Table of Contents
Fiat peniaze sú typom vládnych peňazí, ktoré nie sú kryté zlatom alebo inou komoditou. Keďže Federálny rezervný systém má väčšiu kontrolu nad ekonomikou, keďže môže rozhodovať o tom, koľko peňazí sa vytlačí, fiat meny poskytujú centrálnym bankám väčšiu moc. Väčšina dnešných papierových mien, ako napríklad americký dolár, sú fiat meny.
Ceny a hodnota fiat meny sú stálejšie ako ceny a hodnota kryptomeny. Kryptomena je stále relatívne nová, takže sa v budúcnosti môže stať rovnako stabilnou ako fiat. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ale široké využívanie bitcoinu stále rastie.
Používanie hotovosti je na ústupe a je možné, že jej používanie bude naďalej klesať a niečo ju nahradí. Debetné a kreditné karty do veľkej miery nahradili nákupy v hotovosti.
Fiat mena sú peniaze, ktoré boli kryté a garantované vládou alebo úradmi. Kryptomena v súčasnosti nemá podporu vlády, preto ju nemožno považovať za fiat.
V čom sú kryptomeny podobné fiat peniazom a v čom sa líšia?
S nárastom kryptomien sa spochybnila budúcnosť fiat peňazí, teda tých, ktoré sú kryté vládnymi subjektmi, ako je americký dolár alebo indická rupia. Hoci virtuálna mena je čoraz populárnejšia, stále nedokáže konkurovať fiat peniazom na celom svete, pretože ešte nie je všeobecne akceptovaná.
Vzhľadom na volatilitu kryptomeny ju mnohí ľudia považujú za spôsob, ako rýchlo získať peniaze. V dôsledku toho, aby sme pochopili, ako sa kryptomena porovnáva s fiat peniazmi, musíme najprv pochopiť, ako obe fungujú a čo ich odlišuje.
Čo je kryptomena a ako funguje?
Kryptomena je nový typ výmeny fiatov za kryptografické meny, ktorý existuje len desať rokov a je chránený šifrovaním. Vďaka tejto digitálnej forme šifrovania je veľmi ťažké ju sfalšovať alebo duplikovať. Dá sa použiť aj na nákup produktov a platenie za služby, rovnako ako krypto proti fiat. Mnohé podniky si vytvorili vlastné kryptomeny. Sú ako žetóny v kasíne, ktoré môžete vymeniť za skutočné peniaze a potom ich minúť na veci, ako napríklad Amazon alebo Uber.
Nepotrebujeme žiadnu centrálnu autoritu, pretože všetko obchodovanie s kryptomenami prebieha v decentralizovanej online účtovnej knihe, ktorá je kedykoľvek prístupná každému. Podľa spoločnosti CoinMarketCap.com, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, je dnes v obehu viac ako 10 000 rôznych kryptomien.
Čím sa líšia od bežnej meny?
Kryptomeny fungujú nezávisle od vlád a nie sú nimi kontrolované. Preto je kryptomena menej bezpečná ako fiat peniaze (peniaze kryté vládou danej krajiny). Kryptomena je tiež volatilnejšia ako bežné peniaze, pretože nie je krytá a regulovaná centrálnymi orgánmi. Volatilita obchodovania je do veľkej miery spôsobená špekulatívnou povahou tohto biznisu, pričom investori sa zameriavajú skôr na zaistenie krátkodobých ziskov než na dlhodobú stabilitu.
Kryptomeny nevyžadujú tretiu stranu, ako to bolo v prípade fiat vs. krypto banky. Na overovanie transakcií s kryptomenami sa používa technológia blockchain, ktorá sleduje všetky obchodné aktivity a zvyšuje bezpečnosť výmeny.
Aké sú podobnosti?
Bitcoin aj Ethereum, podobne ako ostatné kryptomeny, sú založené na technológii Blockchain. Nebudú prvé, ktoré si získajú popularitu vo svojich oblastiach. Ostatné meny sa pokúšali vyplniť túto medzeru, ale žiadna z nich si nedokázala udržať dostatočnú dynamiku na dostatočne dlhý čas, než bola opustená. Bitcoin je známy aj ako “digitálne zlato”, pretože slúži ako alternatívna mena, ktorá sa dá použiť na uchovávanie hodnoty podobne ako zlato.
Kedy kryptomeny nahradia fiat meny?
Od svojho vzniku v roku 2009 zaznamenali kryptomeny prudký nárast popularity, hodnoty a používania. Niektoré z nich prijíma čoraz viac podnikov a obchodníkov, zatiaľ čo investori ich skúmajú ako potenciálny spôsob dosahovania zisku a udržiavania hodnoty. Vlády sa snažia zistiť, ako ich zdaňovať a regulovať.
Vďaka svojej programovateľnosti a všestrannosti dalo Ethereum v blockchainovom ekosystéme vzniknúť širokej škále aplikácií, ktoré predtým neexistovali. Podniky a podnikatelia ho vďaka jeho nemennosti a prispôsobivosti využívajú na vývoj nových technológií, tovarov a služieb. Blockchain a ekosystém Ethereum, ako aj vznikajúci “metavesmír”, ktorý môže prepojiť náš digitálny a fyzický život, sú základom tejto decentralizácie.
Pri všetkej pozornosti venovanej digitálnym aktívam, kryptomenám a spájaniu realít je jednou z mnohých diskusií, ktoré majú zmysel, kryptomena nahrádzajúca krypto vs fiat. Zistite, čo je hnacím motorom tejto diskusie a ako môže táto transformácia ovplyvniť ekonomiku, v ktorej sa uskutočňuje.
KĽÚČOVÉ ZÁVERY
Fiatové peniaze, ako je známe, existujú už dlhší čas. Je to osvedčený prostriedok výmeny, ktorý vlády a centrálne banky vytvorili na reguláciu a ovplyvňovanie ekonomiky.
Akademici, politici, investori a zákazníci stále skúmajú vplyv kryptomien.
Bez ohľadu na to, či kryptomena nahradí krypto proti fiat, nie je isté, čo sa stane s globálnou a geografickou finančnou stabilitou.
Obmedzenia fiat meny, ktoré kryptomena prekonáva
Vlády a regulačné orgány často definujú peniaze ako všetko, čo slúži ako bežný prostriedok výmeny, depozitár hodnoty a zúčtovacia jednotka. Fiat mena, niekedy známa ako skutočné peniaze alebo tvrdá hotovosť, spĺňa všetky tri kritériá už viac ako tisíc rokov.
Napriek tomu sa vo väčšine vyspelých krajín začali snahy o minimalizáciu potreby fyzickej meny. Debetné karty a bankové prevody nahrádzajú fyzické peniaze, čo vedie k systému, v ktorom vlády, banky, podniky a spotrebitelia presúvajú finančné prostriedky prostredníctvom tretej strany, ktorá premieňa čísla na ekvivalent elektronickej knihy. tretie strany sú potrebné na overovanie transakcií a udržiavanie týchto finančných systémov je nákladné.
Využívanie tretích strán spôsobuje, že musíte svoje peniaze zveriť niekomu inému. Táto dôvera bola mnohokrát porušená – neetické aktivity tretích strán dokonca zhoršili globálne finančné krízy.
Kryptomena eliminuje potrebu tretej strany, ktorá by ručila za správnosť transakcií. Keďže technológia blockchain a automatizované mechanizmy konsenzu overujú transakcie a udržiavajú integritu údajov, každá strana je správne pripísaná na účet alebo odpísaná z účtu.
Čo sa stane, ak kryptomena nahradí fiat menu?
Kryptomeny vo svojej súčasnej podobe prekračujú hranice a regulácie. Nie sú riadené ani ovplyvňované centrálnymi bankami ako fiat meny v bohatých krajinách. Centrálne banky na ovplyvňovanie inflácie a zamestnanosti používajú nástroje menovej politiky, ako sú úrokové sadzby a operácie na voľnom trhu. Používanie nástrojov menovej politiky na riadenie inflácie a zamestnanosti odstraňuje decentralizácia, ktorá je jednou z kľúčových vlastností kryptomien.
Hoci výhody úplného nahradenia fiat meny boli preskúmané a vyhodnotené, dôsledky takéhoto drastického opatrenia zatiaľ nie sú známe. Mohlo by dôjsť k výrazným negatívnym dôsledkom na hospodársku a finančnú stabilitu, alebo by táto zmena mohla znamenať začiatok novej éry úplného globálneho mieru.
Vzhľadom na kolísanie cien MMF neodporúča, aby sa kryptomeny v súčasnej podobe používali ako hlavná národná mena. Okrem toho je podľa organizácie potrebné zvážiť riziká makrofinančnej stability a nedostatočnú ochranu spotrebiteľa.
Napriek tomu MMF uznáva, že k implementácii blockchainu dôjde rýchlejšie v krajinách, kde kryptomeny ponúkajú lepšiu alternatívu k existujúcim finančným systémom.
Kryptomena má veľký potenciál a zdá sa, že je užitočná ako mena. Mnohí Ukrajinci prešli na kryptomeny po ruskej anexii Ukrajiny v roku 2017. Mnohí ľudia by bez kryptomeny nemali dostatok peňazí na prežitie.
Mnohí ľudia v krajinách s extrémne znehodnotenou fiat menou ju používajú na ukladanie peňazí, posielanie prevodov a obchodovanie.
Pochopenie hodnoty kryptomien.
Nenechajte sa zmiasť pozlátkom, pochopenie žetónov nie je zložité. Tokeny sa vyskytujú v dvoch variantoch: kryptografické tokeny, ktoré sú vytvorené ako obchodná alebo menová jednotka (ako je vidieť na príklade AXS vyššie), a neprenosné tokeny (NFT) , ktoré sú spojené s digitálnym aktívom. Je to ako mať jedinečnú obchodnú kartu. Nemali by ste tú istú kartu, keby ste ju vymenili za inú porovnateľnú kartu; to by bolo úplne iné.
Hodnotu kryptomien určujú štyri premenné:
1. ÚČEL A FUNKČNOSŤ TOKENU
Technológiu blockchain možno použiť na automatizáciu obchodných procesov, vďaka čomu môžu podniky všetkých druhov ľahšie a efektívnejšie spravovať všetko od transakcií až po zmluvy. Blockchain môže tiež pomôcť organizáciám sledovať tovar alebo služby presnejším, účinnejším a nákladovo efektívnejším spôsobom ako predchádzajúce postupy.
Vezmime si napríklad hudobný biznis: v minulosti museli mať umelci podpísanú zmluvu s vydavateľstvom, aby mohli profitovať, ale spoločnosť si zvyčajne ponechala práva a získala všetky tantiémy. Nezávislí hudobníci môžu predávať skladby alebo albumy priamo svojim fanúšikom prostredníctvom NFT a ponechať si všetky zisky.
2. ZODPOVEDNOSŤ
Počet jednotlivcov alebo organizácií, ktoré chcú token využívať a prijímať ako platbu, je jedným z najdôležitejších aspektov, ktoré ovplyvňujú hodnotu kryptomeny. V období od júla do augusta 2021 vzrástla obchodná aktivita NFT na 280 000 kupujúcich a predávajúcich každý mesiac. Akceptáciou sa získava dôvera a stabilita.
3. ZNAČKA TOKEN.
Tweety Ilona Muska vyvolali veľký záujem a povedomie o značke, čo napomohlo vzostupu tokenu, ale vyvolali aj ostrú kritiku tejto technológie. Ako môžu tweety jedného človeka spôsobiť vystrelenie alebo vývrtku celého sektora? Keďže NFT sú také nové, podiel ľudí obchodujúcich s NFT a kryptomenami je stále pomerne malý (aj keď vás sociálne médiá môžu presviedčať o opaku), čo znamená, že aj jedna udalosť alebo správa môže mať výrazný vplyv na hodnotu. Keď na trh začne vstupovať viac peňazí, časom sa stane stabilnejším.
4. POČET DOSTUPNÝCH ŽETÓNOV
K dispozícii je pevný počet mincí. NFT sú jedinečné, rovnako ako menové žetóny, a ich množstvo je obmedzené. Oba typy môžu časom zhodnocovať svoju hodnotu, pretože dopyt po nich rastie, ako keď vlastníte Picassov obraz alebo jedinečnú edíciu oblečenia. Fiatové peniaze sú ich protipólom. Môžete vytlačiť viac peňazí, čo by viedlo k inflácii a znehodnoteniu existujúcich peňazí.
Aká je budúcnosť peňazí?
Kryptomeny už môžete vymieňať za fiat prostredníctvom výmen alebo transakcií s inými používateľmi kryptomien. Kryptomeny a blockchain naďalej získavajú na popularite, užitočnosti, pochopení a akceptácii. Čím viac sa chápe a využíva, tým je ako prostriedok výmeny cennejší.
Podľa počtu transakcií s kryptomenami, ich používania, štúdia a inovácií je veľmi pravdepodobné, že celosvetové používanie kryptomien sa bude naďalej rozširovať.
Ak budú tieto trendy pokračovať, môže dôjsť k niekoľkým výsledkom v oblasti kryptomien. Po prvé, spoločnosť a hospodárstvo môžu akceptovať bitcoin do takej miery, že fiat mena v danej krajine postupne zanikne. Jej vláda by bola nútená uznať ju ako zákonné platidlo a fiat peniaze by sa stali zastaranými.
Druhým príkladom je kombinácia digitálnych aktív a fiat meny. Vlády by mohli akceptovať oboje, čo by im umožnilo vyberať daňové príjmy a financovať svoje iniciatívy a zároveň poháňať svoje armády. Spotrebitelia a podniky by mali úplnú slobodu v tom, čo by chceli.
Po tretie, ak sa spoločnosť rozhodne úplne upustiť od kryptomien, môže sa rozhodnúť naďalej používať fiat peniaze. Napriek tomu vývoj v oblasti technológie blockchain doviedol ľudstvo k systému, v ktorom nie je možné finančné údaje meniť ani s nimi manipulovať.
Bez ohľadu na to, čo sa stane, je jasné, že kryptomena môže byť prospešná pre ľudí na celom svete a ekonomiku, v ktorej žijú. Navyše sa ukázalo, že fiat aj kryptomena sú životaschopným prostriedkom výmeny, účtovnou jednotkou a uchovávateľom hodnoty.