Table of Contents
Investor sa môže rozhodnúť investovať do kryptomien radšej ako do konvenčných a alternatívnych aktív, aby si vytvoril a udržal bohatstvo. Investor môže kúpiť kryptomenu s úmyslom, aby jej hodnota rástla, čím sa stane menej citlivou na zmeny amerického dolára.
Existujú tisíce kryptomien a takmer všetky neprežijú pokles trhu. Tie, ktoré prežijú, budú dominovať na trhu a zlepšia výnosy pre prvých investorov.
Podľa odborníkov sa predpokladá, že v roku 2022 bude na trhu s kryptomenami dominovať bitcoin. Je to jedna z najpopulárnejších kryptomien, a to vďaka využívaniu blockchainu alebo registra distribuovaného na tisícoch počítačov.
V roku 2022 medzi najvýznamnejšie kryptomeny na investovanie patria Ethereum, Polkadot a Cosmos.
Inflácia kryptomien je definovaná ako nárast cien tovarov a služieb v rámci danej ekonomiky. Tento nárast cien vedie k poklesu kúpnej sily kryptomeny, keďže na nákup rovnakého množstva tovaru alebo služieb je potrebné viac kryptomeny. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť ku kryptoinflácii, okrem iného napr:
- Ponuka kryptomien. Ak bude k dispozícii viac kryptomien ako kupujúcich, povedie to k tlaku na znižovanie cien a zvýšenému dopytu po tovare a službách denominovaných v kryptomenách.
- Hospodárska činnosť. Ak sa zvýši hospodárska aktivita, povedie to k vyšším cenám, pretože podniky zvýšia svoje ceny, aby pokryli svoje náklady.
- Vládne politiky. Opatrenia vládnych orgánov môžu viesť k inflácii v oblasti kryptomien.Ak napríklad vláda zvýši ponuku peňazí, povedie to k vyšším cenám, pretože na nákup tovaru a služieb bude k dispozícii viac kryptomien. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa kryptomeny môžu chrániť pred infláciou, okrem iného:
- Používajte kryptomenu, ktorá nepodlieha inflácii. Zatiaľ čo všetky fiat meny podliehajú inflácii, niektoré kryptomeny jej nepodliehajú. Napríklad Bitcoin má obmedzenú zásobu 21 miliónov mincí a Ethereum má pevnú zásobu ETH. To znamená, že nepodliehajú rovnakým silám inflácie ako fiat meny.
- Ukladajte svoje kryptomena v peňaženke, ktorá nepodlieha inflácii. Ak držíte kryptomena v peňaženke, ktorá podlieha inflácii (napr. fiat mena), vaša kúpna sila sa časom zníži, pretože ceny tovarov a služieb sa zvýšia. Ak však svoje kryptomena v peňaženke, ktorá nepodlieha inflácii (napr. kryptomena), vaša kúpna sila zostane konštantná.
- Preveďte svoje kryptomena na iné aktívum, ktoré nepodlieha inflácii. Ak držíte krypto, ktoré podlieha inflácii, môžete ho konvertovať na iné aktívum, ktoré nepodlieha inflácii (napr. zlato alebo striebro). Takto môžete ochrániť svoju kúpnu silu pred účinkami inflácie.
Kryptomeny nie sú imúnne voči účinkom inflácie, ale môžu pred ňou poskytnúť určitú ochranu. Inflačné tlaky môžu viesť k vyšším cenám tovarov a služieb denominovaných v kryptomenách, ale nie vždy je to tak. Kryptomeny môžu ponúkať určitú ochranu pred infláciou aj tým, že umožňujú používateľom ukladať svoje kryptomena v peňaženkách, ktoré nepodliehajú inflácii, konvertovať svoje kryptomena na iné aktívum, ktoré nepodlieha inflácii, alebo používať kryptomenu, ktorá nepodlieha inflácii.
Pri porovnaní inflácie fiat a kryptomien vidíme, že:
- Fiatové meny podliehajú inflačným silám, zatiaľ čo kryptomeny nie.
- Kryptomeny môžu poskytovať určitú ochranu pred infláciou tým, že používateľom umožňujú ukladať svoje kryptomena v peňaženkách, ktoré nepodliehajú inflácii, konvertovať svoje kryptomena na iné aktívum, ktoré nepodlieha inflácii, alebo používať kryptomenu, ktorá nepodlieha inflácii.
Inflácia má svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane môže viesť k vyšším cenám tovarov a služieb. Na druhej strane môže poskytovať určitú ochranu pred inflačnými silami. Rozhodnutie, či investovať do kryptomien, bude nakoniec závisieť od osobných okolností a preferencií každého jednotlivca.
Kryptomeny nepodliehajú inflácii
Po porovnaní všetkých kryptomien zástupcovia výskumného centra dospeli k záveru, že nasledujúce digitálne peniaze možno označiť za najviac deflačné:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Litecoin (LTC)
- Bitcoin Cash (BCH)
- Monero (XMR)
Poďme si každý z nich podrobnejšie analyzovať
Bitcoin je prvá a najznámejšia kryptomena, ktorá bola opakovane nazývaná digitálnym zlatom. Hlavným znakom BTC je, že jeho emisia je obmedzená na 21 miliónov mincí. Práve tento faktor robí z Bitcoinu jednu z deflačných kryptomien – s rastúcim dopytom po ňom totiž nové jednotky nevznikajú, jeho cena sa bude len zvyšovať.
Ethereum sa objavilo v roku 2015 a rýchlo sa stalo jedným z lídrov z hľadiska kapitalizácie. Ide o to, že ETH poskytuje možnosť vytvárať inteligentné zmluvy a decentralizované aplikácie, ktoré fungujú na báze blockchainu. Aj tu je maximálny počet mincí obmedzený – rovná sa 110 miliónom ETH.
Litecoin bol vytvorený ako “odľahčená” verzia Bitcoinu a používa rovnaký algoritmus – Scrypt. Celkový počet jednotiek LTC je 84 miliónov.
Bitcoin Cash sa objavil ako výsledok tvrdého rozvetvenia Bitcoinu v roku 2017. Jeho hlavnou vlastnosťou je zväčšená veľkosť bloku, ktorá umožňuje spracovať viac transakcií za sekundu. Maximálny počet BCH je 21 miliónov jednotiek.
Monero je anonymná kryptomena, ktorá používa algoritmus CryptoNote. Tieto digitálne peniaze nemožno sledovať, a preto poskytujú svojim používateľom úplné súkromie. Maximálna suma XMR je 18 400 miliónov jednotiek.
Ako vidíme, všetky najznámejšie a najpopulárnejšie kryptomeny sú deflačné. Ich emisia je obmedzená, čo znamená, že časom bude ich cena len rásť.
Najlepšie kryptografické burzy v apríli 2022 https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/best-crypto-exchanges/
Ako môžu kryptomeny chrániť pred infláciou
Kryptoaktíva síce nepodliehajú inflačným silám, ale môžu poskytovať určitú ochranu pred infláciou. Rozhodnutie, či investovať i, bude nakoniec závisieť od osobných okolností a preferencií každého jednotlivca. Niektoré klady pre investovanie do kryptoaktív v období vysokej inflácie spočívajú v tom, že kryptoaktíva nepodliehajú inflácii a môžu ponúknuť určitú ochranu pred ňou. Na druhej strane, nevýhodou môže byť, že počas období vysokej inflácie môžu ceny tovarov a služieb rásť. Pri rozhodovaní, či investovať do kryptoaktív, by jednotlivci mali zvážiť svoje osobné okolnosti a preferencie.
Najväčšie vyhliadky
Kryptomeny sú vysoko rizikovým aktívom, najmä pre nezaškoleného používateľa. Ako však vieme z histórie, vysoké riziká často prinášajú vysoké odmeny.
Inflácia kryptomien je prirodzený proces, ktorý ovplyvňuje všetky fiat meny. Kryptoaktíva však nepodliehajú inflačným silám z dôvodu ich obmedzenej ponuky. To im umožňuje poskytnúť určitú ochranu pred infláciou. Rozhodnutie, či investovať do kryptoaktív, bude nakoniec závisieť od osobných okolností a preferencií každého jednotlivca.
Klady a zápory inflácie a kryptomien
Kryptoinflácia má podľa ekonómov rovnaké negatívne účinky ako akákoľvek iná forma inflácie. Napriek tomu možno pozorovať niekoľko výhod a výsledkov.
Stimulácia hospodárstva. Čím viac peňazí je v obehu, tým častejšie sa míňajú. To má za následok väčší dopyt a priaznivý vplyv na výrobné procesy.
Hospodárstvo je v zúfalom stave a zamestnanci zúfalo hľadajú prácu. Zníženie nezamestnanosti ešte tvrdšou prácou, aby sa ekonomické ťažkosti nedotkli vašej peňaženky. Súvisí to s rastom ekonomiky tým, že investujete viac peňazí do rôznych aspektov života.
Ochrana pred finančným krachom. “Paradox šetrenia” je fráza, ktorú v malých kruhoch používajú odborníci. Tento termín vymyslel Keynes (najznámejší ekonóm dvadsiateho storočia). ľudia šetria a odkladajú nákupy, pokiaľ ceny klesajú (čo znamená, že celkové náklady na tovary a služby sa znižujú). Na druhej strane inflácia spôsobuje, že ľudia chcú minúť všetky svoje peniaze, až kým sa nevyčerpajú.
Začnime. Federálny rezervný systém sa už roky pokúša znížiť množstvo peňazí v obehu v dôsledku inflácie, avšak s obmedzeným úspechom. Tlač väčšieho množstva peňazí totiž mení hodnotu všetkého ostatného v spoločnosti (vrátane digitálnej meny, ako je Bitcoin). Napriek obavám vlády z inflácie má inflácia vplyv aj na tých, ktorí majú menej šťastia. Inflácia
Ďalším rizikom inflácie sú rastúce úrokové sadzby. V kryptomenách (rovnako ako vo fiat peniazoch) akékoľvek úspory strácajú hodnotu. Akékoľvek inflačné procesy, ako je napríklad nafúknutie meny za účelom zvýšenia príjmov – napríklad na vzdelávanie sa alebo na vybudovanie slušného dôchodku či jednoduchého pasívneho príjmu
Závery
Investori považujú Bitcoin a iné kryptomeny za dobrú metódu zabezpečenia sa proti inflácii, a to napriek tomu, že rôzne vlády sa zameriavajú na potláčanie inflácie vo svojich národných menách. Dôvodom je obmedzené množstvo niektorých digitálnych mincí. Kryptomeny sa nepovažujú za deflačné peniaze, pretože pre ťažiarov existuje motivácia pokračovať v overovaní transakcií v sieti. V niektorých prípadoch sú kryptoaktíva dokonca inflačné. Napríklad poplatky za plyn Ethereum sa zvyšujú v obdobiach vysokého dopytu v sieti.
Kryptomeny síce môžu poskytovať určitú ochranu pred infláciou, ale je dôležité si uvedomiť, že kryptoaktíva sú volatilné a rizikové investície. Pri rozhodovaní, či investovať do kryptoaktív, by mali jednotlivci zvážiť svoje osobné okolnosti a preferencie.