Table of Contents
Záleží na tom. Ak si nastavíte vlastný proxy server, nebudete musieť zaplatiť ani cent (pokiaľ neplatíte za hosting). Na druhej strane, komerčné proxy servery, ako napríklad Smartproxy, stoja peniaze, rovnako ako VPN.
Siete VPN ponúkajú kompletnejšiu ochranupred širokou škálou útokov a snahami o deanonymizáciu. Proxy servery zvyčajne chránia len informácie z jednej aplikácie, zatiaľ čo VPN sú celosystémové. Niektoré typy proxy serverov dokonca ani nešifrujú údaje medzi počítačom a proxy serverom. Navyše mnohé proxy servery sú v skutočnosti transparentné, čo znamená, že vzdialený server pozná vašu IP adresu.
téme sa podrobnejšie venujeme v samostatnom článkutu.
Nie zo svojej podstaty. Siete VPN nie sú vo väčšine krajín nelegálne, pokiaľ ich používate na legálne účely. Rovnaký koncept platí aj pre používanie proxy serverov a stránok. Ak je niečo nelegálne bez proxy servera, VPN alebo Tor, je to nelegálne aj pri použití týchto anonymizačných technológií.
Nie vždy. Rôzne druhy splnomocnení môžu, ale nemusia byť transparentné. Transparentné proxy servery posielajú spolu s vašou požiadavkou na server na druhej strane aj vašu IP adresu. Ak používate proxy službu, ktorá je špeciálne určená na anonymitu, vaša IP adresa je pravdepodobne skrytá.
Keď hovoríme o počítačoch, slovo “proxy” má mnoho rôznych významov. Podobne ako virtuálne privátne siete (VPN) a Tor, aj proxy servery sú spôsoby, ako získať súkromie pri prehliadaní internetu. Reverzné proxy servery tiež slúžia na to, aby webové stránky zvládli obrovské množstvo súčasných návštevníkov. Vzhľadom na to, že proxy servery predstavujú niekoľko rôznych druhov technológií, mnohí ľudia považujú tieto rozdiely za mätúce.
V tomto článku vám objasníme všetky mylné predstavy, ktoré môžete mať o proxy serveroch. Dozviete sa definíciu proxy servera, aké typy proxy serverov existujú, ako fungujú a ako ich môžete používať.
Čo je to proxy server?
Najčastejšie ľudia používajú pojem “proxy” na označenie služby, ku ktorej sa pripájajú prostredníctvom nastavení vo svojom webovom prehliadači. Keď sa pripojíte k proxy serveru, všetka vaša webová prevádzka sa presmeruje cez proxy server namiesto toho, aby smerovala priamo na navštívenú webovú lokalitu. Inými slovami, proxy server funguje ako brána medzi používateľmi a internetom.
Mnoho rôznych aplikácií v počítači možno nakonfigurovať tak, aby používali proxy server. Webové prehliadače môžu používať HTTP proxy, čo sú proxy servery určené na prenos webovej prevádzky. Keď navštívite webovú stránku, keď ste pripojení k proxy serveru HTTP, váš počítač povie proxy serveru, aby si vyžiadal webovú stránku namiesto toho, aby si ju vyžiadal priamo. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Smartproxy.
Na rozdiel od sietí VPN nie sú proxy servery “tunelmi” pre sieťovú aktivitu vášho počítača. Namiesto toho sa proxy server jednoducho nachádza medzi vaším počítačom a zdrojmi, ku ktorým pristupujete. Hoci v mnohých operačných systémoch môžete nastaviť celosystémový HTTP proxy server, na iné druhy prevádzky to nemá vplyv.
Ako funguje proxy server
Proxy servery sú jednoduchí sprostredkovatelia, ktorí stoja medzi vami a zdrojom, ku ktorému sa snažíte získať prístup. Keď odošlete požiadavku cez proxy server, proxy server ju vykoná a vráti výsledok za vás.
Bez ohľadu na to, aký presný typ proxy servera používate, zvyčajne platí táto všeobecná zásada. Proxy servery zvyčajne neumiestňujú vašu prevádzku do šifrovaného tunela; jednoducho si vo vašom mene vyžiadajú zdroje.
Niektoré proxy servery však môžu vašu internetovú prevádzku skutočne šifrovať a skrývať ju pred poskytovateľom internetových služieb (ISP). Na druhej strane, vlastník proxy servera môže mať prístup k týmto údajom, takže ak chcete službu proxy servera používať bezpečne, musíte jej naozaj dôverovať.
Proxy servery tiež menia vašu IP adresu. Takto si navštívená webová stránka myslí, že prichádzate z inej krajiny, čo vám pomôže zostať v anonymite. Proxy servery, ktoré nemajú šifrovanie, však môžu náhodne prezradiť vašu IP adresu.
Zaujímavé je, že webové stránky je možné zablokovať aj pomocou proxy servera. Ak vaša spoločnosť používa proxy server na zabezpečenie, môže tiež vybrať, na ktoré stránky môžete pristupovať na základe IP adresy proxy servera.
Typy splnomocnení
Existuje niekoľko rôznych typov proxy serverov, z ktorých každý je vhodný pre iný prípad použitia. Tu sú niektoré z najbežnejších typov.
Transparentné proxy servery HTTP
Tieto proxy servery používajú najjednoduchší možný druh technológie proxy. Na rozdiel od proxy serverov VPN alebo SSH SOCKS prenášané údaje nešifrujú. Tento druh proxy servera v podstate len preposiela požiadavky na cieľové servery.
Transparentné proxy servery nepridávajú do pripojenia šifrovanie ani iné bezpečnostné prvky a neskrývajú ani IP adresu používateľa. Proxy servery na to používajú štandardnú hlavičku X-Forwarded-For HTTP.
Ak chcete chrániť svoje súkromie alebo sa vyhnúť cenzúre, transparentný proxy server pre vás pravdepodobne nie je tou správnou voľbou.
Spätní zástupcovia
Koncept transparentného sprostredkovania poskytuje technológiu, ktorá stojí za reverznými sprostredkovateľmi. Namiesto vytvárania spojení v mene klienta reverzné proxy servery počúvajú spojenia v mene servera.
Ak nie ste hostiteľom vlastnej webovej lokality, reverzný proxy server nie je veľmi užitočný. Napriek tomu ich používa každá významná webová lokalita. Ak ste niekedy videli chybu “504 Gateway Timeout”, je to reverzný proxy server, ktorý vám oznamuje, že backendový server neodpovedá.
Proxy servery SOCKS
SOCKS alebo Socket Secure je šifrovaná technológia proxy servera. Keď sa vo webovom prehliadači pripojíte k proxy serveru SOCKS, všetka vaša prevádzka je na ceste k proxy serveru šifrovaná.
V porovnaní s ostatnými typmi proxy serverov sú proxy servery SOCKS najviac podobné VPN. Zvyčajne sa však vzťahujú na jednotlivé aplikácie, a nie na celý systém.
Na vzdialený prístup k serverom sa zvyčajne používa protokol SSH (Secure Shell). Možno ho však použiť aj na rýchle vytvorenie proxy servera SOCKS pomocou vzdialeného servera. Tomuto prístupu sa budeme podrobnejšie venovať neskôr v tomto článku.
Na čo sa používa proxy server?
Zástupcovia sa dajú použiť na riešenie rôznych problémov. Tu je niekoľko najčastejších problémov, ktoré sa riešia pomocou proxy servera:
- Filtrovanie obsahu a zabezpečenie. Školy a pracoviská používajú proxy servery na zabezpečenie a filtrovanie obsahu vo svojich sieťach. Pomocou koreňového certifikátu man-in-the-middle môžu správcovia siete pristupovať aj k obsahu zabezpečenom pomocou protokolu HTTPS.
- Obchádzanie cenzúry. Zhodou okolností ľudia používajú proxy servery aj na obchádzanie cenzúry a filtrovania. Mnohé siete sú však už dostatočne inteligentné na to, aby tomu zabránili.
- Manipulácia s dopravou. Reverzné proxy servery umožňujú vývojárom webových stránok zvládnuť veľký nápor návštevnosti a používať moderné webové funkcie pri súčasnej úspore času.
- Dopravné tunely. Proxy servery SOCKS umožňujú používateľom tunelovať webovú prevádzku na iný server, aby sa vyhli filtrovaniu alebo aby získali prístup do inej siete. Tieto proxy servery sa používajú podobne ako siete VPN, hoci v súčasnosti ich používa oveľa viac ľudí.
Sú proxy servery bezpečné?
Podobne ako v prípade sietí VPN môžu bezohľadné proxy servery kradnúť vašu prevádzku a predávať ju za účelom zisku. Nemôžete zaručiť, že akýkoľvek proxy server tretej strany je pred týmto úplne bezpečný. Napriek tomu, ak si zaplatíte za službu proxy servera, spoločnosť pravdepodobne sľúbi, že nebude zaznamenávať vašu prevádzku.
Ak si nastavíte vlastný proxy server, nemusíte sa tejto možnosti obávať. Preberáte však zodpovednosť za údržbu a zabezpečenie servera. Ak náhodou necháte proxy server otvorený do internetu bez overenia, vaše internetové pripojenie môže používať ktokoľvek. To vás môže dostať do veľkých problémov, preto nezabudnite používať bezpečné overovanie.
Ďalší problém s proxy servermi spočíva v tom, že fungujú na báze jednotlivých aplikácií. Môže sa ľahko stať, že zabudnete, že niektoré aplikácie proxy server nepoužívajú, zatiaľ čo iné áno. Dbajte na to, aby každá aplikácia, ktorú mienite používať s proxy serverom, bola správne nastavená. Ak potrebujete úplnejšie súkromie, použite namiesto toho sieť VPN alebo Tor.
Čo je reverzný proxy server?
Keď vývojári webových stránok vytvárajú interaktívne webové stránky (alebo webové aplikácie), často používajú dva programy webových serverov, z ktorých jeden je nakonfigurovaný ako reverzný proxy server. Rôzne typy webových serverov sú vhodnejšie na rôzne úlohy. Reverzný proxy server umožňuje vývojárom využívať výhody špecialít oboch programov.
Väčšina rámcov webových aplikácií – programovacích nástrojov, ktoré vývojári používajú na vytváranie webových aplikácií – poskytuje program webového servera už v základnej výbave. Tento webový server sa ľahko používa a je dobre integrovaný s rámcom. Zvyčajne však nedokáže spracovať protokoly HTTPS, HTTP/2 a ďalšie moderné webové štandardy.
Menšie webové stránky môžu mať oba programy webového servera v jednom počítači, zatiaľ čo veľké spoločnosti používajú stovky alebo dokonca tisíce fyzických serverov.
Na získanie týchto dôležitých funkcií a zároveň na uľahčenie vývoja programátori takto nastavujú reverzné proxy servery:
- Keď na webovú lokalitu príde požiadavka používateľa, kontaktuje reverzný proxy server – nie skutočný backendový webový server. Tento “vonkajší” webový server zjednodušuje požiadavku používateľa pomocou technológie, ktorej skutočný backend rozumie.
- Z pohľadu vnútorného webového servera nové pripojenie práve prišlo z reverzného proxy servera, nie z počítača používateľa. Vnútorný server spracuje požiadavku a odošle ju späť reverznému proxy serveru, ktorý ju potom vráti pôvodnému používateľovi.
Vďaka reverznému proxy serveru môžu majitelia webových stránok využívať nové technológie bez toho, aby museli modernizovať svoje backendy. Reverzné proxy servery dokážu spracovať aj väčšiu návštevnosť, zrýchliť pripojenie a vyriešiť bezpečnostné problémy.
Aké sú nastavenia sieťového proxy servera?
Každú aplikáciu, ktorá podporuje proxy vo vašom zariadení, môžete nakonfigurovať samostatne tak, aby používala váš proxy. Vo vašom prehliadači je to zvyčajne spolu s ďalšími sieťovými nastaveniami.
Firefox na rozdiel od niektorých iných prehliadačov podporuje proxy servery SOCKS natívne. Takmer každý prehliadač a sieťová aplikácia však funguje s bežnými proxy servermi.
Nastavenia sieťového proxy servera v počítači Mac
V niektorých zariadeniach môžete nakonfigurovať globálny proxy server HTTP. Všimnite si, že iné druhy prevádzky sa pomocou proxy servera neodosielajú, takže nejde o úplné anonymizačné riešenie.
Rôzne operačné systémy umiestňujú nastavenia proxy na rôzne miesta. V systémoch Windows a macOS nájdete nastavenia proxy servera v blízkosti iných sieťových nastavení v Nastaveniach alebo v Predvoľbách systému. Prehliadače však niekedy ponúkajú aj vlastné nezávislé nastavenia proxy.
Ak chcete nastaviť proxy server, potrebujete jeho názov hostiteľa alebo IP adresu, typ pripojenia a port.
Manuálne nastavenie proxy servera v systéme Windows
Ako skontrolovať nastavenia proxy servera
Ak chcete overiť, či ste všetko nastavili správne, skontrolujte svoju externú adresu IP. Do vyhľadávača Google môžete jednoducho zadať “what is my IP address” (aká je moja IP adresa) a zistiť, odkiaľ vaša prevádzka vychádza do internetu.
Ak chcete zaručiť skutočné súkromie, uistite sa, že používate proxy server SOCKS. Tiež sa uistite, že každá aplikácia, ktorú chcete používať – alebo váš systém ako celok – je nakonfigurovaný tak, aby používal proxy server. To, že váš webový prehliadač hlási správne nastavenie proxy servera, neznamená, že ho hlásia aj ostatné aplikácie.
Ako nastaviť proxy server
Nastavenie vlastného proxy servera si vyžaduje trochu technického know-how, ale nie je to príliš zložité. Keďže SOCKS je najbezpečnejší proxy protokol, budeme ho používať v tejto príručke. Budete potrebovať používateľské konto na serveri Linux s prístupom SSH. Ak taký nemáte, poskytovatelia ako DigitalOcean a Linode predávajú veľmi lacné virtuálne privátne servery.
V roku 2024 je však dôležité byť obozretný pri výbere poskytovateľa, pretože bezpečnosť a výkon servera sú kľúčové pre efektívne fungovanie proxy servera. Viaceré spoločnosti ponúkajú vylepšené služby s rýchlym pripojením a výbornou bezpečnosťou, čo je v dnešnej dobe nevyhnutné.
Fungovanie proxy servera
Proxy server funguje ako prostredník medzi vášho počítača a internetu. Všetky požiadavky na webové stránky alebo iné online zdroje sú najprv poslané na proxy server, ktorý ich následne posiela ďalej. Týmto spôsobom sa skrýva vaša skutočná IP adresa, čo môže byť užitočné pre ochranu súkromia a obchádzanie geografických obmedzení.
V roku 2024 je trendom v oblasti proxy serverov zvýšená dôraz na kombináciu vysokých štandardov bezpečnosti s rýchlym a spoľahlivým pripojením. Niektorí poskytovatelia teraz ponúkajú inovatívne funkcie, ako napríklad automatický výber optimálneho servera na základe aktuálnej záťaže a dostupnosti, čo zvyšuje efektívnosť používania proxy serverov.
Najlepšie blokátory reklám pre iPhone a iPad
Vytvorenie vlastného proxy servera SOCKS pre Linux
Ak máte prístup k serveru Linux (alebo si ho môžete vytvoriť), môžete si ľahko vytvoriť vlastný proxy server SOCKS. V skutočnosti nepotrebujete na serveri nainštalovať nič iné ako démona SSH, ktorého už pravdepodobne používate na vzdialenú správu.
Tu je návod, ako na to:
- Otvorte terminál v miestnom počítači. V systéme Windows bude fungovať Príkazový riadok alebo PowerShell – Microsoft už pre vás nainštaloval klienta OpenSSH. Ak používate systém macOS, otvorte aplikáciu Terminal.app. V systéme Linux otvorte preferovaný emulátor terminálu.
- V termináli spustite tento príkaz: ssh -i ~/.ssh/id_rsa -D 1234 -f -C -q -N user@domain. Tu je uvedené, čo robia jednotlivé argumenty:
- -i: Upozorňuje klienta SSH, kde má hľadať váš kľúč SSH, ktorý sa používa na prihlásenie na vzdialený server. Ak používate overovanie heslom, túto časť nepotrebujete.
- -D: Hovorí SSH, že chceme SOCKS proxy na zadanom porte. V tomto prípade použijeme port 1234.
- -f: Presunie proces na pozadie, aby ste mohli v termináli spúšťať iné príkazy.
- -C: Povolí kompresiu, aby ste neplytvali takou veľkou šírkou pásma internetu.
- -q: Zakáže protokolovanie a ladenie správ v termináli.
- -N: Hovorí SSH, že v skutočnosti neodosielate príkazy na server; používate ho len ako proxy server.
- user@domain: Vaše používateľské meno na serveri a názov hostiteľa servera (alebo IP adresa).
- V nastaveniach prehliadača alebo počítačovej siete nakonfigurujte proxy server SOCKSv5. Tu nájdete postup, ako to urobiť vo Firefoxe:
- Pomocou tlačidla ponuky otvorte položku Predvoľby.
- Prejdite nadol a vyberte položku Nastavenia siete.
- Vyberte možnosť Manuálna konfigurácia proxy servera.
- Ako hostiteľa SOCKS zadajte “localhost”. Použite port, ktorý ste zadali predtým.
- Vyberte možnosť “Proxy DNS pri použití SOCKSv5”.
- Kliknite na tlačidlo OK a otestujte svoje nastavenia.