Table of Contents
S investovaním do kryptomien, ako je Chia, je spojených niekoľko rizík a potenciálnych ziskov. Tu je niekoľko kľúčových bodov, ktoré treba zvážiť: Spotreba energie je jednou z hlavných predajných vlastností Chia. Chia má oproti ťažbe bitcoinu viacero výhod vrátane toho, že je lacnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu.
Kde môžem získať Chia? Chia v súčasnosti nie je dostupná na hlavných burzách kryptomien, ako sú Coinbase alebo Binance. Namiesto toho je možné túto menu kúpiť na platformách, ako sú OKEx a Gate.io.
Keď chcete mince Chia minúť, musíte najprv odhaliť hádanku a riešenie, ktoré chcete použiť. Utrácanie je úspešné, ak hádanka prebehne bez chyby a poskytne platný zoznam podmienok (viac o tom neskôr).
Výsledkom je nárast dopytu po pevných diskoch a SSD diskoch. Keďže jeho používanie bolo len 80 dní, nezarobili veľa peňazí.
Cena kocky ASICMiner Block Erupter Cube je dnes približne 45 000 USD. Z mnohých prvých ťažiarov bitcoinu sú dnes multimilionári. Ak by mala Chia porovnateľnú mieru rastu, 10 terabajtových mincí by malo hodnotu približne 2457 USD mesačne a nie 20 USD.
Chia (XCH) je relatívne nová kryptomena, ktorá bola predstavená v máji 2021. Chia tvrdí, že je prvou ekologickou blockchainovou menou na svete? Čo je kryptomena Chia a ako funguje? Je Chia Crypto Network podvod alebo legitímny projekt?
Čo je to kryptomena Chia?
Chia je jednou z najnovších kryptomien na trhu. Vznikla v roku 2018 a už teraz upútala pozornosť investorov, kryptoburzových obchodníkov a jednotlivcov, ktorí sa zaujímajú o kryptomeny.
Mincu vytvoril tvorca BitTorrentu Bram Cohen. Mena má byť rozumnou alternatívou k fiat peniazom.
Chia je decentralizovaná open-source kryptomena postavená na protokole Bitcoin. Používa vlastný programovací jazyk ChiaLisp. Nazýva sa jazykom podnikovej úrovne, čo z neho robí najbezpečnejšiu kryptomenu, ktorá je v súčasnosti dostupná na trhu.
Ako funguje kryptomena Chia?
Chia bola vytvorená ako “zelená” kryptomena, čo je pozoruhodné, pretože bitcoin a iné kryptomeny sa všeobecne považujú za škodlivé pre životné prostredie. Chia je celkom porovnateľná s Bitcoinom, pretože využíva pôvodný Nakamotov konsenzuálny algoritmus, rovnako ako Bitcoin. No toto dosahujú len tieto dve mince. V dôsledku toho sa dá predpokladať, že majú veľa rovnakých vlastností.
Existuje však jeden zásadný rozdiel medzi nimi. Bitcoin využíva systém proof-of-work, ktorý je energeticky mimoriadne náročný. Chiaova metóda proof of space and time je odlišná.
Chiaov algoritmus Dôkaz priestoru a času (PoST)
Chiaov algoritmus Proof of Space funguje na inom princípe ako mechanizmus Proof-of-Work v Bitcoine. Metóda Proof of Space vyžaduje dostupný úložný priestor. To znamená, že jednotlivci nemusia investovať do drahého ťažobného zariadenia. Namiesto toho sa môžu zapojiť do komunity kryptomien využívaním dostupných zdrojov.
Chia využíva nevyužité miesto v súbore na vytváranie “fariem”, čo je podobné ťažbe bitcoinov. Na farmenie mincí program vytvára na disku “príbeh” – masívnu zbierku kryptografických údajov. Každých 18 sekúnd sieť Chia odvysiela výzvu. Ak sa vám podarí túto úlohu splniť, získate Chia (XCH). Počet získaných mincí je úmerný množstvu úložného priestoru, ktorý máte k dispozícii.
Sieť Chia má niekoľko jedinečných vlastností.
Chia má niektoré odlišné vlastnosti od tradičných blockchainov, ako je bitcoin.
Kamizola Chialisp
Chialisp je programovací jazyk pre inteligentné zmluvy, na ktorom beží virtuálny stroj ChiaLisp, ktorý je podobný virtuálnemu stroju Ethereum ( EVM ). Chialisp používa tzv. model množiny mincí, podobný mechanizmu nespotrebovaných transakcií v Bitcoine, na sledovanie stavu blockchainu a zabránenie dvojitému míňaniu. Chia však tvrdí, že ich systém je bezpečnejší vďaka použitiu kryptografických akumulátorov.
Zabezpečenie
Bezpečnosť siete Chia je založená na kryptografických hashovacích funkciách a digitálnych podpisoch. Hašovacie funkcie sa používajú na mapovanie údajov ľubovoľnej veľkosti na údaje pevnej veľkosti. Výstup hashovacej funkcie sa nazýva digest správy alebo odtlačok prsta. Digitálny podpis je matematická schéma na preukázanie pravosti digitálnych správ alebo dokumentov.
Efektívnosť a distribúcia energie, ako aj decentralizácia a agregácia
Konsenzus Chia Network založený na dôkazoch času a priestoru je energeticky efektívnejší ako PoW a umožňuje každému, kto má prístup na internet a voľný diskový priestor, aby slúžil ako uzol. Chia tvrdí, že vďaka tomu je to najviac decentralizovaná sieť na svete, na ktorej obrane sa podieľajú tisíce uzlov.
Chia pools bránia baníkom v kolúzii tým, že im odoberú možnosť modifikovať blockchain. Keďže prevádzkovatelia poolov nemajú právomoc nad rozdeľovaním odmien, nemôžu sa s baníkmi dohadovať. Farmár má nárok na 12,5 % odmeny za úspešný blok, zatiaľ čo zvyšok si ponecháva prevádzkovateľ poolu; prevádzkovatelia poolov teda nemôžu poškodiť konkurenciu ťažbou prázdnych blokov.
Tokenomika spoločnosti Chia Network (XCH)
Spoločnosť Chia neuskutočnila ICO, ale potrebovala finančné prostriedky na ďalší vývoj svojho produktu. Investori síce nedostanú tokeny, ale môžu vymeniť časť strategickej rezervy siete za krátkodobé zisky. Týchto vopred spracovaných 21 miliónov XCH sa investuje do dlhodobého rozvoja siete. Chia má v úmysle využiť strategickú rezervu tromi spôsobmi:
- Poskytovanie úverov: požičiavanie XCH zákazníkom a vytváranie likvidity pre XCH.
- K dispozícii sú aj ďalšie poľnohospodárske bonusy. Investície: Sú to poverenia a povolenia udelené developerom a projektom, ktoré pomáhajú rozširovať sieť.
- Odkúpenie akcií: Chia chce okrem strategickej rezervy vstúpiť na burzu a môže tak urobiť predajom týchto tokenov.
- Dividendy: XCH je nová kryptomena, ktorú vytvorila spoločnosť Cardano, a má veľký potenciál. Je možné, že XCH sa bude používať ako dividenda, keď sa sieť stane komerčnou.
Sieť Chia využíva polovičné odmeny za bloky ako poďakovanie uzlom za udržiavanie bezpečnosti.
- 2021-2024: 2 XCH na blok.
- 2025-2027: 1 XCH na blok.
- 2028-2030: 0,5 XCH na blok.
V rokoch 2021 až 2023 sa bude generovať 0,25 XCH na blok.
V roku 2034 sa vygeneruje 0,125 XCH na dobu neurčitú.
Okrem bežného vzorca môžu poľnohospodári získať XCH na rotačnom základe, ak sú vybraní na základe niektorého z týchto kritérií:
- generovanie bloku;
- vstupovanie a opätovné vstupovanie do bazénov s cieľom získať odmeny;
- alebo splnenie bonusových podmienok.
Odmeny za ťažbu sa delia medzi farmára a fond. Prvú časť si ponecháva farmár.
Cena XCH dnes
Hodnota mince chia Network ( XCH ) je v súčasnosti približne 66 USD, čo je pokles z historického maxima 1 934,51 USD stanoveného v máji 2021. Jej 24-hodinový objem obchodov na burzách dosahuje približne 8,3 milióna USD a jej trhová kapitalizácia bola úplne zriedená. zhruba menej ako 1,5 miliardy USD
Diskutuje sa o cene a budúcich vyhliadkach siete Chia (XCH).
Chia Network je decentralizovaná autonómna organizácia, ktorej cieľom je vytvoriť infraštruktúru pre novú generáciu internetových aplikácií. Architektúra siete je podobná architektúre Solana a má v pláne nový zaujímavý mechanizmus konsenzu.
- Mohla by byť veľmi užitočná pre obchodných klientov, ak by sa ukázalo, že architektúra funguje vo veľkom meradle;
- Chia Network sa podľa svojej webovej stránky “zameriava na firemných klientov, ktorí chcú používať blockchain bez potreby centralizovanej strany”.
Projekt má veľký potenciál a jeho cena sa pravdepodobne zvýši, keď sa o ňom dozvie viac ľudí.
Na druhej strane, token XCH spoločnosti Chia stratil 95 % svojej hodnoty zo svojho historického maxima, čo naznačuje, že investori nie sú presvedčení o hodnotovej ponuke spoločnosti Chia. Okrem toho sa sieť už viac ako šesť mesiacov obchoduje pod úrovňou 200 USD, čo naznačuje, že nejde o pokles spôsobený trhom, ale skôr o dôsledok zlých základov projektu.
Prístup spoločnosti Chia, ktorá ponechala riadenie v rukách výkonnej rady a uskutočnila verejnú ponuku, ako aj tokenizácia, môžu viesť investorov k presvedčeniu, že ťažba XCH sa neoplatí. Investori do kryptomien sú tradične opatrní voči podnikateľským subjektom.
Ak sa však sieti Chia podarí vytvoriť jasnejšie prepojenie medzi scenárom používania a podporou projektu zo strany komunity – možno zmenou jej riadenia – cena XCH sa môže zmeniť. Chia Network tiež zaviedla svoju prvú vlastnú burzu P2P (P2P) výlučne v peňaženke Chia. Spojila sa so spoločnosťou Stable, aby spustila prvú stabilnú mincu denominovanú v dolároch online, a začala spolupracovať so spoločnosťou Tether, aby priniesla natívnu menu siete Chia online. Aj keď je trh s kryptomenami volatilný, tieto partnerstvá by mohli z dlhodobého hľadiska pomôcť zvýšiť cenu XCH.
Tu sa riešia obmedzenia a funkčnosť Bitcoinu.
Hoci obe meny používajú rovnaký Nakamoto mechanizmus konsenzu, výrazne sa líšia. Medzi hlavné rozdiely medzi Bitcoinom a ChiaBitcoinom, najpopulárnejšou a najdrahšou kryptomenou, patrí závažná nevýhoda. Keďže na jej ťažbu je potrebné veľké množstvo energie, produkuje obrovské množstvo emisií uhlíka. Nemôžeme tvrdiť, že Bitcoin je čo i len trochu šetrný k životnému prostrediu.
Chia je kryptomena bez ťažby. Neťaží sa, len sa spracováva. Na výrobu chia budete potrebovať voľné miesto na disku počítača. Zakladateľ Chia Cohen sa domnieval, že Chia môže využiť voľný úložný priestor akéhokoľvek počítača. V dôsledku toho musela byť mena prospešná pre životné prostredie.
Bitcoin bol navrhnutý ako centralizovaný. Všetci však vieme, že väčšinu ťažobného výkonu kontroluje niekoľko obrovských ťažobných združení, namiesto toho, aby bola rozdelená medzi baníkov.
Cieľom mince Chia je tento problém riešiť. Už teraz však môžeme hovoriť o neúspechu tohto cieľa. V súčasnosti sa viac ako 36 % všetkých odmien Chia vypláca spoločnosti HPool, ktorá je najväčším fondom na pestovanie Chia. Jeho kapacita sa tiež neustále zvyšuje.
Je možné, aby sieť Chia znížila vplyv kryptomien na životné prostredie?
Spomenuli sme, že ťažba bitcoinov si vyžaduje veľa elektrickej energie. Predpokladalo sa, že minca Chia tento problém vyrieši a stane sa prvou udržateľnou mincou. Jediné, čo bolo skutočne potrebné na farmárčenie mince, bol priestor na pevnom disku.