Ukrajina plánuje legalizovať kryptomeny do začiatku roka 2025, pričom bude uplatňovať štandardné daňové pravidlá bez poskytovania špeciálnych úľav. Daniil Getmantsev, šéf ukrajinského daňového výboru, potvrdil, že legislatíva sa prehodnocuje a bude v súlade s Národnou bankou Ukrajiny (NBU) a Medzinárodným menovým fondom (MMF).
Navrhovaný zákon bude regulovať digitálne aktíva a zároveň zabezpečí náležitý daňový dohľad. Zisky z kryptografických transakcií sa budú zdaňovať po premene na fiat menu, podobne ako sa zdaňuje obchodovanie s cennými papiermi.
Krok smerom k regulácii
Pracovná skupina dokončuje návrh zákona, ktorý by mal byť pripravený na parlamentné preskúmanie začiatkom roka 2025. Rámec sa zameria na finančnú stabilitu a dodržiavanie pravidiel proti praniu špinavých peňazí (AML), čím sa zabezpečí bezpečné prostredie pre kryptoinvestorov a podniky.
Kryptomeny sa už na Ukrajine osvedčili počas prebiehajúcej vojny, keď pomohli uľahčiť darcovstvo, finančnú pomoc a cezhraničné transakcie. Nový zákon by mohol Ukrajincom poskytnúť regulovaný spôsob ochrany ich majetku a vykonávania transakcií aj v nestabilných časoch.
Žiadne daňové stimuly
Napriek nádejam odvetvia Ukrajina nebude ponúkať daňové úľavy pre kryptografiu. Zisky budú po konverzii na tradičné meny podliehať dani z kapitálových ziskov. Getmantsev vysvetlil, že cieľom tohto opatrného prístupu je zabrániť daňovým únikom a zabezpečiť, aby krajina profitovala z príjmov súvisiacich s kryptomenami.
Rastúci trend
Krok Ukrajiny odráža globálne snahy o reguláciu digitálnych aktív. Východná Európa zaznamenala prudký nárast decentralizovaných financií (DeFi), pričom podľa Chainalysis sa v období od polovice roka 2023 do polovice roka 2024 uskutočnilo viac ako 499 miliárd dolárov v kryptografických transakciách.
Na inom mieste Maroko tiež pracuje na legalizácii kryptomien. Po zákaze digitálnych mien v roku 2017 krajina pripravuje nové zákony na reguláciu tohto odvetvia a skúma potenciál digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).