Table of Contents
Áno, vaše držby bitcoinu, etheria a iných kryptomien podliehajú zdaneniu. Daňový úrad považuje kryptomenu za “majetok”, takže vaša virtuálna mena sa zdaňuje rovnako ako akýkoľvek iný majetok, ktorý vlastníte, napríklad akcie alebo zlato.
Ak ste predali svoju kryptomenu po tom, čo ste ju držali menej ako rok, výsledný zisk bude podliehať krátkodobej sadzbe dane z kapitálových výnosov, ktorá je 25 %. Túto sadzbu dane je ľahké pochopiť: rovná sa vašej bežnej sadzbe dane z príjmu, ktorá sa pohybuje od 10 % do 37 %.
Dolár, euro, jen atď. sú konvenčné formy fiat peňazí, ktoré používame na nákup predmetov a služieb. Na druhej strane kryptomeny a tokeny sú digitálne aktíva vo forme počítačového kódu. Kryptomena je natívne aktívum blockchainu, zatiaľ čo tokeny sú platformou, ktorá bola vytvorená na základe existujúceho blockchainu.
Litecoin je najznámejšou kryptomenou vďaka vysokej hodnote bitcoinu. Ak si teda nemôžete dovoliť bitcoin, zvážte prechod na litecoin. Je takmer identický s bitcoinom, ale transakcie sa uskutočňujú rýchlejšie, čo je jedna z jeho hlavných výhod.
V roku 2021 mali kryptomeny skvelý rok. Podľa nedávneho prieskumu viac ako desať percent Američanov vlani obchodovalo s kryptomenami – ak patríte medzi nich, pravdepodobne vás zaujíma, ako vaše transakcie a ďalšie aktivity s kryptomenami ovplyvnia vaše dane.
Daňový úrad klasifikuje kryptomeny ako aktíva. Vláda USA, podobne ako iné vlády na celom svete, považuje kryptomeny za majetok a zdaňuje transakcie, ktoré generujú alebo prijímajú bitcoiny, podobne ako akcie a dlhopisy. Ak používate bitcoiny na obchodné transakcie, musíte ich nahlásiť daňovému úradu IRS a daňovým úradom svojho štátu. Táto esej vysvetľuje dane z kryptomien v Spojených štátoch a ich fungovanie.
Sú s kryptomenami spojené nejaké daňové povinnosti?
Kryptomena sa v Spojených štátoch považuje za digitálne aktívum a daňový úrad ju považuje za podobnú akciám, dlhopisom a iným kapitálovým aktívam. V závislosti od toho, ako ste kryptomenu získali a ako dlho ste ju držali, sa peniaze, ktoré ste z nej zarobili, zdaňujú kryptoaktívnou daňou s rôznymi sadzbami ako kapitálové zisky alebo mzda.
Pri rozhodovaní o tom, či by ste mali platiť dane, je veľmi dôležité preskúmať, ako ste svoju kryptomenu v roku 2021 využili. Zdaniteľné udalosti sú transakcie, ktoré vedú k zdaneniu. Udalosti oslobodené od dane sú tie, ktoré nie sú. Pozrime sa na ne bližšie:
- Nezdaniteľné udalosti sú tie, ktoré nemajú za následok zdaniteľné zisky alebo straty.
- Nákup a držba kryptomien za hotovosť nepodlieha zdaneniu. Pri predaji a realizácii zisku zaplatíte daň.
- Darovanie Bitcoinu kvalifikovanej charitatívnej alebo neziskovej organizácii oslobodenej od dane: Ak darujete kryptomenu priamo charitatívnej organizácii 501(c)(3), ako je napríklad GiveCrypto.org, môžete si časť svojho daru odpočítať.
- Ak dostanete kryptomenu ako dar, pravdepodobne sa na vás nevzťahuje daňová povinnosť, pretože ju nepredávate ani nevykonávate iné zdaniteľné činnosti, ako napríklad uzatváranie stávok.
- Darovanie darčeka: aké milé! Každý obdarovaný môže každý rok získať až 15 000 USD vo forme daru bez platenia daní (a viac pre partnerov). Ak je hodnota vášho daru vyššia ako 15 000 USD na osobu, musíte vyplniť formulár o dani z darovania (čo vo všeobecnosti nemá za následok žiadne pokračujúce povinnosti). Aj keby ste nemuseli platiť dane z kryptomeny, ktorú ste dostali ako dar, príjemca bude musieť sledovať jej nákladový základ pre prípad, že s ňou bude disponovať.
- Výmena kryptomien do vlastnej peňaženky: prevod kryptomien z jednej peňaženky alebo účtu na iný je oslobodený od dane. Pri predaji zaplatíte daň zo zisku.
Zdaniteľné ako kapitálové zisky, ale nie zdanené v predajnej cene.
Krypto daň: platba kapitálových ziskov v bitcoinoch a etheriách
- Predaj kryptomien za hotovosť je možný. Predali ste už svoju kryptomenu za doláre? Ak svoj majetok predáte za viac, ako ste zaň zaplatili, budete musieť zaplatiť daň. Ak predáte so stratou, môžete si túto sumu odpočítať od dane z príjmu.
- Keď meníte jednu kryptomenu na inú, musíte pôvodnú pred nadobudnutím novej predať. Keďže ide o predaj, daňový úrad ho považuje za zdaniteľný. Ak ste bitcoin predali za vyššiu cenu, než akú ste zaň zaplatili, budete musieť zaplatiť daň.
- Ak miniete bitcoin napríklad na nákup pizze, môže to mať za následok daňové zaťaženie. Daňový úrad považuje nákup bitcoinu za rovnaký ako jeho predaj. Predtým, ako sa aktívum môže vymeniť za tovar alebo službu, musíte ho predať; to sa nazýva “premena na hotovosť”.
Definícia zdaniteľného príjmu
- V roku 2021 bol útočník NFL Russell Okung jedným z mála významných jednotlivcov, ktorí dostávali výplatu v bitcoinoch – a takmer určite z nej platí daň z príjmu. Ak ste nasledovali Okungov príklad a dostali ste výplatu v kryptomenách, vaše kryptomeny budú zdanené ako odmena na základe sadzby dane z príjmu.
- Prijímanie bitcoinov výmenou za tovar alebo služby sa označuje ako “prijímanie kryptomien”. Ak prijímate kryptomenu ako platbu za tovar alebo službu, musíte ju daňovému úradu priznať ako príjem.
- Ťažba kryptomien sa zdaňuje rôzne v závislosti od typu ťažby, ktorú vykonávate. Ak ťažíte kryptomenu a zarábate peniaze, s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť platiť dane zo svojich príjmov na základe reálnej trhovej hodnoty (zvyčajne ceny) mincí v čase ich dodania. Kryptomena vyťažená v rámci podnikania sa považuje za príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti a podlieha bežným sadzbám dane z príjmu plus dani zo samostatnej zárobkovej činnosti.
- Získaná odmena za paru. Odmeny za steakovanie sa považujú za príjem z ťažby a zodpovedajúcim spôsobom sa zdaňujú.
- Iné zdroje príjmov: Môžete zarobiť peniaze držaním konkrétnych kryptomien. To sa považuje za zdaniteľný príjem, ako to už býva. Daňový úrad ho považuje za iný druh úroku ako bankový úrok, napriek tomu, že sa niekedy označuje ako úrok.
- Získanie kryptomeny v dôsledku forku. Dane z kryptomien vytvorených v dôsledku forku sa určujú podľa toho, ako aktívum využijete, kedy ho môžete vybrať zo svojej burzy a podľa ďalších kritérií. Najnovšie usmernenie daňového úradu IRS k hardforku nájdete tu.
- Výsadok z lietadla: Môžete požiadať spoločnosť, ktorá sa zaoberá kryptomenami, aby vám v rámci svojho marketingového úsilia alebo rozdávania hodila airdrop. Suma získaná ako airdrop sa zdaňuje ako príjem a musí byť zaznamenaná daňovým úradom. Aktuálne pravidlá IRS týkajúce sa air drops nájdete tu.
- Získanie iných stimulov alebo odmien: toto nie je úplný zoznam a existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo môžete získať kryptomenu zadarmo. Môžu byť také jednoduché ako dane coinbase Získajte bonusy alebo také komplikované ako získanie 5 USD v bitcoinoch za odporučenie priateľa na kryptografické dane burzu. Tak či onak, bude ich potrebné zaznamenať ako príjem.
Aká je sadzba dane z kryptomien?
Zdá sa teda, že niektoré vaše transakcie s kryptomenami teraz podliehajú zdaneniu. Čo by ste mali robiť? Môžete odhadnúť, koľko budete musieť zaplatiť na daniach, a to tak, že zohľadníte svoje príjmy, zisky a straty. Tu je uvedené, čo to znamená:
Výpočet kryptopríjmu.
Ak ste americký daňový poplatník, pravdepodobne ste si zvykli, že sa vám z výplatnej pásky odpočítavajú federálne a štátne dane z príjmu. Rovnaké dane z príjmu, ktoré sa zrážajú alebo neodpočítavajú z vašej bežnej mzdy, sa vzťahujú aj na kryptografickú mzdu, ktorú dostávate (napr. za ťažbu, zlodejinu a odmenu).
Pri podávaní daňového priznania by ste mali vo všeobecnosti platiť daň podľa sadzby dane zodpovedajúcej vašej daňovej klasifikácii. Upozornenie: Ak ste zarobili veľa peňazí z činnosti v oblasti kryptomien, môže to mať vplyv na to, do ktorej daňovej kategórie patríte, a spôsobiť, že z niektorých príjmov budete platiť vyššiu sadzbu dane z príjmov.
Počítajú sa kapitálové zisky a straty.
Problémom je, že len málo peňaženiek poskytuje presný obraz o tom, koľko peňazí ste zarobili alebo stratili. Ak chcete zistiť, koľko peňazí ste zarobili alebo stratili, najprv zistite, s akým množstvom kryptomeny ste začínali. To je známe ako vaša nákladová báza.
Poznanie svojej nákladovej základne
Keď získate kryptomenu, vaša nákladová základňa je vo všeobecnosti určená cenou, ktorú ste za ňu zaplatili. Na druhej strane, ak ste kryptomenu získali ťažbou alebo krádežou, o vašej nákladovej základni rozhoduje reálna trhová hodnota v čase, keď ste ju získali. Základ hodnoty darovanej kryptomeny sa určí na základe toho, koľko za ňu zaplatila osoba, ktorá vám ju darovala, aj na základe reálnej trhovej hodnoty v čase, keď ste ju dostali.
Pri predaji kryptomien môžete od predajnej ceny odpočítať pôvodnú hodnotu a zistiť, či ste dosiahli zisk alebo stratu. Ak váš zisk prevyšuje počiatočnú sumu, dosiahli ste kapitálový zisk. Ak sú vaše zisky nižšie ako počiatočná hodnota, máte kapitálovú stratu.
So ziskami z majetku držaného menej ako jeden rok sa zaobchádza odlišne.
V závislosti od vašej situácie budete platiť dane z kapitálových výnosov na federálnej aj štátnej úrovni (ak je to uplatniteľné). Môžu byť dlhodobé alebo krátkodobé. Dĺžka obdobia, počas ktorého ste kryptomenu držali, určuje, akú vysokú daň budete musieť nakoniec zaplatiť. Ak ste svoju kryptomenu držali viac ako rok pred jej predajom, s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť zaplatiť daň z dlhodobých kapitálových ziskov. Tie sú nižšie ako krátkodobé sadzby, ktoré sa vzťahujú na aktíva držané rok alebo menej.
- Zisky z investícií sa časom zdaňujú nižšou sadzbou dane z kapitálových výnosov. Tieto sadzby (0 %, 15 % alebo 20 % na federálnej úrovni) sa líšia v závislosti od vášho príjmu. Daňovníci s vyššími príjmami môžu byť z čistých ziskov z investícií zdanení sadzbou 3,8 %, ktorá môže zahŕňať zisk alebo iné príjmy.
- Na druhej strane, krátkodobé príjmy sa zdaňujú vyššou sadzbou dane z príjmov, ktorá je zvyčajne vyššia a menej priaznivá.
Je dôležité si uvedomiť, že ak svoju kryptomenu predáte za hotovosť, premeníte ju na inú digitálnu menu alebo ju miniete na tovar či službu, podliehate zdaneniu. Zisky sa realizujú až po predaji podkladových akcií.
Pochopenie vašich kapitálových strát
Kapitálová strata vám vznikla, keď ste majetok predali za nižšiu cenu, ako ste zaň zaplatili. Straty však môžu pracovať vo váš prospech. Kapitálové straty môžete využiť na zníženie dolárovej sumy akýchkoľvek iných kapitálových ziskov (vrátane nekrytých aktív, ako sú napríklad akcie), ktoré ste dosiahli v priebehu roka, čo môže znížiť vaše celkové daňové zaťaženie.
Ak máte viac strát ako príjmov alebo nemáte žiadne príjmy, maximálny počet strát, ktoré môžete každý rok vykázať na kompenzáciu iných príjmov, je 3 000 USD. Prípadný zostatok sa prenáša do nasledujúcich rokov, až kým sa neuplatní celková výška straty.