Čo je to DeFi a čo to znamená pre môj podnik?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ Čo je DeFi bitcoin?

DeFi (di-fi) je termín pre kryptomenu, ktorý znamená decentralizované financie. Je to súhrnné slovné spojenie, ktoré označuje snahu kryptografického sektora vyvinúť nový internetový finančný systém využívajúci defi blockchain namiesto konvenčných sprostredkovateľov a mechanizmov dôvery.

⚡️ Je DeFi bezpečná?

Hoci sa DeFi zdá byť utopický, nie je to tak. Hoci projekty DeFi neposkytujú vždy takú bezpečnosť (čítaj: poistné krytie) ako konvenčné projekty, nevylučujú vždy sprostredkovateľov tradičných finančných služieb. V roku 2021 sa v dôsledku podvodov s DeFi stratilo 1,3 miliardy dolárov.

⚡️ Ako môžu DeFi vyplácať také vysoké úroky?

Dopyt po pákovom efekte.
DeFi otvára finančné možnosti a ponúka klientom množstvo spôsobov, ako profitovať. To vedie k potrebe pákového efektu – používatelia DeFi si požičiavajú aktíva s cieľom zarobiť viac, ako je úrok, ktorý dlhujú.

⚡️ Podliehajú úroky z kryptomien zdaneniu?

Daňový úrad klasifikuje kryptomenu ako majetok, čo znamená, že pri každom nákupe, predaji alebo výmene dochádza k zdaniteľnému plneniu. Keď získate príjem z činnosti s kryptomenami, zdaňuje sa ako bežný príjem.

Defi blockchain

Pojem “decentralizácia finančného systému” označuje typ financovania, ktorý na správu finančných transakcií využíva kryptomeny a technológiu blockchain. DeFi sa usiluje o demokratizáciu financií nahradením zastaraných centralizovaných inštitúcií peer-to-peer prepojeniami, ktoré môžu poskytovať celú škálu finančných služieb vrátane základných bankových služieb, pôžičiek a hypoték, ako aj komplikovaných zmluvných

Čo je DeFi a ako funguje? decentralizácia finančného systému
Aký je príklad DeFi?

Financie sú v súčasnosti centralizovanejšie ako kedykoľvek predtým.

V súčasnosti sa prakticky každý prvok bankovníctva, pôžičiek a obchodovania riadi centralizovanými systémami, ktoré spravujú vládne orgány a strážcovia. Zákazníci musia rokovať s viacerými finančnými sprostredkovateľmi, aby získali prístup k rôznym službám, od pôžičiek na nákup automobilov cez hypotéky až po obchodovanie s akciami a dlhopismi.

Čo znamená pojem DeFi?
Prečo Bitcoin nie je DeFi?

Vláda USA napríklad vytvára a mení finančné predpisy pre svet centralizovaných finančných organizácií a maklérskych spoločností. Regulačné orgány, ako napríklad Federálny rezervný systém a Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v Spojených štátoch, tieto pravidlá vytvárajú a časom upravujú.

Je ethereum mincou DeFi?
Ako sa naučím DeFi?

Spotrebiteľom preto zostáva len málo možností priameho prístupu k úverom a finančným službám. Nemôžu obísť sprostredkovateľov, ako sú banky, burzy a veritelia, ktorí z každej finančnej a bankovej transakcie získavajú zisk. Všetci musíme platiť svoje poplatky, aby sme mohli hrať túto hru.

Je Coinbase DeFi?
Je Coinbase DeFi?

decentralizácia finančného systém:Budúcnosť peňazí je tu.

Decentralizované financie, ktoré zbavujú moci sprostredkovateľov a strážcov, sú výzvou pre tento centralizovaný finančný systém.

“Decentralizované financie sú o uvoľnení konvenčných financií,” hovorí Rafael Kosman, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti TrustToken. “DeFi preberá úlohy, ktoré v súčasnosti vykonávajú banky, burzy a poisťovne, ako je požičiavanie, vypožičiavanie a obchodovanie, a dáva ich bežným ľuďom.”

Čím sa zaoberajú decentralizované financie?
Čo znamená decentralizované financovanie?

Takto by to mohlo fungovať. Teraz môžete vložiť svoje peniaze na internetový sporiaci účet a získať výnos 0,50 % z investície. Banka potom tieto peniaze požičia inému zákazníkovi s úrokovou sadzbou 3 %, čím pre seba vytvorí zisk 2,5 %. Ľudia si požičiavajú svoje prostriedky priamo medzi sebou, čím sa eliminuje 2,5-percentná strata banky.

“Hej, veď to už robím, keď posielam peniaze svojim kamarátom cez PayPal, Venmo alebo CashApp,” možno si myslíte. Ale mýlite sa. Na posielanie hotovosti potrebujete debetnú kartu alebo bankový účet prepojený s týmito aplikáciami, takže tieto peer-to-peer transakcie sa stále spoliehajú na centralizovaných finančných sprostredkovateľov.

Aké sú výhody decentralizovaných financií?
Aký je zmysel DeFi?

Blockchain sa používa na prevádzku DeFi

Decentralizované financovanie umožňujú technológie blockchain a kryptomeny, ktoré sú dôležitými inováciami v oblasti financovania.

Keď uskutočníte transakciu na bežnom bežnom účte, zaznamená sa do súkromnej účtovnej knihy – histórie vašich bankových transakcií – ktorú kontroluje a spravuje veľká finančná inštitúcia. Blockchain je decentralizovaná, distribuovaná verejná účtovná kniha, ktorá zaznamenáva finančné transakcie v počítačovom kóde.

Prečo Bitcoin nie je DeFi?
Čo je to DeFi a príklady?

Keď hovoríme, že blockchain je decentralizovaný, máme na mysli skutočnosť, že všetci používatelia aplikácie DeFi majú prístup k presnej kópii verejnej účtovnej knihy, ktorá dokumentuje každú transakciu v šifrovanom kóde. To pomáha chrániť systém tým, že umožňuje zákazníkom anonymitu a overovanie transakcií a záznamov o vlastníctve aktív, ktoré je (takmer) ťažké zmanipulovať.

Čo je to DeFi a príklady?
Je Etherium DeFi?

Keď tvrdíme, že blockchain je decentralizovaný, znamená to, že v systéme nie je žiadny sprostredkovateľ alebo strážca. Transakcie sú dvakrát kontrolované a zaznamenávané stranami, ktoré používajú ten istý blockchain, počas ktorého riešia zložité matematické rovnice a pridávajú nové bloky transakcií do reťazca.

Zástancovia DeFi tvrdia, že vďaka decentralizovanej technológii blockchain sú finančné transakcie bezpečnejšie a transparentnejšie ako bežné súkromné, neprehľadné systémy používané v centralizovaných financiách.

Je DeFi budúcnosťou financií?
Ako spoločnosť DeFi zarába peniaze?

Ako je na tom DeFi teraz?

DeFi sa používa pri rôznych jednoduchých aj zložitých finančných transakciách. Beží na decentralizovaných aplikáciách známych ako “dApps” alebo iných programoch nazývaných “protokoly”. DeFi sa zaoberá transakciami s Bitcoinom (BTC) a Etheriom (ETH) prostredníctvom decentralizovaných aplikácií a protokolov.

Je kryptomena DeFi?
Ako môžu banky využívať DeFi?

Hodnotová ponuka Etherea je atraktívnejšia ako v prípade Bitcoinu, pretože je vhodnejšia na širokú škálu použití, a preto väčšina trhu s decentralizovanými aplikáciami a protokolmi beží na softvéri založenom na Ethereu.

Tu sú niektoré spôsoby, ako sa decentralizované aplikácie a protokoly už používajú:

Ako investovať do DeFi?
Môžem si kúpiť akcie spoločnosti DeFi?
 • Tradičné finančné transakcie sa už uskutočňujú. DeFi zahŕňa okrem iného všetko od platieb a obchodovania s derivátmi až po poistenie a poskytovanie úverov.
 • Väčšina obchodníkov s kryptomenami teraz používa centralizované burzy, ako sú Coinbase alebo Gemini, ktoré vlastnia veľké spoločnosti. DEXy umožňujú používateľom udržať si kontrolu nad svojimi prostriedkami a uľahčujú peer-to-peer finančné transakcie.
Akú hodnotu má minca DeFi?
Môžem v DeFi prehrať?
 • Ďalším typom peňaženky na kryptomeny sú elektronické peňaženky. Digitálne peňaženky pre decentralizované financie (DeFi) vytvárajú vývojári, ktorí môžu fungovať nezávisle od hlavných kryptomenových búrz a poskytujú investorom prístup k rôznym produktom vrátane kryptomien a hier založených na blockchaine.
 • Stabilné mince sú kryptomeny, ktorých cieľom je udržiavať svoju hodnotu konštantnú tým, že ju viažu na iné finančné aktíva, ako je napríklad americký dolár. Zatiaľ čo kryptomeny sú známe svojou nepredvídateľnosťou, stabilné mince sa snažia udržať si pevnú hodnotu tým, že ju naviažu na nekryptomeny, ako je napríklad americký dolár.
Ako si môžem kúpiť kryptomenu DeFi?
Kde si môžem kúpiť indexové fondy DeFi?
 • DeFi je pojem, ktorým sa označujú rôzne služby, ktoré umožňujú ľuďom požičiavať si kryptomeny a profitovať z ich požičiavania. Je to súhrnný termín pre väčšinu poskytovateľov služieb, s ktorými sa stretnete v tejto knihe. Väčšina z nich sa však nepropaguje ako makléri alebo partneri riešenia, ale skôr ako “sieťoví sprostredkovatelia”, ktorí jednoducho pomáhajú spotrebiteľom s požičiavaním
 • Nevymeniteľné tokeny (známe aj ako neobchodovateľné tokeny alebo NFT) sú druhom kryptomeny, ktorej hodnota je založená na hodnote iných kryptomien. Vytvárajú sa z aktív, ktoré nie sú zvyčajne obchodovateľné, ako napríklad slam-dunk videá alebo prvý tweet na Twitteri. NFT menia to, čo bolo predtým
Používa DeFi blockchain?
Aký je najlepší blockchain pre DeFi?
 • Predstava zlata úplne zadarmo je lákavá. Ak tento koncept dovediete do logického konca, môžete si predstaviť svet, v ktorom nikto nemá žiadne dlhy a všetka mena sa vytvára okamžite pomocou bitov a mágie. V niektorých prípadoch to môže byť dokonca uskutočniteľné (hoci je to nepravdepodobné). O kryptoúveroch by ste mohli uvažovať ako o virtuálnych kreditných kartách, ktoré nie sú spojené so žiadnou konkrétnou bankou alebo finančnou inštitúciou.
Aký je vzťah medzi DeFi a blockchainom?
Na čo sa blockchain väčšinou používa?

Trh DeFi sleduje rast prostredníctvom sledovania blokovanej hodnoty, čo je množstvo peňazí, ktoré aktuálne prúdi cez rôzne technológie DeFi. Celková blokovaná hodnota protokolov DeFI je v súčasnosti približne 43 miliárd USD.

Príťažlivosť DeFi vyplýva z globálnej dostupnosti blockchainu: keď je decentralizovaná aplikácia uložená v blockchaine, je okamžite prístupná komukoľvek na svete. Zatiaľ čo väčšina centrálnych finančných nástrojov a technológií sa zavádza postupne v priebehu času a je regulovaná miestnymi zákonmi, decentralizované aplikácie existujú mimo týchto obmedzení a ponúkajú väčšie potenciálne výnosy, ako aj riziko.

Na čo sa väčšinou používa blockchain?
Čo je to bitcoin DeFi?

Výhody a nevýhody DeFi

DeFi je relatívne nová oblasť s viacerými nebezpečenstvami. Keďže decentralizované financie sú novým vývojom, neboli podrobené rozsiahlemu testovaniu v dlhodobom alebo všeobecnom používaní. Okrem toho vlády skúmajú vyvíjané systémy s cieľom ich regulácie. Nižšie sú uvedené niektoré z ďalších potenciálnych problémov DeFi:

Na čom je založená DeFi?
Čo je sieť DeFi?
 • Neexistuje žiadna ochrana spotrebiteľa. DeFi sa darí, keď neexistujú pravidlá a obmedzenia. To však zároveň znamená, že spotrebitelia majú obmedzené možnosti, ak sa transakcia pokazí. V centralizovanom finančníctve napríklad Federálna korporácia pre poistenie vkladov (FDIC) vypláca majiteľom vkladových účtov náhradu až do výšky 250 000 USD na jeden účet na inštitúciu, ak banka zlyhá.
 • Hackeri predstavujú problém. Zatiaľ čo blockchain je pomerne ťažké zmeniť, iné aspekty DeFi sú zraniteľné voči hackerom, čo by mohlo viesť k strate alebo krádeži peňazí. Hackeri majú potenciálnu schopnosť zneužiť softvérové systémy, ktoré sa používajú vo všetkých možných aplikáciách decentralizovaných financií.
Čo sú to platformy DeFi?
Ako decentralizovaná je najlepšia cena defi crypto?
 • Zábezpeka je dôležitým prvkom, ktorý pomáha zabezpečiť úver. Zábezpeka je dôležitá vec, ktorá môže slúžiť na zabezpečenie úveru. Napríklad pri získaní hypotekárneho úveru slúži ako zábezpeka za úver kupovaný dom. Takmer každý úver DeFi vyžaduje zábezpeku, ktorá sa rovná aspoň 100 % hodnoty dlhu, ak nie viac. To znamená, že ak hodnota zábezpeky klesne, môže sa od vás vyžadovať, aby ste zložili viac peňazí alebo aby sa váš úver vymáhal.
Dá sa najlepšie defi nitívne šifrovanie hacknúť?
Je kryptomena DeFi bezpečná?
 • Požiadavky na súkromné kľúče. Svoje peňaženky s kryptomenami musíte mať zabezpečené pomocou defi crypto. Súkromné kľúče sú pre bezpečnosť peňaženiek kľúčové, pretože ide o dlhé, nešpecifické kódy, ku ktorým má prístup len vlastník peňaženky. Ak svoj súkromný kľúč stratíte, nebudete mať prístup k svojim peniazom; stratený súkromný kľúč je nenávratný.
Ako sa obchoduje s best defi crypto?
O koľko porastie najlepší defi crypto?
 • Neexistuje žiadny zákaznícky servis. V prípade DeFi nie je komu zavolať, ak sa niečo pokazí pri transakcii alebo máte otázky o fungovaní produktu. V centralizovanom financovaní existujú oddelenia zákazníckeho servisu, ktoré vám môžu pomôcť s vaším problémom alebo otázkou.

Ako sa môžem pripojiť k hnutiu?

Ak chcete začať s cenou defi crypto, existuje niekoľko možností:

Čo je najlepšie defi crypto, ktoré sa dá teraz kúpiť?
Ako rýchlo rastie defi crypto?

Vytvorenie peňaženky s digitálnou menou

Začnite vytvorením peňaženky Ethereum, napríklad Metamask, a naplňte ju Ethereom. “Samostatné peňaženky sú vaším vstupom do sveta decentralizovaných aplikácií, ale dávajte si pozor na ochranu verejných aj súkromných kľúčov,” varuje Cosman. “Ak ich stratíte, nebudete mať k svojej peňaženke prístup.”

Dá sa na defi crypto zarobiť?
Môžem získať hypotéku od DeFi?

S kryptomenami je možné obchodovať osobne alebo na internete.

“Odporúčam obchodovať s malým počtom dvoch aktív na decentralizovanej burze, ako je Uniswap,” hovorí Doug Schwenk, zakladateľ spoločnosti Digital Asset Research. “Vykonanie tohto cvičenia pomôže kryptomena-nadšencom pochopiť súčasnú situáciu, ale pripravte sa na to, že môžete o všetko prísť, kým zistíte, ktoré aktíva a platformy sú najlepšie a ako spravovať

Pozrite sa na Stablecoins.

“Vyskúšajte TrueFi, ktorý poskytuje výnosy zo stablecoinov (tokenov krytých dolárom, ktoré nie sú ovplyvnené výkyvmi cien), aby ste mohli príjemnejšie experimentovať s DeFi bez toho, aby ste sa vystavili volatilite aktív,” odporúča Kosman.

Je defi crypto vysoko rizikové?
Na čo ľudia používajú defi crypto?

Kľúčom k vstupu do nového finančného sveta je začať v malom, zostať skromný a neočakávať príliš veľa. Majte na pamäti, že digitálne aktíva vymieňané na burzách kryptomien a platformách DeFi sa rýchlo vyvíjajú a môžu byť veľmi volatilné.

Budúcnosť spoločnosti DeFi v odvetví blockchain

Budúcnosť spoločnosti DeFi sa zdá byť jasná, od eliminácie sprostredkovateľov až po premenu basketbalových klipov na digitálne aktíva s peňažnou hodnotou. Preto si Dan Simerman, generálny riaditeľ finančného oddelenia nadácie IOTA, myslí, že vyhliadky aj potenciál defi nitívnej kryptomeny sú napriek jej začiatkom široké.

Je defi crypto budúcnosťou financií?
Prečo je stávka na DeFi vysoko riziková?

Podľa Simermana budú mať investori v budúcnosti väčšiu slobodu, čo im umožní “iracionálne využívať aktíva spôsobmi, ktoré by sa dnes zdali nelogické”. Vývoj DeFi má podľa Simermana významné dôsledky aj pre odvetvie veľkých dát, ktoré hľadá nové metódy na premenu dát na komoditu.

defi crypto má na druhej strane pred sebou ešte dlhú cestu. Napriek svojim prísľubom má pred sebou dlhú cestu, pokiaľ ide o verejnú mienku.

Simerman hovorí: “Potenciál tu stále je.” “Musíme ľudí naďalej informovať o tejto perspektíve,” dodáva.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov