľahké pochopiť, prečo sa tak rýchlo rozbehla. Podobne ako pri väčšine infraštruktúry založenej na blockchaine sú niektoré funkcie softvéru v beta režime, preto sa môžu vyskytnúť oneskorenia alebo problémy s používaním niektorých funkcií.

Je Lightning Network spoľahlivá?
Prečo sa nepoužíva (LNT)?

Burzy, ktoré podporujú Lightning Network, umožňujú obchodníkom lacno a okamžite vyberať malé sumy bitcoinov (aj keď sú bitcoiny zablokované). Používatelia môžu byť vystavení vysokým transakčným poplatkom a oneskoreniam kvôli Takeoff Vitalik Buterin.

Spustené bolo aj trhovisko s informáciami založenými na technológii Lightning. Keď je platobný kanál uzavretý, finančné prostriedky v ňom sú zablokované, ale niektoré uzly môžu z času na čas vypadnúť a ponechať svoje platobné kanály otvorené pre podvodné transakcie. Namiesto toho, aby účastník nechal kanál nestrážený, môže zaplatiť mierny poplatok strážnej veži a poskytnúť signál v prípade zistenia podvodnej transakcie.

Táto príručka je úvodom do siete Lightning: čo to je, ako funguje a aké sú jej výhody a nevýhody. Dúfame, že vám tieto informácie pomohli pochopiť sieť Lightning Network!

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov