Kryptografické poistenie pre rýchlo rastúci trh s kryptomenami

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Existuje nejaká kryptografická ochrana?

Kybernetické poistenie chráni pred stratami spôsobenými narušením kybernetickej bezpečnosti. Väčšina kryptobúrz poskytuje aspoň nejaké poistenie na ochranu digitálnych aktív pred krádežou a poškodením v dôsledku narušenia bezpečnosti. V tomto príspevku si podrobne preberieme kryptopoistenie od poisťovní, ako funguje a čo všetko pokrýva.

⚡️ Ako si teraz poistiť kryptomeny?

Podnikatelia v oblasti kryptomien však našli rôzne metódy, ako zabezpečiť bezpečnosť svojich digitálnych aktív.

⚡️ Čo je to poistný token?

Výmenou za zaplatenie poistného je poistný token certifikát o poistnom krytí, ktorý poistený dostane. Poistné riziko je zvyčajne nedeliteľné a neprenosné, preto musí byť kryté len jednou poistnou zmluvou.

⚡️ Poistí Coinbase vašu kryptomenu?

Spoločnosť Coinbase nie je chránená spoločnosťou Securities Investor Protection Corporation, na rozdiel od iných maklérskych spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami. Má síce poistenie, ale na používateľov, ktorí prídu o svoje prostriedky v dôsledku hackerského útoku alebo straty prihlasovacích údajov, sa nevzťahuje.

⚡️ Dajú sa digitálne aktíva poistiť?

Hodnotu digitálnych aktív nemôžete posúdiť, pretože si za ne nemôžete kúpiť náhradu. Zatiaľ čo poistenie majetku nie je k dispozícii, svoj digitálny majetok môžete chrániť dodatočným krytím.

Kryptografické poistenie

Prečo potrebujem kryptopoistenie (ins) vo svete kryptomien?

Sektor ins ešte nemusí byť dostatočne veľký na to, aby mohol generovať významné príjmy z odvetvia kryptomien, ktoré tvoria najmä startupy a burzy. Aj keď uplynuli dva roky od pôvodného článku, tento rastúci priemysel stále čelí výzvam, keďže len malý podiel kryptospoločností má poistené svoje aktíva.

Dokonca aj popredná severoamerická burza kryptomien Coinbase má podľa verejných záznamov poistené len 2 % svojich aktív u spoločnosti Lloyd's of London. Tieto mince sú uložené v horúcom úložisku (alebo prepojené s internetom). Zvyšných 90 % je od internetu odpojených a o ich najlepšom stave kryptopoistenia sa vie len málo. S narastajúcou popularitou kryptomien je dôležitejšie než kedykoľvek predtým zabezpečiť, aby poistenie pokrývalo väčšinu aktív a minimalizovalo riziká spojené s neistotou trhu.

Vzhľadom na volatilitu trhov s kryptomenami je poistenie kryptomien kľúčové. Rýchle zhodnocovanie bitcoinu a iných kryptomien viedlo k značným krádežiam online peňaženiek a búrz. V januári 2018 bola z japonskej burzy Coincheck ukradnutá kryptomena v hodnote 500 miliónov dolárov. Súhrn týchto narušení predstavuje zraniteľnú ekológiu, ktorú hlavný finančný systém buď ignoruje, alebo neberie do úvahy. Nový rok 2024 prináša nové výzvy, a preto je nevyhnutné prispôsobiť stratégie kryptopoistenia aktuálnym trendom a hrozbám v odvetví.

Zoberme si prípad spoločnosti BitGo, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou blockchainu. V roku 2015 táto spoločnosť uviedla, že je poistená v skupine XL. Neúmyselne však vymazala a následne obnovila blogový príspevok, v ktorom oznamovala, že spoločnosť Bitfinex, ďalší zákazník, bola hacknutá, čo malo za následok stratu viac ako 70 miliónov dolárov vo virtuálnej mene. Aj keď sa od tej doby bezpečnostné opatrenia zlepšili, prípady minulosti nás učia, že neustála inovácia a investície do kryptopoistenia sú nevyhnutné na zabezpečenie integrity a bezpečnosti kryptomien v súčasnom dynamickom prostredí.

Ako funguje kryptografické poistenie DeFi?
Bude kryptomena niekedy poistená?

Pre poisťovne je čoraz ťažšie zorientovať sa v zložitých problémoch bitcoinu a iných kryptomien. Poisťovne zvyčajne zakladajú svoje poistné na skúsenostiach z minulosti.

Údaje o kryptomenách nie sú k dispozícii. Keďže volatilita ocenenia, ktorá môže spôsobiť trojciferné výkyvy cien, znižuje počet chránených mincí, môže to mať vplyv na poistné. Vzhľadom na nedávne výkyvy cien kryptomien zostáva toto odvetvie vysoko volatilné. To vymazalo časť predchádzajúceho optimizmu obklopujúceho kryptomeny vo všeobecnosti a konkrétne technológiu blockchain.

Meteorický nárast cien bitcoinu za posledný rok mohol niektorých investorov odradiť. Iné krajiny zvažujú, ako by mohli kryptomeny a blockchainy ďalej regulovať, čo by mohlo spoločnostiam sťažiť pôsobenie v týchto jurisdikciách.

Poistenie kryptomeny
Kto reguluje kryptomeny?

Poisťovne sa o bitcoin zaujímajú už dlho. Spoločnosť Lloyd's vydala v roku 2015 správu, v ktorej uznala rizikové faktory kryptomien. “Zavedenie celosvetovo akceptovaných bezpečnostných štandardov pre studené (offline) a horúce (online) ukladanie bitcoinov by výrazne pomohlo riadiť riziká a ponúknuť poistenie,” uviedla spoločnosť. Ako možné metódy na zmiernenie rizika navrhla aj zabezpečenie na strane servera, offline úložisko a technológiu viacerých podpisov.

Jeden z najdôležitejších zdrojov príjmov

Na druhej strane, problémy na trhu s kryptomenami môžu byť pre poisťovne zdrojom príjmov. Väčšina poistných riešení zameraných na tento sektor je tovar na mieru, ktorý je prispôsobený požiadavkám klientov.

Ako si teraz môžem poistiť kryptomeny?
Problémy, ktorým čelí kryptopoistenie

Podľa správy agentúry Bloomberg je poistenie proti krádeži populárne medzi začínajúcimi firmami a podnikmi v sektore kryptomien. Na druhej strane sa toto poistenie nevzťahuje na vlámania.

Podľa štúdie by sa od začínajúcich podnikov mohlo vyžadovať, aby zaplatili až 5 % svojich limitov krytia. Poistné za poistenie proti vlámaniu vraj dosahuje až 10 miliónov USD ročne. 11 Krytie je rozložené medzi veľký počet poisťovní na sumy od 5 do 15 miliónov USD, čo zabezpečuje, že žiadna poisťovňa nie je zodpovedná za veľký podiel na trhu.

Poisťovne prišli s inovatívnymi metódami výpočtu poistného, aby túto šancu využili. Christopher Lin, šéf severoamerického kybernetického poistenia spoločnosti AIG, prirovnal kryptografický biznis k digitálnej službe obrnených vozidiel. Povedal, že zaujal prístup, v rámci ktorého hľadá zavedené podniky bez porovnateľných rizikových profilov.

Dva druhy najlepších kryptografických poistných programov pre firmy a spoločnosti.

Ako sa dá kryptomena poistiť teraz?
Dá sa kryptomena poistiť?

Nižšie uvádzame niekoľko druhov poistenia, ktoré je potrebné zvážiť na ochranu bitcoinových aktív vašej spoločnosti, či už ste malá alebo veľká firma.

Poistenie úložiska kryptomeny

Kryptomena musí byť nejakým spôsobom uložená, či už ide o peňaženku s kryptomenami, burzu kryptomien alebo inú online platformu. Poistenie úschovy vám môže pomôcť zachrániť situáciu, ak stratíte prístup k svojim kryptoaktívam (napríklad ak stratíte kontrolu nad svojimi kryptografickými kľúčmi alebo ak firma, ktorá prevádzkuje váš podnik, skrachuje). S príchodom roku 2024 a dynamickým vývojom kryptosféry je stále dôležitejšie mať spoľahlivé poistenie úložiska kryptomeny, aby sa minimalizovali riziká spojené s výkyvmi na trhu.

Vďaka decentralizovanej povahe Bitcoinu je veľmi ťažké účet zvrátiť alebo vymazať. Podľa Bitcoin Foundation sa predpokladá, že približne 20 % všetkých bitcoinov sa stratilo alebo uviazlo v peňaženkách s neznámymi heslami (1). Kumulatívne straty investorov v bitcoinoch dosahujú od mája 2021 približne 185 miliárd USD. Tieto bitcoiny sa už nikdy nepodarí získať späť. S aktuálnymi vývojmi na trhu kryptomien a neustálym nárastom ich hodnoty je nevyhnutné pristupovať k poisteniu úložiska s novým pohľadom a prispôsobiť ho súčasným potrebám a hrozbám.

Je možné kryptografické poistenie?
Aký je najbezpečnejší spôsob uloženia kryptomeny?

Poistenie úschovy kryptomien môže byť pomerne nákladné, ale môže vašu spoločnosť ochrániť pred trvalou stratou prístupu k jej bitcoinom a inej digitálnej mene.

Kryptografické poistenie

Ak niekto spácha trestný čin, napríklad krádež, lúpež, vandalizmus, podvod alebo kybernetický podvod, poistenie proti trestnej činnosti (známe aj ako poistenie vernosti) môže pokryť nároky podniku na náhradu škody v prípade straty peňazí, cenných papierov, zásob a iných aktív, napríklad digitálnych aktív. Jedným z príkladov je trh s kryptomenami.

Krádeže a podvody sú na trhu s kryptomenami bežné a podniky si často neuvedomujú, aké dôležité je mať zavedené zásady na riešenie trestnej činnosti.

Ako je možné poistiť kryptomenu teraz?
Vzťahuje sa na kryptografiu poistenie?

Zakúpením vhodnej poistnej zmluvy môžete svoju firmu a jej digitálne aktíva chrániť pred trestnými činmi a krádežami. Odborný maklér komerčného poistenia vám môže pomôcť pri výbere vhodného poistného krytia a zároveň zabezpečiť bezpečnosť kryptomeny vašej spoločnosti.

Bitcoin je komodita, takže by ste mali mať komerčné poistenie?

Na digitálne obchodné aktíva a portfóliá kryptomien sa vzťahuje niekoľko štandardných poistných línií, ako je poistenie riaditeľov a vedúcich pracovníkov (D&O) a poistenie chýb a opomenutí (E&O), známe aj ako poistenie profesijnej zodpovednosti.

Získať tieto krytia je pre organizácie čoraz ťažšie, ale stále sú veľmi dôležité, a preto je čoraz dôležitejšie nájsť poistného makléra so značnými odbornými znalosťami.

DeFi pre kryptomeny: Decentralizované finančné poistenie (DeFi)

Je Coinbase DeFi?
Je možné kúpiť kryptomenu na DeFi?

Poistenie inteligentných zmlúv je forma ochrany decentralizovanej sieťovej infraštruktúry (DNP), ktorá chráni inteligentné zmluvy. Inteligentné zmluvy sú algoritmy uložené v blockchaine, ktoré sa aktivujú po splnení určitých podmienok, čím sa podobajú bežným softvérovým programom. Inteligentné zmluvy automatizujú vykonávanie dohôd, čo umožňuje rýchle, bezpečné a transparentné dokončenie transakcií bez potreby sprostredkovateľov alebo straty času.

Politika ochrany kryptomeny od poskytovateľa zaručí, že softvér meny nemôže byť hacknutý a že obchody a iné činnosti sa vykonávajú v súlade s podmienkami inteligentnej zmluvy.

Hoci sa táto politika môže zdať menej podstatná, musíte chrániť digitálne finančné aktíva svojej spoločnosti pred hackermi.

Poskytujú burzy bezpečnosť pre kryptomeny?

Aká je najbezpečnejšia burza kryptomien?
Je kryptomena bezpečnejšia na burze alebo v peňaženke?

Môže sa na vás vzťahovať aj kryptografická burza, ktorú používate. Podľa O'Connella má jedna z najpopulárnejších kryptobúrz v Spojených štátoch Coinbase poistenie proti trestnej činnosti vo výške 255 miliónov dolárov.

Ak by bola hacknutá celá platforma Coinbase, toto poistenie by vstúpilo do platnosti. Ak však hacker prenikne do vášho osobného účtu a odnesie si vašu kryptomenu, poistenie Coinbase sa na to nevzťahuje. A v prípade hacknutia celej platformy nebudete môcť získať späť všetky svoje aktíva. Na webovej stránke Coinbase sa uvádza, že ak “celá strata… presiahne poistné plnenie… vaša hotovosť môže stále chýbať”.

Existuje na Coinbase nejaké poistenie?
Coinbase vracia peniaze v prípade hackerského útoku?

Väčšina kryptografických spoločností vrátane Gemini a Bitstamp je poistená proti podvodom. Hlavná úschovná peňaženka spoločnosti Gemini chráni BlockFi pred krádežou.

S denným objemom 2 miliardy USD je najväčšou bitcoinovou burzou podľa trhovej kapitalizácie. Najväčšou burzou digitálnych mien z hľadiska objemu obchodovania je CoinBase, ktorá priniesla na trh určitú stabilitu, keď sa integrovala s licencovanými brokerskými komparátormi. V porovnaní s jej konkurentmi, ako sú Gemini a Binance, sú však služby BitStampu o niečo menej atraktívne.

Dá sa ochrániť váš bitcoin?
Binance.US, ďalšia známa burza, a FTX, menej známa, ale populárna stránka, na otázky neodpovedali.

Je možné poistiť svoje bitcoiny?

Áno, môžete, ale v prvom rade je dôležité si uvedomiť, že tradičné poistné zmluvy (napríklad poistenie vlastníkov bytov) sa nemusia vzťahovať na krádež kryptomeny. Zatiaľ čo poistné zmluvy na poistenie majetku, kybernetickej bezpečnosti a kriminality môžu kryť straty kryptografického poistenia s cieľom vylúčiť relatívne nové alebo nestále aktíva (viac o tom nižšie). Noví účastníci trhu sa snažia vyvíjať aj vlastné riešenia ochrany.

Je Bitbuy vhodná na kryptografiu?
Môže mi niekto ukradnúť peňaženku s bitcoinmi?

Poisťovne spolupracujú s burzami kryptomien na vývoji politík, ktoré sú výhodné pre obe strany. Bitbuy, kanadská bitcoinová burza, nedávno spolupracovala s poisťovňou Knox na vytvorení komplexného poistenia bitcoinov. Poistenie zahŕňa riziko krádeže a straty mincí, ako aj zradu hackerov alebo zamestnancov.

Jedným z príkladov kryptomenovej platformy, ktorá poisťuje aktíva svojich zákazníkov, je Bitbuy. Niet pochýb o tom, že rovnakú úroveň ochrany digitálnej hotovosti poskytujú aj iné platformy. Poisťovatelia môžu na ochranu mincí používať riešenia studeného a horúceho úložiska, čím znižujú riziká pre všetkých.

Vzťahuje sa na bitcoin poistenie majiteľov domov? kryptopoisťovne
Je Bitbuy seriózna spoločnosť?

Individuálne kryptopoistenie ponúka aj komerčná poisťovňa Kase so sídlom v Toronte. V prípade trestnoprávnej zodpovednosti, kybernetickej zodpovednosti alebo nedbanlivosti môže ich krytie ochrániť vaše digitálne aktíva. Kryje straty spôsobené kybernetickou krádežou, vnútornou kolúziou, chybami alebo omylmi, ktorých ste sa dopustili vy alebo vaši pracovníci, ako aj prírodnými katastrofami.

Aj keď na ukladanie mincí nepoužívate zabezpečenú platformu, niektorí poisťovatelia a makléri vyvinuli riešenia pre túto jedinečnú potrebu krytia.

Vzťahuje sa poistenie majiteľov domov na bitcoin a iné kryptomeny?

Vzťahuje sa na bitcoin poistenie?
Vzťahuje sa na bitcoin kryptopoisťovne?

Tradičné poistenie vlastníkov bytov sa na kryptomeny nevzťahuje. Ak chcete chrániť svoju kryptomenu, takmer určite budete potrebovať poistenú menovú platformu alebo samostatné poistenie kryptomeny, ako je opísané vyššie. Predpokladajme, že ťažíte bitcoiny a uchovávate ich na pevnom disku, keď sa vám niekto vláme do domu. Ak zlodej ukradne pevný disk s vašimi bitcoinmi, poistenie vlastníkov bytov vám túto stratu nevyplatí. V roku 2024, v dobách neustáleho rastu kryptomien, je nevyhnutné preskúmať aktualizované možnosti poistenia a zabezpečiť svoje digitálne aktíva v súlade s novými výzvami.

Prečo potrebuje ekosystém kryptomien poistenie? https://www.investopedia.com/news/cryptocurrency-insurance-could-be-big-industry-future/

Ak však máte komplexnú poistnú zmluvu pre majiteľov domov, ktorá zahŕňa poistenie mimo objektu, poisťovňa môže kryť stratu alebo krádež kryptomeny, keď sa nachádza mimo vášho domova. Povedzme napríklad, že sa zúčastňujete na bitcoinovej konferencii a z hotelovej izby, kde ste ubytovaní, vám ukradnú notebook. Ak sa na stratu vzťahuje poistenie vlastníkov bytov, možno budete môcť podať žiadosť o odškodnenie. S novým obdobím roku 2024 prichádzajú nové príležitosti a výzvy, ktoré vyžadujú inovatívne prístupy k zabezpečeniu kryptomien a ich poisteniu v rôznych situáciách.

Pokiaľ ide o kryptomeny, v oblasti poistenia neexistuje univerzálna odpoveď. Záleží na tom, ako ukladáte svoje digitálne aktíva a aký typ krytia potrebujete. S trochou prieskumu by ste však mali byť schopní nájsť riešenie, ktoré bude spĺňať vaše potreby. V roku 2024, v čase neustálej inovácie kryptosféry, je kritické neustále sledovať a aktualizovať svoje stratégie poistenia pre dynamické a neustále sa meniace kryptomienky.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov