Table of Contents
Prvotná verejná ponuka (IPO) je v kontexte trhu s kryptomenami podobná prvotnej ponuke mincí (ICO). Firma, ktorá chce získať finančné prostriedky na vývoj novej meny, aplikácie alebo služby, tak môže urobiť prostredníctvom ICO.
IPO je spôsob, akým tradičná spoločnosť získava finančné prostriedky, na rozdiel od ekvivalentu ICO v kryptografickom odvetví. Rozdiel medzi nimi je v tom, že pri IPO investor získava podiel v spoločnosti, zatiaľ čo pri ICO získava token, ktorý nepredstavuje akcie spoločnosti .
Čo je to prvotná ponuka mincí a čo zahŕňa? Prvotná ponuka mincí (ICO) je technika získavania finančných prostriedkov v kryptomenách. Kryptomeny ako Bitcoin a Etherium získavajú na popularite po celom svete.
Ak viete, ktoré kryptomeny sú dobrou investíciou, môžu poskytnúť veľké výnosy. Keďže kupujete v predstihu, náklady sú často nižšie a niektoré ICO poskytujú tokeny so zľavou. ICO sú otvorené pre každého. V porovnaní s inými IPO neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa toho, kto môže do ICO investovať.
Od apríla 2018 sa v rámci prvotných ponúk mincí (“ICO”), ktoré by sa podľa analytikov tohto odvetvia mohli stať multibiliónovým priestorom, vyzbieralo neuveriteľných 5 014 952 132 dolárov. S celkovou trhovou kapitalizáciou viac ako 100 miliárd dolárov trh s kryptomenami upútal pozornosť mnohých vrátane obchodníkov, ktorí hľadajú rýchle peniaze s niekoľkými pravidlami.
Čo sú prvotné ponuky mincí a ako fungujú?
ICO je forma kryptomeny, ktorú podniky používajú na získavanie peňazí. Investori dostávajú jedinečné kryptomenové “tokeny” výmenou za svoju peňažnú investíciu do spoločnosti prostredníctvom obchodných platforiem ICO. Je to metóda crowdfundingu prostredníctvom vytvorenia a predaja digitálneho tokenu na financovanie vývoja projektu.
Nová mena projektu sa nazýva TKY a slúži ako peňažná jednotka, ktorá investorom umožňuje prístup k určitým funkciám projektu, ktorý prevádzkuje emitujúca spoločnosť. Tieto tokeny sú odlišné, pretože umožňujú financovanie projektov open source softvéru, ktoré by inak nebolo možné financovať pomocou bežných finančných nástrojov.
Čo sú to biele knihy a aký je ich účel?
Keď chce začínajúca kryptomena získať peniaze prostredníctvom Ico Coins, zvyčajne zverejní bielu knihu, v ktorej predstaví svoje plány a poskytne investorom dôležité informácie.
Zborník bude obsahovať všetky tieto podrobnosti: o čom projekt je, aké ciele chce dosiahnuť po dokončení, koľko peňazí je na projekt potrebných, koľko virtuálnych tokenov si tvorcovia ponechajú, aká mena je akceptovaná, ako dlho bude trvať kampaň ICO a kto vytvoril bielu knihu.
Pred uvedením kryptomeny na trh musí spoločnosť zverejniť bielu knihu. Ide o významnú fázu ICO, pretože mnohí investori chcú vidieť predbežnú bielu knihu predtým, ako sa rozhodnú, či sa na nej zúčastnia, alebo nie.
Aký je rozdiel medzi ICO a IPO akcií?
Hlavným rozdielom medzi kryptomenou Ico Coins a prvotnou verejnou ponukou (“IPO”) je regulačné monitorovanie. Po prvé, každá firma, ktorá chce vstúpiť na burzu prostredníctvom IPO, musí predložiť “prospekt” príslušnému vládnemu oddeleniu.
Prospekt je zákonom vyžadovaný dokument, ktorý odhaľuje zámer spoločnosti emitovať akcie pre verejnosť a musí spĺňať určité požiadavky na transparentnosť. Musí poskytovať dôležité informácie o firme, ako aj zásadné podrobnosti týkajúce sa plánovaného IPO, aby sa potenciálni investori mohli kvalifikovane rozhodnúť.
Naopak, podľa nedávnej americkej legislatívy musia ICO dodržiavať regulačné normy len vtedy, ak sú ponúkané ako bezpečnostné tokeny, a nie ako tokeny služieb, o ktorých sa podrobnejšie zmienime nižšie.
Keďže je však takáto regulačná činnosť relatívne nová, hodnotenie a náležitá starostlivosť sú zložitejšie ako v prípade IPO akcií, ktoré sú regulované prísnymi postupmi a monitorované účtovnými firmami a investičnými bankami, čo investorom poskytuje dodatočné informácie a ochranu.
Čo je ICO a ako funguje?
Prístup ICO je nový spôsob získavania finančných prostriedkov pre spoločnosti predajom tokenov v blockchaine (zoznam záznamov zabezpečených kryptografiou) a ich následnou distribúciou výmenou za peňažné príspevky.
Inými slovami, digitálne tokeny môžu vykonávať širokú škálu služieb a mať mnoho rôznych aplikácií. Tieto tokeny, ktoré sa môžu posielať online a predávať na burzách kryptomien, môžu používateľovi poskytnúť prístup ku konkrétnej službe alebo ho oprávniť na dividendu spoločnosti. Servisné tokeny sú tie, ktoré predstavujú prístup k službe. Bezpečnostné tokeny sú tie, ktoré držiteľovi zaručujú určité percento zisku alebo podiel na vlastnom imaní spoločnosti.
Vedľajšie žetóny
Používateľské tokeny, niekedy známe ako “aplikačné mince”, sú ďalším typom kryptomeny. Používateľské tokeny predstavujú prístup k produktu alebo službe spoločnosti v budúcnosti. S používateľskými tokeny môžu blockchainové spoločnosti získať peniaze na rozvoj svojich projektov výmenou za budúci prístup používateľov. Užitkové tokeny nie sú určené ako investičné nástroje v rovnakom zmysle ako akciové certifikáty; tento typ tokenov je určený na míňanie.
Bezpečnostné tokeny
Ďalšou kategóriou digitálnej meny je token cenného papiera, ktorý predstavuje investičnú zmluvu a môže podliehať federálnym cenným papierom a predpisom. Inými slovami, ide o digitálne aktíva, ktoré odvodzujú svoju hodnotu od externého obchodovateľného aktíva. Podobajú sa podielovému listu v spoločnosti a oprávňujú držiteľa na podiel na zisku, ako aj na hlasovacie práva.
Spoločnosť Overstock 24. apríla 2018 oznámila, že tZERO, jedna z jej portfóliových spoločností, uskutoční ICO na financovanie vývoja regulovanej platformy na obchodovanie s tokeny cenných papierov. Tokeny tZERO sa vydávajú v prísnom súlade s predpismi SEC a Patrick Byrne, generálny riaditeľ spoločnosti Overstock, uviedol, že držiteľom tokenov budú štvrťročne vyplácané dividendy vo forme tokenov tZERO.
Obavy
Model získavania finančných prostriedkov prostredníctvom ICO priťahuje veľkú pozornosť regulačných orgánov, pretože sa môže využívať na financovanie projektov bez náležitého zverejnenia informácií alebo, čo je ešte horšie, na podvod na investoroch. Okrem toho môžu digitálne tokeny podliehať extrémnej volatilite cien a ich hodnota môže prudko kolísať.
Pán Byrne a ďalší analytici sa domnievajú, že veľké firmy budú nakoniec vydávať akcie prostredníctvom ICO namiesto alebo popri tradičných verejných ponukách.
Počas panelovej diskusie na Svetovom festivale vedy v New Yorku mal Joichi Ito, riaditeľ Media Lab MIT a profesor praxe mediálnych umení a vied, určité výhrady k mentalite “zlatej horúčky”, ktorá je hnacím motorom úspechu Ico Coins. Podľa neho sa kryptomeny využívajú škodlivým spôsobom, ktorý poškodzuje ľudí a potláča ekosystém internetu.
“Nie je to tak, že by som bol proti ICO,” povedal Ito. “Myslím si, že sú skvelým nástrojom na financovanie startupov. Len sa obávam špekulatívneho šialenstva, ktoré sa okolo nich deje.”
Pán Ito sa obáva, že Komisia pre cenné papiere a burzy, ako aj iné vládne organizácie, zatiaľ nedržia krok s ICO, čo umožňuje spoločnostiam profitovať z okrádania neskúsených spotrebiteľov prostredníctvom obchodovania s bezcennými tokeny. Pán Ito si myslí, že regulačné zásahy by mali byť podstatne sofistikovanejšie a technicky kompetentnejšie.
Medzitým sa čoraz viac jednotlivcov dozvie o náraste ceny bitcoinu a rozhodne sa kúpiť jednu z mnohých ponúkaných ICO, pričom si možno neuvedomujú súvisiace nebezpečenstvá.
Prvotná ponuka mincí (ICO) je forma crowdfundingu, ktorá využíva kryptomenu na získanie kapitálu
ICO sú populárnou metódou získavania peňazí vo svete kryptomien. Väčšina z nich zlyháva, ale sem-tam sa objaví niekoľko nevybrúsených skvostov. Tu je niekoľko významnejších ICO z posledných rokov:
- Éterium : Keď sa v júli 2014 uskutočnilo ICO Etherea, mnohí nadšenci do kryptomien boli nadšení jeho programovateľným blockchainom a potenciálom, ktorý ponúkal. Podľa CoinMarketCap nakoniec zhromaždil 18,4 milióna dolárov a stal sa druhou najhodnotnejšou kryptomenou po Bitcoine.
- Cardano ( CRYPTO:ADA ) :má vylepšené prvky Etherea a má úspešnejšie Ico Coins ako jeho konkurenti. V januári 2017 vyzbierala 62,2 milióna USD, čo je približne dvojnásobok toho, čo vyzbierali ostatné IEO (pozri graf nižšie).
- Tezos ( CRYPTO:XTZ ) : Spoločnosť Tezos získala v júli 2017 prostredníctvom ICO 232 miliónov dolárov, čo však nebol úplný úspech. Pri distribúcii tokenov predaných počas ICO došlo k mnohým oneskoreniam, čo podnietilo hromadnú žalobu. Spoločnosť Tezos dosiahla v roku 2020 so všetkými stranami urovnanie vo výške 25 miliónov USD.
- Dragon Coins ( CRYPTO:DRG ) :Dragon Coins je jedným z najznámejších prípadov. V marci 2018 získala 320 miliónov USD, keď svoje mince prvýkrát ponúkla na verejnej burze. Keď sa stala verejne obchodovateľnou, vyskytla sa séria problémov, ktoré viedli k takmer okamžitému poklesu ceny. Jej trhová kapitalizácia bola do roku 2021 nižšia ako 1 milión USD.
Ico Coins sú vyhľadávané investormi kvôli potenciálu získať úspešnú kryptomenu skôr. Aj keď je to možné, vyžaduje si to značné štúdium a čas na to, aby ste sa prelúskali stovkami pripravovaných ICO. Vzhľadom na súvisiace nebezpečenstvo sa odporúča konať opatrne.
Výhody a nevýhody ICO
Hoci sú mnohé ICO úspešné, treba zvážiť aj ich nevýhody. Nižšie sú uvedené niektoré z výhod, ktoré poskytujú:
- ✔️Ak dokážete zistiť, ktorá kryptomena je dobrou investíciou, majú veľmi atraktívne potenciálne výnosy. Keďže kupujete v predstihu, ceny sú často lacnejšie a niektoré ICO poskytujú tokeny za zníženú cenu.
- ✔️ICO sú otvorené pre každého. Na rozdiel od niektorých IPO neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa toho, kto môže do ICO investovať.
- ✔️Je to rýchly a nákladovo efektívny spôsob získavania hotovosti pre nové podniky.
Tu sú nevýhody ICO:
- ❌ Existuje značné riziko, že token stratí hodnotu alebo nakoniec úplne zlyhá, keďže projekty kryptomien sú zo svojej podstaty volatilné.
- ❌Regulácia je pre úspech projektu kľúčová. V mnohých prípadoch financujú podvody a nekvalitné projekty neskúsení investori, ktorí nevedia, čo robia. Triedenie pripravovaných ICO pri hľadaní legitímneho projektu sa môže zdať ako hľadanie ihly v kope sena.
- ❌ ICO zahŕňa nákup kryptomeny. Mnohým jednotlivcom, ktorí sa s kryptomenami ešte len zoznamujú, bude viac vyhovovať investovanie do akcií kryptomeny alebo verejne obchodovateľnej mince ako do ICO.
Zvážte použitie náteru alebo možno povrchovej úpravy, ktorá má určitú priľnavosť.
ICO je hybrid IPO a internetového crowdfundingu kryptomien. V deň stanovený emitentom tokenu môžete vložiť “X” existujúcich tokenov a na oplátku získať “Y” nových tokenov (s určeným konverzným kurzom).
Tento token možno využiť dvoma spôsobmi: ako úžitkovú funkciu alebo ako bezpečnostnú funkciu. Užitočné tokeny sú často neregulované a poskytujú sa podnikom výmenou za budúci prístup k vyvíjanej službe, často s bezúročnou pôžičkou.
Na druhej strane, regulačné orgány zvyčajne považujú token cenného papiera za akciu a má podobné vlastnícke práva. Niektorí ľudia sa obávajú skutočnej hodnoty tokenov a toho, ako ľahko môže emitent zbohatnúť na ICO, ktoré sú novým fenoménom. Nakoniec čas ukáže, či to bude budúcnosť obchodných investícií, alebo len módny výstrelok.