Table of Contents
Z výsledkov ich štúdie vyplýva, že všetky portfóliá s nulovými nákladmi na momentum majú kladné výnosy; že všetky okrem jedného majú štatisticky významné výnosy; a najziskovejšia stratégia long/short je J = 12/S = 0 s alfou 19,3 %.
Nová skupina výskumov však ukázala, že investovanie podľa hybnosti je v skutočnosti životaschopná dlhodobá investičná stratégia a funguje dobre v dlhšom časovom horizonte.
MACD, ktorý sa často považuje za najlepší indikátor hybnosti, odráža trend. Na výpočet tohto ukazovateľa sa cena finančného nástroja porovnáva s dvoma kĺzavými priemermi.
Ak obchodovaním nezarobíte dosť peňazí na to, aby ste pokryli svoje čerpanie, môže sa stať, že nakoniec budete spoločnosti dlhovať peniaze. Podľa portálu Glassdoor bol ročný príjem obchodníka s vnútrodenným obchodom v roku 2021 približne 74 000 USD.
Kryptomeny sú veľmi nepredvídateľné a na dosiahnutie úspechu v obchodovaní s kryptomenami budete potrebovať značné strategické plánovanie a technickú analýzu.
Momentové obchodovanie je druh momentového obchodovania, ktoré zahŕňa nákup aktíva s rastúcou cenou a jeho predaj, keď cena začne klesať.
Plán je bezchybný. Dokonale sa zhoduje s výrokom “trend je tvoj priateľ”. Iste, obchodovanie je spojené s rizikom, ale momentové obchodovanie poskytuje obchodníkom väčšiu kontrolu a nižšie potenciálne body zlyhania.
V tejto lekcii sa dozviete, čo je to momentové obchodovanie a aké nebezpečenstvá so sebou prináša.
Čo je to momentové obchodovanie a ako funguje?
Obchodníci využívajú formu obchodovania známu ako impulzné obchodovanie na posúdenie sily aktuálneho trendu aktíva s cieľom kúpiť niektoré aktíva, keď cena rastie, a predať ich pri predpokladanej najvyššej cene.
Logika obchodovania s hybnosťou spočíva v tom, že ak existuje dostatočná sila, ktorá tlačí cenu nahor, bude pokračovať v rovnakom smere po určitú dobu.
Obchodníci uprednostňujú volatilné trhy, pretože poskytujú príležitosti na rýchle zisky častým nákupom a predajom podľa trendových signálov s cieľom využiť cenové výkyvy.
Obchodník B zadá nákupný príkaz, aby sa pripojil k vlne a uzamkol zisk napríklad pri predpokladanej cene 56 000 USD pred kolapsom vlny. Obchodník B potom použil rovnakú metódu obchodovania s momentom v nádeji, že zachytí ďalšiu vlnu pre rovnaké alebo iné aktíva.
Čo je to momentové obchodovanie a ako funguje?
Keď sa objekt pohybuje určitým smerom, pokračuje v ňom dovtedy, kým do jeho pohybu nezasiahne vonkajšia sila a nezmení smer. Pri obchodovaní platí to isté – aktívum sa zvyčajne pohybuje po jednej dráhe, kým niečo nespôsobí nepredvídateľnú reakciu trhu.
Keď cena kryptomeny stúpa, priťahuje viac pozornosti maloobchodných aj inštitucionálnych obchodníkov. V dôsledku toho jej hodnota naďalej rastie. Vzostup môže vyvolať efekt FOMO a spôsobiť, že cena bude rásť ešte rýchlejšie, ako by mala na základe fundamentálnej analýzy . Rastúci trend môže pokračovať dovtedy, kým sa značný počet predajcov alebo veľrýb nedomnieva, že cena vzrástla príliš vysoko a čoskoro sa skoriguje.
V tomto momente začnú predávať svoje aktíva, čo spôsobí pokles ceny. Na trh potom vstúpi krátkodobý obchodník a pokúsi sa využiť očakávaný pokles ceny predajom svojej meny. Momentové obchodovanie spočíva vo využívaní týchto trhových síl.
V reakcii na to otvoria veľký počet krátkych stávok. Keď dôjde k obratu trendu, keď obchodníci s dynamikou opúšťajú trh, hromadne uzatvárajú krátke pozície.
Ak však nový klesajúci trend začne naberať na sile, na trh môžu opäť vstúpiť obchodníci s impulzom. V tomto momente však už budú vyčerpaní. V dôsledku toho môžu obchodníci s momentom profitovať z oboch trendov s veľkou účinnosťou.
Momentové investovanie je založené na týchto princípoch.
Prvým krokom impulzívneho obchodníka je vyhodnotiť silu trendu pred zaujatím pozície. To by malo uľahčiť plánovanie riadenia rizík tým, že sa zohľadní volatilita trhu, cenové výkyvy a neočakávané nárasty hybnosti.
Cieľom plánu je analyzovať tri kľúčové prvky. Sú to:
Objem obchodovania.
Počet obchodníkov, ktorí otvorili pozície v smere trendu za určité obdobie, je zobrazený na grafe objemu. Pretože ak je objem obchodovaných aktív značný, môže ísť o veľa obchodníkov, môžeme usudzovať, že trend je zdravý a naberá na sile. Veľryby však môžu ovplyvniť objem nákupom alebo predajom obrovského množstva aktív.
Volatilita
Obchodníci, ktorí uprednostňujú krátkodobé vzostupy a pády, často obchodujú na volatilných trhoch, ako sú napríklad kryptomeny, medzi ktoré patria BTC a ETH. Momentové obchodovanie sa na druhej strane spolieha na presné načasovanie otvárania a zatvárania obchodov.
Časová analýza
Ako obchodovať na p2p?
Nakoniec, obchodovanie s hybnosťou je spojené s časovým rámcom, ktorý si obchodník zvolí, pretože trend má zmysel len v určitom časovom období. Napríklad, zatiaľ čo cena bitcoinu na hodinovom grafe rastie, pri poklese môže ísť o krátkodobý výkyv. Stojí za zmienku, že ak niekoľko časových rámcov vykazuje podobné trendy, považuje sa to za robustný signál.
Aké sú vlastnosti momentového obchodovania?
Obchodníci by si mali uvedomiť, že existujú dva základné spôsoby uplatňovania stratégie obchodovania s hybnosťou – relatívna hybnosť a absolútna hybnosť.
Stratégia hybnosti je relatívny pohyb.
Tento prístup sa označuje ako porovnanie výkonnosti aktív. Pri ktorom obchodník uprednostňuje nákup vysoko výkonných aktív alebo cenných papierov pred nízko výkonnými.
Napríklad v prípade NFT sa vzrušenie začalo začiatkom roka 2021 a prekonali bitcoin a ďalších konkurentov. V takomto scenári by obchodníci s relatívnou dynamikou investovali do tokenov DeFi, ktoré sú relevantné.
V apríli 2021 si bitcoin obnovil svoju dominanciu a vzrástol na historické maximum 63 000 USD, zatiaľ čo ostatné kryptomeny si neviedli tak dobre. Momentoví obchodníci si v tomto scenári vyberú bitcoin kvôli jeho lepšej hybnosti.
Stratégia hybnosti.
Keď obchodníci nezávisle hodnotia cenu kryptomeny alebo iného aktíva, porovnávajú ju s jej minulou výkonnosťou.
Hodnota bitcoinu sa zvýšila na viac ako 61 000 USD a cena sa zrýchlila, čo znamená, že medzi obchodníkmi panuje veľké nadšenie, ktorí budú chcieť otvárať dlhé pozície, kým sa trend nezmení.
Najlepšie impulzné indikátory
Technická analýza je pre obchodníkov s momentom dôležitá, pretože pomáha pri zisťovaní trhového trendu a vytváraní obchodných stratégií. Nájsť ideálny indikátor hybnosti je po jeho identifikácii jednoduché.
Priemerný smerový index je štatistická technika používaná na meranie sily a smeru trendov.
Priemerný smerový index (ADX) je jednoduchý a dobre známy indikátor hybnosti. ADX bol vynájdený na pomoc pri posudzovaní hybnosti s cieľom lepšie zhodnotiť aktívum.
Na sledovanie cenových pohybov môžete použiť ADX. Ide o zložitý algoritmus, ktorý však dobre predpovedá trendy. Mali by ste si uvedomiť, že čiara na grafe osciluje medzi 0 a 100, keď je cenový trend silný. Keď hodnota klesne pod 30, znamená to, že ceny sa pohybujú do strany. Keď ADX stúpne nad 30, znamená to, že existuje silný trend.
Majte však na pamäti, že ADX neukazuje, či je trend býčí alebo medvedí, pretože skúma len hybnosť.
Takto to vyzerá na grafe:
- Priemerný smerový index
- Kĺzavé priemery
Najstaršie a najpoužívanejšie technické ukazovatele sú kĺzavé priemery (MA).
Ako nástroj na analýzu všetkých typov aktív sú populárne už desaťročia a je ľahké pochopiť prečo. MA je súčasťou súboru trendových indikátorov, ktoré vyhladzujú volatilitu, ktorá mätie obchodníkov, a odrezaním šumu cenovej akcie ukazujú celkový trend.
Kĺzavý priemer je matematická metóda, ktorá sa používa na predpovedanie pohybu ceny kryptomeny za určité obdobie. Pre obchodníkov s hybnosťou sú kĺzavé priemery veľmi dôležité, pretože dokážu odhaliť, či trend pokračuje vo svojom smere, alebo sa od neho odkloní. Keďže kĺzavé priemery sledujú pohyb ceny, je to ľahko viditeľné.
Obchodníci zvyčajne využívajú dve MA s rôznym trvaním. Súčasný trend sa môže obrátiť, keď kratšia MA pretne dlhšiu MA, čo obchodníkov s hybnosťou podnieti k uzavretiu pozícií.
Index relatívnej sily
Na dennom grafe ETHBTC sa ukazovateľ RSI zvýšil.
Index relatívnej sily (RSI) je populárny ukazovateľ hybnosti, ktorý porovnáva veľkosť a stupeň minulých cenových pohybov.
Indikátor RSI je vynesený na samostatnom grafe pod cenovou akciou a pohybuje sa od 0 do 100. Keď ukazovateľ RSI klesne pod nulu, znamená to prepredanú úroveň, čo naznačuje, že súčasný klesajúci trend sa môže obrátiť.
Keď je hodnota RSI vyššia ako 70, znamená to, že trh je prekúpený, čo znamená, že súčasný vzostupný trend stráca dynamiku a môže sa postupne zmeniť na klesajúci alebo horizontálny trend. Obchodníci s momentom by si mali dávať pozor, keď RSI stúpne nad 70 alebo klesne pod 30, pretože býčí alebo medvedí sentiment dosahuje prehnané extrémy.
Indikátor hybnosti je jedným z najobľúbenejších ukazovateľov, ktoré obchodníci používajú na meranie hybnosti.
MACD sa používa na určenie smeru trendu.
MACD je na druhej strane trochu ťažšie vysvetliť. Slúži ako impulzný indikátor a zároveň ako indikátor sledovania trendu. MACD kumuluje dva exponenciálne kĺzavé priemery (EMA) a na vytvorenie svojho výsledku odčíta 26-periodový EMA od 12-periodového EMA.
Indikátor MACD bol navrhnutý tak, aby bolo možné rozlíšiť tri EMA linky v priebehu určitého časového obdobia. Namiesto EMA používaných indikátorom sa však na grafe zobrazujú dve rôzne čiary. Jednou z nich je línia MACD a druhou je signálna línia, ktorá dokáže zistiť zmeny hybnosti ceny a poskytnúť signály na nákup alebo predaj.
Obchodníci predpokladajú, že súčasný trend bude pokračovať, keď sa tieto dve línie od seba vzdialia, pretože hybnosť sa považuje za významnejšiu.
Stochastické
Stochastic je populárny indikátor volatility, ktorý sa môže používať v obchodovaní s hybnosťou aj swingom. Hoci má rovnaké funkcie a ukazovatele ako RSI, používa inú metódu výpočtu. V skutočnosti tento ukazovateľ porovnáva poslednú zatváraciu cenu s rozpätím cien za určité časové obdobie.
Stochastic je indikátor hybnosti, ktorý bol pôvodne navrhnutý Renko ako alternatíva k RSI. Pohybuje sa v rozmedzí od 0 do 100, podobne ako RSI, ale je vykreslený na samostatnom grafe. Stochastický indikuje aj podmienky prekúpenosti a prepredanosti, hoci sa za ne považuje stav nad 80, resp. pod 20
Obchodníci by boli obzvlášť ochotní opustiť trh, keď sa tieto dve línie pretnú alebo keď indikátor zostane v prekúpených alebo prepredaných oblastiach, pretože to ukazuje, že ide o obchodnú príležitosť.
Index komoditného kanála určuje, či sa trh nachádza v období vzostupu alebo poklesu.
Commodity Channel Index (CCI) je indikátor hybnosti, ktorý meria pohyb cien. Ukazovateľ vypočítava rozdiel medzi aktuálnou cenou a priemernou historickou cenou za určitý čas.
Keď je CCI väčší ako nula a vycentrovaný na grafe, znamená to, že cena stúpla nad svoj historický priemer.
Cena sa považuje za podpriemernú, keď je CCI menší ako nula. Keď CCI stúpne nad 100, znamená to, že cena je výrazne nad svojím historickým priemerom a rastový trend má silu.
Stochastický index hybnosti vyvinul obchodník, ktorý pracoval pre spoločnosť Goldman Sachs.
Stochastický index hybnosti (SMI) je sofistikovanejšia verzia Stochastic, ktorá sa zameriava na uzatváracie ceny. Určuje vzdialenosť medzi aktuálnou zatváracou cenou a mediánom nedávnych rozpätí high/low. Pomocou neho sa určujú aj prekúpené a prepredané úrovne.
Uvádzame príklad obchodnej stratégie Momentum.
Existuje celý rad techník hybnosti, ktoré využívajú niekoľko technických ukazovateľov alebo vzorov grafov na vytvorenie odporúčaní na nákup alebo predaj. Jedna z najzákladnejších, ale zároveň najúčinnejších stratégií, ktorú môžete vyskúšať na svojej obchodnej platforme.
Budete musieť použiť exponenciálny kĺzavý priemer (EMA) s 19-dňovou periódou a indikátor ADX.
Impulzný obchodný systém
Tu sú podmienky nákupu:
- Skontrolujte, či je ADX vyšší ako 30 – to znamená, že trh je v trende.
- Pozrite sa na EMA a zistite, či smeruje nahor, čo naznačuje vzostupný trend.
- Počkajte, kým sa sviečka dostane úplne nad EMA a potom otvorte dlhú pozíciu.
Keď je EMA prekročená, môžete opustiť trh ručne. Nezabudnite pravidelne kontrolovať objem. Vyšší objem znamená väčšiu hybnosť, čo znamená, že trh bude s väčšou pravdepodobnosťou pokračovať v tomto smere.
Obchodná stratégia 2.
Na druhej strane, ak sa chystáte použiť túto techniku, musíte splniť nasledujúce požiadavky:
- Je ADX na úrovni 30 alebo nad ňou? ADX indikuje silu trendu, nie jeho smer.
- Smeruje index EMA nadol? EMA smerujúci nadol signalizuje medvedí trend.
- Vstúpiť na trh po prvej sviečke, ktorá sa uzavrie pod EMA s celým telom a tieňmi.
Výhody a nevýhody impulzívneho obchodovania
Tento prístup k obchodovaniu je vďaka svojej jednoduchosti ideálny pre začiatočníkov. Momentové obchodovanie je mimoriadne atraktívne, pretože ak zachytíte momentum v správnom čase, môže byť veľmi lukratívne. Je tiež účinné na všetkých časových rámcoch, takže je vhodné pre denných aj swingových obchodníkov.
Na druhej strane je obchodovanie s momentom vysoko rizikovou stratégiou, pretože je úplne závislé od informácií a pohybov na trhu. Obchodníci môžu byť zaskočení neočakávanými obratmi trendu. Momentové obchodovanie nie je vhodné pre pákové aktíva z dôvodu zložitých podkladových trhov s futures.
Okrem toho môže dôjsť k výkyvom cien bez predchádzajúceho varovania v dôsledku neočakávaných udalostí alebo významných veľrybárskych transakcií.
Riadenie rizík pri obchodovaní s momentom.
Ak chcete byť pri obchodovaní s momentom úspešní, musíte používať dobré metódy riadenia rizika a dodržiavať zvolenú stratégiu.
Tu je niekoľko vecí, na ktoré treba myslieť:
- Keď obchodník vstupuje na trh, musí sa rozhodnúť, či vstúpi cez 50- alebo 200-dňový kĺzavý priemer. Odporúčam použiť vstupný bod v strede alebo blízko stredu jedného z nich (s tým, že môže byť agresívnejší, ako sa predpokladalo, ak je predĺžená vzostupná dynamika).
- Nezabudnite sledovať línie podpory a odporu trendu. Ak máte dlhé investície a rastúci trend poruší úroveň podpory, buďte pripravení konať.
- Pravidelne kontrolujte svoje pozície. Najlepšie je zamerať sa na objem a volatilitu. Ak objem klesá, môže to znamenať, že obchodníci už nechcú podporovať súčasný trend a čakajú na zvrat.
- Pravidlá vnútrodenného obchodovania: Vstupné a výstupné body – výstupný bod je ďalšou kľúčovou oblasťou, ktorá rozhoduje o úspechu obchodu. Keď pozorujete jasné signály obratu trendu, nezabudnite svoje obchody uzavrieť. MA kríže a prekúpené alebo prepredané úrovne zobrazené indikátormi Stochastic a RSI môžu naznačovať obrat trendu.
Čo je impulzívny obchodník?
S týmito siedmimi jednoduchými krokmi môžete začať impulzívne obchodovanie:
- Rozhodnite sa pre kryptomenu, do ktorej chcete investovať, napríklad bitcoin alebo altcoin. Na výber kryptomeny môžete použiť metodiku hybnosti podobnú tej, ktorá je uvedená vyššie.
- Vytvorte si impulznú obchodnú stratégiu na základe opísaných ukazovateľov alebo, ak chcete, použite vopred pripravenú stratégiu, ako je napríklad vyššie uvedená. Pri živom obchodovaní je veľmi dôležité sa jej držať.
- Otestujte svoj plán na demo účte a na minulých cenových údajoch v grafe, aby ste sa uistili, že poskytuje presné údaje.
- Začnite investovať na reálnych trhoch, vložte toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť, a potom, keď sa vám to bude hodiť, urobte úpravy.
Uistite sa, že máte k dispozícii vhodné analytické nástroje a metódy riadenia rizík, ktoré vám zaručia konzistentné príjmy.
Je Momentum Trading ten druh obchodovania, ktorý hľadáte?
Vo všeobecnosti je momentové obchodovanie formou univerzálnej stratégie, ktorá je vhodná pre začiatočníkov aj skúsených obchodníkov. Funguje dobre na všetkých časových rámcoch nad H30. Je teda užitočná pre denných aj swingových obchodníkov. Výsledky obchodovania však veľmi závisia aj od vašej tolerancie voči riziku a investičných cieľov. Nakoniec by ste mali obchodovanie s momentom využívať ako súčasť rozmanitejšej investičnej stratégie.
Ďalšou výhodou je, že obchodovanie s hybnosťou je podporované množstvom technických ukazovateľov, ktoré boli vytvorené výlučne na meranie sily trendu.