Americký Federálny rezervný systém zasadal 31. januára a rozhodol sa ponechať svoj cieľový úrok v pásme 525 až 550 bázických bodov (bps), čo zodpovedá 5,25 až 5,50 %. Toto rozhodnutie bolo v súlade so všeobecnými očakávaniami a v súlade s predchádzajúcim zasadaním.
Pozoruhodným zvratom vo vývoji však bolo vyhlásenie Jeroma Powella počas oznámenia marcového zasadania, v ktorom výslovne uviedol, že zníženie úrokových sadzieb je nepravdepodobné. Toto neočakávané vyhlásenie spôsobilo výrazný pokles hlavných finančných ukazovateľov, čo viedlo k výraznému ústupu na rôznych trhoch.
Konkrétne, údaje spoločnosti TradingView za 1. február ukázali, že zlato, bitcoin (BTC) a celková trhová kapitalizácia kryptomien klesli voči doláru o 0,34 %, 1,10 % a 0,77 %.
Priemyselný index Dow Jones (US30), index S&P 500 (SPX) a Nasdaq 100 (NDX) zároveň zaznamenali pokles o 0,01 %, 1,61 % a 1,94 %. Tieto tri kľúčové ukazovatele amerického akciového trhu poukazovali na panický výpredaj, čím sa posilnil vplyv Powellovho prekvapivého oznámenia.
Očakávané úrokové sadzby na marec
Pri pohľade do budúcnosti nadobúda nasledujúce zasadanie Federálneho rezervného systému 20. marca 2024 osobitný význam vzhľadom na zmenu očakávaní trhu spôsobenú nedávnymi Powellovými výrokmi. Je pozoruhodné, že k 29. decembru 2023 očakávalo pokles úrokových sadzieb v marci 73,4 % obchodníkov, zatiaľ čo 31. januára tento podiel klesol na 52,8 %, čo si vyžiadalo výrazné preorientovanie trhu.
V súčasnosti 64,5 % trhu očakáva, že cieľová úroková sadzba zostane v marci nezmenená. Zároveň sa 35,5 % respondentov domnieva, že Fed môže svoje rozhodnutie prehodnotiť a pristúpiť k zníženiu sadzieb v rozmedzí 500 až 525 bázických bodov, čo v nasledujúcich týždňoch povedie k potenciálnej volatilite na všetkých trhoch.
Je pozoruhodné, že agresívnejšie zníženie sadzieb o 50 bázických bodov sa už v trhových očakávaniach nezohľadňuje, čo predstavuje 15 % zmenu pravdepodobnosti oproti prognózam spred mesiaca, 29. decembra.
Finanční giganti predpokladali prvé zníženie sadzieb v máji.
Pozoruhodné je, že dve z najväčších inštitucionálnych finančných inštitúcií, Goldman Sachs (NYSE: GS) a Barclays (NYSE: BCS), upravili svoje prognózy prvého zníženia úrokových sadzieb a teraz ho očakávajú v máji. Túto úvahu zdieľal Evan Gold na platforme X 1. februára. Okrem toho Gold upozornil na medvedejší výhľad Bank of America (NYSE: BAC), ktorá predpokladá zníženie sadzieb v júni. Zaujímavé je, že všetci traja finanční giganti pôvodne očakávali, že k zníženiu sadzieb dôjde v marci, teda ešte pred nedávnym zasadnutím Federálneho rezervného systému.
Tento scenár poukazuje na prirodzenú neistotu a volatilitu trhov, najmä na ich citlivosť na zmeny v rozhodnutiach Federálneho rezervného systému. Investorom sa preto odporúča zaujať opatrný postoj a pozorne sledovať aktuálne udalosti a relevantné údaje, aby mohli v budúcnosti prijímať informované rozhodnutia.