Table of Contents
Všetci máme na svojich online účtoch uložených veľa citlivých údajov, ktoré chceme mať v bezpečí. Väčšina z nich je však chránená pomerne slabými heslami. Vytvorenie skutočne silného hesla by malo splniť svoju úlohu. Ako však všetci vieme, je to tenká hranica medzi výberom hesla, ktoré nikto iný nebude schopný uhádnuť, a heslom, ktoré si ľahko zapamätáte.
Našťastie existuje množstvo spôsobov a nápadov, ako vytvoriť silné heslá, napríklad pomocou jedinečného nástroja na generovanie hesiel. Tu vás prevedieme našimi tipmi a trikmi na výber a nastavenie bezpečných hesiel pre vaše online účty. A podelíme sa s vami o niektoré z našich obľúbených metód na zabezpečenie hesiel a spôsobov, ako zabezpečiť, aby ste už nikdy nemuseli stlačiť odkaz “Zabudnuté heslo”.
Čo je silné heslo?
Silné heslo je také, ktoré nie je možné uhádnuť alebo prelomiť útokom hrubou silou. Hackeri používajú počítače na skúšanie rôznych kombinácií písmen, číslic a symbolov pri hľadaní správneho hesla. Moderné počítače dokážu prelomiť krátke heslá pozostávajúce len z písmen a číslic v priebehu niekoľkých okamihov.
Silné heslá preto pozostávajú z kombinácie veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych symbolov, ako je interpunkcia. Mali by mať aspoň 12 znakov, hoci odporúčame zvoliť ešte dlhšie heslo.
Celkovo sú tu uvedené hlavné charakteristiky dobrého a bezpečného hesla:
- Má aspoň 12 znakov. Čím dlhšie je vaše heslo, tým lepšie.
- Používa veľké a malé písmená, číslice a špeciálne symboly. Heslá, ktoré sa skladajú zo zmiešaných znakov, je ťažšie prelomiť.
- Neobsahuje zapamätateľné cesty ku klávesnici.
- Nie je založená na vašich osobných údajoch.
- Heslo je jedinečné pre každé vaše konto.
Pri nastavovaní online účtu sa často zobrazujú výzvy, ktoré vás upozorňujú na to, aby ste uviedli čísla alebo určitý počet znakov. Niektoré vám dokonca môžu zabrániť v nastavení “slabého hesla”, čo je zvyčajne jedna kombinácia slov alebo čísel, ktorú je ľahké uhádnuť.
Ale aj keď vám nikto nepripomenie, aby ste si nastavili silné heslo, je naozaj dôležité, aby ste tak urobili vždy, keď si nastavujete nové online konto alebo meníte heslá k existujúcim kontám.
Ako vytvoriť silné heslo?
- Používanie dlhých kombinácií hesiel
- Kombinujte čísla, malé a veľké písmená
- Vyhnite sa populárnym heslám
- Používanie bezpečného správcu hesiel na vytvorenie silných hesiel
Dlhé heslo je dobré heslo
Pokiaľ ide o bezpečnosť hesla, na jeho dĺžke skutočne záleží. Odporúčame zvoliť heslo dlhé aspoň 12 znakov, ak môžete, tak aj dlhšie.
Každý ďalší symbol v hesle exponenciálne zvyšuje počet možných kombinácií. Vďaka tomu sú heslá nad určitú dĺžku v podstate neprelomiteľné za predpokladu, že nepoužívate bežné frázy.
Silné heslo nie je samozrejmosťou
Dobré heslo musí byť niečo, čo je pre niekoho iného naozaj ťažké uhádnuť alebo prelomiť, takže si nevyberajte nič všeobecné, ako napríklad “heslo” alebo “12345”. Posledné dve možnosti stále patria k najobľúbenejším heslám na svete a zároveň k najmenej užitočným.
Dobré heslá nemôžu obsahovať zapamätateľné cesty ku klávesnici
Nepoužívajte sekvenčné cesty klávesnice, ako napríklad “qwerty”, pretože hackeri ich pravdepodobne prelomia. Ak ste nevynaložili žiadne úsilie na vymyslenie dobrého hesla, je pravdepodobné, že hackeri nebudú potrebovať veľa úsilia na jeho prelomenie.
Ako bezpečne používať torrenty v roku 2023
Sila hesla nie je osobná
Je veľmi dôležité, aby ste nepoužívali nič, čo sa vás osobne týka, napríklad prezývku, dátum narodenia alebo meno vášho domáceho maznáčika. To sú informácie, ktoré hacker naozaj ľahko zistí jednoduchým nahliadnutím do vašich sociálnych médií, vyhľadaním vášho pracovného profilu online alebo dokonca len odpočúvaním vašej konverzácie s niekým iným.
Dobré heslo by malo byť jedinečné
Po vytvorení silného hesla môžete mať pokušenie používať ho pre všetky svoje online účty. Ak to však urobíte, budete zraniteľnejší voči viacerým útokom.
Ak sa totiž hackerovi podarí zistiť vaše heslo, bude sa môcť prihlásiť do všetkých účtov, ktoré používate, vrátane e-mailov, sociálnych médií a pracovných účtov.
Veľa ľudí používa rovnaké heslo na všetko, pretože sa ľahšie pamätá. Ale nebojte sa, pretože o niečo nižšie máme množstvo tipov a trikov, ktoré vám pomôžu spravovať viacero hesiel.
Vyhnite sa minulým heslám
Je tiež veľmi dôležité, aby ste sa uistili, že svoje heslá nerecyklujete, najmä ak už boli predtým hacknuté. Môže sa to zdať samozrejmé, ale keď už raz heslo použijete, nemali by ste ho používať znova. Dokonca aj keď ste ho nepoužívali roky, je najlepšie vymyslieť si nové. Najmä ak ste mali v minulosti problémy s hacknutím hesla.
Špeciálne znaky v heslách
Hoci používanie špeciálnych znakov v heslách je naozaj dobrým spôsobom ich zabezpečenia, nie všetky online účty umožňujú používať ľubovoľné symboly. Väčšina z nich však umožňuje používať nasledujúce symboly:
Príklady dobrých hesiel
Tu je niekoľko dobrých príkladov silných hesiel:
- X5j13$#eCM1cG@Kdc
- %j8kr^Zfpr!Kf#ZjnGb$
- PkxgbEM%@hdBnub4T
- vUUN7E@!2v5TtJSyZ
Všetky sa skladajú zo zdanlivo náhodného a dlhého (viac ako 15 znakov) súboru veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Tieto heslá nie sú všeobecné a neobsahujú žiadne zapamätateľné klávesové znaky ani osobné údaje, ktoré by mohli hackeri využiť.
Nápady na vytvorenie dobrého hesla
Našťastie existuje veľa možností, ako si vytvoriť jedinečné a silné heslá pre každé svoje online konto. Máme pripravený nástroj na generovanie hesiel, ktorý generuje jedinečné a takmer neprelomiteľné heslá. Prípadne by ste mali postupovať podľa našich najlepších tipov a nápadov, ako nastaviť dobré heslo:
Používanie generátora hesiel
Ak nemáte čas vymýšľať vlastné silné heslá, generátor hesiel je naozaj rýchly a jednoduchý spôsob, ako získať jedinečné a silné heslo. Náš vlastný generátor bezpečných hesiel vytvorí postupnosť náhodných znakov. Skopírujte ju a použite ako heslo pre svoje zariadenie, e-mail, účet na sociálnej sieti alebo čokoľvek iné, čo vyžaduje súkromný prístup.
Zvoľte si namiesto hesla prístupovú frázu
Heslá sú oveľa bezpečnejšie ako heslá, pretože sú zvyčajne dlhšie, takže je ťažšie ich uhádnuť alebo prelomiť. Namiesto slova si teda vyberte frázu a z nej vyberte prvé písmená, číslice a interpunkčné znamienka, aby ste vytvorili zdanlivo náhodnú kombináciu znakov. Prvé písmeno slova môžete dokonca nahradiť číslom alebo symbolom, aby ste ho ešte viac zabezpečili. Alebo skúste zameniť slová za interpunkčné znamienka, ako sme to robili v časoch textového slangu, ak si pamätáte tak ďaleko.
Tu je niekoľko príkladov, ako môžete použiť metódu heslovej frázy na vytvorenie silných hesiel:
Fráza | Heslo |
Prvýkrát som išiel do Disneylandu, keď som mal 4 roky, a bol som šťastný. | I1stw2DLwIw8yrs&immJ |
Môj priateľ Matt zjedol šesť šišiek v kaviarni a stálo ho to 10 libier. | MfMa6d@tbc&ich£10 |
Manchester United prvýkrát v histórii prehral s Manchestrom City 5:0 | 4da1sttymevaMU5:02MC |
Poznámka: Nepoužívajte bežné frázy, pretože tie sú náchylné na slovníkové útoky – chcete náhodné kombinácie.
Vyberte si bezpečnejšiu verziu slovníkovej metódy
Obľúbenou metódou výberu hesla je otvorenie slovníka alebo knihy a výber náhodného slova. Ale aj keď sa vám to môže zdať náhodné, jedno slovo je v skutočnosti pre hackera pomerne ľahké uhádnuť.
Namiesto jedného slova zo slovníka si radšej vyberte niekoľko a spojte ich spolu s číslami a symbolmi, aby bolo pre niekoho oveľa zložitejšie prísť na to, čo je to.
Tu je niekoľko príkladov dobrých nápadov na heslá vytvorených touto metódou:
Slová zo slovníka | Bezpečné heslo |
Skladačka, úloha, vlastnosť, vidlička | Skladačka%Quest7trait/fork48 |
Pohľad, veci, cena, koala | G1impse$tuff74Prize8Koala! |
Trombón, ryby, rýchle, hore nohami | Tr0mb0ne&Fish?Qu1ck^side |
Hrajte sa s frázami a citátmi
Ak chcete heslo, ktoré je pre ostatných ťažko uhádnuteľné, ale pre vás ľahko zapamätateľné, môže byť dobré použiť variáciu významnej frázy alebo citátu. Jednoducho vezmite frázu, ktorú si zapamätáte, a niektoré písmená vymeňte za čísla a symboly.
Tu je niekoľko príkladov silných hesiel vytvorených touto metódou:
Citát alebo veta | Bezpečné heslo |
“Jeden za všetkých a všetci za jedného”: Traja mušketieri | 14A&A413Mu$keteers! |
“Prvýkrát za celú večnosť”: Frozen od Disneyho | 4da1stTymein4eva-Frozen |
“Twinkle twinkle little star, how I wonder what you are”: detská rýmovačka | TW1nkle7ittle*how1??UR |
Používanie emotikonov
Ak chcete do hesiel pridať symboly bez toho, aby ste si ich ťažšie zapamätali, vždy môžete použiť emotikony.
Aj keď nebudete môcť pridávať emotikony, môžete používať emotikony, čo sú kódované verzie, ktoré sa zvyčajne skladajú z interpunkčných znamienok, písmen a/alebo číslic.
Tu je niekoľko emotikonov, ktoré môžete použiť vo svojich heslách:
Prispôsobenie hesiel pre konkrétne kontá
Po vytvorení silného hesla, ktoré si zapamätáte, si budete musieť vytvoriť rôzne heslá pre každé svoje online konto. Ale namiesto toho, aby ste začali celý proces znova, môžete jednoducho pridať do hesla pre každý online účet iný kód.
Ak bolo vaše heslo napríklad cHb1%pXAuFP8 a chceli ste, aby bolo jedinečné pre vaše konto eBay, mohli ste na koniec pridať £bay, aby ste vedeli, že je iné ako vaše pôvodné heslo, ale stále zapamätateľné.
Takto by to mohlo fungovať:
Online účet | Heslo s pridaným kódom |
cHb1%pXAuFP8EMa1l | |
Amazon | cHb1%pXAuFP8AZN |
eBay | cHb1%pXAuFP8£Bay |
Zapamätajte si heslo
Ak si chcete heslo zapamätať, je dobré si jeho zadávanie niekoľkokrát precvičiť. Ak ho napíšete dostatočne veľakrát správne, nakoniec si vytvoríte svalovú pamäť, vďaka ktorej si ho oveľa ľahšie zapamätáte.
Zapamätať si aspoň tucet dlhých a jedinečných hesiel všetkých svojich účtov je však pomerne náročné. Táto technika je teda použiteľná len pri krátkych, 4- alebo 6-miestnych heslách, ktoré používate na odomknutie zariadenia alebo správcu hesiel.
Ako si zabezpečiť heslá
Teraz, keď ste si nastavili silné heslo pre každý z vašich online účtov, je ďalším krokom ich zabezpečenie pred hackermi.
Tu je niekoľko našich najlepších tipov, ako to urobiť:
Výber dobrého správcu hesiel
Bez ohľadu na to, či ste si vytvorili vlastné silné heslá, alebo hľadáte online službu, ktorá to urobí za vás, dôrazne odporúčame používať dobrého správcu hesiel. Bezpečný správca hesiel generuje, ukladá a spravuje všetky vaše heslá v jednom bezpečnom online účte. Je to naozaj užitočné, pretože vám umožňuje používať toľko jedinečných hesiel, koľko chcete, bez toho, aby ste sa museli starať o ich zapamätanie.
Stačí, ak si do správcu hesiel uložíte všetky svoje heslá pre všetky online účty, ktoré máte, a potom ich ochránite jedným “hlavným heslom”. To znamená, že si musíte pamätať len jedno silné heslo na rozdiel od každého jedného.
Po nastavení správcu hesiel vždy, keď sa chcete prihlásiť do niektorého z online účtov, jednoducho zadáte hlavné heslo do správcu hesiel a ten automaticky vyplní vaše prihlasovacie údaje do tohto účtu. Nemusíte si ani pamätať, ktorú e-mailovú adresu alebo používateľské meno ste použili. Bezpečný správca hesiel toto všetko vyplní za vás. Tu sú niektoré z najlepších správcov hesiel v roku 2023.
Používanie dvojfaktorového overovania
Aj keď sa niekomu podarí ukradnúť vaše heslo, môžete mu zabrániť v prístupe k účtu pridaním ďalšej úrovne zabezpečenia pomocou dvojfaktorového overovania (2FA). To znamená, že každý, kto sa pokúsi prihlásiť do vášho účtu, bude musieť po správnom hesle zadať druhú informáciu. Zvyčajne ide o jednorazový kód, ktorý vám bude zaslaný priamo na adresu.
Niekedy vám bude zaslaný prostredníctvom textovej správy, hoci to nie je nevyhnutne najbezpečnejší spôsob prijatia tohto kódu. Hacker by totiž mohol ukradnúť vaše mobilné číslo prostredníctvom podvodu s výmenou SIM karty a získať prístup k vášmu overovaciemu kódu.
Zistili sme, že je oveľa bezpečnejšie použiť namiesto toho aplikáciu dvojfaktorového overovania, pretože je oveľa zložitejšie ich zachytiť. Medzi naše obľúbené patria:
- Autentifikátor Google
- Microsoft Authenticator
- Authy
Neukladajte heslá do telefónu, tabletu ani počítača
Možno to znie ako samozrejmosť, ale musíte sa vyhnúť ukladaniu hesiel do dokumentov, e-mailov, online poznámok alebo čohokoľvek iného, čo by mohlo byť hacknuté.
Skontrolujte, či nedošlo k úniku vášho e-mailu
Samozrejme, je veľmi dôležité mať prehľad o všetkých únikoch údajov, ku ktorým mohlo dôjsť, najmä v prípade e-mailového konta.
Ako však zistíte, či váš e-mail unikol? Máme pre vás online nástroj na kontrolu úniku osobných údajov, ktorý vám oznámi, či sa niečo také stalo s vaším e-mailovým kontom. Stačí, ak zadáte svoju e-mailovú adresu, a my vám budeme môcť povedať, či sa s ňou niečo stalo.
Neposkytujte svoje heslo
V neposlednom rade je veľmi dôležité, aby ste si svoje heslá uchovávali v súkromí. Aj keď úplne dôverujete osobe, ktorej dávate svoje heslo, je riskantné posielať heslo prostredníctvom textovej správy alebo e-mailu v prípade, že ho niekto zachytí. Aj keď ho len prečítate cez telefón alebo ho vyhláskujete osobe, ktorá sedí vedľa vás, niekto vás môže odpočúvať a robiť si poznámky.
Záver: Ako teda zabezpečiť, aby boli všetky moje heslá odolné voči hackerom?
Heslá sú ako zámok na dverách vášho bytu – sú jedinou vecou, ktorú musia zločinci prekonať, ak nie ste doma. Slabé heslo je ako slabý zámok. Výrazne zvyšuje počet ľudí, ktorí majú prostriedky na prístup k vašim účtom.
Používanie všetkých trikov uvedených v tomto článku na vytvorenie silných a zapamätateľných hesiel je dobrým začiatkom na zvýšenie bezpečnosti. Prípadne si zaobstarajte správcu silných hesiel, ako je NordPass, a všetky heslá si generujte automaticky – tak si nebudete musieť pamätať žiadne z nich.
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek kurz, neodkladajte ho! K úniku údajov a narušeniu bezpečnosti dochádza každý deň a v ďalšom prípade môže ísť o vaše heslo.