Table of Contents
Štandard ERC-20, ktorý udržiava komunita Ethereum, stanovuje spoločný zoznam štandardov. Od 24. marca 2022 je v hlavnej sieti Ethereum takmer 508 000 tokenov kompatibilných s ERC-20. 2 Je naozaj dôležitý; stanovuje základný súbor pravidiel, ktoré musia dodržiavať všetky tokeny Ethereum.
Nasleduje niekoľko kľúčových informácií. Token ERC20 je štandard, ktorý sa používa na vývoj a vydávanie inteligentných zmlúv na blockchaine Ethereum . Inteligentné zmluvy sa potom môžu využiť na vytvorenie inteligentných aktív alebo tokenizovaných aktív, do ktorých môžu investori vďaka inteligentným zmluvám investovať. Skratka ERC znamená “Ethereum Request for Comment” (žiadosť o komentár) a ERC20
EIP špecifikuje protokol a štandardy pre jednotlivé inteligentné zmluvy. Keď je ERC schválená výborom a dokončená, stáva sa ERC. ERC je podobná v tom, že ide o typ dohody a štandard na úrovni aplikácie. Existuje mnoho rôznych typov ERC (tokeny, proces URI ERC?
Vrstva EIP (Enterprise Integration Patterns) je súbor návrhových vzorov na budovanie podnikov.
Kryptografické štandardy EIP a erc v Ethereu sú labyrintom, do ktorého ľudia často upadajú. Napriek tomu, že štandardy Etherea známe ako EIP a ERC sú dobre známe, ľudia sa stále pýtajú, prečo ich používame a ako fungujú. V tomto príspevku sa pokúsim vysvetliť, čo potrebujete vedieť o štandardoch a ako si vytvoriť vlastný ERC.
Aká je definícia normy?
Norma je zjednocujúci dokument, ktorý zavádza proces navrhovania založený na konsenze, spravodlivosti, verejnej zodpovednosti a kvalite. V ekosystéme Ethereum štandardy definujú fungovanie kódu prostredníctvom definovania operácií s kódom. W3C a jej členovia zvyčajne vytvárajú štandardy Web2.
Štandardy v ekosystéme Web3 vytvára komunita, čo umožňuje každému vyvíjať a predkladať vlastné štandardy. Tieto normy podliehajú dôkladnému procesu schvaľovania alebo zamietnutia v rámci EIP.
Najlepšie mince DeFi na nákup v roku 2022
Na čo slúžia normy? Prečo ich potrebujeme?
Cieľom noriem pre navrhovanie je znížiť zložitosť postupov navrhovania. Normy používame na zjednotenie údajov. V spoločnosti Ethereum využívame porovnateľné technológie, ktoré sú založené na zavedených normách. Štandardný token ERC20 napríklad obsahuje úplný zoznam EIP .
Je jednoduché krypto dôveryhodné?
Prečo by sme sa mali obávať noriem?
Vytvárame nové finančné primitívy, ktoré denne využívajú milióny ľudí. Musíme stanoviť určité základné pravidlá, aby sme zistili, ako budú transakcie fungovať, jednotne pomenovať veci a presúvať tokeny. Inak by sa každý projekt vyvíjal inak a komunikácia medzi nimi by bola slabá.
Čo je EIP a prečo je to štandard Ethereum?
Skratka EIP je názov pre Ethereum Improvement Proposal, čo je návrh na zmenu alebo zlepšenie protokolu, ktorý beží na Ethereu. EIP majú byť primárnym spôsobom navrhovania nových funkcií pre Ethereum; prijímania hlásení o technických problémoch od komunity a dokumentovania nápravných opatrení v oblasti návrhu Etherea.
Čo je spotový trh a ako obchodovať na spotovom trhu?
EIP boli vytvorené ako nástroj na sledovanie úprav návrhu Etherea. V súčasnosti sa používajú na definovanie aspektov architektúry Ethereum.
Typy EIP sú rozdelené do siedmich kategórií: Základné, rozhranie, sieťové, meta, informačné a ERC.
Čo je ERC?
Ethereum Request for Comments (ERC) je dokument predložený komunitou, ktorý usmerňuje vývojárov blockchainu, ako vytvárať nové funkcie. ERC sú EIP týkajúce sa aplikačnej vrstvy reťazca.
Hlavný rozdiel medzi EIP a ERC spočíva v tom, že EIP väčšinou definujú možnosti jadra Etherea, zatiaľ čo ERC definujú predovšetkým funkcie a dizajn decentralizovanej aplikačnej vrstvy. Najčastejšie používaným typom EIP, a preto sú také populárne a často diskutované, je kategória ERC.
Ako začať vytvárať vlastnú kryptomenu
Kto rozhoduje o tom, čo sa považuje za normu?
Ethereum je projekt s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý umožňuje komukoľvek vytvárať rozšírenia, vyvíjať aplikácie a pridávať nové funkcie. Vývojári navrhujú nové štandardy, o ktorých hlasuje výbor zložený zo všetkých vývojárov jadra, Ethereum Cat Herders a redaktorov. Proces EIP/ERC si vyžaduje širší vstup komunity na eip znamená ethereum, ktorý prebieha v úložisku ethereum/eips GitHub a na fóre Ethereum Magicians. Tento postup je uvedený v dokumente EIP-1.
Čo je tokenový štandard?
Najbežnejší typ Etherea je známy ako “Ethereum Standard”.
Najpopulárnejším štandardom ERC, ktorý vytvorili Vitalik Buterin a Fabian Vogelsteller, je štandard tokenov ERC20. Tento protokol začal ICO mániu v roku 2017 a stále sa využíva na generovanie tokenov Ethereum. Viac ako 70 % všetkých kryptomien na Ethereu je založených na kontrakte s tokenmi ERC20. Komplexný zoznam všetkých ERC nájdete tu.
Výhody a nevýhody používania kryptomeny
EIP sú dôležité z viacerých dôvodov.
EIP (ako aj ERC) sú základnou jednotkou, ktorá riadi Ethereum, a sú zdokumentované na Ethereum. Umožňujú komukoľvek navrhovať, diskutovať a prijímať úpravy v decentralizovanom prostredí. Pomáhajú používateľom pochopiť, ako určité tokeny a aspekty Etherea súvisia s konkrétnym inteligentným kontraktom tým, že sú začlenené ako štandard alebo súčasť štandardu.
Každá aktualizácia siete Ethereum obsahuje aj súbor EIP, ktoré musí každý uzol implementovať, aby udržal konsenzus s ostatnými uzlami.
Ako ERC umožňujú jednotlivcom, spoločnostiam a organizáciám vytvoriť niečo výnimočné?
Tu je niekoľko príkladov noriem ERC a spôsobov ich využitia:
Štandard ERC-20 vytvorili Fabian Vogelsteller a W. Buterin v novembri 2015 a je to najrozšírenejšie rozhranie pre vymeniteľné tokeny, ktoré využívajú inteligentné kontrakty na poskytovanie API (aplikačného programového rozhrania). Nižšie uvádzame niekoľko príkladov toho, čo token ERC-20 umožňuje používateľom robiť:
- Tokeny môžete medzi účtami prenášať pomocou procesu obnovenia účtu, pretože nie je nijako obmedzený.
- Budeme môcť vidieť aktuálny zostatok tokenu na účte.
- Preskúmajte aktuálnu celosvetovú ponuku žetónov.
- Potvrďte výdavky tretích strán.
O zavedení nových aktív koluje veľa fám, ale tu je niekoľko dôležitých rozdielov medzi ERC20 a EIP:
- Viac informácií o pôvodnej Buterinovej ponuke a súvisiacich diskusiách na Reddite alebo o technických aspektoch tokenov ERC-20 nájdete v našom vysvetlení tokenov ERC-20.
- ERC-721 je nový štandard, ktorý má nahradiť ERC-20. William Entriken, Dieter Shirley, Jacob Evans a Nastasia Sachsová zverejnili v januári 2018 prvú verziu ERC-721, ktorá sa inšpirovala štandardom ERC-20 token. assets), čo znamená, že nepodporuje jedinečný
ERC-721 bol vytvorený ako štandardné rozhranie pre NFT, ako sú obrázky a piesne, v reakcii na nespokojnosť používateľov, ktorí nemohli obchodovať s týmito položkami. Keďže každý token ERC-721 je jedinečný, je zaznamenaný v blockchaine pomocou čísla. Toto číslo môžu používať iné osoby alebo programy na preukázanie vlastníctva
- Toto je len niekoľko známych zbierok NFT, ktoré využívajú štandard tokenov ERC-721:n
- Cryptokitties: Pôvodne bol CryptoKitties kompatibilný s predchádzajúcim štandardom ERC-721. Je to hra “play to earn”, ktorá začala tým, že umožnila hráčom chovať a zbierať digitálne mačky na blockchaine Ethereum.
- Ethereum Name Service (ENS) je decentralizovaná a bezpečná menová služba, ktorá konvertuje adresy peňaženiek Ethereum na čitateľné mená, adresy URL a emotikony, ako napríklad Buterinom registrovaný vitalik.eth.
- The Bored Ape Yacht Club (BAYC): zbierka 10 000 jedinečných NFT, ktorú spoločnosť Yuga Labs vydala v apríli 2021. Každý NFT je zároveň druhom členstva v exkluzívnom klube, ktorý okrem toho, že je vzácnym digitálnym umením, poskytuje komunite práva a výhody.
Celkovo sa s rozširovaním siete zjednodušujú metódy integrácie alebo úprav Etherea, a to aj vďaka iniciatívam ako Ethereum Cat Herders a Fellowship of Ethereum Magicians.
Komunita ethereum cat herding podporuje zdieľanie série PEEPanEIP, ktorá poskytuje prehľad EIP zvažovaných pre aktualizáciu siete, štandardov ERC a ďalších kľúčových konceptov blockchainu Ethereum. Na blogu Hudsona Jamesona možno nájsť ďalšie čítanie a informácie o histórii EIP a vývoji správy Etherea (vrátane ERC).
Formát návrhov EIP pre Ethereum alebo formát návrhov pre iné kryptomeny
Samozrejme, keďže EIP sú technické dokumenty, musia dodržiavať určitý formát prezentácie, ktorý jasne prezentuje všetky informácie potrebné na pochopenie navrhovaných zmien. V dôsledku toho formát EIP obsahuje nasledujúce riadky:
- EIP obsahuje preambulu. Tu nájdete preambulu, ktorá je formálnym úvodom do dokumentu. Sú napísané v súlade so štandardmi formátovania RFC 822. Tento prológ obsahuje všetky potrebné informácie o EIP vrátane jeho čísla, autora, názvu a krátkeho opisu.
- Nájdite technický problém. V tejto fáze budeme hľadať stručný opis (nie viac ako 200 slov) technického problému.
- Motiváciou je lepšie pochopenie problému, ktorý rieši, a jeho potenciálneho riešenia. Táto položka je voliteľná a mala by sa použiť, ak chcete aktualizovať protokol Ethereum. V tomto čase by mal autor EIP objasniť, prečo súčasná špecifikácia protokolu nerieši riešený problém. Príspevky
- Vo fáze implementácie, po vytvorení a prediskutovaní špecifikácie, by mal autor EIP dokončiť a opísať syntax a zlepšenia, ktoré navrhuje. Musí byť jasná a stručná, overiteľná a reprodukovateľná. Ak špecifikácia nespĺňa tieto normy, bude rýchlo zamietnutá.
- Odôvodnenie opisuje, prečo bol návrh vytvorený a prečo boli prijaté konkrétne rozhodnutia. Malo by opisovať konkurenčné návrhy, ktoré boli preskúmané, ako aj všetky ďalšie práce. Odôvodnenie môže tiež poukázať na dohodu komunity, ako aj na kľúčové námietky alebo obavy vyjadrené počas diskusie.
- Spätná kompatibilita. Všetky EIP, ktoré spôsobujú problémy s kompatibilitou, by ich mali uvádzať a stupeň ich závažnosti. V EIP by sa malo vysvetliť, ako autor tieto nekompatibility odstráni. Spätná kompatibilita môže mať za následok okamžité zamietnutie návrhu, ak na ňom nie je dostatočná zhoda.
- EIP, ktoré majú vplyv na zmeny konsenzu, musia mať testovacie prípady. Testovanie ostatných EIP sa nevyžaduje, ale ak sa vykonáva, malo by byť v súlade s existujúcimi osvedčenými postupmi.
- Proces preklikávania sa cez mnohé fázy na dokončenie nasadenia môže byť časovo náročný. EIP sa zverejňuje ako návrh a potom musí prejsť niekoľkými ďalšími dôležitými fázami, kým získa štatút “finálny”. Zatiaľ čo prax dosiahnutia dohody o špecifikácii a odôvodnení pred napísaním kódu je pozoruhodná, myšlienka “všeobecného konsenzu a spustenia
- Na úspešný návrh sú potrebné odborné podnety. Všetky EIP by mali obsahovať časť, ktorá sa zaoberá potenciálnymi rizikami/implikáciami plánovanej zmeny. Zahrňte materiál o bezpečnostných otázkach, rizikách a zdrojoch, ktoré môžu byť užitočné v budúcich fázach vývoja plánu.
Zahŕňajú výber návrhu v oblastiach, ako je bezpečnosť, obavy, kľúčové diskusie, konkrétne odporúčania a ťažkosti pri realizácii, zhrnutie hrozieb a rizík a spôsob ich riešenia atď. Ak v predloženom dokumente chýba časť “Bezpečnostné otázky” v rámci EIP, bude zamietnutý. Bez vyriešenia týchto bezpečnostných otázok sa EIP nemôže posunúť do fázy “Final”.
Spojené štáty majú najagresívnejšie zákony o autorských právach na svete, ktoré obsahujú ustanovenie, ktoré umožňuje vyňať určité autorské práva, ak boli uverejnené “čo najskôr” po 1. januári 1978. Všetky štandardy musia byť vo verejnej sfére.