Table of Contents
Je Dogecoin inteligentná investícia? Zástancovia mince Doge coin tvrdia, že ide o jednu z najviac podhodnotených kryptomien, ktorej ceny v posledných rokoch výrazne vzrástli. Z fundamentálneho hľadiska je však ťažké presvedčiť, že DOGE prinesie v roku 2021 porovnateľné výnosy.
Dogecoin nie je dobrým spôsobom šetrenia peňazí vzhľadom na to, že sa dá využiť na platby aj nákupy. Tento koncept sa bude považovať za peňaženku na kryptomeny. Dôvodom je, že Dogecoinov možno vygenerovať nekonečné množstvo, čím sa táto mena stáva vysoko inflačnou.
Elon Musk, generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX, ktorý je aj spoluzakladateľom Dogecoinu, uviedol, že o DOGE nielenže vie, ale naopak, spolupracuje s vývojármi DOGE na vylepšení svojej siete. Musk dokonca žartoval, že Dogecoin by sa mohol stať budúcou rezervnou menou. “Doge bol vytvorený v podstate ako vtip.
Dogecoin je kryptomena, ktorá funguje podobne ako Bitcoin a Etherium, hoci nie je úplne rovnaká ako obe. Doge vznikol sčasti ako vtip pre krypto-nadšencov a svoj názov dostal podľa kedysi populárneho meme.
Dogecoin (DOGE) je otvorená kryptomena typu peer-to-peer . Je označovaná ako “takmer posmešná meme coin”. Logo Dogecoinu je navrhnuté tak, aby imitovalo podobu psa plemena Shiba Inu. Bola vytvorená v decembri 2013 a jej logom je obrázok psa Shiba Inu. Dogecoin vytvorili Jackson Palmer a Billy Markus s cieľom satirizovať vtedajší boom kryptomien.
Dogecoin má široké využitie, od online prepitného až po platenie za tovar a služby. Dogecoin je jednou z najznámejších kryptomien. Od mája 2021 má Dogecoin trhovú kapitalizáciu 50 miliárd USD a hodnotu jednej mince 0,40 USD. Dogecoin je populárny, pretože je zábavný a ľahko sa používa . Dogecoin je známy aj vďaka komunite Dogecoin, ktorá je veľmi aktívna na platformách sociálnych médií, ako je Reddit.
Napriek tomu, že Dogecoin bol zrejme zamýšľaný ako vtip, stále má hodnotu. Jeho základom je Litecoin. Nízka cena Dogecoinu a neobmedzená ponuka sú pozoruhodnými vlastnosťami Dogecoinu založeného na šifrovacom algoritme scrypt.
KĽÚČOVÉ ZISTENIA
Dogecoin je kryptomena založená na open-source softvérovom projekte, ktorý v roku 2013 založili Jackson Palmer a Billy Marcus.
Dogecoin vznikol ako vtip na základe známeho internetového meme, v ktorom vystupoval Shiba Inu (japonské plemeno psa).
Je navrhnutý na báze Litecoinu a využíva rovnakú technológiu overovania výkonu ako jeho materská mena.
Dogecoin má špecializovanú skupinu prívržencov, ktorí si ho kupujú a používajú ako odporúčanie obsahu sociálnych médií.
Dogecoin je kryptomena s dôrazom na zábavu.
Dogecoin začal ako vtip, ale potom si získal svojich priaznivcov. Koncom roka 2017 sa Dogecoin zaplietol do bubliny kryptomien, ktorá výrazne zvýšila ocenenie mnohých kryptomien.
Po prasknutí bubliny v roku 2018 hodnota mince Doge prudko klesla, ale stále má skupinu priaznivcov, ktorí s ňou obchodujú a používajú ju na odporúčanie obsahu na sociálnych sieťach. Hodnota Dogecoinu stúpala a klesala spolu s celkovým trhom kryptomien. V máji 2021 mal Dogecoin hodnotu 0,40 USD za mincu a jeho trhová kapitalizácia bola 50 miliárd USD.
Dogecoin sa dá kúpiť a predať na online burzách kryptomien. Ak si Dogecoiny nechcú ponechať sami, môžu si ich uložiť na burze alebo v peňaženke Dogecoin.
História hodnoty dogecoinu
Pre väčšinu ľudí je začiatok obdobím neistoty.
V roku 2013 vznikla aplikácia Doge, ktorú vytvoril zamestnanec spoločnosti Adobe Inc. a produktový manažér kancelárie v austrálskom Sydney, aby zosmiešnil vzrušenie okolo kryptomien. Palmer bol označený za “skepticko-analytického” pozorovateľa nových technológií a jeho prvé tweety o novom projekte kryptomeny boli posmešné. Po získaní dobrej spätnej väzby na sociálnych sieťach sa však rozhodol pokračovať vo vývoji Dogecoinu.
Billyho Marcusa, softvérového inžiniera v IBM v Portlande v štáte Oregon, inšpirovalo k vývoju digitálnej meny to, že videl, ako médiá venujú pozornosť Doge. Aby získal povolenie pracovať na originálnom softvéri Doge, odcestoval do Palmeru.
Dogecoin bol pôvodne založený na Luckycoine, deriváte Litecoinu, ktorý využíval nepredvídateľné odmeny za ťažbu blokov. V marci 2014 sa však náhodné odmeny zmenili na statické. Dogecoin je kryptomena typu Proof-of-Work (dôkaz práce), ktorá využíva šifrovaciu technológiu Litecoin. Je to minca typu PoW).
Mechanizmus Proof-of-Work (PoW) slúži ako základ mnohých kryptomien a poskytuje bezpečný decentralizovaný konsenzus.
6. decembra 2013 Palmer a Marcus predstavili Dogecoin. Hodnota Dogecoinu sa za dva týždne zvýšila o 300 %, pravdepodobne v dôsledku zákazu Číny, aby jej banky investovali do kryptomien.
Popularita Dogecoinu stúpla
Začalo to ako “zábavné” otočenie Bitcoinu s logom shibu-inu (japonský pes). Uvoľnený štýl Dogecoinu odrážal rast komunity kryptomien. Bol to argument pre rýchlejšiu, prispôsobivejšiu a spotrebiteľsky prívetivejšiu verziu Bitcoinu vďaka jeho šifrovacej technológii a neobmedzenej ponuke.
Dogecoin je “inflačná mena”, na rozdiel od bitcoinu, ktorý je deflačný, pretože počet vygenerovaných mincí je obmedzený. Každé štyri roky sa množstvo bitcoinov rozptýlených ako odmena za ťažbu zníži na polovicu, a tak sa inflácia znižuje.
V januári 2014 komunita Dogecoin darovala Dogecoiny v hodnote 30 000 dolárov na cestu jamajského bobového tímu na zimné olympijské hry v Soči. 6 V marci 2015 komunita venovala 11 000 dolárov v Doge na financovanie studne v Keni a 55 000 dolárov v Dogecoinoch na pomoc s vozidlom NASCAR sponzorovaným mincami.
Dogecoin bol založený 8. decembra 2014 a k prvému výročiu mal trhovú kapitalizáciu 20 miliónov dolárov a oddaných fanúšikov.
Dogecoin pridáva veľa vzrušenia do akejkoľvek kontroverzie
Koncom roka 2016 začala skupina so sídlom v Pinkhame s názvom Green Bitcoin Group ponúkať prvú súťaž v obchodovaní s kryptomenami na svete jednotlivcom, ktorí predložili na zváženie kryptomenové nápady. Kennedy sa začal skrývať, keď sa rozšírili informácie o jeho zločinoch, a niekoľko žien nechal bez prostriedkov alebo možnosti finančnej kompenzácie. Organizácia žiadala členov komunity o dary, aby mohla financovať pátranie po Kennedym.
Počas a po kryptomena bubline v rokoch 2017-2019 získal Dogecoin významnú hodnotu
Hodnota Dogecoinu rástla spolu so zvyškom sektora kryptomien počas bubliny, ktorá dosiahla vrchol koncom roka 2017, a v roku 2018 klesla spolu so zvyškom trhu kryptomien.
Počas býčej série kryptomien v rokoch 2017/2018 dosiahol Dogecoin prvýkrát trhovú kapitalizáciu viac ako 1 miliardu USD.
Hodnota Dogecoinu v posledných rokoch výrazne vzrástla, a to najmä vďaka jeho značke. Nadšenci mincí boli nadšení, keď ju pridala kryptoburza Binance, a mnohí ľudia si mysleli, že generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk túto menu podporil v záhadnom tweete.
Do konca roka 2020 bude mať Dogecoin oveľa väčšiu hodnotu
Komunita Dogecoinu sa nezameriava na infraštruktúru mince, ktorú tvoria dobrovoľníci. Jedným z dôvodov, prečo Dogecoin prekvitá a vymieňa sa, je živá sieť baníkov. Zachary Mashiach zo spoločnosti CryptoIQ hovorí: “Jedným z dôvodov, prečo Dogecoin naďalej funguje a obchoduje sa s ním, je aktívna
Mnoho ťažiarov Scryptu dnes uprednostňuje (DOGE) pred ostatnými mincami Scrypt PoW. Rýchlosť hashovania Dogecoinu (DOGE) je totiž 150 TH/s. To je o niečo menej ako rýchlosť hashovania Litecoinu (LTC), ktorá je 170 TH/s, čo je pravdepodobne spôsobené tým, že (DOGE) je stále nová minca. “
Popularita Dogecoinu (DOGE) bude v roku 2020 naďalej rásť, pretože sa o ňom dozvie viac ľudí a uvedomí si jeho potenciál. Nadácia Dogecoin Foundation má v pláne používať (DOGE) na financovanie charitatívnych účelov a komunita Dogecoin je jednou z najpodporujúcejších a najpriateľskejších vo svete kryptomien. (DOGE) je tu, aby zostal, a jeho hodnota bude v roku 2020 naďalej rásť. Ďakujeme za prečítanie!
V máji 2021 Elon Musk na Twitteri vyjadril svoje nadšenie pre Dogecoin a vyhlásil, že spolupracuje s vývojármi mince na zefektívnení transakcií. V marci tohto roku Musk uskutočnil na sociálnych sieťach anketu s otázkou, či by Tesla mala prijímať Dogecoin ako platidlo. Do konca roka bude sieť kín AMC Entertainment Holdings Inc ( AMC) akceptovať Dogecoin ako platbu za lístky do kina a koncesie vo vybraných prevádzkach.
Tento rok bol pre Dogecoin (DOGE) časom, kedy zažiaril, ale minca má z dlhodobého hľadiska stále veľký potenciál rastu. (DOGE) je zábavná, priateľská kryptomena, za ktorou stojí vášnivá komunita. Minca má pred sebou svetlú budúcnosť a v nasledujúcich rokoch bude jej hodnota naďalej rásť. Ďakujeme za prečítanie!
K 8. októbru 2021 bola spoločnosť Doge na 10. mieste z hľadiska trhovej kapitalizácie s hodnotou 31,9 miliardy USD, čo predstavuje nárast oproti 48. miestu a trhovej hodnote 339 miliónov USD pred rokom.
Dogecoin vs. Bitcoin
Dogecoin sa od Bitcoinu podstatne líši, čo je jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré ho odlišujú. Ťažiari môžu rýchlejšie a jednoduchšie vykonávať aritmetiku potrebnú na finalizáciu a zaznamenávanie transakcií, vďaka čomu je Dogecoin efektívnejší z hľadiska spracovania platieb.
“Zatiaľ čo proces validácie bloku Bitcoinu trvá desať minút, pri Dogecoine je to jedna minúta,” povedal Gary DeVaal, predseda skupiny Katten's Financial Markets and Regulation Group.
Ďalším rozdielom je, že Dogecoiny nemožno zničiť, ako sme už uviedli. Existuje limit počtu bitcoinov, ktoré budú niekedy existovať, čo obmedzuje maximálne množstvo mincí, ktoré možno vygenerovať. To znamená, že baníci musia pracovať usilovnejšie a dlhšie, aby získali nové bitcoiny, čo pomáha zabezpečiť, aby sa hodnota bitcoinov zachovala a časom rástla.
Ako si kúpiť Dogecoin
Dogecoin si môžete kúpiť na burze kryptomien, napríklad na Binance alebo Kraken. Burzy potrebujú, aby ste si otvorili účet s použitím reálnej meny alebo kryptomeny. Potom budete môcť nakupovať a obchodovať s kryptomenami vrátane Dogecoinu.
Dogecoin si môžete kúpiť aj u Robinhood a TradeStation, dvoch online brokerov, ktorí vám okrem akcií, podielových fondov a dlhopisov umožňujú nakupovať aj iné kryptomeny. Nemajú k dispozícii toľko kryptomien ako burzy, ale Dogecoin je zvyčajne dostupný.
Dogecoin je podobne ako Bitcoin digitálna mena. Na rozdiel od bitcoinov nie sú Dogecoiny regulované žiadnou vládou ani úradom. Rovnako ako pri iných kryptomenách je najlepšie, ak si mince po zakúpení presuniete do kryptografickej peňaženky. Peňaženky majú rôzne podoby, od online služieb poskytovaných burzami, ako je Coinbase, cez mobilné aplikácie až po špecializované hardvérové zariadenia. Dogecoin Core, oficiálna peňaženka Dogecoin, je dobrou voľbou pre tých, ktorí hľadajú riešenie pre počítač.
Predtým, ako sa Dogecoin dostal do hlavného prúdu a jeho hodnota prudko vzrástla, ste mohli získať mince zadarmo za vykonávanie základných úloh online.
“Celé roky ste si mohli zarobiť Dogecoin namiesto toho, aby ste si ich kúpili v Dogecoin ‘žeriavoch',” povedal S. Neil Gray, partner pre fintech prax v Duane Morris LLP. “Úlohy zahŕňali veci ako sledovanie reklám alebo vyplňovanie prieskumov. V poslednom čase je ťažké nájsť takéto pozície.”