Kryptomenová burza vs. maklér: Aký je medzi nimi rozdiel?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Aký je rozdiel medzi maklérom a burzou?

Pri zapojení sa do spotového trhu je potrebné myslieť na niekoľko vecí. Na spotovej burze sa skutočné aktívum dodáva osobne, zatiaľ čo pri maržovom obchodovaní s maklérom sa obchoduje len s podkladovým aktívom, a nie s fyzickou položkou.

⚡️ Je kryptoburza broker alebo burza?

Aplikácia Crypto.com je oficiálna mobilná aplikácia, z ktorej môžete nakupovať a predávať kryptomeny v bezpečnej a používateľsky prívetivej platforme. Je tiež známa ako bezpečný obchod, v ktorom môžu zákazníci nakupovať digitálne aktíva pomocou kreditných kariet alebo iných platobných metód, ako sú bankové prevody a vklady ACH. Je prirodzenejšie považovať Crypto.com za kryptobanku než za

⚡️ Potrebujem na nákup kryptomien makléra?

Nie, na obchodovanie s bitcoinami nepotrebujete makléra. Bitcoiny si môžete vymeniť priamo na renomovanej burze, ktorá s nimi obchoduje bez pomoci makléra. Prípadne môžete nájsť makléra kryptomien, ktorý ponúka derivátový produkt, ktorý hľadáte.

⚡️ Je kryptomena bezpečnejšia na burze alebo v peňaženke?

Bitcoinové peňaženky sa často považujú za bezpečnejšie ako uloženie bitcoinu na burze, kde si ho kúpite, ale pri rozhodovaní o tom, čo má pre vás zmysel, je potrebné zvážiť mnoho prvkov.

Ak kryptomeny nepoznáte, alebo ste skúsený používateľ, nepochybne poznáte dva najpopulárnejšie spôsoby obchodovania s kryptomenami: brokerov a burzy kryptomien. Avšak aj pre odborníkov na blockchain môžu byť rozdiely medzi týmito dvoma možnosťami nejasné.

Burza vs. maklér

Všimnite si zjavné paralely medzi procesom transakcie a týmto procesom. Potom burza funguje ako sprostredkovateľ, ktorý poskytuje možnosť obchodovania a účtuje si za túto službu poplatok.

Aký je rozdiel medzi brokerom a burzou?
Je kryptomena maklér alebo burza?

Existujú dva známe príklady používania búrz kryptomien. Nákup bitcoinov za skutočné peniaze a vzájomné obchodovanie s rôznymi kryptomenami, ako to nastáva, keď chcete svoje bitcoiny zameniť za ethereum.

Rôzne burzy ponúkajú rôzne obchodné páry, takže je na obchodníkovi, ktorý z nich si vyberie. Aby sme čitateľovi uviedli príklad, predstavme si investora, ktorý na burze uloží doláre. Predtým, ako môže obchodovať s inými altcoinmi, môže využiť len kombinácie súvisiace s USD, ako napríklad USD/BTC alebo USD/ETH.

Obchodovanie s kryptomenami prostredníctvom burzy kryptomien je najbežnejší spôsob obchodovania s kryptomenami, najmä s malými sumami peňazí.

Ktorý broker je najlepší na obchodovanie s kryptomenami?
Aký je rozdiel medzi kryptomenou a výmenou?

Jednoducho povedané, obchodník, ktorý využíva makléra na vklad finančných prostriedkov (alebo kryptomeny) na účet makléra, je známy ako “vkladateľ”. Obchodník nemusí obchodovať s vlastnou kryptomenou alebo fiat peniazmi, ale môže využívať ktorýkoľvek z rôznorodých produktov makléra. V niektorých prípadoch bude maklér schopný nájsť protistranu pre obchod; v iných situáciách môže fungovať ako protistrana a uskutočniť transakciu.

Tu je ilustrácia, ktorá vám to pomôže pochopiť. Klient investuje do bitcoinu, ale chce využiť pár Ethereum/XRP. Takže za množstvo bitcoinov, ktoré nakúpi, môže obchodovať so zvoleným obchodným párom. Ak chce obchodník vykonať túto transakciu na burze kryptomien, musí najprv vymeniť svoje bitcoiny za ethereum.

Burza kryptomien verzus broker
Rozdiel medzi maklérom kryptografickej meny a burzou

Hlavný rozdiel medzi maklérom a burzou

Aký je teda rozdiel medzi kryptografickým brokerom a burzou, než sa do toho pustíme?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je použitie makléra lepšie ako prevod prostriedkov do offline peňaženky. Bezpečnosť a väčšia likvidita sú len dva z nich. V závislosti od služieb, ktoré broker ponúka, máte po vložení peňazí k dispozícii celý rad obchodných alternatív, ako je napríklad pákový efekt atď.

Cenu kryptomeny určuje trh a tá môže stúpať alebo klesať. Dňa 12. mája 2018 sa hodnota bitcoinu zvýšila na približne 20 500 USD za mincu z približne 6 000 USD začiatkom marca.  -> Kryptoburza je jednoduchá metóda obchodovania s kryptomenami pomocou knihy objednávok obchodných párov nastavených podľa dodaných cien. Je to digitálne trhovisko, na ktorom kupujúci a predávajúci obchodujú s kryptomenami.

Najlepší broker vs burza kryptomien: čo by ste mali vedieť
Obchodovanie s kryptomenami: rozdiely medzi maklérmi a burzami

Pri obchodovaní so zlatom alebo striebrom je nevyhnutné uvedomiť si, že na spotovej burze dochádza k reálnemu dodaniu obchodovaného aktíva, ale pri obchodovaní s maržou u brokera nie.

Cieľová skupina burzy a makléra je jedným z najvýznamnejších rozdielov. Väčšinu kryptobúrz využívajú obchodníci s kryptomenami, ktorí chcú uskutočniť dlhodobú alebo strednodobú investíciu s cieľom získať konkrétnu kryptomenu, po ktorej čakajú na budúce možné zhodnotenie ceny. Možno jednoducho nakúpia a presunú tieto kryptomeny do svojej dobre chránenej hardvérovej peňaženky.

Najlepší krypto brokeri: na čo si dať pozor pred obchodovaním online
Čo je to maklér kryptomien?

Špekulatívni investori, ktorí uskutočňujú rôzne obchody a využívajú rôzne nástroje TA brokerov, ako napríklad obchodovanie s maržou, zvyčajne zamestnávajú brokerov. Potrebujú krátkodobé alebo strednodobé zisky a maklér je jednoducho prostriedkom na ich zabezpečenie.

Registrácia a overovanie

Postup registrácie sa na jednotlivých burzách líši. V niekoľkých z nich sa od zákazníka vyžaduje len platná e-mailová adresa, ktorá sa následne overí, a potom sa pridelí heslo.

Iné, najmä tie, ktoré používajú fiat menu, potrebujú určitý druh overenia. Môže to byť čokoľvek od videohovoru cez fotografiu tváre s dokladom totožnosti až po naskenovanú totožnosť alebo dokonca úplný postup KYC, najmä ak chce obchodník využiť vyššie obmedzenia vkladov a výberov.

Aký je rozdiel medzi burzou kryptomien a brokerom?
Rozdiel medzi kryptografickou burzou a maklérom

Najväčšia burza Binance umožňuje obchodovanie bez úplného KYC a denného limitu na výber 2 BTC.

Postup overovania môže trvať od niekoľkých hodín až po niekoľko dní, ale na býčom trhu v rokoch 2017-18 to trvalo určitý čas, pričom niektoré burzy potrebovali oveľa viac času a iné neotvárali nové účty z dôvodu vysokého dopytu.

Postup registrácie u makléra je podobne jednoduchý. Vzhľadom na úradné predpisy však musí byť maklér overený. Fyzická osoba, ktorá sa registruje, musí vo väčšine prípadov najčastejšie predložiť doklad totožnosti a doklad o adrese bydliska, napríklad účet za elektrinu alebo nájomné.

Je možné kúpiť kryptomenu bez makléra?
Potrebujem na nákup kryptomeny makléra?

Postup overovania na burze môže trvať o niečo dlhšie ako na OpenFinance. Obchodník bude môcť vkladať a začať obchodovať hneď po overení účtu.

Vklady a výbery sú dve možnosti vkladania finančných prostriedkov na účet Blockchain.

Existujú dva spôsoby posielania a prijímania peňazí na burze kryptomien. Prvým je použitie tradičnej meny, čo môže byť problematické. Mnohé burzy neprijímajú fiat peniaze, a ak ich nepošlete vo forme bitcoinu, pravdepodobne zaplatíte vysoký poplatok za vklad.

Kto je najväčšia krypto burza?
Ako používať kryptografickú burzu?

Vklad fiat peňazí prostredníctvom bankového účtu a použitie debetnej alebo kreditnej karty je často spoplatnené. Pri výbere je poplatok často vyšší ako pri vklade. Bude vám však účtovaný poplatok? S najväčšou pravdepodobnosťou áno, pretože peniaze potrebujete – a práve preto odchádzate. A skôr ako odídete, dvakrát si overte, či neexistujú aj iné potenciálne poplatky.

Poplatky sú zvyčajne oveľa nižšie, keď sa vykonávajú len vklady a výbery kryptomien, najmä poplatky za vklady, pretože väčšina platforiem ich neúčtuje, takže platíte len náklady na výber.

Ako vybrať kryptomenu na bankový účet?
Ktorý najlepší kryptomena broker má najnižšie poplatky?

Obchodovanie s maklérom kryptomien namiesto burzy má niekoľko výhod. Maklér umožňuje vkladať rôznymi spôsobmi vrátane bankového prevodu, debetnej karty, kreditnej karty, rôznych typov elektronických peňaženiek a kryptomien. Neexistujú žiadne poplatky za výbery!

Pri výbere peňazí od makléra nemusíte platiť vysoké poplatky, pretože provízie sa môžu pohybovať od 0 % do 3 % a na niektorých burzách kryptomien môže byť poplatok za výber až 6 %.

Obchodovanie s kryptomenami

Obchodovanie s kryptomenami prostredníctvom burzy je jednoduché. Väčšina búrz poskytuje obchodovanie prostredníctvom knihy príkazov, čo vám umožňuje realizovať limitný aj trhový príkaz. Kniha objednávok (DOM) na jednotlivých burzách sa líši (DOM). Zvýšená likvidita zvyčajne znamená užšie spready medzi nákupnými a predajnými príkazmi.

Je Coinbase brokerský účet?
Je Binance maklérsky účet?

Mnohé burzy ponúkajú len základné služby, čo väčšine ľudí stačí. Niekoľko špecializovaných búrz v súčasnosti poskytuje aj vysoko pákové obchodné nástroje, ako sú futures alebo otvorené swapy.

Najväčšou výhodou burzy je množstvo kryptomien, s ktorými sa dá na jej platforme obchodovať.

Maklér ponúka rozšírené možnosti obchodovania s maržou, ako je obchodovanie s CFD (Contract for Difference), derivátmi atď.

Existuje niečo také ako maklér kryptomien?
Čo je dobrý kryptomena?

Maklérske platformy bežne poskytujú jedinečné obchodné nástroje, ktoré pomáhajú ich zákazníkom získať čo najviac z ich obchodov, ako sú nástroje technickej analýzy, napríklad ukazovatele a kĺzavé priemery. Poskytujú tiež automatizované obchodné systémy a roboty, ktoré môžu obchodníkom pomôcť zvýšiť ich efektívnosť a riadenie rizík.

Pákový efekt sa pri obchodovaní s CFD využíva na zvýšenie nebezpečenstva. Ak má napríklad kryptomena pákový pomer 1:2 a cena kolíše o 5 %, obchodník s CFD dosiahne 10 % zisk. Prípadne môže utrpieť stratu 10 % alebo viac, v závislosti od smeru pohybu ceny a druhu zaujatej pozície.

Čo robia obchodníci s kryptomenami?
Je maklér to isté ako burza cenných papierov?

Zabezpečenie

Na rozdiel od kryptografických búrz poskytujú predajcovia kryptomien užšie spready. To je kľúčový faktor, ktorý stojí za ich príťažlivosťou, najmä pre tých, ktorí využívajú maržové obchodovanie.

Počuli ste o nedávnej krádeži KuCoinu? A čo napríklad hacknutie HitBTC alebo Mt.Gox? Mnohí z vás nepochybne vedia, že kryptomenové burzy sú pravidelne napádané hackermi, dokonca aj najväčší hráči ako Binance sa stali terčom hackerov a podvodníkov v minulom roku, keď došlo k úniku údajov Binance KYC.

Je možné kúpiť kryptomena maklér?
Koľko si účtujú najlepší kryptomena maklér?

Napriek tomu, že kryptografické burzy sú stále zraniteľné voči rôznym útokom, nie je také ľahké sa do nich vlámať. To neznamená, že kryptografické firmy nemôžu byť hacknuté alebo ich prostriedky ukradnuté; rozdiel je v tom, že makléri sú regulovaní a poskytujú zákazníkom určitú úroveň bezpečnosti ich peňazí. Ak prichádzate z divokého, nekontrolovaného sveta kryptomenových búrz so sídlom v zahraničí, toto bude pre vás s najväčšou pravdepodobnosťou obrovský predajný argument.

Sprostredkovatelia sú tiež zvyčajne dobre preverení úradmi, čo naznačuje, že sú seriózni. Budete sa cítiť oveľa lepšie, keď pošlete svoje cennosti maklérovi, ktorý je dôkladne preverený a riadený autoritatívnym orgánom, ako je SEC alebo FCA, ako keď ich pošlete neznámej burze so sídlom v daňovom raji. Makléri držia peniaze svojich klientov na oddelených účtoch, čo zvyšuje úroveň ochrany.

Ako začať obchodovať s kryptomenami?
Ako sa môžem stať krypto-brokerom?

Je dôležité poznamenať, že tieto funkcie nie sú nevyhnutné na fungovanie burzy kryptomien. Sú tu len pre prípad, že sa niečo pokazí a vy budete potrebovať kontaktovať svojho obchodného partnera. Samozrejme, existuje niekoľko ďalších alternatív, ale všetky sa obmedzujú na to isté:

Uloženie kryptomien, s ktorými nechcete obchodovať, do hardvérovej peňaženky, ako je Trezor alebo Ledger, je sofistikovanejšia a bezpečnejšia možnosť ako ich držanie na kryptomenových burzách. Je zrejmé, prečo je to tak. Na burze môžete mať stovky rôznych typov kryptomien, ale tieto aktíva nevlastníte, pretože vám k nim chýbajú súkromné kľúče.

Ako môžem začať investovať do kryptomeny?
Ako si otvoriť kryptografický účet?

Príjmy

Pri porovnávaní zdroja príjmu burzy kryptomien so zdrojom príjmu makléra existujú podobnosti aj rozdiely. Obaja si účtujú provízie, ale majú odlišné metódy interakcie so svojimi klientmi.

Burzy, na ktorých sa obchoduje s kryptomenami, poskytujú množstvo obchodných párov, a to vzhľadom na nedostatok likvidity pri skromnej hĺbke trhu. Za svoje obchody, výbery a dokonca aj vklady zvyčajne požadujú vyššie poplatky.

Na druhej strane poskytovateľ likvidity má nižšie náklady na výber a obchodovanie, ale obchoduje s podstatne väčšími objemami, takže celková výška zaplatenej provízie môže byť porovnateľná.

Porovnávacia tabuľka najlepších maklérov a búrz kryptomien

Je kryptomena decentralizovaná mena?
Aký typ výmeny kryptomena maklér?

Pozrime sa však na burzu kryptomien a brokera v našej porovnávacej tabuľke, aby sme zistili, či sú porovnateľné.

A nakoniec, čo by ste mali využiť: makléra kryptomien alebo burzu?

V konečnom dôsledku neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď, pokiaľ ide o výber makléra alebo burzy kryptomien. Jednoducho povedané, každý z nich je vhodný pre rôzne druhy klientov a má svoje vlastné podmienky.

Pri veľkom objeme transakcií by bolo lepšie použiť makléra. Maklér je regulovaný, auditovaný a jeho peniaze sú na jeho bankových účtoch, takže aj v prípade hacknutia z rovnakých dôvodov, ako je uvedené vyššie, môže byť klient nejakým spôsobom odškodnený. Profesionálni obchodníci môžu využívať aj ďalšie nástroje, ako je technická analýza a automatické obchodné techniky.

Je kryptomena burza?
Je kryptografická burza peňaženkou?

Pre klientov, ktorí chcú profitovať z výkyvov cien kryptomien prostredníctvom krátkodobého a strednodobého obchodovania s maržou, sú služby makléra tiež ideálne.

Na druhej strane kryptomeny ponúkajú vyššie riziko a väčšie potenciálne zisky, pretože poskytujú širšiu škálu obchodných párov, a to aj v prípade niektorých novších altcoinov, ktoré majú vďaka volatilite veľmi vysoké výnosy.

Pre klientov, ktorí si potrebujú kryptomeny uložiť (t. j. držať aktíva sami), aj pre tých, ktorí chcú držať dlhodobé stávky, sú výmenné služby nevyhnutné.

Z každej odpovede budú mať prospech rôzni ľudia. Vždy majte na pamäti, že nakladáte so svojimi cennými peniazmi, preto si pred ich utratením urobte domácu úlohu a podrobnejšie preskúmajte situáciu.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov