Table of Contents
V priebehu uplynulého desaťročia sa bitcoin ako uchovávateľ hodnoty rozrástol a prešiel modernizáciou, aby sa zlepšili jeho možnosti spracovania transakcií. Rôzne podniky teraz prijímajú Bitcoin (BTC) ako platobnú metódu, a to osobne aj online.
Napriek vyšším poplatkom ako pri mnohých iných kryptomenách môže byť BTC užitočný pri väčších transakciách – najmä vzhľadom na jeho pôsobivé zabezpečenie. Počas veľkej časti svojej existencie komunita Bitcoinu veľmi verila, že sa táto kryptomena stane životaschopnou alternatívou k mnohým centralizovaným platobným systémom existujúcim na trhu. V súčasnosti sa však BTC používa predovšetkým ako dlhodobá investícia, aktívum podobne ako zlato alebo akcie.
Hlavným problémom je počet transakcií, ktoré môže sieť spracovať: Absolútne maximálna kapacita Bitcoinu je len sedem transakcií za sekundu. Visa pritom v roku 2019 spracovala viac ako 185 miliárd transakcií.
Je potrebné poznamenať, že transakcie kreditnou kartou nie sú zúčtované okamžite. Tieto transakcie sa v niektorých prípadoch čakajú v rade niekoľko dní, zatiaľ čo Bitcoin je kritizovaný za to, že v čase preťaženia sa transakcie čakajú v rade niekoľko hodín. Podobne ako v prípade kreditných kariet, aj v prípade Bitcoinu existujú čakajúce transakcie a dokončené transakcie; ľudia si tieto dve kategórie často zamieňajú.
Keď začne Bitcoin používať a posielať transakcie čoraz viac ľudí, sieť sa rozrastie. Spolu s počtom transakcií stúpa aj čakacia doba a – čo je najdôležitejšie – transakčné poplatky v čase preťaženia siete a klesajú, keď jej používanie klesá.
Klasickým príkladom toho bol nárast transakčných poplatkov BTC v dôsledku zvýšeného používania a obchodovania v roku 2017, teda v období, keď cena tokenu prudko vzrástla. To spôsobilo, že ľudia začali pochybovať o životaschopnosti Bitcoinu a niekoľko veľkých spoločností ho prestalo akceptovať ako platobnú metódu.
Bitcoin má riešenie na škálovanie, ktorého cieľom je zmeniť túto situáciu: nazýva sa Lightning Network a využíva štátne kanály na vykonávanie transakcií takmer okamžite a s nominálnymi poplatkami. Táto sieť aktualizuje stav blockchainu Bitcoinu po dokončení transakcií.
Nedostatočná používateľská prívetivosť obmedzuje prijatie siete Lightning Network. Používatelia si v súčasnosti musia pred uskutočnením transakcie vytvoriť kanál Lightning a vložiť ho doň. Takisto musia mať kanál otvorený, kým sa transakcia nedokončí.
Sieť Lightning bude profitovať z Taproot, aktualizácie Bitcoinu, ktorá zlepšuje súkromie tým, že transakcie Lightning sú nerozoznateľné od bežných transakcií BTC. K dispozícii budú aj peňaženky, ktorých cieľom je uľahčiť ľuďom nákup vecí za BTC pomocou Lightning, čo je sľubná perspektíva pre budúcnosť Bitcoinu.
Najvýznamnejším problémom, ktorý Lightning rieši, je to, že BTC je použiteľný na drobné transakcie, ako je napríklad šálka kávy. Ak sa Lightning nebude používať na tieto malé, časté transakcie, vysoké poplatky za Bitcoin by mohli znásobiť ceny.
Druhým najdôležitejším problémom je čas transakcie v kamenných predajniach. Stáť napríklad za používateľom Bitcoinu v rade pri pokladni a čakať viac ako 10 minút na uskutočnenie transakcie by bolo veľmi nepríjemné.
Lightning môže potenciálne odstrániť oba vyššie uvedené problémy, ak bude používateľsky prívetivejší. Jeho zástancovia dúfajú, že po úplnom zavedení môže Bitcoin skutočne dať šancu spoločnosti Visa.
Na druhej strane, transakcie vykonávané online sa stále dajú ľahko uskutočniť pomocou Bitcoinu, pretože nie je potrebné čakať v rade – najmä ak platíte prostredníctvom QR kódu z mobilnej peňaženky. Rast online nakupovania by mohol ovplyvniť životaschopnosť platieb BTC, najmä preto, že kamenné obchody sú na ústupe.
Online obchody, ktoré prijímajú Bitcoin
- Overstock – významný online predajca akceptuje a plne podporuje platby Bitcoinom.
- Home Depot – reťazec domácich majstrov, najväčší v Spojených štátoch.
- Newegg – elektronický maloobchodný gigant, ktorý prijíma platby Bitcoinom za väčšinu svojich zásob.
- Shopify – platforma elektronického obchodu, ktorá umožňuje používateľom vytvárať vlastné online obchody, podobne ako Etsy a eBay.
- Microsoft – jedna z najväčších spoločností na svete – umožňuje používateľom pridávať peniaze na svoje účty pomocou Bitcoinu.
Väčšina veľkých online predajcov stále neakceptuje BTC ako formu platby, ale existuje spôsob, ako si u nich kúpiť produkty s použitím digitálnej meny: Môžete nakupovať s Bitcoinom pomocou darčekových kariet.
Významnú časť transakcií súvisiacich s Bitcoinom totiž tvoria nákupy darčekovými kartami. Darčekové karty sú najjednoduchším spôsobom používania kryptomeny na nákup produktov od globálnych spoločností a malých miestnych podnikov, online aj offline.
Poskytovatelia služieb, ktorí prijímajú Bitcoin
Prijímanie Bitcoinu ako platobnej možnosti sa v jednotlivých spoločnostiach líši. Preto neexistujú žiadne špecifické trhy, kde by bol BTC všeobecne akceptovaný. Namiesto toho existujú rôzne spoločnosti v rôznych odvetviach, ktoré sa snažia rozšíriť svoju klientsku základňu zavedením digitálnych mien ako novej platobnej možnosti:
- AT&T – poskytovateľ mobilných služieb.
- Twitch – platforma na živé vysielanie.
- Dish Network – americký poskytovateľ satelitných služieb priameho vysielania.
- ExpressVPN – vysokorýchlostná a bezpečná sieť VPN.
- NordVPN – poskytovateľ VPN bez logovania z Malty.
- ProtonMail – poskytovateľ koncového šifrovaného e-mailu.
- Vultr – webhostingová spoločnosť.
- WordPress – systém správy obsahu s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý umožňuje používateľom vytvárať webové stránky a blogy.
- Reddit – prémiové funkcie si môžete kúpiť za Bitcoin.
- Namecheap – poskytovateľ webhostingu a doménových mien.
- Bloomberg, Chicago Sun-Times – použite Bitcoin na predplatenie online spravodajstva.
Nákup videohier s Bitcoinom
V minulosti ste museli navštíviť kamenný obchod, aby ste si mohli kúpiť videohru. V súčasnosti však väčšina hráčov nakupuje online. Videohry sa stávajú digitálnym majetkom, podobne ako samotné digitálne meny. Je teda prirodzené, že čoraz viac popredných platforiem na predaj hier akceptuje Bitcoin.
- Xbox – pomocou Bitcoinu môžete platiť za hry, doplnky a predplatné služby Xbox Live.
- Humble Bundle – digitálny obchod, ktorý prispieva časťou svojho zisku na charitatívne účely.
- Big Fish Games – spoločnosť so sídlom v Seattli, Washington.
Cestovné spoločnosti, ktoré prijímajú Bitcoin
Existuje veľa konkurenčných služieb súvisiacich s cestovaním a väčšina z nich ponúka veľmi podobné súbory nástrojov. Poskytovanie alternatívnych spôsobov platby je skvelý spôsob, ako prilákať nových zákazníkov. Medzi služby, v ktorých si môžete rezervovať vysnívanú dovolenku a zaplatiť za ňu bitcoinom, patria napr:
- Expedia – jedna z najväčších svetových online cestovných kancelárií v súčasnosti akceptuje BTC pre rezervácie hotelov a plánuje ho zaviesť ako platobnú možnosť pre lety, aktivity a ďalšie
- AirBaltic – vôbec prvá letecká spoločnosť, ktorá akceptuje platby Bitcoinom za rôzne lety.
- Virgin Galactic – prvá komerčná vesmírna spoločnosť na svete, ktorú vlastní miliardár a obchodný magnát Richard Branson, prijíma Bitcoin.
Neziskové organizácie, ktoré prijímajú Bitcoin
- Wikimedia Foundation – nezisková organizácia, ktorej cieľom je podporovať rast, rozvoj a šírenie bezplatného viacjazyčného vzdelávacieho obsahu.
- Wikileaks – medzinárodná nezisková organizácia, ktorá zverejňuje tajné informácie, úniky správ a utajované médiá poskytnuté anonymnými zdrojmi.
- The Giving Block – platforma, ktorá neziskovým organizáciám a darcom uľahčuje prijímanie a poskytovanie darov v kryptomenách.
Darovanie peňazí na charitu je často spojené s vysokými poplatkami. Okrem toho niektorí ľudia by z toho či onoho dôvodu chceli, aby ich dary zostali anonymné. Darovanie peňazí pomocou Bitcoinu poskytuje spôsob, ako sa vyhnúť obom týmto obavám.
Reštaurácie a supermarkety, ktoré prijímajú Bitcoin
- Subway – sendviče si môžete kúpiť za Bitcoin na rôznych miestach po celom svete.
- Burger King – veľký nadnárodný reťazec reštaurácií s rýchlym občerstvením, ktorý predáva hamburgery, hranolky a iné.
- Whole Foods – sieť supermarketov, ktorá predáva ekologické potraviny.
Taxíky
Niekoľko dispečingov taxi a letiskových prepravných služieb v rôznych častiach sveta akceptuje Bitcoin ako platobnú metódu.
Vzdelávanie
- Treehouse – špecialista na interaktívne vzdelávanie, ktorý prijíma bitcoiny na rôzne kurzy.
- Curtin University – veľká univerzita v Austrálii, ktorá ponúka štúdium architektúry, obchodu, inžinierstva, informačných technológií a ďalších odborov.
- The King's College – kresťanská vysoká škola slobodných umení so sídlom v New Yorku.
- European School of Management and Technology (ESMT) – nemecká univerzita s mnohými zahraničnými študentmi.
V roku 2013 sa University of Nicosia, súkromná škola na Cypre, stala prvou univerzitou, ktorá ponúkla magisterský program v oblasti blockchainu a digitálnej meny. Školné môžete samozrejme platiť v Bitcoinoch.
Agregátory obchodov s bitcoinmi
- Kde minúť bitcoiny v Spojenom kráľovstve – adresár obchodov, krčiem, webových stránok a ďalších miest v Spojenom kráľovstve, ktoré prijímajú bitcoiny.
- useBitcoins – platforma s viac ako 5 000 uvedenými podnikmi, ktoré prijímajú BTC.
- Coinmap – mapa podnikov na celom svete, ktoré prijímajú Bitcoin.
- Spendabit – vyhľadávač, ktorý dokáže nájsť konkrétny tovar dostupný na nákup za Bitcoin.
Luxusné spôsoby, ako minúť Bitcoin
- BitCars – online trhovisko, ktoré predáva autá pomocou Bitcoinu.
- AutoCoinCars – online trhovisko, ktoré predáva autá a uvádza ich ceny v BTC, okrem iných krypto a fiat mien.
- Bithome – online trh s nehnuteľnosťami vo Švajčiarsku, kde môžete kupovať a predávať nehnuteľnosti za Bitcoin.
- Prestige Cars Kent – predajca, ktorý umožňuje zákazníkom nakupovať autá za Bitcoin.
- Prestige Time – obchod, ktorý umožňuje nákup luxusných hodiniek za Bitcoin.
- Denison Yacht Sales – spoločnosť, ktorá vám umožní kúpiť jachty s Bitcoin.