Co to jest kryptografia?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Čo je kryptografia a ako funguje?

V prítomnosti zlomyseľných tretích strán známych ako protivníci umožňuje kryptografia bezpečnú komunikáciu. Šifrovanie konvertuje vstup (t. j. otvorený text) na zašifrovaný výstup (t. j. zašifrovaný text) pomocou algoritmu a kľúča.

⚡️ Je blockchain kryptografia?

Technológia blockchain je založená na dvoch triedach kryptografických algoritmov: algoritmoch asymetrických kľúčov a hashovacích funkciách. Každý účastník získava jednu reprezentáciu blockchainu pomocou hashovacích funkcií, ktoré sa používajú na realizáciu možnosti každej osoby vidieť jednu konkrétnu reprezentáciu blockchainu. Ako hašovací algoritmus sa v blockchainoch často používa hašovací algoritmus SHA-256.

⚡️ Kto vytvoril Bitcoin?

Satoshi Nakamoto.
Kto je Satoshi Nakamoto? Nikto nevie, kto je Satoshi Nakamoto, osoba, ktorej sa pripisuje vynález prvej a najpopulárnejšej kryptomeny na svete, Bitcoinu. Nakamoto bol prvým minerom reťazca Bitcoin a vydal technický dokument pre digitálnu menu.

⚡️ Investuje Elon Musk do bitcoinu?

Elon Musk prezradil, že je investorom do kryptomien, pričom investoval do Bitcoinu, Etheria a Dodgcoinu.

Kryptografia je štúdium a aplikácia posielania bezpečných šifrovaných správ medzi dvoma alebo viacerými osobami. Kryptografia umožňuje, aby boli transakcie v digitálnej mene pseudonymné, bezpečné a “nedôveryhodné”, bez potreby banky alebo iného sprostredkovateľa.

Názov “minca” pochádza z gréckeho koreňa slova “tajomstvo”. Ide o veľmi široký pojem, ktorý zahŕňa mnoho foriem digitálnych peňazí. Kryptografia, ako štúdium a prax posielania bezpečných, zašifrovaných správ alebo údajov medzi dvoma alebo viacerými stranami, je to, o čom sú kryptomeny. Odosielateľ správu zašifruje a ukryje jej obsah pred tretími stranami. Príjemca správu dešifruje a môže si pozrieť jej obsah.

Definícia pojmu kryptografia
Čo je kryptografia

Kryptomenové transakcie sú pomocou kryptografických prostriedkov anonymné, bezpečné a “nedôveryhodné”. Uprostred transakcie je vláda alebo akákoľvek iná tretia strana. A pokiaľ ide o digitálne peniaze, kryptografia nie je len dôležitá; naše počítače a siete neustále šifrujú a dešifrujú údaje od všetkého, čo robíte na Googli, až po každý e-mail, ktorý pošlete.

Prečo je kryptografia taká dôležitá?

Kryptomeny sú založené na zložitej matematike. Satoshi Nakamoto, čo je pseudonym neznámej osoby alebo skupiny osôb, vymyslel Bitcoin v roku 2009 ako oficiálny dokument zverejnený na kryptografickej webovej stránke.

Je kryptografia kybernetická bezpečnosť?
Je kryptografia dobrá kariéra?

Problém dvojitého míňania bol najťažším problémom, ktorý Satoshi Nakamoto riešil. Keďže Bitcoin je len súbor kódu, čo bráni niekomu vytvoriť a minúť viacero kópií svojich peňazí? Nakamotov prístup bol založený na šifrovaní verejným a súkromným kľúčom, čo je dobre známa metóda šifrovania. Kto vynašiel šifrovanie?

Používanie šifrovania pomocou verejného a súkromného kľúča, ako je to v Bitcoine (ako aj v Ethereu a iných kryptomenách), umožňuje cudzím osobám vykonávať bezpečné transakcie bez potreby “dôveryhodného sprostredkovateľa”, ako je banka alebo PayPal.

Aký je rozdiel medzi šifrovaním verejným a súkromným kľúčom?

Čo sú to kryptografické kľúče?
Ako funguje kryptografický kľúč?

Všetci používatelia majú súkromný kľúč (v podstate veľmi silné heslo), z ktorého sieť Bitcoin generuje prepojený verejný kľúč. Svoj verejný kľúč môžete slobodne zdieľať s kýmkoľvek; v skutočnosti je to všetko, čo ktokoľvek potrebuje na to, aby vám mohol poslať bitcoiny. Na prístup k týmto prostriedkom však budete potrebovať tajný kľúč.

Sieť peer-to-peer, ktorá používa kryptografické techniky na overovanie transakcií, je súčasťou príťažlivosti Bitcoinu.

Pomocou postupu známeho ako “hashovanie” sa váš verejný kľúč vygeneruje z vášho súkromného kľúča vykonaním operácie na reťazci údajov. Tento postup je veľmi ťažké zvrátiť, takže nikto nemôže uhádnuť váš súkromný kľúč z vášho verejného kľúča.

Je Bitcoin šifrovaný?
Ako funguje kryptografia

Vaše bitcoiny si môžete ponechať, kým máte svoj súkromný kľúč, pretože váš verejný a súkromný kľúč sú prepojené.

Absencia sprostredkovateľa má niekoľko dôsledkov. Jedným z nich je, že bitcoinové transakcie sú nezvratné (pretože neexistuje žiadna spoločnosť, ktorá by vás kontaktovala v prípade chyby). To však nie je nedostatok, skôr výhoda: trvalé transakcie sú nevyhnutné na riešenie problému dvojitého míňania.

Zvyšok riešenia tvorí bitcoinový blockchain, čo je masívna decentralizovaná účtovná kniha (predstavte si bankové súvahy), ktorá dokumentuje každú transakciu a je neustále overovaná a aktualizovaná všetkými strojmi v sieti.

Ako sa kryptografia používa v reálnom živote?
Ako sa kryptografia používa v kryptomenách?

Techniky kryptografie

Kryptografia je odvetvie matematiky, ktoré sa zaoberá štúdiom a používaním kódov, často nazývaných šifry. Zahŕňa metódy, ako sú mikrotečky, spájanie slov s obrázkami a iné spôsoby, ako zakryť údaje pri ukladaní alebo prenose.

V dnešnom svete ovládanom počítačmi sa však kryptografia najčastejšie zaoberá šifrovaním otvoreného textu (plain text) na zašifrovaný text (proces sa nazýva šifrovanie) a potom späť (tzv. dešifrovanie). Kryptografi sú tí, ktorí sa venujú tejto disciplíne.

Nasledujú štyri účely súčasnej kryptografie:

Môžeme kryptografii dôverovať?
Používa sa ešte kryptografia?
  • Ochrana osobných údajov. Poznatky nemôžu pochopiť tí, ktorí ich nemali prijať.
  • Integrita. Informácie sa nemôžu zmeniť počas prenosu alebo ukladania bez toho, aby boli zistené.
  • Neodvolateľnosť. Pôvodca/odosielateľ informácie nemôže neskôr poprieť svoj úmysel vytvoriť alebo odoslať informáciu.
  • Overovanie. Odosielateľ a príjemca si môžu navzájom overiť svoju totožnosť, ako aj pôvod/príjemcu informácie.
Aká je oblasť použitia kryptografie?
Aké problémy rieši kryptografia?

Kryptosystémy sú postupy a protokoly, ktoré spĺňajú aspoň niektoré z vyššie uvedených požiadaviek. Kryptosystémy sa často považujú za výlučne matematické postupy a počítačové programy; zahŕňajú však aj reguláciu ľudského správania, ako napríklad stanovenie zložitých hesiel, vypnutie nepoužiteľných systémov a odmietnutie prezradenia tajných metód cudzím osobám.

Vlastné alebo patentované algoritmy

Kryptosystémy využívajú rôzne metódy známe ako kryptografické algoritmy alebo šifry na šifrovanie a dešifrovanie údajov s cieľom zabezpečiť komunikáciu v počítačovej sieti, zariadení a aplikáciách.

Koľko druhov kryptografie existuje?
Má kryptografia budúcnosť?

Jeden algoritmus šifruje, iný overuje správy a ďalší prenáša kľúče v súbore šifier. Tento postup, ktorý je súčasťou protokolov a je zapísaný v počítačovom softvéri, ktorý beží v operačných systémoch (OS) a sieťových počítačových systémoch, zahŕňa tieto kroky:

  • Na šifrovanie/dešifrovanie údajov sa vyžaduje generovanie verejného a súkromného kľúča.
  • Digitálne podpisovanie a overovanie správ
  • výmena kľúčov.

Kryptografia má tri hlavné typy

Aké sú nevýhody kryptografie?
Čo je to kryptoalgoritmus?

Bloková šifra, známa aj ako šifrovací algoritmus s pevnou dĺžkou, sa používa na šifrovanie údajov (šifrovanie) a ich dešifrovanie pomocou tajného kľúča, ktorý vytvoril tvorca/odosielateľ na šifrovanie údajov (šifrovanie) a príjemca na ich dešifrovanie. Jedným z príkladov kryptografie so symetrickým kľúčom je Advanced Encryption Standard ( šifrovanie aes ).

Šifrovanie Advanced Encryption Standard (aes) je federálny štandard spracovania informácií schválený inštitútom NIST (FIPS 197) na ochranu citlivých údajov. Tento štandard je schválený vládou Spojených štátov a široko sa používa v komerčnom sektore.

Kedy bolo vynájdené šifrovanie
Čo je kryptografia a šifrovanie?

Vláda USA požehnala používanie AES na citlivé údaje v júni 2003. Je to voľne dostupná špecifikácia, ktorá je implementovaná v softvéri aj hardvéri na celom svete. šifrovanie AES je náhrada štandardu DES ( Data Encryption Standard ) a DES3. Aby sa zabránilo útokom hrubou silou a iným bezpečnostným problémom, používa dlhšie kľúče – 128, 192 alebo 256 bitov.

Tento obrázok porovnáva symetrické a asymetrické šifrovanie.

Symetrická kryptografia používa jeden kľúč, zatiaľ čo asymetrická kryptografia používa na šifrovanie a dešifrovanie údajov dvojicu kľúčov.

Aké sú 2 typy kryptografie aes šifrovanie
Aké sú 2 typy kryptografie?

Pri šifrovacích algoritmoch s verejným kľúčom sa vyžaduje dvojica kľúčov: verejný kľúč, ktorý sa používa na šifrovanie správ, a súkromný kľúč, ktorý je známy len odosielateľovi (pokiaľ ho nezdieľa alebo sa tak nerozhodne) a môže sa použiť na dešifrovanie.

Nasledujú niektoré príklady kryptografie s verejným kľúčom:

  • RSA , ktorý sa bežne používa na internete.
  • Algoritmus digitálneho podpisu eliptickou krivkou (ECDSA), ktorý používajú Bitcoiny
  • Algoritmus digitálneho podpisu (DSA), ktorý NIST uznáva ako federálny štandard spracovania informácií pre digitálne podpisy v norme FIPS 186-4, je jedným z troch algoritmov podporovaných Bitcoinom.

Diffie-Hellmanova výmena kľúčov

Kryptografia s tajným kľúčom
Čo zahŕňa kryptografia s verejným kľúčom

Na mapovanie údajov na pevnú veľkosť sa v kryptografii používajú hašovacie funkcie, ktoré pomocou deterministického výstupu zo vstupnej hodnoty preložia údaje na určitú veľkosť, aby sa zachovala integrita údajov. Schéma SHA-1 (Secure Hash Algorithm 1) je jedným z najpopulárnejších typov kryptografických hashovacích funkcií.

Otázky kryptografie

Bezpečnosť komunikácie prostredníctvom kryptografie ohrozujú aj útočníci, ktorí môžu obísť šifrovanie, preniknúť do počítačov, ktoré majú na starosti šifrovanie a dešifrovanie údajov, a používať zlé implementácie, napríklad používať predvolené kľúče. Na druhej strane kryptografia sťažuje útočníkom prístup k zašifrovaným správam a údajom.

Kryptografia s verejným kľúčom
Ako funguje kryptografia s verejným kľúčom

NIST pracuje na nových normách kryptografie s verejným kľúčom, aby sa pripravil na nástup kvantovej výpočtovej techniky, ktorá by ohrozila súčasné kryptografické šifrovacie metódy. V roku 2016 NIST vyhlásil výzvu na predloženie dokumentov z matematickej a vedeckej komunity, ktorá sa usilovala o vypracovanie nových štandardov kryptografie s verejným kľúčom z dôvodu rastúcich obáv z výpočtovej sily kvantových počítačov, ktoré by mohli prelomiť súčasné šifrovacie metódy.

Kvantové počítače na rozdiel od bežných počítačov využívajú kvantové bity (qubity), ktoré môžu reprezentovať 0 aj 1, čo umožňuje vykonávať dve úlohy súčasne. Podľa NIST sa síce v najbližšom desaťročí nepodarí zostrojiť veľký kvantový počítač, ale súčasná infraštruktúra si vyžaduje štandardizáciu dobre známych a zrozumiteľných algoritmov pre kryptografiu s verejným kľúčom, ktoré sú odolné voči útokom kvantových počítačov.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov