Čo je Blockchain?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Na čo je Blockchain?

Blockchain je decentralizovaná databáza udržiavaná na veľkom počte počítačov a v starostlivo zašifrovanej podobe, ktorá zároveň znižuje prevádzkové náklady. Ktokoľvek môže ponúknuť svoj nevyužitý priestor na pevnom disku na prenájom.

⚡️Ako funguje blockchain?

Blok má v podstate dve časti: hlavičku a zoznam transakcií. Zoznam transakcií sú naše záznamy v denníku. V hlavičke je zaznamenaný čas vzniku, hash tohto bloku a hash predchádzajúceho bloku.

⚡️Čo je útok 51?

Útok 51 % je termín, ktorý znamená, že útočník musí mať k dispozícii viac energie ako zvyšok siete, akýsi “kontrolný balík” generovania energie.

⚡️Čo sú to súkromné kľúče?

Súkromný kľúč je súbor znakov, ktorý umožňuje prístup k prostriedkom v peňaženke vášho účtu. Presúvať a míňať mince môže len ten, kto má k tomuto kľúču prístup.

⚡️Čo sú verejné a súkromné kľúče?

Súkromný kľúč dešifruje správu, zatiaľ čo verejný kľúč ju šifruje. Tieto dve sady symbolov pracujú v tandeme: Odosielateľ nesmie začať transakciu bez verejného kľúča, ale príjemca ju nebude môcť autorizovať (dešifrovať) bez súkromného kľúča.

⚡️Kde sa uchovávajú súkromné kľúče?

Existuje niekoľko možností, ako uchovávať súkromné kľúče v bezpečí. Papierové peňaženky a hardvérové peňaženky sú dve populárne možnosti. Mobilné peňaženky, počítačové peňaženky a webové peňaženky sú tiež vhodnými miestami na uloženie vašich tajných prístupových fráz.

Čo je blockchain? Možno ste už tento pojem počuli, ale čo vlastne znamená? Blockchain je v podstate digitálna účtovná kniha všetkých transakcií s kryptomenami. Neustále sa rozrastá, pretože sa do nej pridávajú “dokončené” bloky s novým súborom záznamov. Každý blok obsahuje kryptografický hash predchádzajúceho bloku, časovú pečiatku a údaje o transakcii. Ťažiari bitcoinov používajú špeciálny softvér na riešenie zložitých matematických problémov a za to sú odmeňovaní bitcoinmi. Tento proces je známy ako ťažba. Ťažiari udržiavajú blockchain konzistentný, úplný a nemenný tým, že opakovane overujú a zhromažďujú novo vysielané transakcie do novej skupiny blokov nazývanej “blockchain”.

Čo je blockchain
Čo je blockchain

Čo je distribuovaná databáza a ako funguje? Pojem “distribuovaná” znamená, že neexistuje žiadna centrálna autorita, ktorá by na tento proces dohliadala.

Artem Genkin, doktor ekonomických vied, profesor jednej z univerzít Skillbox Online a vydavateľstva Alpina – “Nový svet, nový človek”, odborný prednášajúci – “Umenie riadiť sa na internete”.

Blockchain je podľa Bank of England “technológia, ktorá umožňuje jednotlivcom, ktorí sa navzájom nepoznajú, dôverovať si a zdieľať záznamy o transakciách. V rámci tohto systému je ťažké tajne falšovať údaje, preto sa ukázalo, že je odolný voči korupcii.

Technológia blockchain: čo potrebujete vedieť
Dôkaz práce і dôkaz podielu

Zvážte náhrdelník. Každý korálik je “blok” alebo záznam aktivity, ako blockchain. Tento náhrdelník – známy aj ako “reťaz” – sa nedá poškodiť ani zničiť. V dôsledku toho je blockchain neporušiteľný digitálny záznam činnosti, ktorý nemožno zmeniť ani zničiť. Bezpečnosť tohto systému umožnila jeho využitie v širokej škále aplikácií, od kryptomien až po inteligentné zmluvy.

Čo je blockchain a ako funguje?

Aký je vzťah medzi blockchainom a bitcoinom?
Čo je technológia Blockchain v jednoduchosti?

Kedysi sa prevod hodnoty uskutočňoval v hotovosti, dnes sú hlavnými aktérmi banky a zajtra to môžu byť služby založené na blockchaine.

Na začiatku je blockchain decentralizovaná databáza, ktorá ukladá sekvenčné bloky so špecifikovanými charakteristikami (verzia, dátum vytvorenia, informácie o predchádzajúcich aktivitách v sieti). Jeho štruktúra sa javí ako nekonečne dlhý kovový reťazec, v ktorom sa spojenia nemôžu prerušiť ani vymeniť.

Hlavné myšlienky technológie sú tieto:

 • decentralizácia;
 • distribúcia;
 • transparentnosť;
 • bezpečnosť;
 • nemennosť.

Reťazec blockchain je kniha, do ktorej je možné pridávať nové stránky, ale každá nová stránka musí byť napísaná na už existujúcu a zvyšok sa nemôže meniť.

Dôkaz práce і dôkaz podielu
Transakcie v blockchaine

Takáto kniha by mohla mať stránky, ktoré sa nikdy predtým nevideli, ako napríklad stránky pre tretiu menu. Nové “stránky” sa môžu pridávať pomocou transakcií, ktoré však nie sú ako prevody peňazí, ale skôr ako spustenie programového skriptu. Každý blok obsahuje osobitnú sadu parametrov: nonce, hash predchádzajúceho bloku, hash sady transakcií aktuálneho bloku a časovú pečiatku.

Blok môže obsahovať mnoho tisíc takýchto záznamov. Keď sa pamäť v bloku vyčerpá, blok sa uzavrie, podpíše a odošle do nového bloku ako hash alebo “odtlačok”.

Transakcie v blockchaine
Aký je hlavný účel blockchainu?

Hash je postupnosť znakov s jedinečným odtlačkom. Tvorí ho to, aké transakcie a koľko ich obsahuje každý blok.

Algoritmy blockchainu zabezpečujú, že údaje boli zaznamenané správne a overiteľne. Po dokončení transakcie blockchain skontroluje každý hash, potom prejde až k poslednému hashu, ktorý potvrdí integritu a vernosť všetkých predchádzajúcich kódov a uzavrie blok.

Blockchain, ktorý funguje nepretržite a pridáva odkazy, sa nazýva reťaz, ktorá funguje nepretržite a vytvára odkazy. Tento proces nepretržitého overovania eliminuje riziko, že niekto pridá mince “navyše” alebo pošle do siete chybné údaje, pretože blok neprešiel overením a nebude zaradený do siete. V dôsledku toho sa nazýva reťaz, ktorá funguje na “konsenze”.

Aký je vzťah medzi blockchainom a bitcoinom?

Čo je blockchain v jednoduchých slovách?
Čo je blockchain

Bitcoin je najznámejšou aplikáciou technológie blockchain, ktorá sa prvýkrát objavila v roku 2009. Transakcie sú pohyby peňazí z peňaženky jednej osoby do peňaženky druhej osoby. Každý hráč má v reťazci prístup k informáciám o každej transakcii, ktorá sa kedy v sieti uskutočnila, počnúc prvým prevodom v roku 2009.

V rámci celosvetového rastu záujmu o blockchain bol bitcoin prvou aplikáciou tejto technológie a pomohol zvýšiť povedomie o jej výhodách. Odvtedy sa však vyvinuli ďalšie kryptomeny využívajúce blockchain a jeho variácie, ako aj nekryptové nástroje, metódy na efektívne využívanie tejto technológie.

Čo sú to transakcie v blockchaine?
Spojenie medzi blockchainom a kryptomenami

Baníci musia riešiť matematické úlohy. Čo robia baníci a prečo sú potrební?

Ak sieť blockchain vystupuje ako tretia strana v pohybe hodnoty a podobne ako bankový systém má obsluhu: “uzly” – softvérový kód spustený na špecializovanom hardvéri a udržiavaný používateľmi. Ťažiari sú obsluhou siete.

Rozdiel medzi PoW a PoS
Spojenie medzi blockchainom a kryptomenou

Ak chcete vykonať transakciu v blockchaine, musíte ju najprv vygenerovať a potom pridať do mempoolu, čo je špeciálne úložisko, v ktorom sa zhromažďujú transakcie čakajúce na zaradenie do bloku a reťazca.

Čo presne baníci robia?

Na začatie práce na bloku sa ťažiarov pripojí k mempoolu a začne spracovávať všetky transakcie vo fronte. Pri celkovom pohľade vyzerá tento proces takto: Systém sa dozvie o všetkých transakciách v mempoole a spracuje ich, potom ich zaznamená do bloku a vypočíta hash. Ťažiar musí predložiť riešenie do siete na potvrdenie, že blok je platný. Ak blok potvrdí väčšina ťažiarov, stane sa súčasťou konsenzu a pridá sa do blockchainu. Víťazný baník dostane za svoju prácu odmenu vo forme nových mincí alebo transakčných poplatkov.

Spojenie medzi blockchainom a kryptomenou
Exchange blockchain

Výsledkom je, že keď sa do siete navrhne blok, musia s ním súhlasiť všetci účastníci, a ak ho väčšina ťažiarov prijme a súhlasí s ním, blok sa pridá do siete. To znamená, že na fungovanie blockchainu je potrebný konsenzus alebo rozhodnutie podporované väčšinou. Ťažiari získavajú zo siete peniaze ako odmenu za svoju prácu a na pokrytie svojich nákladov.

Blockchain je distribuovaná databáza, ktorá umožňuje bezpečné, transparentné a proti manipulácii odolné transakcie. Je to technológia, ktorá poháňa kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum. Ak pochopíte, ako blockchain funguje, môžete lepšie porozumieť potenciálnym dôsledkom tejto transformačnej technológie. Ďakujeme za prečítanie! Dúfame, že vám tento článok pomohol dozvedieť sa viac

Aký je vzťah medzi blockchainom a bitcoinom?
Rozdiel medzi PoW a PoS

Najdôležitejším rozdielom medzi týmito dvoma metódami je, že proof-of-work je metóda, ktorou sa overujú transakcie, zatiaľ čo proof-of-stake funguje na základe “používateľských vkladov”. Dva základné typy ťažby sú proof-of-work a prood-of-stake, ale všetky sa vykonávajú pomocou algoritmu proof-of-work.

Ako fungujú transakcie v blokovom reťazci?

Ak chce používateľ uskutočniť bankový prevod, musí si najprv založiť účet pomocou svojich osobných údajov, potom naň vložiť peniaze a až potom môže vykonávať transakcie.

Na dokončenie transakcie v blockchaine potrebujete len dva kľúče: verejný a súkromný kľúč.

Verejný kľúč je súbor čísel a symbolov, ktorý si môže pozrieť ktokoľvek v sieti bitcoin a ktorý predstavuje adresu peňaženky na prevod finančných prostriedkov.

Blockchain je decentralizovaná databáza
Najdôležitejší je “súkromný kľúč”. Používa sa na overovanie všetkých transakcií v peňaženke, preto by sa mal starostlivo strážiť.

Informácie sa dešifrujú len pomocou súkromného kľúča používateľa, ktorý môže ktokoľvek dešifrovať pomocou jeho verejného kľúča. Peňaženku a transakcie nemožno otvoriť ani preniesť, pretože všetko je zašifrované súkromným kľúčom používateľa. Týmto spôsobom je možné zistiť údaje o každej transakcii vykonanej na akomkoľvek účte, ale tento systém je úplne transparentný, pretože blockchain je verejne prístupná účtovná kniha.

Aké sú transakcie v blockchaine?
Aké sú transakcie v blockchaine?

Súkromný kľúč používateľa by nemal byť nikdy nikomu odhalený, pretože je to kľúč, ktorý poskytuje prístup ku všetkým transakciám používateľa a autorizuje ich.

Sieť blockchain musí dospieť ku konsenzu o stave každej transakcie predtým, ako sa môže potvrdiť a pridať do blockchainu.

Poznáte všetky typy blockchainu?

https://www.oracle.com/ca-en/blockchain/what-is-blockchain/#types

Aký je účel blockchainu?

Aký je účel blockchainu? exchange blockchain
Čo je blockchain v jednoduchých slovách?

Hoci si dnes mnohí ľudia spájajú technológiu blockchain s Bitcoinom, nie je to správne spojenie. Blockchain je metóda distribuovaného ukladania údajov, ktorá sa môže používať na rôzne účely, ako napr:

 • voľby a hlasovanie;
 • predaj;
 • poistenie;
 • správa dokumentov;
 • logistika;
 • požičiavanie;
 • nehnuteľnosti.

Mnoho ďalších vecí, ktoré potrebujú spoľahlivú ochranu a môžu byť uložené ako údaje. Bitcoin je len jedným z mnohých projektov, ktoré získali veľkú pozornosť v dôsledku obrovského nárastu cien, pričom všetok tento “humbuk” odvádza pozornosť od fantastickej technológie, ktorá môže urobiť svet lepším.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov