Table of Contents
Blockchain je reťaz blokov, ktorá sa nikdy nekončí. Zahŕňa všetky transakcie, dokonca aj tie, ktoré sa týkajú cibuliek tulipánov v botanickej záhrade. Tieto záznamy sa na rozdiel od bežných databáz nedajú meniť ani vymazávať, dajú sa len pridávať.
V spoločnosti Cosmos veríme, že interoperabilita je najzákladnejšou vlastnosťou blockchainu. Cieľom ekosystému Cosmos je poskytovať interoperabilitu. Základom reťazca Cosmos je Cosmos Hub, ktorý slúži ako centrálny register pre interoperabilné blockchainy nazývané zóny.
Podľa CoinMarketCap – Forbes je dnes na trhu viac ako 1 100 rôznych druhov kryptomien. A celková trhová kapitalizácia je 133 miliárd dolárov.
V našom zozname najsľubnejších kryptomien na investovanie v roku 2022 sú tri základné projekty: Ethereum, polkadot communications a Cosmos.
Cosmos Hub je technológia blockchainu, ktorá je základom rastúceho počtu blockchainov postavených na sieti Cosmos a umožňuje im vzájomnú komunikáciu. Funguje rovnako ako počítačový program na výmenu súborov, ktorý možno používať v akomkoľvek operačnom systéme.
Cosmos crypto Hub je štandard blockchainu, ktorý je základom rastúceho počtu blockchainov vytvorených v sieti Cosmos a umožňuje ich vzájomnú interakciu. Funguje rovnako ako počítačový program na výmenu súborov, ktorý sa môže používať v akomkoľvek operačnom systéme. mincou cosmos je atom crypto, ktorá je motorom za Cosmos Hubom. atom crypto slúži na rôzne účely:
- Udržiavanie konsenzu v sieti je nevyhnutné.
- Prostredníctvom motivačných validačných uzlov môžete pripojiť viac ako jeden uzol.
- Spamovanie ako spôsob platby za benzín
- Vytvorenie mechanizmu na hlasovanie o návrhoch týkajúcich sa riadenia programu Cosmos.
Členovia Tendermint Core, základná organizácia, ktorá stojí za vývojom a účasťou na sieti Cosmos, budujú Cosmos Crypto Hub. Zohrávajú zásadnú úlohu pri vývoji kľúčovej infraštruktúry siete, ako sú Cosmos Hub, Cosmos SDK a Tendermint Core, ako aj pri poskytovaní najmodernejších nástrojov, ktoré pomáhajú naplno využiť potenciál siete Cosmos.
Cosmos Hub je blockchainová platforma vytvorená tímom Tendermint, ktorá umožňuje pripojenie protokolu k samostatným blockchainom alebo zónam v sieti Cosmos.
V tomto príspevku sa najprv budeme venovať trom dôležitým aspektom siete Cosmos:
- Technika konsenzu Tendermint Core Byzantine Fault Tolerance (BFT): jazykovo nezávislý konsenzuálny algoritmus navrhnutý tímom Tendermint na replikáciu konečného stavového stroja v iných blockchainových sieťach vytvorených na kryptografickej sieti Cosmos.
- Tím Tendermint navrhol Inter-Blockchain Communication Protocol (IBC), čo je interoperabilná komunikačná vrstva medzi rôznymi blockchainovými sieťami, ako spôsob, ako uľahčiť komunikáciu medzi blockchainmi.
- Cosmos Software Development Kit (SDK) je škálovateľná infraštruktúra s otvoreným zdrojovým kódom na vývoj multiaktívnych systémov PoA a blockchain PoS v sieti Cosmos.
Základný mechanizmus konsenzu BFT Tendermint
Protokoly blockchainu, ktoré využívajú mechanizmus konsenzu proof-of-work (PoW), sú pomalé a nákladné, majú značné problémy so škálovateľnosťou a vysokou spotrebou energie. Metóda konsenzu Tendermint BFT tieto problémy prekonáva využitím konsenzuálneho algoritmu Proof-of-Stake (PoS), ktorý je špeciálne vytvorený na urýchlenie sieťových operácií.
Tendermint, mechanizmus konsenzu siete cosmos crypto Network, je navrhnutý ako vysoko výkonná platforma BFT SMR ( finite state machine replication ), ktorá replikuje služby a môže byť modelovaná ako deterministické, nenáhodné stroje s konečným stavom. Inými slovami, jadro Tendermint bolo vyvinuté na replikáciu špecializovaných serverov (alebo stavov).
To sa dosahuje pomocou hardvérového zariadenia, ktoré distribuuje servery v globálnej sieti cosmos crypto a klonuje ich. Tento postup umožňuje softvérovým inžinierom spoločnosti Tendermint Core vytvárať blockchain na konečných stavových strojoch po celom svete.
Rozsiahle technologické možnosti Tendermintu umožňujú vývojárom vytvoriť vlastnú blockchainovú platformu bez toho, aby museli začínať od základov. Keďže všetky základné prvky, ako sú konsenzuálne protokoly a úložné systémy, sú už predinštalované, je to nesmierne výhodné, pretože to používateľom umožňuje skonštruovať takmer akýkoľvek druh blockchainového systému, ktorý si želajú, pričom sú potrebné len drobné úpravy.
Kava (KAVA), Terra (LUNA), Band Protocol (BAND), Aragon (ANT) a Akash Network (AKASH) sú niektoré z tokenov Cosmos.
Minca Cosmos ATOM je tiež dôležitou súčasťou konsenzuálneho mechanizmu BFT spoločnosti Tendermint, keďže blockchainová platforma Cosmos Hub je založená na proof-of-stake. Aby všetko fungovalo hladko, cosmos crypto sa spolieha na sieť 100 validačných uzlov, ktoré zabezpečujú konsenzus, bezpečnosť a prevádzkovú efektívnosť. Používatelia musia vsadiť svoje mince ATOM, aby sa mohli stať validátorom v sieti.
Validátor má na starosti plnohodnotný uzol, ktorý overuje pravidlá siete a vysiela ich do siete, po čom sa zapíšu do blockchainu. Validátor zarába peniaze v závislosti od toho, koľko mincí ATOM bolo poskytnutých ako zábezpeka.
Nakoniec sa minca Cosmos ATOM využíva ako nástroj na prevenciu spamu (podobne ako sa ether používa na poplatky za plyn v Ethereu). Zabránenie množstvu spamových transakcií účtovaním transakčných poplatkov je účinné. Krypto minca Cosmos sa využíva aj ako hlasovacie kontrolné zariadenie pre zmeny v sieti, ktoré ovplyvnia smerovanie siete Cosmos. Členovia siete Cosmos môžu hlasovať o návrhoch, ktoré predložili vývojári.
Od svojho spustenia v marci 2019 zaznamenala sieť Cosmos veľký úspech a prijatie. Za menej ako rok spustilo v sieti Cosmos svoje vlastné blockchainy viac ako 30 projektov. Projekt získal podporu aj od niektorých najväčších mien v oblasti kryptomien, ako sú Binance, OKCoin a Kraken.
Tím Cosmos v súčasnosti pracuje na rozširovaní ekosystému o nové funkcie a vylepšenia, ako sú napríklad aplikácie založené na IBC cross-chain a decentralizované burzy. Vďaka silnému technologickému základu a rastúcemu prijatiu vyzerá budúcnosť kryptomeny Cosmos a jej mince ATOM svetle.
Vnútroblokový komunikačný protokol (IBC)
Protokol Cosmos Crypto IBC bol vytvorený s cieľom riešiť jeden z najpálčivejších problémov súčasnej technológie blockchain: nedostatok komunikácie a výmeny údajov medzi sieťami.
Interoperabilita a schopnosť komunikovať s externými aj internými protokolmi blockchainu sú nevyhnutné pre široké reálne uplatnenie a technologické prijatie technológie blockchainu. Zoberte si telefónnu sieť, ktorá môže komunikovať len s tými, ktorí sú v jej tesnej blízkosti. pravdepodobne si už myslíte, prečo by sme mali mať transakčný blockchain a nie offchain riešenie? Nefungovalo by to. Cosmos IBC je komunikačný protokol podobný TCP/IP, ktorý je určený na prenos informácií a údajov medzi viacerými blockchainmi.
Súprava Cosmos SDK má tieto funkcie:
Cosmos crypto SDK (Software Development Kit) je open-source, škálovateľná infraštruktúra na budovanie verejných, multi-asset PoS blockchain platforiem, ako je Cosmos Hub, ako aj autorizovaných Proof of Authority (PoA) blockchainov. Softvéroví inžinieri pri vývoji interoperabilných blockchainov pre konkrétne aplikácie uprednostňujú jednoduchosť a použiteľnosť. súprava Cosmos SDK je modulárna architektúra na vytváranie blockchainov, ktorá funguje bez potreby virtuálnych strojov.
Blockchain virtuálneho stroja (VM), ako je napríklad Ethereum, bol vytvorený na integráciu vývoja aplikácií nad existujúcim blockchainom ako súbor inteligentných zmlúv. Inteligentné zmluvy môžu byť užitočné na obmedzené účely, napríklad na jednorazové aplikácie. Často sú však neefektívne, keď sa používajú na budovanie sofistikovaných decentralizovaných platforiem.
Inteligentné zmluvy sú obmedzené z hľadiska svojej univerzálnosti, suverenity a technických vlastností. Aplikačne špecifické blockchainy Cosmos sú určené na prácu s konkrétnymi aplikáciami a poskytujú inžinierom slobodu pri vykonávaní štrukturálnych zmien potrebných na optimálny výkon aplikácie.
Súbor Cosmos SDK umožňuje vývojárom používať predpripravené aj vlastné komponenty, vďaka čomu môžu spustiť vlastnú verejnú základnú sieť (blockchainové protokoly, ktoré dokončili testovanie a sú pripravené na verejné používanie) ešte pred jej zverejnením.
S cieľom rozšíriť likviditu a prijatie používateľmi možno použiť Cosmos SDK na pripojenie vlastného blockchainu k sieti Cosmos prostredníctvom IBC. Cosmos SDK sa využíva aj pri vývoji viacerých dôležitých blockchainových a kryptomenových projektov vrátane Binance DEX, Kava, Terra a IRISNet.
Svet interoperabilných blockchainov
Mechanizmus konsenzu BFT, protokol IBC a Cosmos SDK sú navrhnuté tak, aby vývojári softvéru mohli jednoducho vytvárať vlastné blockchainové protokoly v rámci siete Cosmos. Flexibilnú a interoperabilnú štruktúru siete Cosmos už využilo viacero významných blockchainových podnikov.
Cosmos Hub je ekosystém založený na blockchaine, ktorý poskytuje možnosti strojového učenia, obchodné signály v reálnom čase a množstvo finančných nástrojov. Je to prvá platforma na svete pre komunitnú inteligenciu a rozhodovanie založené na interakcii medzi ľuďmi. Členovia nie sú znepokojení, pretože samotný Cosmos Hub je veľmi výkonná decentralizovaná blockchainová sieť so štruktúrou a pravidlami riadenia.
Čo je Cosmos?
Cosmos využíva sadu open-source nástrojov na prepojenie všetkých vrstiev a umožňuje vývojárom vytvárať blockchainové aplikácie.
Najdôležitejším aspektom tejto viacvrstvovej architektúry je engine Tendermint BFT, ktorý je súčasťou siete, ktorá umožňuje vývojárom vytvárať blockchainy bez toho, aby ich museli písať od základov.
Algoritmus Tendermint BFT, ktorý využíva sieť softvérových počítačov Cosmos na overovanie transakcií a označovanie blokov v blockchaine, je príkladom byzantského protokolu odolného voči poruchám. S aplikáciami komunikuje prostredníctvom aplikačného rozhrania blockchainu.
Byzantine failover Tendermint (BFT) je typ mechanizmu konsenzu blockchainu.
Jadro Tendermint je kontrolný mechanizmus PoS, ktorý udržiava distribuovanú sieť počítačov s rozbočovačom Cosmos pod kontrolou.
Aby bolo možné spustiť blockchain a hlasovať o úpravách, musia validátory (“uzly validátorov”) najprv chrániť ATOM. Aby sa uzol mohol stať validátorom, musí sa nachádzať v prvej stovke hostiteľov ATOM. Počet hlasov je úmerný množstvu predložených tokenov.
Používatelia môžu svoje žetóny delegovať aj na iných validátorov, ktorí pri hlasovaní dostanú časť blokovej odmeny.
Prevádzkovatelia validácie majú záujem konať spravodlivo, pretože používatelia môžu na základe svojich hlasovacích rozhodnutí rýchlo zmeniť delegovanie atómovej šifry na validátorov.
Taktiež som pridal trochu detailov na karty v centre kozmu a zónach.
Cosmos Hub je prvým blockchainom, ktorý bol zavedený v sieti Cosmos. Bol vyvinutý tak, aby slúžil ako sprostredkovateľ pre všetky jedinečné blockchainy vytvorené v sieti Cosmos, známe ako “zóny”.
Každá zóna v systéme Cosmos je schopná vykonávať základné úlohy samostatne. Patrí sem overovanie účtov a transakcií, generovanie a vydávanie nových kryptomien a úprava samotného blockchainu.
Monitorovaním stavov všetkých zón v sieti je Cosmos Hub zodpovedný za uľahčenie koordinácie medzi nimi.
Komunikačný protokol medzi blokmi
Zóny sa pripájajú k Cosmos Hubu prostredníctvom protokolu Interblockchain Communication Protocol (IBC), mechanizmu, ktorý umožňuje voľný a bezpečný pohyb informácií medzi nimi.
Keď je zóna pripojená k hubu Cosmos, môže komunikovať s akoukoľvek inou zónou pripojenou k hubu, čo umožňuje blockchainom s rôznymi aplikáciami, validátormi a konsenzuálnymi algoritmami vymieňať si informácie.
SDK pre kryptomenu Cosmos.
Tím Cosmos vyvinul Cosmos Software Development Kit (SDK), ktorý umožňuje vývojárom používať konsenzuálny algoritmus Tendermint na vytváranie blockchainov.
SDK odstraňuje dohady tým, že poskytuje najčastejšie funkcie blockchainu (napr. stohovanie, kontrola, tokeny). Vývojári môžu rozšíriť zásuvné moduly a pridať akúkoľvek novú funkcionalitu, ktorú si želajú.