Kryptoaktíva: čo ste chceli vedieť o regulácii

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Čo je to ekosystém v kryptomene?

Na základe našich skúseností s mnohými blockchainovými platformami sme zostavili zoznam 20 najlepších protokolov blockchainového ekosystému.
✔️ XDC Network.
✔️ Etherium.
✔️ Stellar.
✔️ Theseus.
✔️ Tron.
✔️ Hedera Heshgraf.
✔️ EOS.
✔️ Binance Smart Chain (BSC).

⚡️ Čo je to systém Blockchain?

Blockchain je typ distribuovanej databázy, ktorá sťažuje alebo znemožňuje manipuláciu so systémom, jeho hacknutie alebo podvod. Blockchain je digitálny register transakcií, ktorý sa duplikuje a šíri v sieti počítačových systémov pomocou technológie blockchain.

⚡️ Čo je to ťažba v jednoduchosti?

Vytváranie kryptomeny ako výsledok počítačovej technológie. Za výrobu a obeh tradičnej meny sú zodpovedné centrálne banky. Vo svete kryptomien centrálne banky neexistujú. Ťažba je jediný spôsob vytvárania kryptomeny, ktorý je založený na tom, že počítače riešia matematické problémy.

⚡️ Kde sa tokeny používajú?

V blockchaine sa môžu využívať na evidenciu herných aktív, digitálneho umenia, hnuteľného a nehnuteľného majetku.

⚡️ Aký je rozdiel medzi tokenom a kryptomenou?

Najzákladnejší rozdiel je medzi tokenmi a mincami. Keď niekto hovorí o “minci”, zvyčajne má na mysli natívnu mincu na vlastnom blockchaine, napríklad Bitcoin alebo Ethereum, keďže obe mince majú vlastný blockchain. V tomto prípade hovoríme o tokene, čo je kryptomena založená na cudzom blockchaine.

Kryptoaktíva sú digitálne alebo virtuálne tokeny, ktoré využívajú kryptografiu na zabezpečenie svojich transakcií a kontrolu tvorby nových jednotiek. Názov “kryptoaktíva” sa používa na označenie širokej škály aktív vrátane kryptomien, tokenov platforiem, tokenov utilít a transakčných tokenov. Kryptoaktíva sa vytvárajú prostredníctvom procesu nazývaného ťažba, ktorým sa vytvárajú nové Bitcoiny a Ethereum.

Kryptomena vs. kryptoaktíva
Kryptoindexový fond

Kryptomena vs. kryptoaktíva

Kryptomeny sú typom kryptoaktív a sú to digitálne alebo virtuálne tokeny, ktoré používajú kryptografiu na zabezpečenie svojich transakcií a na kontrolu vytvárania nových jednotiek. 

Kryptomeny sú decentralizované, čo znamená, že nepodliehajú kontrole vlády ani finančných inštitúcií. Bitcoin, prvá a najznámejšia kryptomena, bol vytvorený v roku 2009.

Na druhej strane, kryptoaktíva sú širšou kategóriou, ktorá zahŕňa kryptomeny, ako aj iné typy aktív. Platformové tokeny, úžitkové tokeny a transakčné tokeny sú všetky typy kryptoaktív.

Prečo je názov “kryptoaktíva”?

Ako fungujú kryptoaktíva?
Názov “kryptoaktíva” sa používa na označenie širokej škály aktív vrátane kryptomien, tokenov platforiem, tokenov užitočnosti a transakčných tokenov. Kryptoaktíva sa vytvárajú prostredníctvom procesu nazývaného ťažba, ktorým sa vytvárajú nové Bitcoiny a Ethereum.

Ako fungujú kryptoaktíva?

Kryptoaktíva používajú kryptografiu na zabezpečenie svojich transakcií a na kontrolu vytvárania nových jednotiek. Kryptomeny sú decentralizované, čo znamená, že nepodliehajú kontrole vlády ani finančných inštitúcií. Bitcoin, prvá a najznámejšia kryptomena, bol vytvorený v roku 2009.

Typy kryptoaktív

Kryptoaktíva sú širšou kategóriou
Kryptomena podielový fond

Existujú tri hlavné typy kryptoaktív: kryptomeny, platformové tokeny a úžitkové tokeny.

Kryptomeny

Čo sú to kryptoaktíva? regulácia kryptoaktív
Kryptomena hedžový fond

Kryptomeny sú typom kryptoaktív, ktoré využívajú kryptografiu na zabezpečenie svojich transakcií a kontrolu tvorby nových jednotiek. 

Tokeny platformy

Podľa Investopedie sú tokeny kryptoaktíva, ktoré umožňujú vznik tisícov ďalších kryptoaktív. Tieto kryptoaktíva majú slúžiť ako platforma pre ďalšie decentralizované iniciatívy, ako to vyplýva z názvu. Na rozdiel od súčasného scenára, keď sa údaje uchovávajú na serveroch kontrolovaných z jedného miesta a udržiavaných jednou korporáciou, tieto kryptoaktíva Keďže transakcie v systémoch založených na blockchaine sú distribuované, nie sú zraniteľné rovnakými problémami ako centralizované servery. Databázu nie je možné odpojiť alebo poškodiť, kým sa na nej podieľajú počítače, pretože každá transakcia potrebuje na kontrolu prípadnej nekonzistencie iný počítač.

Typy kryptomien
Aké sú typy tokenových platforiem?

Inteligentné zmluvy sú počítačové kódy, ktoré sa musia splniť, aby sa dokončila transakcia, rovnako ako kryptoaktíva, napríklad Ethereum. Ostatné kryptoaktíva vytvorené na týchto platformách môžu vytvárať svoje vlastné samostatne fungujúce a samostatne vykonávané inteligentné zmluvy na blockchaine pomocou tejto dodatočnej technologickej vrstvy známej ako inteligentné zmluvy. Hodnota týchto tokenov stúpa, pretože pribúda ďalších kryptoaktov Ku dňu písania tohto článku je k dispozícii 46310 inteligentných zmlúv Erc20. Ethereum je zďaleka najpopulárnejšou platformou pre inteligentné zmluvy, na ktorej sa k dnešnému dňu nachádza viac ako 46300 zmlúv (k marcu 2018).

Príklady tokenov platforiem

Tokeny kryptomien
Aké sú rôzne typy tokenov platformy?

Platformové tokeny sú najobľúbenejším typom aktív kryptomien. Tu je niekoľko príkladov platformových kryptoaktív:

  • Ethereum
  • Ethereum Classic
  • Neo
  • EOS
  • Hnutie novej ekonomiky

Užitočné žetóny

Utility tokeny sú typom kryptoaktív, ktoré držiteľom poskytujú prístup k produktu alebo službe. Filecoin, decentralizovaná sieť na ukladanie dát, je príkladom úžitkového tokenu.

Čo je token služby?
Čo je token služby?

Príklady žetónov služieb

Kryptomeny, čo sú digitálne aktíva, ktoré existujú v blockchaine a nemajú žiadnu centrálnu autoritu ani jediný kontrolný bod, začali narúšať všetky odvetvia. Tu je len niekoľko príkladov servisných kryptoaktív:

  • Golem
  • Sonm
  • Siacoin
  • OmiseGo
  • Augur

Transakčné tokeny / Platobné tokeny

Kryptoindexový fond
Čo sú to platobné tokeny?

Transakčné tokeny, známe aj ako platobné tokeny, sú typom kryptoaktív, ktoré sa používajú na realizáciu platieb na platforme alebo sieti blockchain. Bitcoin, prvá a najznámejšia kryptomena hedžového fondu, je príkladom transakčného tokenu.

Potenciál kryptoaktív

Kryptoaktíva majú potenciál revolučne zmeniť spôsob, akým komunikujeme s digitálnym svetom. Využívaním kryptografie na zabezpečenie svojich transakcií a kontrolu vytvárania nových jednotiek majú kryptoaktíva potenciál vytvoriť bezpečnejší a efektívnejší systém na vykonávanie transakcií a správu údajov. Okrem toho, keďže kryptoaktíva sú decentralizované, majú potenciál poskytnúť používateľom väčšiu kontrolu nad ich osobnými údajmi a znížiť závislosť od centrálnych orgánov.

Užitkové tokeny kryptografický fond
Regulácia kryptoaktív

Kryptoaktíva sú novou a vzrušujúcou oblasťou vývoja, ktorá má potenciál revolučne zmeniť spôsob, akým komunikujeme s digitálnym svetom. 

Hodnota kryptomien závisí od:

  • Tím, ktorý za ňou stojí
  • Ako často sa používa
  • Ako je bezpečný
  • Aký problém rieši

Ako sú kryptomeny regulované?

https://www.forbes.com/uk/advisor/investing/cryptocurrency/what-is-cryptocurrency/

Príklady kryptomien

Čo je platobná tokenizácia a ako funguje?
Kryptomena nehnuteľnosti
  • ✅ Bitcoin: prvá a najznámejšia kryptomena, ktorá vznikla v roku 2009.
  • ✅ Ethereum: Druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, spustená v roku 2015.
  • ✅ Bitcoin Cash: Bitcoin Cash: rozvetvenie blockchainu Bitcoinu, ktoré bolo spustené v roku 2017.
  • ✅ Litecoin: Rozvetvenie blockchainu Bitcoinu, ktoré bolo spustené v roku 2011.

Príklady tokenov platforiem

  • ✅ Ethereum: Ethereum: natívny token blockchainu Ethereum, ktorý sa používa na riadenie transakcií v sieti.
  • ✅ Filecoin: natívny token decentralizovanej úložnej siete Filecoin, ktorý sa používa na nákup úložiska v sieti.
Regulácia kryptoaktív
Príklady úžitkových žetónov

Kryptomena indexový fond

  • ✅ Siacoin: Vlastný token decentralizovanej úložnej platformy Sia, ktorý sa používa na nákup úložiska v sieti.
  • ✅ Golem: natívny token decentralizovanej výpočtovej platformy Golem, ktorý sa používa na nákup výpočtového výkonu v sieti.
  • ✅ Augur: natívny token decentralizovanej platformy Augur, ktorý sa používa na nákup predpovedí v sieti.

Príklady transakčných tokenov / platobných tokenov

  • Bitcoin: natívny token bitcoinového blockchainu, ktorý sa používa na realizáciu platieb v sieti.
  • Litecoin: natívny token blockchainu Litecoin, ktorý sa používa na realizáciu platieb v sieti.
  • Ethereum: Ethereum: natívny token blockchainu Ethereum, ktorý sa používa na realizáciu platieb v sieti.
Existuje mnoho rôznych typov kryptomien
Blockchain a tradičná databáza

transakčné tokeny založené na blockchaine

Transakčné tokeny založené na blockchaine sú tokeny 1. a 2. generácie, ktoré fungujú len prostredníctvom blockchainu na vykonávanie, realizáciu a ochranu transakcií.

Príklady transakčných tokenov založených na blockchaine

Aké sú príklady utility tokenov?
Čo je príkladom transakcie v blockchaine?

Mnohé z týchto kryptoaktív, na rozdiel od kryptomien, neporušujú mnohé verejné zásady a dokonca sa považujú za bezpečné investície:

  • Ryab
  • Hviezdne

Transakčné tokeny založené na internete vecí

Pre tokeny založené na internete vecí by mala byť vytvorená nová kategória, pretože sústredením sa na transakcie medzi strojmi a mikrotransakcie otvorili úplne nový rozmer decentralizovanej ekonomiky.

V čom sa toto kryptoaktívum líši od vyššie uvedených?

Transakčné tokeny založené na blockchaine
Aký je rozdiel medzi kryptomenou a kryptoaktívami?

Táto technológia na rozdiel od technológie blockchain používa na spracovanie každej transakcie smerovaný acyklický graf (tangle). Podľa analýzy bude do roku 2025 na internete vecí viac ako 75 miliárd pripojených zariadení. Táto technológia využíva existujúcu sieť vecí na spracovanie všetkých transakcií a ponúka nasledujúce výhody:

  • Nulové transakčné poplatky.
  • Možnosť mikrotransakcií
  • Príklady tokenov platforiem založených na IOT
  • IOTA
  • VeChain

Čo je to spotový výmenný kurz? https://www.investopedia.com/

Máte dobrý prehľad o tom, čo sa deje vo svete?

Je Bitcoin ďalším zlatom?
Môže byť Bitcoin ako zlato?

Bitcoin síce nie je ďalším zlatom, ale kryptoaktíva tu zostanú. Väčšina dnešných kryptoaktív je ešte len v plienkach. Väčšina z nich sú stále nápady s veľkým potenciálom rastu. golem je projekt, ktorý premieňa nevyužitý výpočtový výkon používateľov na superpočítač. IOTA má v úmysle prepojiť tak rozdielne predmety, ako sú topánky a obrovské stroje, aby bola možná komunikácia, zber údajov a mikrotransakcie. Spôsob, akým banky vykonávajú medzinárodné transakcie, revolučne zmenili Stellar a Ripple.

Je kryptomena a nemenový systém na ceste von?

Blockchain a internet vecí
Kryptoaktíva: Ich budúcnosť a regulácia

To nevieme. Sme si však istí, že sa stane dôležitou súčasťou tohto procesu. Nápady, ktoré boli len fantáziou, sa teraz stávajú realitou vďaka takejto špičkovej technológii v rukách.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov