Stratégia spoločnosti BlackRock pre ETF na bitcoiny, ktorá mení pravidlá hry

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Spoločnosť BlackRock, najväčšia globálna spoločnosť v oblasti správy aktív, oficiálne predložila Komisii pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických (SEC) upravenú žiadosť o vytvorenie burzového fondu obchodovaného s bitcoinom (ETF).

V tejto žiadosti sa zdôrazňuje jeho schopnosť “vynikajúcej odolnosti voči manipulácii s trhom”. Pozoruhodné je, že upravený návrh BlackRock BTC ETF má bankám z Wall Street uľahčiť hladší vstup do fondov spoločnosti.

Podľa správy časopisu Forbes bol aktualizovaný model pôvodne predložený SEC v novembri. Cieľom je zefektívniť zapojenie bánk, ako sú JPMorgan Chase a Goldman Sachs, do trhu s Bitcoinom a prekonať prísne predpisy, ktoré im bránia držať BTC vo svojich súvahách.

Plán BlackRock BTC ETF: model “predplatenia”

Správa zdôrazňuje, že nový prístup spoločnosti BlackRock k vyplateniu, označovaný ako model “prepay”, umožní veľkým americkým bankám fungovať ako oprávnení účastníci pre iShares Bitcoin Trust. To im umožní obísť obmedzenia uložené úradmi, ktoré im zakazujú držať BTC.

Dôležité je, že skupina zložená zo šiestich členov spoločnosti BlackRock a troch členov spoločnosti Nasdaq predstavila revidovaný model počas stretnutia s komisiou SEC 28. novembra. Schválenie aktualizovaného ETF by mohlo bankám, ktoré majú vo svojich súvahách aktíva v hodnote biliónov dolárov, umožniť prístup k Bitcoinu.

V podaní sa uvádza: “V súčasnosti je v platnosti zákon o burze cenných papierov:
“Zdá sa, že tento model rieši obavy zamestnancov v súvislosti s nepeňažnými prostriedkami, pričom sa zaoberá kritickým rozmerom, v ktorom by sa inak nepeňažný model neuprednostnil pred hotovostným modelom. Pritom zachováva mnohé významné výhody, ktoré má pre investorov vecný model v porovnaní s určitými hotovostnými modelmi v kontexte Bitcoinu.”

Spoločnosť BlackRock spresňuje, že podľa nového rámca by autorizovaní účastníci (AP) previedli hotovosť maklérovi-dealerovi, ktorý by ju konvertoval na Bitcoin a bezpečne uložil u správcu ETF, spoločnosti Coinbase Custody.

Aplikácia ETF Bitcoin spoločnosti BlackRock ponúka model "predplatenia" pre veľké americké banky.
Inovatívny Bitcoin ETF: návrh spoločnosti BlackRock na hladší vstup na Wall Street

Výhody revidovaného modelu

Podľa spoločnosti BlackRock je cieľom inovatívneho modelu “predplatenia” znížiť transakčné náklady a zároveň ponúknuť zvýšenú odolnosť voči manipulácii s trhom. Okrem toho by riziká spojené s vykonávaním transakcií niesli tvorcovia trhu s digitálnymi aktívami, a nie investori, čím by sa eliminovala potreba emitentov financovať alebo predfinancovať predajné transakcie.

Okrem toho aktualizovaný model sľubuje “jednoduchosť a harmonizáciu v celom ekosystéme vzhľadom na výrazne nižšie rozdiely v spôsobe vykonávania vecných modelov v porovnaní s hotovostnými modelmi”, ako sa uvádza v podaní.

Od 12. decembra spoločnosť BlackRock už tretíkrát rokovala so SEC v súvislosti s touto upravenou žiadosťou. Rozhodujúce následné stretnutie 28. novembra vystriedala úvodná prezentácia modelu z 20. novembra. Tieto interakcie zdôrazňujú záväzok spoločnosti BlackRock k transparentnej komunikácii s regulačnými orgánmi.

Pochopenie modelu "predplatenia" spoločnosti BlackRock pre Bitcoin ETF a jeho vplyvu na dynamiku trhu.
Model predplatenia spoločnosti BlackRock: Zmeny v investičných stratégiách pre bitcoiny

Cestovná mapa Bitcoin Spot ETF

Za zmienku stojí, že 23. októbra spoločnosť uviedla svoj iShares Spot Bitcoin ETF na burzu Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) pod tickerom IBTC.

Tento rok podali rôzne spoločnosti zaoberajúce sa správou aktív, vrátane spoločností BlackRock a Fidelity, Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC) žiadosti o založenie Spot Bitcoin ETF. Regulačný orgán tieto žiadosti pozorne skúma, pričom kľúčové dátumy rozhodnutí sa blížia v januári 2024.

Hoci niektoré modely, ako napríklad model spoločnosti BlackRock, zavádzajú inovatívne prvky, ako napríklad model “predplateného” vyplatenia, netrpezlivo sa očakáva konečný verdikt SEC o týchto žiadostiach, ktorý ovplyvní prostredie investičných alternatív v oblasti Bitcoinu.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov