Table of Contents
Gmail používa na ochranu prenášaných e-mailov štandardné šifrovanie TLS (Transport Layer Security). Ak posielate e-mail niekomu, ktorého poskytovateľ tiež podporuje TLS, prechod vášho e-mailu bude chránený. Po doručení e-mailu do schránky však bude obsah vášho e-mailu viditeľný pre poskytovateľa.
E-mail sa často používa na odosielanie dôverných informácií, preto je jeho bezpečnosť prvoradá. E-mail ako metóda odosielania správ sa však od svojho vzniku až tak veľmi nevyvinul. To znamená, že existuje mnoho spôsobov, ako by váš e-mail mohli podvrhnúť alebo prečítať zvedavé osoby.
Nie, na šifrovanie e-mailu sa nemusíte zaregistrovať u poskytovateľa služieb. Je možné to urobiť ručne. Jednou z najobľúbenejších metód je PGP, ale musíte požiadať každého, s kým komunikujete, aby si ho nastavil vo svojich e-mailoch. Oveľa jednoduchšie je používať poskytovateľov koncového šifrovania e-mailov.
Každý e-mail, ktorý by hacker odoslal z vášho konta, by bol niečím, čo ste odoslali vy. To by mohlo ohroziť vašu povesť, najmä v kombinácii so žiadosťami o prevod peňazí. Na bezpečnosť vášho e-mailu sa spoliehajú aj vaše ďalšie online účty. Prevzatie vášho e-mailového konta teda znamená prevzatie významnej časti vašej online identity.
Hoci existujú niektoré zjavné príznaky, že váš e-mail bol hacknutý, je oveľa ťažšie určiť, či niekto čítal vaše e-maily. Predstavte si, že polícia prejavila záujem o vašu komunikáciu. Čo im bráni v tom, aby požiadali poskytovateľa e-mailovej služby o prístup k obsahu vašich správ zadnými vrátkami? Jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby vaše e-maily nečítali neúmyselní čitatelia, je používať koncové šifrovanie.
Spoločnosti Google, Microsoft a Yahoo zjavne nie sú najbezpečnejšími poskytovateľmi e-mailových služieb. Žiadny z nich nešifruje vaše správy od konca do konca a žiadny z nich neberie vaše súkromie veľmi vážne. Niektorí používatelia sú stále prekvapení, keď sa dozvedia, že spoločnosť Google a iné spoločnosti skenujú vaše e-maily na kľúčové slová, aby mohli zobrazovať personalizovanejšie reklamy.
Navyše žiadna z týchto troch spoločností nebude namietať, ak sa vláda rozhodne sledovať vašu schránku. A ani ich história narušení ochrany údajov nie je až taká skvelá.
Našťastie je na trhu viac ako jedna alternatíva. Dnes vám predstavím našich 10 najlepších poskytovateľov bezpečnej elektronickej pošty, ktorí ochránia vaše súkromie. Každá z týchto bezpečných e-mailových služieb šifruje vaše správy tak, aby ani ona, ani žiadna tretia strana nemohla dešifrovať ich obsah. Všetky tiež zarábajú peniaze predajom prémiových plánov, a nie reklamami alebo vašimi údajmi.
Ako si však vybrať najlepšiu bezpečnú e-mailovú službu? No, sú tu osobné preferencie, ale mám aj zoznam kritérií, ktoré treba splniť a ktoré som podrobne opísal nižšie
Najlepší poskytovatelia zabezpečenej elektronickej pošty v roku 2024:
- ProtonMail – Bezpečný poskytovateľ e-mailu s najlepším pomerom ceny a súkromia, v roku 2024 pridáva nové šifrovacie technológie pre ešte vyššiu úroveň bezpečnosti.
- Startmail – Najlepší e-mail pre používateľov iba na počítači, s vylepšeným užívateľským rozhraním pre efektívnejšiu prácu.
- Tutanota – Najlepší zabezpečený e-mail pre akékoľvek zariadenie, s novými možnosťami nastavení súkromia v reakcii na aktuálne trendy digitálnej bezpečnosti.
- Zoho Mail – súčasť najlepšieho balíka bezpečnostných produktov B2B, v roku 2024 pridáva integráciu so špičkovými nástrojmi na správu projektov.
- Thexyz – Vynikajúci súbor funkcií, s rozšíreným portfóliom bezpečnostných opatrení a osobným štýlom v komunikácii so zákazníkmi.
10 najlepších bezpečných e-mailových služieb – náš zoznam
Najlepšie šifrované e-mailové služby majú bezpečnostné funkcie, ako je šifrovanie end-to-end, 2FA a povesť, ktorá nezahŕňa závažné bezpečnostné chyby alebo narušenia.
Aj keď väčšina týchto služieb ponúka bezplatné verzie, sú trochu nedostatočné. Prémiové plány pridávajú dôležité funkcie, ako je oveľa viac úložiska a prioritná zákaznícka podpora. Pozrite si opisy jednotlivých bezpečných e-mailových služieb a zistite, ktorá z nich najlepšie vyhovuje vašim potrebám.
1. ProtonMail – najlepší pomer medzi cenou a súkromím
Služba ProtonMail, ktorú v roku 2013 založili vedci z CERN-u vo Švajčiarsku, kde sa dbá na ochranu súkromia, sa stala pravdepodobne najobľúbenejším a najlepším poskytovateľom bezpečnej elektronickej pošty.
Táto služba s otvoreným zdrojovým kódom má prísnu politiku nezaznamenávania a používa koncové šifrovanie. Používatelia môžu dokonca posielať zašifrované správy tým, ktorí nepoužívajú službu ProtonMail. Všetky ich servery sú uložené hlboko v jadrovom bunkri, viac ako tritisíc metrov pod zemou.
ProtonMail nemá aplikáciu pre počítače a používa webového klienta, ktorý funguje vo všetkých populárnych prehliadačoch. Nedávno bolo jeho používateľské rozhranie prepracované so sviežim a moderným vzhľadom, aby ste mohli získať čo najlepší zážitok. Pokiaľ ide o mobilné zariadenia, môžete si stiahnuť aplikácie pre systémy Android aj iOS.
Aplikácie pre smartfóny sú oveľa používateľsky prívetivejšie a modernejšie. Ako zvyčajne, mobilné aplikácie majú menej nastavení, ale jedno z nich sa nám naozaj páčilo, a to Kombinované kontakty, ktoré vám umožňujú automaticky dopĺňať e-mailové adresy z iných účtov.
Plán Plus služby ProtonMail vám okrem iného umožňuje 5 GB úložiska a poskytuje 5 e-mailových aliasov spolu s podporou vlastnej domény. Zatiaľ čo plán Unlimited za 7,99 USD/mesiac obsahuje 500 GB, 15 e-mailových aliasov, podporu viacerých používateľov a ProtonVPN. Je pravdepodobné, že bude obsahovať aj pripravované riešenie úložiska ProtonDrive.
K dispozícii je aj bezplatná verzia, ktorá však umožňuje iba 1 GB úložného priestoru a 150 správ denne. Obmedzená je aj zákaznícka podpora.
Ak nepovažujete nevýhody ProtonMailu za prekážku a nebojíte sa, že nebudete mať zálohu v prípade, že zabudnete heslo, tento zabezpečený e-mail je skvelou voľbou. Je rovnako bezpečný a súkromný (hoci po nátlaku švajčiarskych úradov odhalili IP adresu francúzskeho aktivistu – tento problém môžete vyriešiť pomocou VPN!) a každý deň pribúdajú skvelé funkcie.
Klady
- Zásady zákazu zaznamenávania
- Šifrované správy komukoľvek
- Import kontaktov CSV
- Samodeštrukčné e-maily
- Viac ako 20 jazykov účtov
- Môže zaznamenať vašu IP adresu, ak ste podozrivý z trestného činu.
Nevýhody
- POP3 nie je podporovaný
- Môže zaznamenať vašu IP adresu, ak ste podozrivý z trestného činu.
2. Startmail – najlepší e-mail pre používateľov, ktorí používajú iba stolný počítač
Bezplatná verzia: | Nie |
Platformy: | Len na webe |
Skladovanie: | 10 GB |
Aktuálna ponuka: | 🔥Získajte Startmail, teraz 50% ZĽAVA!🔥 |
Ak vám Startmail znie neznámo, možno ste už počuli o ich inom projekte: startpage.com. Je to vyhľadávač, ktorý nesleduje žiadne vaše údaje. Startmail v podstate preberá rovnaké základné hodnoty a uplatňuje ich aj tu.
V praxi to znamená, že Startmail je jednou z najbezpečnejších e-mailových služieb. Plne integruje protokol PGP, takže môžete bezpečne komunikovať s ostatnými používateľmi, ktorí majú nastavený protokol PGP. Výhrada spočíva v tom, že PGP je implementované len na strane servera, čo znamená, že nejde o skutočné nastavenie end-to-end, ktorým sa chvália iní poskytovatelia. Je tiež možné pridať dvojfaktorovú autentifikáciu, ktorá zabezpečí, že váš e-mail zostane nepreniknuteľný, aj keby niekto zistil vaše heslo.
Významnou výhodou je, že efektívne integruje e-maily z horákov do svojho režimu prevádzky. Môžete rýchlo a jednoducho pridať ďalšie aliasy, napríklad keď sa niekde registrujete a potrebujete rýchlo vyhodiť adresu. Výborne funguje aj vtedy, keď vytvárate e-mail len na účely predaja niečoho na Craigsliste.
Hoci StartMail neponúka žiadne špecializované mobilné aplikácie, samotná webová stránka je plne responzívna a funguje dobre na väčšine zariadení. Navyše vďaka plnej podpore IMAP a SMTP budete môcť prijímať e-maily prostredníctvom svojej bežnej služby. Hoci je táto poštová schránka platená od 2,50 USD/mesiac, získate úplnú 7-dňovú skúšobnú verziu vrátane všetkých hlavných funkcií platformy.
Klady
- Podporuje PGP
- Môže pridať viacero aliasov
- Podpora IMAP/SMTP
- 10 GB šifrovaného cloudového úložiska
Nevýhody
- Šifrovanie nie je end-to-end
- Obmedzujúca skúšobná verzia
3. Tutanota – Najlepší zabezpečený e-mail pre akékoľvek zariadenie
Bezplatná verzia: | Áno, 1 GB |
Platformy: | Windows, macOS, iOS, Android |
Skladovanie: | 1-10 GB |
Poskytovateľ zabezpečenej pošty s otvoreným zdrojovým kódom a viac ako dvoma miliónmi klientov. Pozrime sa, prečo si všetci z nich vybrali Tutanotu namiesto iných služieb. Už teraz však môžeme povedať, že ak by nebola dostupná v službe GitHub pod licenciou GPL v3, tieto čísla by boli pravdepodobne menšie.
Na začiatok Tutanota implementuje šifrovanie AES a RSA namiesto PGP. Oba používajú rovnaké algoritmy, ale druhý z nich pridáva ďalšiu vrstvu zabezpečenia kombináciou symetrických a asymetrických kľúčov. Na druhej strane Tutanota šifruje aj mená odosielateľa a príjemcu a tiež riadok predmetu. Podporované je dvojfaktorové overovanie a používatelia si môžu vybrať z TOTP (autentifikačné aplikácie) a U2F (YubiKey).
Táto zabezpečená e-mailová služba dbá na ochranu osobných údajov. IP adresy a e-maily sú z metadát záhlavia vymazané, aby vás chránili. Platí tu aj prísna politika nezaznamenávania, ale skutočnosť, že Nemecko je v spravodajskej aliancii Fourteen Eyes, vrhá tieň na inak bezchybnú povesť Tutanty.
Tutanota má okrem aplikácií pre Windows, macOS, iOS a Android aj webovú aplikáciu. Sú bez reklám a ľahko sa používajú vrátane šifrovaného Kalendára. Navyše ich môžete medzi všetkými jednoducho synchronizovať.
Za dolár mesačne získate vlastné domény, 1 GB úložiska, 5 aliasov a e-mailovú podporu. Ak pridáte o dolár viac, úložisko sa rozšíri na 10 GB, čo stojí takmer dvakrát menej ako pre predplatiteľov služby Hushmail.
Podnikateľské plány Tutanota kopírujú nepodnikateľské plány a pridávajú Pro za 8,5 USD/mesiac s vlastným prihlásením do domény, logami a kontaktnými formulármi. Môžete si tiež dokúpiť ďalšie úložisko (10 GB za ~2,36 USD/mesiac), e-mailové aliasy (20 za ~1,18 USD/mesiac) a funkcie, ako napríklad white label. Ak to zhrnieme, Tutanota je lacná, ale čoskoro sa môže predražiť, ak budete pokračovať v pridávaní ďalších funkcií.
Vyskúšať si môžete aj bezplatnú verziu s 1 GB úložiska, kalendárom a jedným používateľom. Nebude však mať žiadne možnosti zákazníckej podpory.
Klady
- Lacné
- Zásady zákazu zaznamenávania
- Filter nevyžiadanej pošty
- Viac ako 20 podporovaných jazykov
- Šifrovaný kalendár
Nevýhody
- Krajina štrnástich očí
- Žiadna podpora pre PGP a IMAP
- Drahé dodatočné úložisko
4. Zoho Mail – súčasť balíka najlepších bezpečnostných produktov pre B2B
Bezplatná verzia: | Áno, 5 GB |
Platformy: | iOS, Android |
Skladovanie: | 5 GB |
Služba Zoho Mail sa medzi najlepšími bezpečnými e-mailovými službami nenachádza tak často. To však nemá nič spoločné s jej kvalitou – tohto poskytovateľa jednoducho uprednostňujú firemní klienti. Je však skvelý aj pre jednotlivcov, preto ho pridávame do zoznamu.
Spoločnosť Zoho ponúka viacero riešení IT vrátane správcu hesiel, takže jej aplikácia Mail funguje najlepšie, keď ju kombinujete s inými produktmi. Odhliadnuc od toho, táto služba prichádza so zabezpečenými dátovými centrami, ku ktorým je možné pristupovať len s biometrickým overením. Ďalej je tu ochrana proti škodlivému softvéru a nevyžiadanej pošte a šifrovanie end-to-end.
Tento zabezpečený e-mail podporuje funkciu 2FA na zvýšenie bezpečnosti konta. Používatelia môžu využiť autentifikačnú aplikáciu Zoho, OTP, QR kód alebo Touch ID. K poštovej schránke môžete pristupovať aj z iných aplikácií prostredníctvom protokolu OAuth 2.0. Služba Zoho Mail funguje ako webová aplikácia alebo aplikácia pre váš smartfón. Môžete ju nakonfigurovať aj v iných poštových klientoch tretích strán. Dizajn je intuitívny a príjemný na pohľad, čo je dôležité, ak plánujete používať zabezpečený e-mail na dennej báze.
Môžete vyskúšať aj bezplatnú verziu od spoločnosti Zoho. Aj keď však ponúka 5 GB úložiska, veľkosť príloh je desaťkrát menšia, než akú získate s najlacnejším plánom. Okrem toho môžete používať len webovú aplikáciu, čo znepríjemňuje kontrolu pošty v mobile.
Za dolár mesačne však získate aplikácie a ďalších klientov IMAP/POP, desaťkrát väčšiu veľkosť prílohy a viacero domén. Výkonní používatelia si môžu vziať Mail Premium za 4 doláre mesačne a posielať 1 GB príloh, ukladať 50 GB, zálohovať e-maily a používať whitelabeling. K dispozícii je aj 15-dňová bezplatná skúšobná verzia.
Klady
- Elegantný dizajn
- Import POP/IMAP
- Veľkorysá bezplatná verzia
- Fyzicky zabezpečené servery
- Ochrana pred škodlivým softvérom
Nevýhody
- Zamerané na klientov B2B
- Niektoré dátové centrá sa nachádzajú v USA a Číne
5. Thexyz – vynikajúci súbor funkcií
Bezplatná verzia: | Nie |
Platformy: | iOS, Android |
Skladovanie: | 25 GB |
Thexyz je málo známa súkromná e-mailová služba so sídlom v Kanade. Má približne 40 tisíc účtov. Vzhľadom na to, že je to v priebehu 13 rokov, čísla nie sú kolosálne, ale to neznamená, že ide o zlú službu.
Naopak, ak hľadáte súkromnú poštovú schránku, môže to byť jedna z najbezpečnejších alternatív. Ich služba je bez reklám a je vysoko zameraná na zabezpečenie vašich e-mailov. Majú mnoho filtrov na obmedzenie spamu, ktorý dostávate. V skutočnosti, ak prejdete na ich webovú stránku, zobrazuje sa tam graf, koľko hrozieb je blokovaných systémami monitorovania a analýzy odosielateľov, ako sú Cloudmark alebo Message Sniffer. V tom istom grafe sa tiež uvádza, že majú svoje vlastné filtre, ktoré majú vplyv na zníženie celkového množstva nevyžiadaných správ.
Jednou z príčin obáv je, že ako kanadská služba využíva najmä dátové centrá v USA. Napriek tomu ich je niekoľko aj v Európe. Na ich webovej stránke sú uvedené hlavné lokality ako Chicago, Montreal, Londýn a Sydney. Prítomnosti Five Eye sa teda nedá vyhnúť. Ak vám veľmi záleží na ochrane súkromia, mali by ste to vziať na vedomie.
Napriek tomu existuje niekoľko bezpečnostných opatrení, ktoré vyvažujú nevýhody jeho umiestnenia. Napríklad každý e-mail podporuje všetky šifrované porty pre výmenu e-mailov a každý odoslaný e-mail nezobrazí vašu IP adresu Ak chcete ešte väčšiu bezpečnosť, podporuje protokoly IMAP, POP a dokonca aj šifrovanie koncovým verejným kľúčom OpenPGP, ktoré môžete nakonfigurovať pomocou doplnkov, ako je Mailvelope. Počas prenosu sa používajú len ochranné opatrenia SSL/TLS, aby sa zabezpečilo, že obsah e-mailu nikto nezmení ani nezachytí. Prihlásenie je možné ďalej chrániť aj pomocou dvojfaktorového overovania.
Predpokladajme, že chcete vyskúšať túto službu, ale nechcete sa zaoberať zdĺhavým presúvaním údajov cez dve samostatné poštové schránky. V takom prípade je tu jednoduchý nástroj na migráciu. Funguje s aplikáciami Office 365, Gmail , a ďalšími. Navyše sa vzťahuje nielen na odoslané správy, ale aj na kalendáre, kontakty a poznámky. Je to teda plnohodnotná e-mailová služba s mnohými užitočnými možnosťami, ktoré sa môžu hodiť aj v podnikovom prostredí.
Hlavnou výhradou je, že služba je platená a neexistuje bezplatná verzia. Má 25 GB celkového úložiska a 50 MB limit pre prílohy. Ceny začínajú od 2,95 USD/mesiac, ale v závislosti od vašich potrieb sa môžete rozhodnúť pre drahšie plány, ktoré pridávajú ešte viac.
Klady
- Niekoľko filtrov spamu
- Podpora protokolov IMAP, POP a OpenPGP
- Migračné nástroje
- 50 MB limit príloh
- Dvojfaktorové overovanie
- Aplikácie pre iOS a Android
Nevýhody
- Päť očí na báze
- Len platené stránky
6. CounterMail – najsilnejšie bezpečnostné funkcie
Bezplatná verzia: | 7-dňová bezplatná skúšobná verzia |
Platformy: | Len na webe |
Skladovanie: | 4 GB |
Aktuálna ponuka: | 🔥Získajte CounterMail a ušetrite až 32%! 🔥 |
Spoločnosť CounterMail, ktorá vznikla v roku 2008, si síce zachovala rovnaký dizajn webovej stránky, ale inak prešla dlhú cestu, aby sa stala jedným z najlepších poskytovateľov bezpečnej elektronickej pošty. A vďaka svojmu prístupu, ktorý je zameraný na bezpečnosť, je možno práve najbezpečnejším zo všetkých.
CounterMail používa šifrovanie PGP, ktoré je priemyselným štandardom. Okrem toho má CounterMail robustnú ochranu proti útokom typu MITM (man-in-the-middle), ktorá popri vrstve SSL pridáva algoritmy AES a RSA. Na 2FA môžete použiť buď kľúč USB, alebo algoritmus jednorazového hesla na základe času (TOTP) s aplikáciou autentifikátora tretej strany.
Aj keď CounterMail pravdepodobne prekonáva aj ProtonMail, pokiaľ ide o ochranu súkromia používateľov, musím zdôrazniť, že Švédsko je krajinou štrnástich očí. Okrem toho tento poskytovateľ robí pre vašu bezpečnosť viac ako ostatní. CounterMail napríklad ponúka možnosť anonymnej platby a schránku Safebox, ktorá je chránená samostatným heslom a môže sa používať ako akýsi mini správca hesiel.
Tento zabezpečený poskytovateľ e-mailu funguje ako webová aplikácia a prostredníctvom e-mailových aplikácií tretích strán, napríklad pre Android, iOS a iných klientov IMAP/SMTP. Dizajn webovej aplikácie je zastaraný (nevyskúšajte rozhranie Light), ale ponúka veľa možností prispôsobenia.
Sedemdňová bezplatná skúšobná verzia služby CounterMail by mala stačiť na to, aby ste si overili, čo ponúka. Môžete však odosielať a prijímať e-maily len od poskytovateľov VPN alebo iných zabezpečených e-mailových služieb. Takisto maximálna veľkosť prílohy je 3 MB a CounterMail nebudete môcť nainštalovať do poštových aplikácií tretích strán. Dvojročný plán stojí 3,29 USD/mesiac a poskytuje vám 4 GB úložiska, ktoré môžete rozšíriť o 1,75 GB za jednorazový poplatok 89 USD.
Klady
- Anonymná platba
- Bezpečnosť v prvom rade
- Ochrana proti útokom MITM
- Úložný priestor Safebox
Nevýhody
- Krajina štrnástich očí
- Žiadna podpora POP3
- Žiadna bezplatná verzia
7. Posteo – jedna z najlacnejších a najbezpečnejších e-mailových služieb
Bezplatná verzia: | Nie |
Skladovanie: | 2 GB |
Umiestnenie: | Nemecko |
Posteo je poskytovateľ bezpečných e-mailových služieb so sídlom v Nemecku, ktorý sa zameriava na podniky aj jednotlivcov.
Majú niekoľko metód na ochranu vašich e-mailov počas ich prechodu: TLS s Perfect Forward Secrecy, HTTP Strict Transport Security HSTS, SSH a ďalšie. Šifrovanie nie je predvolene povolené, ale dá sa ľahko nastaviť pomocou doplnkovej aplikácie Mailvelope. Je to open-source, takže svoje údaje nezverujete neoverenému zdroju. Navyše pomocou nej môžete pridať PGP , čo je najlepšia metóda na zabezpečenie e-mailov (za predpokladu, že ju používajú obe strany).
Sú tu aj funkcie, ktoré by vám mohli závidieť iní poskytovatelia zabezpečenej elektronickej pošty. Majú napríklad podporu protokolov POP, SMTP a IMAP. E-maily zo svojej schránky teda môžete získať prostredníctvom aplikácie, ktorá vám najviac vyhovuje. Pre väčšiu bezpečnosť môžete svoju poštovú schránku aj zašifrovať, ale ak stratíte heslo, ani zákaznícka podpora nedokáže obnoviť vaše údaje. Nejde o prázdne sľuby – Posteo prešlo auditom uznávanej spoločnosti Cure53, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou.
Hlavnou nevýhodou je, že Posteo v súčasnosti nemá žiadne aplikácie pre počítače ani mobilné zariadenia. To znamená, že budete musieť používať webového klienta. To môže byť problematické, pretože niektoré mobilné webové prehliadače majú tendenciu orezávať okno, takže v závislosti od veľkosti obrazovky vášho mobilného zariadenia nemusí byť ľahké čítať vaše e-maily. Okrem toho zákaznícka podpora nemá systém živého chatu ani ticketov, takže sa môže stať, že budete chvíľu čakať, kým príde pomoc.
Hoci neexistuje bezplatná verzia, s malými úpravami a malým mesačným poplatkom môžete získať jednu z najbezpečnejších e-mailových služieb na trhu.
Klady
- Podpora PGP
- Šifrovanie poštovej schránky
- Veľmi cenovo dostupné
- Auditované spoločnosťou Cure53
- Vysoko prispôsobiteľné
- Podpora POP/IMAP/SMTP
Nevýhody
- Žiadne mobilné aplikácie
- Obmedzená zákaznícka podpora
8. Mailbox – rešpektuje vaše súkromie od samého začiatku
Bezplatná verzia: | Nie |
Platformy: | Len na webe |
Skladovanie: | 2 GB |
Mailbox.org je ďalší zabezpečený poskytovateľ e-mailu so sídlom v Nemecku. Spoločnosť je financovaná zo súkromných zdrojov, čo ju chráni pred vonkajšími vplyvmi a zaručuje, že vy zostanete klientom – nie produktom.
Mailbox rešpektuje vaše súkromie od samého začiatku. Služba si vyžiada váš e-mail na obnovenie alebo telefónne číslo až po vytvorení účtu. Ani vtedy nie je povinné tieto údaje poskytnúť.
Tento e-mail vám umožní posielať správy normálne alebo v zašifrovanej podobe. Napriek tomu bude správne nastavenie druhej možnosti chvíľu trvať. Oplatí sa to, pretože schránka Mailbox používa úplné šifrovanie PGP. Aj pri pravidelnom odosielaní e-mailov sú vaše e-maily chránené pomocou protokolu SSL/TLS s funkciou Perfect Forward Secrecy. Schránku môžete prispôsobiť tak, aby ste zabránili odosielaniu správ príjemcom s nezabezpečenými poštovými službami. Mailbox.org je plne kompatibilný s aplikáciou Mailvelope. Je to užitočné, ak chcete lokálne ukladať šifrovacie kľúče na zvýšenie ochrany.
Spolu s e-mailom môžete získať cloudové úložisko súborov a kancelársky balík vrátane kalendára, textového editora a editora tabuliek. Akoby sa snažili krok za krokom kopírovať balík Google. Predpokladajme teda, že hľadáte bezpečnú e-mailovú službu s ďalšími výhodami. V tom prípade je Mailbox.org jednou zo služieb, ktoré by ste mali zvážiť.
Klady
- Podpora PGP
- Kompatibilný s aplikáciou Mailvelope
- Ukladanie v cloude
- SSL/TLS s PFS
- Ochranné opatrenia proti nezabezpečeným schránkam
Nevýhody
- Žiadne mobilné aplikácie
- Metadáta e-mailu nie sú zašifrované
9. Runbox – súkromná e-mailová služba s množstvom funkcií kvality života
Bezplatná verzia: | Nie |
Platformy: | Len na webe |
Skladovanie: | 2 GB |
Aktuálna ponuka: | 🔥Získajte Runbox len za 1,66 USD/mesiac + 1 rok ZADARMO! 🔥 |
Na rozdiel od väčšiny konkurentov má spoločnosť Runbox sídlo v Nórsku. Nie je to raj ochrany osobných údajov ako napríklad Panama, ale má primerané zákony na ochranu osobných údajov, takže vaše údaje by mali byť v bezpečí. Majte však na pamäti, že Nórsko nie je mimo dosahu takzvanej spravodajskej aliancie 14 očí, takže to môže byť v prípade tejto služby určitým problémom.
Ako e-mailová služba má však Runbox pomerne veľa dobrých vlastností. Obsahuje TLS/SSL s pridanou podporou SMTP, POP a IMAP a z odchádzajúcich e-mailov odstraňuje IP adresu. Okrem toho pri vytváraní účtu nemusíte uvádzať žiadne osobné údaje, čo je veľké plus. Nakoniec vám Runbox umožňuje používať dvojfaktorové overovanie a whitelisting IP adries na ešte väčšie obmedzenie prístupu k vašej poštovej schránke.
Odhliadnuc od zabezpečenia, prísľub ochrany súkromia platí tiež. Na ich webových stránkach a v e-mailovej pošte sa nezobrazujú žiadne reklamy a nepoužívajú sa žiadne invazívne skripty. Službu môžete používať a cítiť sa bezpečne, čo je niečo, čo by ste nemali považovať za samozrejmosť, najmä v dnešnej dobe. Je to ideálna náhrada pre používateľov služby Fastmail, pretože táto služba je dosť podobná.
Klady
- Akceptuje kryptomeny
- Podpora SMTP/POP/IMAP
- Žiadne reklamy
- Intuitívne používateľské rozhranie
Nevýhody
- Žiadne vlastné koncové šifrovanie
- Krajina deviatich očí
10. Mailfence – jedna z najviac prispôsobiteľných e-mailových služieb
Bezplatná verzia: | Áno |
Platformy: | iOS, Android |
Skladovanie: | od 5 do 50 GB |
Mailfence je belgická verzia zabezpečeného e-mailu, ktorá má užitočné funkcie, ktoré vám pomôžu získať skvelý používateľský zážitok bez toho, aby ste obetovali svoje súkromie. Používa šifrovanie end-to-end a podporuje OpenPGP, čo je viac, ako sa dá povedať o niektorých populárnejších poskytovateľoch e-mailových služieb. Máte tiež možnosť použiť šifrovanie RSA alebo ECC.
Okrem toho môžu byť vaše e-maily dokonca digitálne podpísané, čo znamená, že ak si potrebujete byť istí totožnosťou odosielateľa, existuje spôsob, ako si ju overiť. K dispozícii je aj podpora dvojfaktorového overovania.
Okrem toho aplikácia Mailfence nepoužíva sledovacie zariadenia tretích strán ani nezobrazuje reklamy v rámci aplikácie. Rovnako by ste sa nemali obávať, že vaše súkromné údaje budú predané na reklamné účely. Okrem toho implementuje protokoly DANE a MTA-STS na ochranu citlivých informácií pri ich prenose z jedného účtu do druhého.
Pravidelní používatelia ocenia aj všestrannosť služby, pretože funguje ako kompletný e-mailový balík. Integruje kalendár, úložisko dokumentov, skupiny používateľov a dokonca aj chat. Pri bezplatnom účte bude limit 500 MB pre každý z nich, ale limity môžete obísť prechodom na platený plán. Aj ako bezplatný používateľ však získate možnosti zákazníckej podpory. To je zriedkavý jav.
Jej cenové plány začínajú od 2,50 USD/mesiac so základným balíkom. Ak si však vyberiete plán Pro alebo Ultra, 15 % príjmov bude venovaných príslušným nadáciám bojujúcim za práva používateľov v digitálnom svete.
Klady
- Podpora PGP
- Šifrovanie RSA/ECC
- Zabudované digitálne podpisy
- Podpora SMTP/POP/IMAP
- 2FA
- Podpora WKD a VKS
Nevýhody
- Minimálna ťažba dreva
Funkcie, ktoré treba hľadať v zabezpečenej e-mailovej službe
Nie všetky bezpečné e-mailové služby sú skutočne bezpečné a súkromné. Existuje veľa bezplatných, ktoré môžu narobiť viac škody ako úžitku. Preto sa pri hľadaní najbezpečnejšej e-mailovej služby presvedčte, či spĺňa všetky alebo väčšinu nasledujúcich kritérií:
- Koncové šifrovanie. Bez neho sa žiadny poskytovateľ e-mailu nemôže nazývať bezpečným. Ak používate bežnú službu, váš list je šifrovaný len dovtedy, kým sa nedostane do služby Gmail alebo Hotmail. Keď sa používa šifrovanie end-to-end, správu si môže prečítať len odosielateľ a príjemca. Takzvané Pretty Good Privacy, skrátene PGP, je najbežnejšie end-to-end šifrovanie pre bezpečné e-maily.
- Dvojfaktorové overovanie (2FA). Poskytuje vám dodatočné zabezpečenie a uchováva vaše konto v prípade, že sa niekto dozvie vaše heslo. Pridaním niečoho, čo máte, napríklad smartfónu, výrazne sťažíte preniknutie do vašej elektronickej pošty. Existuje mnoho možností 2FA, od SMS až po autentifikačné aplikácie od spoločnosti Google a ďalších.
- Odstránenie hlavičiek metadát. Každý e-mail obsahuje metadáta o vás, ako napríklad webový prehliadač, zariadenie a dokonca aj príjemcu. Zabezpečené e-mailové služby odstraňujú metadáta zo záhlavia v záujme ochrany súkromia odosielateľa a príjemcu.
- Umiestnenie servera. Nie všetky krajiny sú priaznivé pre ochranu osobných údajov. Niektoré majú zákony o uchovávaní údajov, ktoré vyžadujú uchovávanie vašich osobných údajov počas určitého obdobia. USA, Spojené kráľovstvo, Kanada a Austrália sú členmi spravodajskej siete Five Eyes. Zdieľajú spravodajské údaje o signáloch a patria medzi najhoršie miesta na registráciu poskytovateľa zabezpečenej elektronickej pošty.
Ostatné funkcie sú väčšinou voliteľné a závisia od vašich osobných potrieb.
Porovnanie poskytovateľov zabezpečenej elektronickej pošty
ProtonMail | Tutanota | CounterMail | Zoho Mail | Thexyz | Posteo | Mailbox.org | Startmail | Runbox | Mailfence | |
Značka | ||||||||||
Hodnotenie | 4.9★★★★★ | 4.6★★★★★ | – | 4.4★★★★☆ | – | – | – | – | – | – |
Bezplatná verzia | Áno | Áno | Nie | Áno | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Áno |
Ukladanie bezplatnej verzie | 500 MB | 1 GB | – | 5 GB | – | – | – | – | – | 500 MB |
Úložisko | 5-20 GB | 1-10 GB | 4 GB | 5-200 GB | 25 GB | 2 GB | 2 GB | 10 GB | 2 GB | 5-50 GB |
Cena | od 3,49 USD/mesiac | od ~1,20 USD/mesiac | od 3,29 USD/mesiac | od 1,00 USD/mesiac | od 2,95 USD/mesiac | od 1,20 USD/mesiac | od 1,20 USD/mesiac | od 2,50 USD/mesiac | od 1,66 USD/mesiac | od 2,50 USD/mesiac |
Koncové šifrovanie | Áno | Áno | Áno | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie |
2FA | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno | Áno |
Funkcie | Podpora PGPsamodeštrukčné správyochrana pred dávkovými útokmi GCDkrátke doménové adresy | Šifrované vyhľadávaniekalendáraliasy | Šifrovanie PGPServery len s pamäťou RAMochrana proti útokom typu man-in-the-middle (MITM)možnosti anonymnej platbyBezpečnostná schránka | šifrovanie e-mailov v pokojiOAuth 2.0správy o neobvyklej činnostimigračné nástroje na jedno kliknutie | Niekoľko filtrov spamuPodpora protokolov IMAP, POP a OpenPGPNástroje GMigrations50 MB limit prílohDvojfaktorové overovanieAplikácie pre iOS a Android | Podpora PGPŠifrovanie poštovej schránkyVeľmi cenovo dostupnéAuditované spoločnosťou Cure53Vysoko prispôsobiteľnéImport POP/IMAP/SMTP | Podpora PGPKompatibilný s aplikáciou MailvelopeUkladanie v cloudeSSL/TLS s PFSOchranné opatrenia proti nezabezpečeným schránkam | Podporuje PGPMôže pridať viacero aliasovPodpora IMAP/SMTP10 GB šifrovaného cloudového úložiska | Akceptuje kryptomenyPodpora SMTP/POP/IMAPŽiadne reklamyIntuitívne používateľské rozhranie | Podpora PGPŠifrovanie RSA/ECCZabudované digitálne podpisyKalendár |
Nevýhody | Neobmedzený plán je drahýWebový klient je zastaranýPOP3 nie je podporovaný | Krajina 14 očíŽiadna podpora pre PGP a IMAPDrahé dodatočné úložisko | Krajina 14 očíObmedzené a drahé skladovanieŽiadna podpora POP3Žiadna bezplatná verzia | Bezplatnej verzii chýba úložiskoNie je to najlepšie na osobné použitie | Na základe 5 očíLen platené stránky | Žiadne mobilné aplikácieObmedzená zákaznícka podpora | Žiadne mobilné aplikácieMetadáta e-mailu nie sú zašifrované | Šifrovanie nie je end-to-endObmedzujúca skúšobná verzia | Žiadne vlastné koncové šifrovanieKrajina 9 očí | Niektoré ťažby drevaChýba zákaznícka podpora |
Prehľad | Recenzia ProtonMail | Tutanota recenzia | CounterMail recenzia | Preskúmanie služby Zoho Mail | Preskúmanie Thexyz | Recenzia Posteo | Preskúmanie Mailbox.org | Preskúmanie služby Startmail | Preskúmanie aplikácie Runbox | Mailfence recenzia |
Ako funguje zabezpečený e-mail?
Charakteristickým znakom bezpečného e-mailu je šifrovanie od konca do konca. To znamená, že poštová služba ani tretia strana nemá možnosť dešifrovať vašu správu – to môže urobiť len príjemca. Naopak, každý bežný poskytovateľ elektronickej pošty, ako napríklad Google, môže vaše e-maily prečítať (už teraz ich skenuje na kľúčové slová!) a uľahčiť ich tak hackerom.
Najbežnejšie možnosti šifrovania sú PGP a S/MIME. PGP kombinuje symetrické aj asymetrické šifrovanie, zatiaľ čo S/MIME používa certifikáty, ktoré musia byť podpísané buď miestnou, alebo verejnou certifikačnou autoritou. Použitie certifikátu zaručuje, že ste odosielateľom e-mailu a že s ním nikto nemanipuloval.
Vďaka šifrovaniu nemôžu hackeri ani vláda nahliadnuť do vašich správ alebo metadát, napríklad e-mailových adries.
Šifrovanie na úrovni prepravy
Ako je uvedené vyššie, šifrovanie na transportnej úrovni zabezpečuje bezpečný prenos správy cez web. Samotné však nestačí na zabezpečenie bezpečného odosielania pošty, pretože poskytovateľ môže vidieť nezašifrovanú verziu, keď dorazí na jeho server. TLS je nástupcom protokolu SSL, hoci ten sa stále používa. Je implementovaný nad protokolom TCP (Transmission Control Protocol) na šifrovanie nielen elektronickej pošty (IMAP, SMTP), ale aj iných protokolov, ako sú HTTP alebo FTP.
Bohužiaľ, stále sa nepoužíva vo všetkých poštových službách. Pre bežného používateľa to nemusí byť zrejmé, pretože na rozdiel od webového prehliadača, ktorý zobrazuje zelený zámok alebo podobný symbol, neexistuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je pri používaní e-mailu použité šifrovanie na úrovni prenosu.
Koncové šifrovanie
Koncové šifrovanie zaručuje, že ani poskytovateľ pošty, ani žiadna iná tretia strana nemôže dešifrovať vašu správu. Iba vy a príjemca máte k dispozícii verejné a súkromné kľúče potrebné na jej otvorenie.
Koncové šifrovanie funguje takto:
Správu zašifrujete verejným kľúčom svojho priateľa – teraz ju možno dešifrovať len jeho súkromným kľúčom. Vaša zašifrovaná správa putuje cez servery, kým sa nedostane k vášmu priateľovi. Ten zasa použije súkromný kľúč na dešifrovanie vašej správy.
Šifrovanie e-mailov PGP (Pretty Good Privacy)
Šifrovanie e-mailov PGP kombinuje hashovanie, symetrické šifrovanie a šifrovanie verejným kľúčom bez toho, aby si používatelia museli vymieňať súkromné kľúče. Zabezpečená poštová služba robí všetko za scénou, takže sa nemusíte starať o vnútornosti.
Takto funguje protokol PGP:
Po vygenerovaní kľúča relácie PGP ho zašifruje verejným kľúčom príjemcu. Odosielateľ teraz pošle tento zašifrovaný kľúč relácie a príjemca ho dešifruje svojím súkromným kľúčom. Nakoniec príjemca použije nezašifrovaný kľúč relácie na prečítanie správy.
Prečo používať zabezpečenú e-mailovú službu?
Ak ste si prečítali tento článok, výhody používania zabezpečeného poskytovateľa pošty by vám mali byť jasné. Ak však stále máte pochybnosti, pred návratom k službe Gmail si určite pozrite nasledujúce argumenty:
- Chráňte svoje správy. Gmail, Hotmail a iné bežné služby nešifrujú vaše správy po tom, ako sa dostanú na ich servery. To znamená, že ich môžu čítať a uľahčujú ich čítanie aj hackerom. V roku 2024 však ProtonMail implementuje pokročilé šifrovacie metódy, aby poskytol ešte vyššiu úroveň bezpečnosti.
- Skryte svoje metadáta. Ak vaša bežná poštová služba šifruje vaše správy, neznamená to automaticky skrytie hlavičky s metadátami. Často obsahuje vašu e-mailovú adresu a adresu príjemcu, zariadenie, prehliadač a sieť. V roku 2024 sa Startmail zaväzuje k úplnému utajeniu metadát pre maximálnu ochranu súkromia.
- Nebuďte produktom. Ak je váš e-mail skvelý, ale bezplatný, je pravdepodobné, že ste produktom. Stále príliš málo používateľov vie, že Gmail aktívne skenuje vašu schránku na kľúčové slová a používa ich na zobrazovanie personalizovaných reklám. V roku 2024 Thexyz prichádza s inovatívnym modelom financovania, ktorý eliminuje sledovanie a personalizované reklamy.
- Používaním služby Gmail tak pomáhate spoločnosti Google zarábať na vašich údajoch. V roku 2024 však Tutanota predstavuje revolučnú technológiu, ktorá úplne eliminuje sledovanie a analýzu e-mailových údajov.
- Ukladajte svoje správy na miesto, ktoré je vhodné na ochranu súkromia. USA a ktorákoľvek krajina, ktorá zdieľa spravodajské informácie v rámci programu Fourteen Eyes, sa jedného dňa môžu rozhodnúť, že uvidia vašu doručenú poštu. Ak sa servery poskytovateľa nachádzajú v jednej z týchto krajín, bude to oveľa jednoduchšie ako získať prístup do nejakého jadrového bunkra vo Švajčiarsku (pozri časť ProtonMail vyššie). V roku 2024 ProtonMail rozširuje svoje dátové centrá do decentralizovaných lokalít pre ešte väčšiu odolnosť voči možným zásahom.
Nakoniec vždy pamätajte, že vaša poštová služba je rovnako bezpečná ako zvolené heslo. Všetky zásady koncového šifrovania a nezaznamenávania idú bokom, ak niekto dokáže prelomiť vaše heslo za niekoľko minút. V roku 2024 odporúčame používať multifaktorovú autentifikáciu pre ešte väčšiu ochranu.