Ako funguje ťažba kryptomien?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Ako dlho trvá vydolovať 1 bitcoin?

Približne 10 minút
Na vytvorenie jedného bitcoinu je potrebný čas, ktorý na silných strojoch dosahuje v priemere približne 10 minút. Rýchlosť ťažby závisí od typu hardvéru na ťažbu bitcoinov, ktorý využívate.

⚡️ Je ťažba kryptomien výhodná?

Pokiaľ ste nepatrili medzi prvých, ktorí začali ťažiť bitcoiny, ťažba na CPU nikdy nebola zisková . Boli časy, keď ste mohli bitcoiny ziskovo ťažiť pomocou GPU, ale zase… dnes naozaj potrebujete ASIC a dohodu s energetickou spoločnosťou, aby ste v roku 2020 zarobili na ťažbe bitcoinov.

⚡️ Koľko stojí ťažba 1 bitcoinu?

Ťažba bitcoinov bude stáť od 7 000 do 11 000 dolárov. Vyťaženie jedného bitcoinu v súčasnosti stojí od 7 000 do 11 000 USD. Náklady na životný cyklus ťažobného zariadenia ASIC na ťažbu jedného bitcoinu sú približne 15 000 až 19 000 USD. Keďže cena BTC je v súčasnosti ekvivalentná 56 dolárom,

⚡️ Aká kryptomena sa ťaží najľahšie?

Bitcoin je kryptomena P2P, ktorú možno ťažiť pomocou počítača. Ďalšou neznámou kryptomenou je Bitcoin (BTC), ktorý sa dá jednoducho ťažiť na domácom počítači. Používatelia Bitcoinu obľubujú samostatnú ťažbu, pretože je jednoduchá.

Ako funguje ťažba kryptomien

Ťažba kryptomien bola kedysi pretekmi v zbrojení, ktoré viedli k väčšiemu dopytu po grafických procesoroch (GPU). Spoločnosť AMD, výrobca grafických procesorov, vykazovala v období ich najväčšieho záujmu dobré finančné výsledky.

Napriek rastúcej potrebe grafických procesorov sa zlatá horúčka ťažby kryptomien čoskoro skončila, keďže ťažba populárnych kryptomien sa rovnako rýchlo zvýšila.

Ako môžu začiatočníci investovať do bitcoinov?
Ako funguje ťažba kryptomien

Ťažba kryptomien však môže byť stále zisková. Čo je teda ťažba kryptomien, je legálna a kde začať? V tejto eseji sa týmto otázkam venujeme podrobnejšie.

Ďalšie informácie a témy nájdete na našej stránke so zdrojmi o blockchaine a kryptomenách.

Čo je to ťažba kryptomien?

Väčšina ľudí považuje ťažbu kryptomien výlučne za proces generovania nových peňazí. Na druhej strane ťažba kryptomien zahŕňa spracovanie transakcií v sieti blockchain a ich zaznamenávanie v distribuovanom registri. Najdôležitejšie je, že ťažba kryptomien zabraňuje dvojitému míňaniu v globálnej sieti tým, že overuje a pridáva do nej transakcie.

Je ťažba kryptomien bezpečná?
Kto má najviac bitcoinov?

Keď osoba minie kryptomenu, digitálna účtovná kniha sa musí aktualizovať zaťažením jedného účtu a pripísaním na iný účet, podobne ako pri fyzických menách. Hlavnou nevýhodou digitálnej meny je, že digitálne platformy sa dajú jednoducho manipulovať. V dôsledku toho môžu záznamy v účtovnej knihe Bitcoinu, ktorá je distribuovaná na mnohých počítačoch, upravovať len overení baníci. baníci musia prevziať zodpovednosť za ochranu siete pred dvojitým míňaním.

Medzitým sa vytvárajú nové mince ako poďakovanie baníkom za ich úsilie pri ochrane siete. Keďže decentralizované registre nemajú centrálnu autoritu, ťažba je pri overovaní transakcií rozhodujúca. V dôsledku toho majú baníci motiváciu chrániť sieť účasťou na overovaní transakcií, čo zvyšuje ich šance na získanie čerstvo vyrazených peňazí.

Ktorý blockchain je PoW?
Je PoS lepší ako PoW?

Metóda konsenzu Proof-of-Work (PoW) bola vyvinutá s cieľom zaručiť, aby ťažbu a overovanie transakcií mohli vykonávať len certifikovaní kryptografickí baníci. PoW tiež chráni sieť pred vonkajšími útokmi.

Prečo je potrebná PoW?

Ťažba kryptomien je porovnateľná s ťažbou drahých kovov. Kým ťažiači zlata, striebra a diamantov ťažia drahé kovy, ťažiači kryptomien vytvárajú nové kryptomeny. Ťažiari musia riešiť zložité matematické problémy v podobe kryptografických hashov, aby mohli byť platení novými mincami.

kryptomenou je Bitcoin (BTC)

Ako funguje ťažba kryptomien
Ako funguje ťažba kryptomien

Ťažba kryptomien si dnes vyžaduje použitie špecializovaného grafického procesora alebo špecializovaného zabudovaného obvodu (ASIC). Okrem toho musia byť grafické procesory v ťažobnom systéme neustále pripojené k efektívnemu internetovému pripojeniu. Každý kryptoťažič sa tiež musí pripojiť k online poolu na ťažbu kryptomien.

Kryptomeny sa dajú ťažiť viacerými spôsobmi.

Čas potrebný na ťažbu kryptomeny sa líši v závislosti od prístupu. Ťažba pomocou CPU bola v minulosti medzi baníkmi obľúbená, pretože bola rýchlejšia ako ťažba pomocou GPU. Mnohí ľudia však dnes považujú ťažbu CPU za príliš pomalú a nepohodlnú vzhľadom na dlhý čas potrebný na dosiahnutie čo i len malého zisku, a to vzhľadom na vysoké náklady na napájanie a chladenie a zvýšenú komplexnosť v celom rozsahu.

Je ťažba kryptomien zisková?
Koľkými spôsobmi môžete ťažiť kryptomenu?

Ďalším prístupom k ťažbe kryptomien je ťažba pomocou GPU. Využíva sa pri nej pool GPU na zvýšenie výpočtového výkonu spojením niekoľkých platforiem dohromady. Rig potrebuje základnú dosku a chladiaci systém, aby mohol správne fungovať.

Ďalšia metóda, ako funguje ťažba kryptomien, sa nazýva ASIC mining. Na rozdiel od ťažobných strojov GPU sú ASIC ťažobné stroje navrhnuté špeciálne na ťažbu kryptomien a produkujú viac jednotiek kryptomien ako GPU. Sú však drahé, čo znamená, že s rastúcou zložitosťou ťažby rýchlo zastarávajú.

Popularita ťažby v cloude vzrástla, pretože náklady na ťažobné GPU a ASIC sa zvýšili. Ťažba v cloude umožňuje jednotlivcom využívať zdroje veľkých podnikov a špecializovaných zariadení na ťažbu kryptomien.

Ako zacat obchodovat s kryptomenami
Ako zacat obchodovat s kryptomenami

Bezplatných aj platených hostiteľov na ťažbu v cloude môžu nájsť online kryptomena ťažiarov, ktorí si ťažobné zariadenie prenajímajú na určitý čas. Ťažba kryptomien sa najľahšie realizuje s využitím tejto metódy.

Čo sú banské pooly? 

Mining pools umožňujú ľuďom kombinovať svoj výpočtový výkon a zvyšovať svoje šance na nájdenie a ťažbu blokov v blockchaine. Ak ťažobný pool uspeje, zisky sa rozdelia medzi členov na základe toho, koľko zdrojov každý člen do poolu prispel.

Ako zacat obchodovat s kryptomenami
Oplatí sa ťažobné bazény?

Ťažobný pool je aplikácia na ťažbu kryptomien, ktorá je dodávaná s ťažobným bazénom; nadšenci pre kryptomeny si však v súčasnosti vytvárajú aj vlastné online ťažobné bazény. Ťažiari môžu meniť pooly, kedykoľvek sa rozhodnú, pretože niektoré pooly poskytujú väčšie odmeny ako iné.

Oficiálne pooly na ťažbu kryptomien sú spoľahlivejšie, pretože poskytujú častú komunikáciu a technickú pomoc od svojich hostiteľských organizácií. Najväčším miestom na hľadanie ťažobných bazénov je CryptoCompare, kde môžu baníci porovnávať rôzne ťažobné bazény na základe ich dôveryhodnosti, ziskovosti a mince, ktorú chcú ťažiť.

Mal by som sa venovať ťažbe kryptomien?

Ťažba kryptomeny je veľmi osobné rozhodnutie. Medzi najdôležitejšie aspekty, ktoré je potrebné zvážiť pri rozhodovaní, či ťažiť alebo neťažiť kryptomenu, patrí rýchlosť ťažobného stroja, spotreba energie a celkové náklady. Stroje na ťažbu kryptomien, podobne ako iné typy počítačov, spotrebúvajú značné množstvo elektrickej energie a produkujú veľké množstvo tepla.

Ktorá kryptomena je najlepšia na ťažbu?
Ako funguje ťažba kryptomeny

Napríklad ťažobná jednotka ASIC spotrebuje na výrobu jedného bitcoinu za desať minút približne 72 terawattov energie. Keďže sa technológie zlepšujú a proces ťažby sa stáva zložitejším, tieto údaje sa neustále menia.

Hoci je cena zariadenia rozhodujúca, je dôležité zvážiť aj spotrebu energie, náklady na energiu vo vašom regióne a výdavky na chladenie, najmä v prípade ťažobných zariadení s GPU a ASIC.

Pred začatím ťažby je tiež veľmi dôležité zvážiť úroveň náročnosti, ktorú vyžaduje kryptomena, ktorú chcete ťažiť.

KRYPTOMENY SÚ V TÝCHTO KRAJINÁCH ZAKÁZANÉ A POVAŽUJÚ SA ZA NEZÁKONNÉ

Daňové vedľajšie účinky ťažby kryptomien

Dane a kryptomena
Zdaňovanie ťažby kryptomien

Zdanenie ťažby kryptomien je stále veľkou témou.

Keď kryptoťažci získajú odmenu v kryptomenách za vykonávanie ťažobných operácií, podliehajú daňovým dôsledkom (1) vždy, keď získajú finančné prostriedky, a (2) vždy, keď odmenové tokeny predajú alebo vymenia.

Daňový úrad IRS vydal oznámenie 2014-21 s cieľom objasniť daňové dôsledky ťažby kryptomien (1) a priamo sa zaoberá týmito otázkami. Keď baník dostane odmenové tokeny vo výške rovnajúcej sa reálnej trhovej hodnote mincí v čase ich prijatia, vykáže hrubý príjem.

Platba kryptomeny za odmenu v podobe tokenu/platby vo virtuálnej mene podlieha dani z príjmov zo samostatnej zárobkovej činnosti, ak je ťažobná činnosť daňovníka živnosťou alebo podnikaním a je vykonávaná ako nezávislý dodávateľ.

Je práca na ťažbe kryptomien zadarmo?
Ako dlho trvá vyťažiť 1 Bitcoin?

Daňový úrad rozhodol, že platby v kryptomenách baníkom, ktorí pracujú ako zamestnanci, podliehajú zdaneniu rovnako ako bežné mzdy. Agentúra tiež uviedla, že ak daňovník vykonáva ťažobné činnosti ako dodávateľ, príjem podlieha federálnym zrážkam zo mzdy a zrážkam zo sociálneho poistenia/Medicare, ako aj dani z nezamestnanosti.

Podrobnejšiu analýzu daňových dôsledkov ťažby bitcoinov nájdete v časti Zdaňovanie ťažby kryptomien. Informácie o daňovom plánovaní v oblasti kryptomien nájdete v časti Charitable Remainder Unit Trusts (CRUT) a kryptomeny , “Zdaňovanie maržového obchodovania s kryptomenami” a “Plánovanie majetku a kryptomien”. A najaktuálnejšie informácie o zdaňovaní virtuálnych mien nájdete v našom Daňovom centre.

Je ťažba kryptomien legálna?

Ako obchodovať s kryptomenami
Je spôsob ťažby kryptomien ziskový?

Z tohto dôvodu väčšina jurisdikcií a orgánov ešte neprijala právne predpisy týkajúce sa kryptomien, takže legálnosť ťažby kryptomien je vo väčšine krajín otázna.

Ťažiari, ktorí vytvárajú bloky alebo riešia matematické problémy výmenou za bitcoiny, sú známi ako “ťažiari bitcoinov” a môžu podliehať predpisom proti praniu špinavých peňazí (AML), ako uvádza Sieť na presadzovanie finančnej kriminality (FinCEN). V Izraeli sa ťažba bitcoinov považuje za podnikanie a ako taká sa zdaňuje. Regulačná neistota pretrváva v Indii a ďalších jurisdikciách.

Zatiaľ čo niekoľko krajín priamo zakázalo činnosti súvisiace s kryptomenami, ťažbu bitcoinov zakazuje len málo krajín.

Naša stránka Freeman's Law Cryptocurrency Law sumarizuje právne postavenie kryptomien v každej krajine na svete vrátane regulačných a legislatívnych ustanovení, ktorými sa kryptomeny riadia.

Na záver uveďte, či je ťažba kryptomien udržateľná alebo nie.

Ako funguje ťažba kryptomien
Ako obchodovať s kryptomenami

Zvedavosť a silná túžba učiť sa sú pre krypto-minerov nevyhnutné. Ako sa objavujú nové technológie, odvetvie ťažby kryptomien sa rýchlo mení. Profesionálni ťažiari, ktorí získavajú najväčšie výplaty, sa neustále učia o tomto priestore a zlepšujú svoje ťažobné techniky, aby zvýšili svoju ziskovosť.

Na druhej strane sa zástancovia zmeny klímy obávajú, že počas ťažby sa bude spaľovať čoraz viac fosílnych palív.

Obavy o dlhodobú stabilitu systémov PoW podnietili niektoré komunity kryptomien, napríklad Ethereum, aby zvážili prechod od platforiem PoW k ekologickejším prístupom proof-of-stake.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov