7 najlepších decentralizovaných búrz (DEX)

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Je XRP decentralizovaná?

Jednoducho povedané, XRP Ledger je založený na prirodzene decentralizovanom, demokratickom konsenzuálnom mechanizme, ktorý nemôže ovládnuť žiaden subjekt.

⚡️ Ktorá burza kryptomien je najbezpečnejšia?

Nie je to len na parádu: Coinbase Pro, dôveryhodná burza vyrobená spoločnosťou Coinbase, je jednou z najbezpečnejších a najodolnejších platforiem. (V skutočnosti bola Coinbase Pro jedným z hlavných kandidátov na titul najlepšej kryptomenovej burzy celkovo).

⚡️ Je možné zbohatnúť na kryptomenách?

Investovaním do kryptomien môžete zarobiť veľa peňazí, ale môžete tiež o všetko prísť. Aj keď ste neinvestovali veľa a ak vlastníte aktíva len krátko, môžete zbohatnúť, ak investujete do kryptomeny.

⚡️ Ktorá kryptomena vybuchne?

✅ Ethereum
Podľa CoinMarketCap tvorí Bitcoin viac ako 90 % trhu s kryptomenami. Ethereum je s najväčšou pravdepodobnosťou najviac explodujúcou kryptomenou na tomto zozname. Ak Ethereum v roku 2022 zaznamená ďalšiu obrovskú explóziu, bude to nepochybne významná udalosť.

Definícia decentralizovanej výmeny: Decentralizovaná burza je platforma na obchodovanie s kryptomenami, ktorú prevádzkujú samotní používatelia. Je to metóda, vďaka ktorej môžu investori obchodovať priamo medzi sebou bez toho, aby museli ísť do bežného obchodného centra. Týmto spôsobom sa líši od centralizovanej burzy, v ktorej firma spracováva transakcie centrálne.

Kryptomeny sa používajú na decentralizovaných burzách, ktoré sú známe aj ako burzy kryptomien alebo decentralizované trhoviská. Forex, realitné a akciové trhy sú len niekoľkými príkladmi decentralizovaných trhov. V týchto odvetviach totiž kupujúci priamo komunikujú s predávajúcimi.

Decentralizovaná kryptoburza alebo DEX je typ platformy na obchodovanie s kryptomenami, ktorá spája kupujúcich a predávajúcich prostredníctvom rôznych digitálnych technológií. Tieto pomôcky sa využívajú aj na zobrazovanie nákupných a predajných cien v reálnom čase.

Existujú decentralizované burzy?
Aká je najlepšia decentralizovaná burza?

Výsledkom je, že dve osoby, ktoré nakupujú a predávajú, sa nemusia nachádzať na rovnakom mieste, aby mohli dokončiť predaj.

DEX využíva technológiu blockchain na zabezpečenie transparentnosti, dôvernosti a autonómie medzi stranami. Okrem toho sú vďaka absencii sprostredkovateľov v týchto odvetviach náklady oveľa nižšie.

Krátka história decentralizovaných búrz

Čo je to DEX?
Najlepšie decentralizované burzy DEX

Prvé decentralizované burzy boli neohrabané a pomalé, pričom aplikácie ako Bisq umožňovali jednotlivcom nájsť sa navzájom offline a vytvárať siete peer-to-peer. transakcií. V roku 2016 začala EtherDelta vo svojej hlave vyvíjať futuristickejšiu DEX.

V bežnej štruktúre knihy objednávok platforma používala inteligentné zmluvy na manipuláciu s peňaženkami obchodníkov. Tento model však nebol taký používateľsky prívetivý ako Ethereum a chýbala mu likvidita.

Ako fungujú decentralizované kryptografické burzy

V roku 2018 sa objavila nová vlna decentralizovaných výmen. Využívajú automatizovaných tvorcov trhu, pričom ceny aktív riadia skôr nelegálne algoritmy a fondy likvidity než kupujúci a predávajúci. Rýchly posun do roku 2022, keď sa decentralizované burzy stali pomerne populárnymi.

Sedem najlepších decentralizovaných búrz, ktoré tu uvádzame, bolo vybraných najmä pre ich vysoký objem trhu, čo je do značnej miery objektívne kritérium. Bisq bol vybraný kvôli hodnote, ktorú poskytuje decentralizácii. Tieto burzy sú uvedené od najvyššieho po najnižší objem trhu v čase písania tejto správy, s výnimkou burzy Bisq. To by vám malo poskytnúť predstavu o tom, ako vyzerajú moderné decentralizované burzy.

5 najlepších decentralizovaných búrz alebo DEX
Decentralizované burzy: čo potrebujete vedieť

Nasleduje 7 najlepších decentralizovaných búrz

Uniswap

Uniswap bol pri svojom debute v roku 2018 revolučný. Schopnosť konvertovať tokeny ERC20 do blockchainu Etherea bez obchodnej knihy bola celkom veľkým úspechom. Namiesto použitia objednávkových kníh využíval Uniswap inteligentné kontrakty, ktoré používateľom umožňovali obchodovať priamo medzi sebou, vďaka čomu bol decentralizovaný a peer-to-peer.

Najlepšie burzy DEX podľa objemu obchodovania
Uniswap je jedinečná výmena

Spoločnosť USI-Tech vytvorila aktíva potrebné na vykonávanie swapov s využitím inovatívnych združení likvidity. Používatelia, ako napríklad vy, môžu do poolu pridávať páry mincí ETH/DAI. Na oplátku budú používatelia odmenení malým poplatkom, keď využijú zdroje z tohto poolu. Cena sa stanovuje podľa toho, koľko aktíva zostáva v poole likvidity.

Používateľské rozhranie Uniswap je ďalšou silnou stránkou platformy. Uniswap môžete rýchlo pripojiť k svojej MetaMaske a začať obchodovať s tokeny. Je to jednoduché, rýchle a – čo je pre niektorých krypto nadšencov ešte podstatnejšie – decentralizované. Uniswap je naďalej na čele decentralizovaných financií.

Uniswap a rast decentralizovanej burzy
Uniswap: decentralizovaná open source burza (DEX)

Hlavným cieľom spoločnosti Uniswap je, aby zákazníci, ako ste vy, spravovali výmenu. Používatelia pomôžu budúcnosti burzy tým, že budú hlasovať, ak vlastnia niektorý z tokenov Uniswap, a tak pomôžu budovať jej dobré meno. DEX, ktorý uviedol decentralizované burzy do popredia, nemôže byť prekonaný, pokiaľ ide o decentralizované burzy. Keďže nevyžaduje knihu objednávok, je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú používať decentralizovanú burzu.

Nedávno bola uvedená na trh aj verzia Uniswap V3, ktorá ďalej zlepšuje kapitálovú efektívnosť, realizáciu a infraštruktúru Uniswapu. Protokol Uniswap sa naďalej vyvíja, takže napriek tomu, že sa objavili iné protokoly s porovnateľným rozhraním, ktoré sú výzvou pre Uniswap, tím si udržal náskok tým, že pokračuje v prispôsobovaní svojej platformy.

Je Uniswap spoľahlivá burza?
Je Uniswap decentralizovaná aplikácia?

Crypto Mdex

Hoci poplatok za blockchain Ethereum sa má znížiť, MDEX dokázal prekonať Uniswap z hľadiska trhovej kapitalizácie v porovnaní s trhovou kapitalizáciou MDEX aj MDEX (BSC). Spoločnosť MDEX sa už necíti ohrozená, pokiaľ ide o jej pozíciu “najväčšieho ekosystému DeFi”.

Keďže MDEX funguje len od januára 2021 a spustí sa až v apríli 2021, je celkom možné, že sa stane možno najväčšou decentralizovanou burzou na svete. Oba ich blockchainy majú trhovú kapitalizáciu viac ako 1 miliardu dolárov.

Prehľad a opis Mdex
Čo je burza Mdex?

UNISWAP bola jednou z prvých búrz založených na ethereu a mohla byť na prvom mieste tohto zoznamu, pretože jej rýchly rast bol úžasný, ale ocenenie patrí Uniswapu za to, že je tak výkonný a stále relevantný. Používateľov môže znepokojovať, že MDEX prevádzkuje spoločnosť Huobi, ktorá je centralizovaná, zatiaľ čo Uniswap je úplne decentralizovaná.

Domovská stránka MDEX, ktorá sa javí ako centralizovaná burza s grafmi a údajmi, je podobná. Nie je na tom nič zlé, pretože umožňuje dynamické zapojenie. Ak sa radšej nebudete mlčky pozerať na rozhranie Uniswap, možno by vás čísla, ktoré sa vám práve teraz zobrazujú, potešili. Používanie funkcie swap je rovnako jednoduché ako doteraz a môžete ju použiť aj na nákup alebo predaj priamo z knihy príkazov.

Čo je Uniswap?
Je Uniswap decentralizovaná burza?

Celkovo by ste mali mať MDEX na očiach ako potenciálny zdroj decentralizovaných výmen. Jej jednoduchosť a to, čo poskytuje zákazníkom, má za následok rýchly rast každej decentralizovanej burzy.

Sushiswap je decentralizovaný on-chain protokol na výmenu tokenov

SushiSwap je prvá decentralizovaná burza s kulinárskym zameraním v zozname. Ak uprednostňujete sushi pred jednorožcami, možno je to skôr pre vás. SushiSwap je rovnako ako Uniswap forkom Uniswapu, takže s ním má veľa spoločného.

Čo je to SushiSwap?
Je SushiSwap dobrá investícia?

Možno to bola jednorazová záležitosť. Nakoniec sa z toho nevyklubala krásna vidlička na sushi. SushiSwap spustil “útok upírov” na Uniswap, čím mu vzal likviditu tým, že tým, ktorí migrovali, ponúkol veľké bonusy a lákadlá na konverziu. Len za dva dni bolo odstránených viac ako 1 miliarda dolárov v kryptomenách.

Napriek tomu je SushiSwap stále jednou z najefektívnejších decentralizovaných výmen. Podiel, ktorý zainteresované strany získavajú podporou fondu likvidity, je regulovaný tak, aby boli primerane odmeňovaní aj tí s menšími aktívami, nielen tí s obrovskými vkladmi. K dispozícii sú aj zábavné bonusy s témou sushi.

Ako používate SushiSwap?
Ako môžem zarobiť peniaze pomocou SushiSwap?

Výmenná platforma sa zdá byť oveľa modernejšia ako platforma Uniswap a je rovnako jednoduchá na používanie. V hornej časti nájdete všetky alternatívy, od bazénov cez výnosy až po analýzy údajov, ako repliku Uniswap V2. Ak vás nezaujímajú debaty a sústreďujete sa na získavanie odmien, SushiSwap je na to skvelým miestom.

Čo je BurgerSwap?

Má SushiSwap budúcnosť?
Čo je na SushiSwap dobré?

BurgerSwap, podobne ako Uniswap a jeho potravinový náprotivok SushiSwap, vytvára úroky z likviditného fondu a príjmy z výmeny. Poplatok za správu je to, čo robí BurgerSwap jedinečným. To znamená, že ak sa zúčastníte na hlasovaní za to, aby sa v budúcnosti pokračovalo v zápisoch, budete odmenení BURGERMI (nie skutočnými hamburgermi)

Najvýznamnejšou výhodou je skutočnosť, že je prístupná pre každého. Okrem toho, keďže beží na inteligentnom reťazci Binance Smart Chain (BSC), a nie na blockchaine Etherea, BurgerSwap bude prijímať bitcoiny, ETH , BCH a XRP ako tokeny BEP-20.

Čo je BurgerSwap?
Sprievodca BurgerSwap

SushiSwap je celkom príjemný na pohľad, ale Burgerswap je rovnako atraktívny. Prirodzene beží v tmavom režime a parametre od výmeny cez likviditu až po správu sú prehľadne zobrazené na ľavej strane. Pohodlne je k dispozícii aj odkaz na sociálne médiá. Ak hľadáte DEX s možnosťami kryptomien nad rámec Etherea, BurgerSwap je fantastická možnosť.

Výmena palaciniek 

V neposlednom rade je PancakeSwap najzábavnejšia zo všetkých výmen na tomto zozname. Na domovskej stránke nájdete možnosti ako farmárčenie, stávkovanie a tombolu na pozadí lesku a palaciniek.

Čo je BurgerSwap?
Čo môžem použiť namiesto palaciniek?

Ich logo pripomína živú palacinku s ušami a má charakteristický vzhľad. Ich dizajn je roztomilý a nezvyčajný a ich logo vyzerá ako živá palacinka s ušami. Mnohé z týchto stránok využívajú panvicu, ktorá vám na tanier obráti sedem palaciniek a možno vám ponúkne obraz ideálneho obchodu. Jej vzhľad vás rozhodne upokojí.

Zatiaľ čo DEX v hodnote 10 miliónov dolárov, ktorý poskytla spoločnosť Binance na rozbeh, môže osloviť nadšencov decentralizácie, všetci vývojári PancakeSwap sú anonymní, čo vo vás môže vyvolať podozrenie alebo spomienky na Satoshiho. Overila ho spoločnosť Certik, takže protokol bol skontrolovaný treťou stranou. PancakeSwap tiež využíva rovnaký dizajn ako Uniswap, takže sa jednoducho používa, ak ste oboznámení s touto platformou.

Ako si môžem objednať výmenu palaciniek?
Je PancakeSwap dobrá investícia?

Vďaka úspechu PancakeSwap V2, ktorý si tvorcovia predstavovali, by mal PancakeSwap naďalej priťahovať tých, ktorí hľadajú skvelú výmenu na pozadí.

JustSwap Decentralizovaná burza 

Od jednorožcov a palaciniek prejdeme k dôležitým veciam. Pre ostatných, ktorí sú menej náchylní na mystické bytosti alebo jedlá, to môže byť “len” preferencia. JustSwap je poháňaný blockchainom TRON a na výmenu DeFi používa tokeny TRC-20. Okrem toho môžete na stránke obchodovať s tokeny TRC-20, TRC-100 a ďalšími tokeny založenými na TRON.

Ako funguje Just token? decentralizovaná burza
Ako sa vymieňa do služby JustSwap?

JustSwap je podobný svojmu náprotivku v podobe jednorožca a obdobným systémom cookie-cutter, pretože umožňuje jednoduchú výmenu tokenov. JustSwap na rozdiel od iných aplikácií nie je taká bohatá na funkcie. Keďže protokol je mladý, chýbajú mu možnosti stávkovania a odmeňovania, ktoré majú niektoré iné decentralizované aplikácie. JustSwap však zostáva najobľúbenejším miestom na výmenu TRC-20 a ďalších tokenov založených na TRON.

Ak máte veľa tokenov TRC-20 alebo si jednoducho chcete vyskúšať obchodovanie na inej platforme ako Ethereum, JustSwap vám môže pomôcť.

Výmena BISQ

Má burza BISQ budúcnosť? decentralizovaná burza
Prečo je burza BISQ taká populárna?

Bisq je decentralizovaná autonómna organizácia (DAO). Decentralizovaná autonómna organizácia sa riadi počítačovými pravidlami. Keďže aj neziskové organizácie sú centralizované organizácie, tieto normy nie sú riadené správnou radou alebo neziskovou skupinou. Bisq je len softvér a predpisy sú definované v kóde.

CBDC je peer-to-peer burza kryptomien, ktorá umožňuje obchodovať s bitcoinmi (BTC), bitcoinmi (LTC), ethermi (ETH) s rôznymi fiat menami, ako je austrálsky dolár (AUD), americký dolár (USD), euro (EU) a mnohé ďalšie. Bisq nie je tak dobre financovaná ako ostatné decentralizované burzy na tomto zozname, takže vývojári museli zvoliť prístup “urob si sám”.

Decentralizovaná kryptografická burza
Čo sa deje s kryptografickou burzou BISQ?

Používanie je jednoduché, ale možno si naň budete musieť zvyknúť. Ak chcete začať, musíte si stiahnuť softvér. Keď ho vyhľadáte v službe Google, nezobrazí sa len tak v prehliadači. Potom však nastavenie nie je zložité. Ak sa zaseknete, spoločnosť Bisq má k dispozícii množstvo inštruktážnych videí, ktoré si môžete preštudovať.

Ak by išlo o zoznam decentralizácie, súkromia a spoľahlivosti z hľadiska dodržiavania predpisov, spoločnosť Bisq by bola na prvom mieste. Je to vynikajúci nápad, ktorý treba preskúmať, ak chcete obchodovať s bitcoinmi a zároveň mať na pamäti princíp decentralizácie.

Čo je BISQ? decentralizovaná burza
Čo je decentralizovaná burza?

Záverečné myšlienky.

Hoci by vám tieto platformy mali stačiť na začiatok, odvetvie decentralizovaných výmen je stále v počiatočnom štádiu. K dispozícii je celý rad decentralizovaných búrz. Keďže mnohé z nich majú otvorený zdrojový kód, ktorý umožňuje používateľom dôverovať peer-to-peer protokolom, kreatívne mysle ich môžu hodnotiť a upravovať. Vzhľadom na to, že vzniká toľko projektov a toľko jednotlivcov sa hlási k decentralizácii, je len otázkou času, kedy budú k dispozícii komplexnejšie platformy.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov