Table of Contents
Aká je funkcia DAO a ako zarábajú peniaze? Organizácia, ktorá vytvorí DAO, zvyčajne dostáva dividendy z investícií, ktoré realizuje. Jednotlivci, ktorí vytvoria DAO, môžu tiež finančne profitovať z toho, že na základe svojho podnikateľského konceptu presvedčia ostatných, aby do nich investovali ako jednotlivci.
DAO môže disponovať značným množstvom peňazí na dosiahnutie svojich cieľov. Členovia DAO často vlastnia tokeny, ktoré môžu využiť na hlasovanie (často známe ako manažérske tokeny). Používatelia môžu navrhnúť napríklad výdavky na pokladnicu alebo novú partnerskú dohodu a majitelia manažérskych tokenov môžu hlasovať .
Uniswap DAO je decentralizovaná autonómna organizácia, ktorá funguje podľa pravidiel blockchainu Ethereum kompatibilného s ERC20, ako aj podľa vlastných interných pravidiel. V septembri 2020, keď medzi cieľmi bolo vybudovanie sebestačnej a konkurencieschopnej decentralizovanej burzy, spustil vývojový tím Uniswap správu UNI
Decentralizovaná autonómna organizácia alebo DAO je softvérovo riadená organizácia, ktorá je riadená inteligentnými zmluvami v sieti dao blockchain (napríklad Ethereum).
Dao token price alebo “Decentralizovaná autonómna organizácia” je decentralizovaná organizácia prevádzkovaná bez centrálneho orgánu. Je úplne autonómna a transparentná: inteligentné zmluvy stanovujú pravidlá, vykonávajú dohodnuté činnosti a dokonca aj samotný kód je možné kedykoľvek plne skontrolovať.
Nakoniec DAO riadia výlučne jednotliví členovia, ktorí spoločne rozhodujú o dôležitých otázkach, ako sú technologické inovácie a tvorba rozpočtu.
Vo väčšine prípadov členovia komunity vytvárajú nápady na budúce fungovanie protokolu a potom o každom z nich hlasujú. Po dosiahnutí určitej úrovne konsenzu sa návrhy, ktoré splnili alebo prekročili túto hranicu, prijmú a uvedú do činnosti podľa ustanovení inteligentného kontraktu.
V rámci tejto štruktúry ustupujú tradičné hierarchické štruktúry, ktoré sa vyskytujú vo veľkých podnikoch, spolupráci v rámci komunity. Na každej úrovni je za protokol zodpovedný jednotlivý člen dao tokenu.
Súčasťou krásy je aj usporiadanie podnetov v tejto štruktúre. To znamená, že je v záujme človeka hlasovať čestne a schvaľovať len tie nápady, ktoré slúžia záujmom protokolu.
Čím viac ľudí ho bude používať, tým hodnotnejšie budú vaše žetóny. Užitočnosť zdravého a spoľahlivého postupu sa bude zvyšovať, čím sa zvýši hodnota podielov každého člena DAO. S rozkvetom protokolu sa bude dariť aj všetkým ostatným, ktorí sa na ňom podieľajú.
Čo znamená pojem “distribuovaná autonómna organizácia”? Ako DAO funguje?
Základné princípy DAO stanovuje skupina kľúčových členov komunity prostredníctvom inteligentných zmlúv. Tieto inteligentné zmluvy stanovujú rámec fungovania DAO. Sú pomerne ľahko pochopiteľné, pričom každý potenciálny člen môže v každej fáze presne vidieť, ako by mal protokol fungovať, pretože sú tak viditeľné, kontrolovateľné a verejne dostupné na kontrolu.
Ďalším krokom DAO je stanovenie pravidiel, ktoré sa uskutoční pomocou inteligentnej zmluvy. Po zaznamenaní týchto pravidiel do blockchainu sa DAO musí rozhodnúť, ako získavať peniaze a ako zabezpečovať správu.
Vytvorením digitálnej meny, ktorá odvodzuje svoju hodnotu od úspechu organizácie založenej na blockchaine, možno naprogramovať inteligentné zmluvy na efektívne rozdeľovanie zdrojov podľa potreby. Na generovanie týchto tokenov, nazývaných DAPP (Decentralized Autonomous Organizations), vytvárajú podnikatelia a vývojári vlastné kryptomeny a predávajú ich prostredníctvom siete protokolu.
Tieto mince sa potom rozdeľujú členom úmerne k množstvu práce, ktorou prispeli, alebo podľa miery rizika, ktoré sú ochotní podstúpiť.
Výmenou za fiat majú držitelia tokenov právo hlasovať o návrhoch, ktoré sú pre nich výhodné. DAO sa spustí po dokončení financovania.
V tomto okamihu, keď sa už kód používa, môže byť zmenený len na základe konsenzu účastníkov ako väčšiny. To znamená, že žiadna špeciálna organizácia nemôže upravovať predpisy DAO; je to úplne v kompetencii komunity držiteľov tokenov.
Ktoré platformy sociálnych médií sú dostupné v Austrálii?
Keď objavíte projekt, ktorý vás zaujal, môžete sa doň okamžite zapojiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Považujem za dôležité zdôrazniť, že nie všetky DAO majú rovnaký cieľ, takže prvým krokom je určiť hlavnú funkciu každého DAO.
Je veľmi dôležité pochopiť, aké hlasovacie práva sú ponúkané držiteľom tokenov a aké otázky sú predmetom diskusie pre dao crypto zamerané na technické riadenie.
Inými slovami, držitelia tokenov majú možnosť hlasovať o rozdelení časti poplatkov účtovaných protokolom medzi seba v určitých prípadoch, ako je napríklad Uniswap. V iných protokoloch, ako je napríklad Compound, môžu majitelia tokenov hlasovať o platbách za opravy chýb a aktualizácie systému pomocou svojich tokenov.
Pomocou tohto prístupu môžu klienti využívať decentralizovanú sieť na priamu komunikáciu s tými, ktorí budú plniť určité úlohy. Klienti môžu využívať systém odmien DAO na vyplácanie odmeny freelancerom a jednotlivcom, ktorí majú záujem pracovať na projekte vo forme projektov financovaných z grantov DAO (DAO zvyčajne zverejňujú takéto jedinečné iniciatívy na svojom serveri Discord).
V prípade ostatných DAO sa kladie dôraz skôr na združovanie a rozdeľovanie pokladnice než na technickú správu protokolu.
Pozrite sa na SharkDAO, ktorá existuje výlučne preto, aby jednotlivým držiteľom tokenov uľahčila združovanie finančných prostriedkov s cieľom získať neobvyklé NFT, ktoré by mohli byť pre bežného človeka neúnosne drahé (v tomto prípade je cieľom kúpiť NFT, ktoré sa môžu predať za viac ako 250 000 USD). Táto metóda otvára bežným ľuďom možnosti zapojiť sa do NFT a digitálneho umenia, ku ktorým by inak nemali prístup.
Jedným z najdôležitejších bodov je transparentnosť v rámci dao crypto. Podrobnosti o každej ponuke sú jasne prístupné, história hlasovania sa priebežne uchováva a môžete dokonca preskúmať históriu hlasovania konkrétnych držiteľov tokenov.
Organizácie DAO často podporujú komunitu v tvorbe kreatívnych nápadov prostredníctvom projektov financovaných z grantov a jednotlivci s podnikateľským zmýšľaním môžu slobodne ponúkať svoje príspevky.
Miera účasti DAO sa líši. Môžete sa vymeniť za administratívne tokeny a venovať pozornosť vypovedaniu Snapshotu, pripojiť sa k DAO na Discorde a riešiť skutočné projekty, kde za svoje úsilie dostanete zaplatené, alebo dokonca investovať do DAO, ktoré vás zaujímajú, prezentovaním na konferenciách. Je len na vás, ako veľmi sa chcete zapojiť.
Kedy vznikli DAO prvej generácie?
Za DAO stojí nemecká vývojárska spoločnosť Slock.it, ktorá bola založená na blockchaine Ethereum a snaží sa prepojiť reálne aktivity s blockchainom, aby jednotlivci mohli prenajímať, predávať alebo zdieľať svoj majetok bez tretích strán.
Podľa rozhovoru so zakladateľom spoločnosti Christopheom Jenchom z roku 2018 chcela spoločnosť Slock.it začiatkom roka 2016 získať peniaze a v apríli debutovala s platformou DAO, ktorá sa podobala na Kickstarter alebo GoFundMe. Rozdiel spočíval v tom, že investori/členovia mali hlas pri rozhodovaní spoločnosti, keď míňala prostriedky získané prostredníctvom kryptografického nástroja dao.
Následne sa z neho stala decentralizovaná verzia fondu rizikového kapitálu a podľa The Economist vlastnil približne 14 % celej kryptomeny Ethereum, ktorá v tom čase existovala. To z neho urobilo najväčší crowdfundingový projekt v histórii od roku 2016, keď sa podľa Coindesku v období od mája do júna vyzbieralo viac ako 150 miliónov dolárov v ethere od viac ako 11 000 prispievateľov.
V júni 2016 však bola DAO napadnutá hackermi a stratila približne 50 miliónov dolárov (v tom čase približne 3,6 milióna ETH). Slock.it sa po útoku nezrútil, naopak, DAO nikdy neobnovil svoju pôvodnú pozíciu.
Je pravda, že každá DAO je pokračovaním pôvodnej DAO?
Nie, termín “DAO” si odvtedy osvojili aj iné podniky, nadšenci blockchainu a kryptomien a stal sa skôr vysvetľujúcou skratkou než skutočným názvom.
Čo budú technológie DAO znamenať pre mediálny a marketingový priemysel?
Pamätajte, že DAO môžu minúť veľa peňazí, či už v kryptomenách alebo inak, ak je o tom presvedčená väčšina členov. Každá DAO si určuje vlastné pravidlá pre väčšinu.
Vydavatelia, ako napríklad Blockworks, už využívajú príležitosti DAO, napríklad sponzorstvo podujatí, a považujú ich za lukratívny trh.
DAO sa menia na nové inštitúcie. Podľa Janowitza existujú DAO s aktívami vo výške viac ako 10 miliárd dolárov a mediálne korporácie sa zatiaľ nechytili. Ten učí obchodný tím spoločnosti Blockworks, ako predávať na kanáli DAO v službe Discord.
Podľa Amandy Cassat, generálnej riaditeľky a spoluzakladateľky marketingovej agentúry Serotonin, ktorá je založená na web3, je ďalšou výhodou DAO a web3 možnosť vytvoriť komunitu. DAO sú “silným mechanizmom zladenia, ktorý spája kategórie používateľov alebo kupujúcich, spoločností alebo tímov a investorov do jednej skupiny, ktorá je zladená a je súčasťou komunity, ktorá sa teší z rovnakej veci,” povedala Cassat.
Existujú však aj určité nevýhody.
Hlavnou nevýhodou DAO je, že sú ešte len v plienkach a treba ich rozvíjať. Vyžadujú si veľa práce, aby sa rozbehli, a keď už sú zavedené, treba ich monitorovať
Nevýhody virtuálnych AVA
Decentralizované autonómne organizácie nie sú bezchybné. Je to mladá technológia, ktorá má veľa obáv o svoju legálnosť, bezpečnosť a štruktúru, čo vyvolalo veľa kritiky.
Podľa slov Harvard Business Review jednotlivci nemusia byť schopní zvládnuť zodpovednosť. Podľa MIT Technology Review je zlý nápad zveriť dôležité finančné rozhodnutia do rúk masám. Hoci MIT vyjadril svoj názor v roku 2016, zdá sa, že organizácia nikdy neustúpila od svojho názoru na DAO. Hackerský útok na DAO bol tiež vnímaný ako negatívny dôsledok tejto technológie.
DAO môžu byť rozdelené medzi niekoľko štátov a neexistuje pre ne žiadny právny rámec. Akékoľvek právne ťažkosti, ktoré by mohli vzniknúť, by si takmer určite vyžadovali, aby účastníci viedli komplikované súdne spory s mnohými regionálnymi právnymi predpismi.
Napríklad americká Komisia pre cenné papiere a burzy zverejnila v júli 2017 štúdiu, ktorá odhalila, že DAO predávali cenné papiere vo forme tokenov blockchainu Ethereum bez povolenia, čo je v rozpore s niektorými časťami tamojšieho zákona o cenných papieroch.
Príklady DAO nájdete tu.
Za posledných niekoľko rokov vzrástla popularita decentralizovaných autonómnych organizácií (DAO), ktoré sú v súčasnosti dôležitou súčasťou mnohých blockchainových iniciatív. Decentralizovaný finančný priestor (DeFi) je jedným z príkladov platformy, ktorá využíva DAO, aby umožnila aplikáciám fungovať nezávisle.
Pre ostatných je sieť Bitcoin ( BTC ) predchodcom DAO. Sieť sa škáluje vďaka dohode komunity, hoci väčšina členov siete sa nikdy navzájom nestretla. Chýba jej tiež akákoľvek štruktúrovaná riadiaca štruktúra a namiesto toho sa spolieha na baníkov a uzly, ktoré naznačujú podporu.
Dnes však väčšina ľudí Bitcoin za DAO nepovažuje. Dash by bol prvým skutočným DAO, pretože má mechanizmus riadenia, ktorý umožňuje zainteresovaným stranám hlasovať o použití jeho pokladnice podľa súčasných štandardov.
DAO, ktorý vytvorila spoločnosť Slock.it a ktorý umožňuje blockchain Etherea, je zodpovedný za spúšťanie stackcoinov, ktoré sú prepojené s bitcoinom. Organizácie, ktoré tieto DAO pôvodne vytvorili, sa postupne vzdávajú kontroly nad projektom, aby sa jedného dňa stali irelevantnými. Držitelia tokenov sa môžu zúčastňovať na voľbách vedenia a navrhovať nových účastníkov, pridávať ďalšie zabezpečenie pre svoje
V roku 2020 vydal protokol DeFi v rámci ťažby likvidity vlastný token pre správu. Každý, kto komunikoval s protokolom, bol odmenený v tokenoch. Odvtedy túto metódu skopírovali a prispôsobili aj ďalšie projekty.
V súčasnosti je DAO príliš veľa. V dôsledku toho sa to časom prejavilo. Niektoré projekty sa stále pokúšajú zaviesť úplnú decentralizáciu pomocou konceptu DAO, ale sú staré len niekoľko rokov a zatiaľ nedosiahli svoje konečné ciele a zámery.
DAO ako internetové subjekty môžu úplne zmeniť správu a riadenie podnikov. Keďže tento koncept dozrieva a právna šedá zóna, v ktorej pôsobia, sa zužuje, stále viac organizácií môže využívať model DAO na riadenie niektorých svojich činností.