Table of Contents
Perpetuálne kontrakty často ponúkajú burzy krypto derivátov a fungujú podobne ako futures ❕zmluvy.
Flexibilný kontrakt je druh futures kontraktu, ktorý na rozdiel od tradičnej formy futures nemá dátum exspirácie. V dôsledku toho môžete mať investíciu otvorenú tak dlho, ako chcete.
Keď sa termínovaný kontrakt končí, zúčtovacie stredisko spojí držiteľa dlhej pozície s majiteľom krátkej pozície. Podkladové aktívum sa prevedie z krátkej pozície na dlhú.
Futures sú finančným nástrojom, ktorý umožňuje investorom profitovať z očakávaných výkyvov ceny ropy. Keďže sa obchodujú s desaťnásobne vyšším rizikom ako typické akcie, môže ich získať každý investor s minimálnym kapitálom a pomerne nestálymi skúsenosťami s obchodovaním. Okrem toho ceny futures majú tendenciu kolísať viac ako hotovostné alebo spotové kurzy.
Permanentné swapové transakcie sú typom derivátového obchodného nástroja, ktorý je v posledných rokoch medzi obchodníkmi s kryptomenami čoraz populárnejší, pričom denné objemy obchodov sa blížia k 180 miliardám dolárov.
Trvalé swapy, ktoré boli predstavené 13. mája 2016, umožňujú obchodníkom vložiť veľmi malý vklad a otvoriť si významné pozície v kryptomenách. Mnohých jednotlivcov láka ich využívanie vďaka potenciálu obrovských ziskov pri malých pohyboch, ale s takýmito obrovskými výplatami je spojené aj značné nebezpečenstvo.
Čo sú to kryptografické deriváty a ako sa dajú použiť?
Deriváty sú finančné nástroje, ktoré predstavujú hodnotu podkladového aktíva.
Otvorené swapy, podobne ako iné druhy derivátov, ako sú futures a opcie, umožňujú vsadiť na hodnotu komodity počas platnosti zmluvy.
Forwardový kontrakt je finančný nástroj, ktorý umožňuje investorom vsadiť na budúcu cenu kryptomeny tým, že sa zaviažu kúpiť alebo predať aktívum k určitému dátumu a za určitú cenu. Na druhej strane opcie dávajú svojmu kupujúcemu možnosť, ale nie povinnosť kúpiť alebo predať podkladové aktívum za stanovenú cenu v konkrétny deň.
Obchodníci využívajú kryptografické deriváty, aby profitovali z cenových výkyvov digitálnych aktív bez toho, aby na seba prevzali bezpečnostné riziká alebo jemnosti spojené s kryptomenami.
Ako obchodník so záujmom o stávkovanie na hodnotu kryptoaktív môžete buď kúpiť aktívum na burze, alebo obchodovať s derivátovým produktom spojeným s cenou digitálnej meny. Nákup kryptoaktív je postup v prvej situácii.
Inými slovami, keď si kúpite digitálne aktívum na burze, musíte okamžite dostať množstvo digitálneho aktíva, ktoré ste si kúpili, a ponechať si ho, kým ho nepredáte so ziskom alebo stratou. Toto sa označuje aj ako spotové obchodovanie.
Na druhej strane, obchodovanie s kryptografickými derivátmi nevyžaduje, aby investor disponoval akýmikoľvek aktívami. Namiesto toho, aby obchodníci s derivátmi držali skutočné veci, jednoducho nakupujú a predávajú digitálne kontrakty.
Čo sú to futures kontrakty a ako fungujú?
Futures kontrakt je finančná dohoda medzi dvoma osobami o predaji a kúpe aktíva za stanovenú cenu v budúcnosti. Inak povedané, futures kontrakty umožňujú dvom stranám dohodnúť sa na cene, za ktorú budú v budúcnosti obchodovať s určitým aktívom.
Hoci sa dĺžka budúcich zmlúv líši, každá zmluva má vopred stanovený dátum vyrovnania. Inými slovami, skôr ako dve strany uzavrú zmluvu o futures na kryptomeny, musia sa dohodnúť na tom, kedy bude kontrakt uzavretý.
Napríklad futures kontrakt na Bitcoin má trvanie tri mesiace od dátumu jeho vydania.
Čo sú to futures kontrakty na kryptomeny a ako fungujú?
Predpokladajme, že cena bitcoinu je 40 000 USD a Alica, obchodníčka s kryptografickými derivátmi, verí, že jeho hodnota do apríla vzrastie.
Túto šancu môže využiť tým, že uzavrie zmluvu s tým, že bude môcť získať 1 BTC za 40 000 USD mesačne. Všetko, čo teraz musí urobiť, je otvoriť bitcoinové futures kontrakty, ktoré spoločne preukazujú jej prísľub zaplatiť 40 000 USD za 1 BTC budúci mesiac, bez ohľadu na to, koľko bude spotová trhová cena
Na druhej strane tejto dohody sa Bob domnieva, že cena bitcoinu v deň vyrovnania klesne pod 40 000 USD. Na budúci mesiac predá Alici kontrakty v hodnote 40 000 USD. Inak povedané, zatiaľ čo Alica “túži” po bitcoinoch, Bob ich “shortuje”.
Predpokladajme, že cena bitcoinu v deň vypršania zmluvy stúpne na 45 000 USD, pričom Alica dosiahne zisk 5 000 USD, pretože získa BTC od Boba so zľavou. V prípade, že by cena bitcoinu v deň vyrovnania klesla pod 40 000 USD, Alica by musela kúpiť bitcoin od Boba za vyššiu cenu, ako sú aktuálne trhové ceny, čo by viedlo k strate 5 000 USD.
Treba tiež poznamenať, že keďže večné výmeny sú vyrovnané v hotovosti, Alica a Bob nemusia mať žiadne bitcoiny. Stačí, ak si otvoria pozíciu a počkajú na pohyb ceny.
Čo sú to otvorené výmeny a ako fungujú?
Otvorený swap je podobný futures kontraktu v tom, že umožňuje investorom vsadiť na budúci nárast cien kryptomien. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že na rozdiel od bežného futures kontraktu nemá otvorený swap žiadny konečný dátum.
Predtým museli obchodníci pravidelne zatvárať a znovu otvárať dlhé alebo krátke pozície, aby si zachovali rovnakú expozíciu. Inými slovami, týmto sa eliminuje potreba neustále opakovať dlhý alebo krátky obchod. V dôsledku toho musia byť večné kontrakty oceňované vzhľadom na spotové ceny ich podkladových aktív. Keďže ceny futures sa s blížiacim sa dátumom vyrovnania k sebe približujú, hovorí sa, že časovo neobmedzené swapy majú “inverzný vzťah” k spotovým cenám.
Jedným z príkladov je mechanizmus sadzby financovania, ktorý používajú burzy na prepojenie ceny večných swapov. Tento systém vyvažuje krátke a dlhé pozície večných swapov ich motivovaním alebo zakazovaním. Považujte ho za zľavu alebo poplatok, ktorý pomáha vyrovnávať celkový záujem o krátke a dlhé strany otvorených kontraktov.
Ako fungujú výmenné kurzy?
Mechanizmus sadzby financovania udržiava cenu večných futures kontraktov v súlade s trhovými hodnotami podkladových aktív, ktoré sledujú, tým, že zabezpečuje, aby sa hodnota večného swapového kontraktu rovnala alebo bola nižšia ako hodnota bitcoinu na dennej báze.
Miera financovania je rozdiel medzi úrokovými sadzbami dlhých a krátkych pozícií. Ak je viac krátkych pozícií ako dlhých, miera financovania bude kladná, čo znamená, že dlhé pozície budú musieť platiť poplatok krátkym pozíciám.
Burzy sa pri rozhodovaní o tom, či majú obchodníci s dlhými alebo krátkymi pozíciami zaplatiť poplatok alebo dostať zľavu, zvyčajne spoliehajú na kolísavý ukazovateľ ceny. O miere financovania hovoríme ako o kladnej, keď je cena vysvetleného trvalého swapu vyššia ako spotová cena podkladových digitálnych aktív.
Obchodníci, ktorí majú dlhé pozície, si od tých, ktorí im kontrakt predajú, vypýtajú malý poplatok. Tento poplatok sa používa na zaplatenie úrokov, ktoré obchodník dlhuje za svoju krátku pozíciu. Ak je sadzba financovania záporná, budú to krátkari, ktorí budú musieť zaplatiť poplatok dlhým.
Záporná sadzba financovania je spojená s otvoreným swapom, ktorý sa obchoduje pod spotovou cenou podkladového aktíva. Tí, ktorí majú krátke otvorené swapy, budú musieť platiť tým, ktorí držia dlhé pozície, ako v príklade uvedenom vyššie.
Všetko závisí od veľkosti pozície každého obchodníka. Napríklad, ak je sadzba financovania trvalého swapu BTC/USD +0,010 %, obchodník, ktorý by chcel získať tento konkrétny trvalý swap v hodnote 40 000 USD, by musel zaplatiť províziu vo výške 4 USD = (40 000 USD) x 0,010 %. Provízia za financovanie sa vypláca v stanovených intervaloch. Na niektorých burzách sa cyklus financovania presadzuje každých osem hodín.
Ako fungujú výmeny s otvoreným koncom?
Obchodníci môžu získať bitcoiny tak, že si v budúcnosti predajú otvorené swapy so ziskom. Alica napríklad nakúpi dva časovo neobmedzené swapy BTC/USD s kolaterálom vo výške 80 000 USD. Výsledkom je, že každý večný swap BTC/USD má hodnotu 40 000 USD.
Alica nakúpi niekoľko večných swapov za 100 000 USD. Predpokladajme, že ceny bitcoinu do konca mesiaca postupne stúpnu na 50 000 USD a Alica sa rozhodne svoju pozíciu uzavrieť. Na každom zakúpenom večnom swape by dosiahla zisk 10 000 USD. Jej celkový zisk by bol približne 20 000 USD.
zisk = počet večných swapov * (aktuálna cena – vstupná cena)
zisk = 2 * (50 000 USD – 40 000 USD)
zisk = 20 000 USD
Tento výpočet nezohľadňuje výnosy Alice, ktoré sú primárne určené mierou financovania. Zaplatené poplatky a zľava, ktorú Alica dostala v rámci snahy burzy naviazať večný swap na spotovú cenu bitcoinu, určia Alicin príjem.
Alica by tiež mohla využiť možnosti flexibility, ktoré majú obchodníci k dispozícii pri swapoch s otvoreným koncom, aby zvýšila výnosy. Na tento účel môže nakúpiť časovo neobmedzené kontrakty za dvojnásobok sumy, ktorú pôvodne zaviazala.
Jej hotovostný kolaterál je dnes 160 000 USD (alebo 4 večné swapy BTC/USD), zatiaľ čo veľkosť jej pozície by bola 160 000 USD (alebo 4 večné swapy BTC/USD), ak by ako kolaterál použila firemný. Alica v tomto prípade využila výhodu dvojitej páky.
Predpokladajme, že uzatváracia cena každého trvalého swapu BTC/USD je 50 000 USD a ona ho predá, keď sa tak stane. Jej zisk by bol približne 40 000 USD, ak svoju pozíciu uzavrie, keď sa každý večný swap BTC/USD predá za 50 000 USD.
zisk = 4 * (50 000 USD – 40 000 USD)
zisk = 40 000 USD
Niektoré burzy prekvapivo poskytujú obchodníkom až 125-násobnú páku na zvýšenie zisku. Avšak s tým, ako pákový efekt zvyšuje zisky, zvyšuje aj straty. Ak cena večných swapov klesne o 50 % oproti počiatočnej cene, za ktorú ich Alica získala s použitím 2-násobnej páky, bude vystavená riziku likvidácie.
zisk = 4 * (20 000-40 000 USD)
strata = 80 000 USD
Keď sa nerealizovaná strata obchodníka rovná jeho vloženej marži, burza automaticky uzavrie pozíciu. Výsledkom je strata celého vkladu. Obchodovanie s maržou a pákovým efektom je spojené so značnými rizikami, ktoré by nemali podstupovať začiatočníci.
Hoci obchodovanie s otvorenými swapovými kontraktmi je potenciálne veľmi nebezpečné, sú zaujímavé, pretože umožňujú obchodníkom vsádzať na krátkodobé alebo dlhodobé výkyvy cien digitálnych aktív bez nutnosti časových limitov. Ďalšou výhodou otvorených swapových kontraktov oproti bežným swapovým zmluvám je, že môžete profitovať, aj keď hodnoty kryptomien klesajú.
Napriek tomu sa obchodníkom odporúča, aby boli opatrní a pred investovaním do kryptomien získali odborné poradenstvo. Pri obchodovaní s otvorenými swapovými kontraktmi môže obchodník v prípade využitia pákového efektu prísť o všetky investované peniaze.