Čo je nfttoken? Vysvetlenie nezameniteľných žetónov

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Aké sú príklady nezameniteľných žetónov?

Nevymeniteľné tokeny môžu predstavovať akúkoľvek položku vrátane online aktív, ako je digitálne umenie, a reálnych vecí, napríklad nehnuteľností, pretože nie sú spojené s fyzickým aktívom. Príkladmi aktív, ktoré môžu byť reprezentované NFT, sú herné objekty, ako sú avatarovia, digitálne a nedigitálne zberateľské predmety, názvy domén a vstupenky na podujatia.

⚡️ Ako si môžem kúpiť NFT?

Keďže väčšinu NFT možno kúpiť len za ether, často sa stáva, že prvým krokom je získanie nejakej tejto kryptomeny a jej uloženie do digitálnej peňaženky. Potom si môžete NFT kúpiť na jednej z niekoľkých online búrz NFT, ako sú OpenSea, Rarable a SuperRare

⚡️ Sú nemenné tokeny bezpečné?

Nevymeniteľné tokeny využívajúce technológiu blockchain sú vo všeobecnosti bezpečné. Vďaka distribuovanej povahe blockchainov je ťažké NFT hacknúť. Jedným z bezpečnostných rizík NFT je, že môžete stratiť prístup k svojmu nevymeniteľnému tokenu, ak prestane fungovať platforma, na ktorej je NFT umiestnený.

⚡️ Prečo sú NFT také populárne?

Rýchly nárast NFT poukazuje na nepredvídateľnú krivku prijímania nových technológií a odborníci sa domnievajú, že za popularitou NFT v roku 2021 bolo niekoľko dôvodov. V roku 2021 vstúpilo na trh kryptomien veľa nových investorov v dôsledku robustného rastu bitcoinu a etherea.

⚡️ Prečo je NFT budúcnosťou?

Umenie už nie je obmedzované strážcami, ktorí ho kontrolovali po tisícročia. Pomocou NFT môžu umelci vytvárať umenie a šíriť ho prostredníctvom internetových kanálov, zatiaľ čo tradiční strážcovia po stáročia diktovali, čo je umenie a kto k nemu má prístup. Blockchainové transakcie tiež umožňujú umelcom priamo sa spojiť so svojimi fanúšikmi a riadiť svoju kariéru.

V súčasnosti sú v móde NFT alebo nevymeniteľné žetóny. Tieto digitálne aktíva sa teraz predávajú ako vzácne holandské tulipány zo 17. storočia: je možné ich kúpiť v tak rôznych oblastiach, ako je umenie a hudba, tacos a toaletný papier.

Sú NFT výhodnou investíciou alebo prechodnou módou? Niektorí tvrdia, že ide o bublinu, ktorá čoskoro spľasne, podobne ako internet alebo mánia Beanie Babies. Iní si myslia, že NFT prinesú revolúciu v investovaní a zostanú silnou stránkou ešte dlhé roky.

Čo presne je NFT?

Čo je tokenizácia NFT?
Aký je rozdiel medzi NFT a žetónmi?

NFT sú digitálne aktíva, ktoré predstavujú reálne veci, ako sú umenie, hudba, herné predmety a videá. Väčšinou sa kupujú a predávajú online za bitcoiny prostredníctvom búrz kryptomien

NFT existujú od roku 2014, ale v súčasnosti získavajú na popularite ako obľúbenejší spôsob nákupu a predaja digitálnych umeleckých diel. Trh s NFT mal v roku 2021 hodnotu 41 miliárd USD, čím sa priblížil k celkovej hodnote globálneho trhu s výtvarným umením.

NFT sú nedeliteľné, zatiaľ čo výmenné tokeny sú deliteľné
Čo mám robiť s NFT po ich kúpe?

NFT sú často jediné svojho druhu alebo nanajvýš veľmi limitovaná edícia. Majú tiež charakteristické identifikačné čísla. “NFT vytvárajú digitálny nedostatok,” hovorí Arry Yu, predseda Cascadia Blockchain Council, washingtonského združenia technologického priemyslu, a riadiaci partner spoločnosti Yellow Umbrella Ventures.

Čo znamená NFT?
Mal by som si kúpiť žetóny NFT?

To je v ostrom kontraste s väčšinou digitálnych produktov, ktorých počet sa zvyčajne nedá spočítať. Ak existuje dopyt po komodite, ukončenie ponuky by malo zvýšiť jej hodnotu.

Mnohé NFT sú však digitálnymi kópiami existujúcich vecí, ktoré už v určitej forme existujú inde, ako napríklad ikonické zábery z hier NBA alebo zabezpečené verzie internetového umenia, ktoré už kolujú na Instagrame.

Mike Winklemann, známejší pod prezývkou “Beeple”, vytvoril z 5 000 denných čmáraníc azrejme najznámejší NFT z roku 2021, “EVERY DAY: The First 5,000 Days”, ktorý sa neskôr v tom istom roku predal v aukčnej sieni Christie's za svetový rekord 69,3 milióna dolárov.

Každý si môže bezplatne pozrieť jednotlivé obrázky alebo dokonca celú koláž fotografií online. Prečo sú teda jednotlivci ochotní minúť milióny za niečo, čo si môžu jednoducho zobrať alebo stiahnuť?

Ako funguje token NFT?
Výhody a nevýhody investovania do NFT

Pretože NFT umožňuje kupujúcemu získať produkt, ktorý už predtým existoval. Zahŕňa aj zabudovanú autentifikáciu, ktorá slúži ako dôkaz vlastníctva. Tieto “digitálne práva na chválu” sú pre zberateľov takmer cennejšie ako samotný predmet.

AKÝCH JE 8 VÝHOD A NEVÝHOD NFTS

Čo sú to NFT a ako fungujú?

Nevymeniteľné žetóny sú známe ako NFT. Zvyčajne sa vyrábajú pomocou rovnakého druhu programovania ako Bitcoin alebo Etherium, ale tam sa podobnosť končí.

Peniaze a kryptomeny sú zameniteľné, čo znamená, že sa môžu navzájom vymieňať alebo porovnávať. Majú tiež rovnakú hodnotu – jeden dolár má vždy hodnotu iného dolára; jeden bitcoin sa vždy rovná inému bitcoinu. Zameniteľnosť kryptomeny z nej robí dôveryhodný spôsob vykonávania transakcií v blockchaine.

Čo znamená pojem NFT?
Nevymeniteľné žetóny (NFT)

NFT majú rôzne tvary a veľkosti. Každý z nich má svoj vlastný digitálny podpis, čo bráni tomu, aby sa s nimi uskutočňovali transakcie alebo aby boli navzájom rovnocenné (preto nie sú zameniteľné). Pretože sú obidva NFT, JEDEN klip NBA Top Shot sa nerovná KAŽDÉMU DENNÍKU. (Aby sme boli presní, jeden klip NBA Top Shot nemá rovnakú hodnotu ako akýkoľvek iný klip NBA Top Shot. Cenu určuje trh.)

Ako funguje technológia NFT?

Blockchain, často označovaný ako distribuovaná verejná účtovná kniha, je databáza, v ktorej sa uchovávajú transakcie. Blockchain pravdepodobne najviac poznáte ako základný mechanizmus, ktorý umožňuje existenciu kryptomien.

Prečo NFT nie sú cenné papiere?
NFT znamená Non-Interchangeable Token (nezameniteľný token)

NFT sa často uchovávajú v blockchaine Etherea, hoci môžu byť uložené aj v iných blockchainoch.

Obľúbené trhoviská NFT

Čo odlišuje NFT od meny?

NFT aj kryptomeny sú postavené na blockchaine s podobnými myšlienkami a porovnateľnými kritériami. V dôsledku toho budú priťahovať mnoho rovnakých druhov ľudí. NFT možno považovať za druh kryptomeny, ktorá je menšieho rozsahu ako Bitcoin. Na obchodovanie s NFT vo všeobecnosti potrebujete kryptoformy peňazí.

Hlavný rozdiel sa však prejavuje v názve. Kryptomena je forma peňazí. Má rovnakú ekonomickú hodnotu ako akákoľvek iná mena a možno ju vzájomne nahrádzať. Z toho vyplýva, že bez ohľadu na to, či konkrétnu kryptomenu vymeníte za inú, hodnota vášho majetku sa nemení: 1$ = 1$

Je NFT token cenným papierom?
Čo znamená NFT v umení?

NFT sa vyrábajú alebo “razia” z digitálnych objektov, ktoré predstavujú hmotné aj nehmotné predmety, ako napr:

  • Grafické umenie
  • Gify
  • Videá a športové podujatia
  • Zberateľské predmety
  • Virtuálne avatary a skiny pre videohry
  • Dizajnové tenisky
  • Hudba
Ako investovať do tokenov NFT?
Prečo NFT nie sú cenné papiere?

Aj malé množstvo má význam. Spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey predal svoj prvý tweet ako NFT za viac ako 2,9 milióna dolárov.

NFT sú v podstate digitálne zberateľské predmety, len sú virtuálne. V dôsledku toho namiesto skutočnej olejomaľby zavesenej na stene dostanete digitálny súbor.

Dajú sa NFT použiť na fyzické aktíva?
Je NFT bezpečnostný token?

Majú tiež výhradné práva na majetok. Tokeny NFT môže vlastniť vždy len jedna osoba, a keďže využívajú technológiu blockchain, je jednoduché overiť vlastníctvo a previesť tokeny medzi vlastníkmi. Tvorca má možnosť uložiť špecifické informácie do metadát NFT. Umelci môžu svoje dielo podpísať napríklad tak, že do súboru vložia svoj podpis.

Aké sú účely NFT?

Technológia blockchain a NFT otvárajú umelcom a poskytovateľom obsahu nový svet možností, ako zarobiť peniaze. Umelci sa už pri predaji svojich diel nemusia spoliehať na galérie alebo aukcie, ale môžu ich predávať priamo zákazníkom ako NFT, čo im zároveň umožňuje ponechať si viac peňazí.

Prečo sú NFT také drahé?
Dajú sa NFT použiť na fyzické aktíva?

Umelci si tiež môžu nastaviť autorské poplatky, ktoré sa vyplácajú percentom z predaja pri prevode ich diela na nového majiteľa. Je to výhodné, pretože umelci zvyčajne nedostávajú ďalšie peniaze po prvotnom predaji svojich diel.

NFT sa nepoužívajú len na umenie. Značky ako Charmin a Taco Bell predávali umelecké diela s motívom NFT, aby získali peniaze na charitu a použili ich ako finančnú zbierku. Spoločnosť Charmin nazvala svoju ponuku “NFTP” (nevymeniteľný toaletný papier) a umelecké diela NFT spoločnosti Taco Bell sa vypredali za niekoľko minút, pričom celý výťažok išiel na konto nadácie Taco Bell.

Čo mám robiť s NFT po ich kúpe?
Čo je NFT? Vysvetlenie nezameniteľných žetónov

Ďalším príkladom je obrázok GIF mačky s bujným telom s názvom Nyan Cat, ktorý bol vytvorený v roku 2011 a vo februári sa predal za takmer 600 000 dolárov. Predaj snímky NBA Top Shot na konci marca presiahol 500 miliónov dolárov. Jedno vystúpenie LeBrona Jamesa v NFT prinieslo tržby vo výške viac ako 200 000 dolárov.

Celebrity ako Snoop Dogg a Lindsay Lohan patria k rastúcemu počtu jednotlivcov, ktorí sa pridávajú na stranu víťazných NFT a vytvárajú jedinečné spomienky, umelecké diela a udalosti vo forme zabezpečených NFT.

Ako investovať do NFT

Na vytvorenie vlastnej kolekcie NFT budete potrebovať nasledujúce položky:

Čo sú to nfttoken
Ako súvisia NFT s aktívami?
  • Na začiatok budete potrebovať digitálnu peňaženku na uchovávanie NFT a kryptomien. V závislosti od toho, aké meny váš poskytovateľ NFT podporuje, si pravdepodobne budete musieť kúpiť nejaký ether. Kryptomeny si môžete kúpiť prostredníctvom kreditnej karty na stránkach ako Coinbase, Kraken, eToro a dokonca aj PayPal a Robinhood. Z burzy ju potom môžete poslať do svojej digitálnej peňaženky.
  • Pri skúmaní alternatív majte na pamäti náklady. Pri nákupe bitcoinov si väčšina búrz účtuje minimálne percento z transakcie.

Oplatí sa investovať do NFT?

Má zmysel kupovať NFT len preto, že môžete? To všetko závisí od toho, či to má zmysel, alebo nie, podľa Yu.

“NFT sú nebezpečné, pretože ich potenciál nie je známy a nemáme veľa údajov na posúdenie ich účinnosti,” dodáva. “Keďže NFT sú také nové, možno sa oplatí investovať malé sumy do ich testovania už teraz.”

Dajú sa nfttoken použiť na fyzické aktíva?
Čo je NFT a ako funguje?

Inými slovami, nákup NFT je v podstate osobný. Mohlo by to stáť za zváženie, ak máte peniaze navyše, pretože táto úloha je pre vás dôležitá.

Nezabudnite, že hodnota NFT sa určuje výlučne podľa toho, koľko je zaň ochotný zaplatiť niekto iný. V dôsledku toho bude cenu určovať skôr dopyt ako fundamentálne, technické alebo ekonomické faktory, ktoré ovplyvňujú ceny akcií a prinajmenšom tvoria základ dopytu investorov.

To znamená, že NFT sa môžu ďalej predať za nižšiu cenu, ako ste za ne zaplatili. Ak o ne nikto nemá záujem, nemôžete ich ďalej predať vôbec.

Bude hodnota NFT rásť?
Oplatí sa kúpiť nfttoken?

Daňový úrad uviedol, že podľa jeho výkladu zákona sú všetky kryptomeny zdaniteľné. Kryptomena je digitálna mena používaná v sieti Blockchain ako peniaze. Na získanie týchto mien musíte použiť burzu alebo makléra, ktorý ich konvertuje na reálnu menu, napríklad USD, a predáva ich ďalej investorom (napríklad Coinbase). Protokol Bitcoinu stanovuje, že všetky transakcie s Bitcoinom sa majú zaznamenávať do verejnej účtovnej knihy nazývanej Blockchain.

Majte na pamäti, že ak si kúpite NFT za kryptomenu, mince môžu podliehať zdaneniu, ak sa od nákupu zhodnotili. V dôsledku toho, ak uvažujete o pridaní NFT do svojho portfólia, mali by ste sa poradiť s daňovým odborníkom.

Napriek tomu, pokiaľ ide o NFT, postupujte opatrne rovnako ako pri akejkoľvek inej investícii. Uistite sa, že ste si urobili štúdiu, pochopili nebezpečenstvá a pamätajte, že v prípade zlého vývoja môžete prísť o všetky svoje peniaze. Ak sa rozhodnete do toho ísť, postupujte veľmi opatrne.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov