Čo je Litecoin?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

⚡️ ČO JE BLOCKCHAIN?

Blockchain je digitálna účtovná kniha, v ktorej sa uchovávajú všetky transakcie Lightcoinu. Ťažiari zoskupujú nedávne transakcie s kryptomenami do “blokov”. Pred ich prepojením s existujúcim blockchainom sú bloky kryptograficky zabezpečené. Podobnú technológiu blockchainu využíva niekoľko ďalších kryptomien, napríklad lightcoin a bitcoin.

⚡️ ČO JE ŤAŽBA?

Ťažba je postup zabezpečenia každého bloku v existujúcom reťazci blokov pomocou ťažobného softvéru. Po zabezpečení každého bloku sa generujú nové jednotky kryptomeny. Tieto jednotky môžu ťažiari okamžite uviesť na trh.

⚡️ Má Litecoin budúcnosť?

Lite coin kurz zažil viacero vzostupov a pádov, ale vždy sa zotavil. Dlhodobý cenový trend je jednou z najdôležitejších charakteristík Litecoinu, ako aj jeho vyhliadky na budúci rast. Dnes, v roku 2021, sa LTC predáva za približne 160 USD za LTC po tom, ako bol z predchádzajúcich maxím stlačený nadol.

⚡️ Ako si môžem kúpiť bitcoiny?

Hoci zatiaľ nie je možné kúpiť bitcoiny prostredníctvom vašej banky alebo investičnej spoločnosti, niektoré podniky na tom v budúcnosti pracujú. Zatiaľ budete musieť na výmenu dolárov za bitcoiny alebo iné digitálne meny použiť platformu na obchodovanie s kryptomenami.

⚡️ Ako fungujú kryptomeny?

Kryptomena je pojem, ktorý označuje akýkoľvek druh peňazí, ktoré existujú v digitálnej alebo virtuálnej podobe a na zabezpečenie transakcií používajú kryptografiu. Kryptomeny sú založené na decentralizovanom systéme zaznamenávania transakcií a vytvárania nových jednotiek bez potreby centrálneho organizačného orgánu.

Charlie Lee, bývalý inžinier spoločnosti Google, spustil Litecoin v októbri 2011. Litecoin bol vytvorený z otvoreného zdrojového kódu Bitcoinu s určitými úpravami. Podobne ako Bitcoin, aj Litecoin je založený na celosvetovom decentralizovanom platobnom systéme s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý nie je riadený žiadnym centrálnym orgánom. Z hľadiska rýchlosti generovania blokov a používania algoritmu Scrypt ako proof-of-work sa Litecoin odlišuje od Bitcoinu.

Považuje sa za jeden z prvých altcoinov založených na otvorenom kóde Bitcoinu.

Čo je litecoin
Čo je kryptomena litecoin

Litecoin bol spočiatku silným konkurentom Bitcoinu. Keďže sa však odvetvie kryptomien v posledných rokoch nasýtilo novými kryptomenami a zvýšila sa v ňom konkurencia, príťažlivosť Litecoinu trochu poklesla.

Litecoin bol pôvodne považovaný za odpoveď na bitcoin. Keď Lee oznámil debut LTC na významnom bitcoinovom fóre, opísal ho ako “odľahčenú verziu bitcoinu”. V dôsledku toho má LTC podobné vlastnosti ako bitcoin a môže upravovať a modifikovať niektoré prvky, ktoré by sa podľa vývojového tímu dali zlepšiť.

Na čo slúži litecoin?
Aký druh siete používa litecoin?

LTC (Litecoin) je 14. najväčšia kryptomena s trhovou kapitalizáciou približne 15 miliárd USD k novembru 2021.

KĽÚČOVÉ ZISTENIA

Charlie Lee vytvoril v roku 2011 kryptomenu Litecoin, ktorá sa považuje za prvý príklad altcoinu.

V minulosti sa na rozdiel od zlata Bitcoin predával ako “striebro” a svojho času bol treťou najhodnotnejšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie.

Peňaženka s litcoinom
Akú hodnotu bude mať LitetCoin?

Keďže má podobnú štruktúru ako bitcoin, používala sa ako testovacia sieť alebo testovacia pôda pre vylepšenia bitcoinu.

Ako používať Lite coin (LTC) ako investičnú platformu

Litecoin nevyrába ani neriadi vláda, ktorá je už dlho jediným subjektom, ktorému spoločnosť dôveruje pri vytváraní peňazí. Namiesto toho, aby ich regulovala centrálna banka a vychádzali z tlače na Úrade pre gravírovanie a tlač, LTC sa generujú prostredníctvom zložitého postupu ťažby kryptomeny známeho ako mining, ktorý zahŕňa riešenie zoznamu transakcií Litecoinu.

Na čom sa ťaží litecoin?
Ako sa LiteCoin líši od Bitcoinu?

Charlie Lee, absolvent MIT a bývalý inžinier spoločnosti Google, vytvoril Litecoin. “V októbri 2011 som sa hral s kódovou základňou Bitcoinu a išlo o to, že som chcel vytvoriť… fork Bitcoinu,” hovorí Lee. Bol to pre neho v podstate príjemný vedľajší projekt.

Maximálny počet LTC je rovnako stanovený na 84 miliónov. V obehu nikdy nebude viac ako 84 miliónov litecoinov. Každých 2,5 minúty sieť Litecoin vytvorí nový blok a pridá ho do knihy posledných transakcií LTC na celom svete. Blok sa overuje ťažobným softvérom a zviditeľňuje sa všetkým používateľom systému.

Moon lite coin
Litecoin – decentralizovaná kryptomena

Ďalší blok sa po overení minerom stáva súčasťou reťazca, ktorý je záznamom všetkých transakcií Litecoinu, ktoré boli kedy vykonané.

Ťažba LTC prináša niekoľko výhod: prvý ťažiarom, ktorí úspešne potvrdia blok, sa odmení 12,5 litecoinu. Počet mincí odmeňovaných za takúto námahu sa časom znižuje, podobne ako v prípade bitcoinu. V auguste 2019 sa znížil na polovicu a k znižovaniu na polovicu bude dochádzať v pravidelných intervaloch, až kým sa okolo roku 2040 nevytěží 84-miliónta minca. Systém odmeňovania Litecoinu je tiež navrhnutý tak, aby sa časom vyprodukovalo viac litecoinov ako v prípade bitcoinu, čo je ďalší predajný argument pre baníkov.

Algoritmus overovania scrypt

Oplatí sa kúpiť peňaženku lite coin
Predpoveď pre Litecoin

Na ochranu bitcoinu, litecoinu a ďalších kryptomien sa používa algoritmus proof-of-work (PoW). PoW v podstate znamená, že jedna strana preukáže všetkým ostatným účastníkom siete, že bolo vykonané požadované množstvo výpočtovej práce. Litecoin používa na zdroje menej náročný hashovací algoritmus Scrypt PoW namiesto náročnejšieho algoritmu SHA-256 Bitcoinu.

To znamená, že Litecoin je dostupnejší pre bežných ľudí s menej výkonnými počítačmi ako Bitcoin, ktorý na to, aby bol konkurencieschopný, potrebuje drahé ASIC minery.

Budúcnosť litecoinu
Ako investovať do Litecoinu?

Scrypt je mechanizmus odvodzovania kľúčov založený na hesle. Spoločnosť Tarsnip uvádza: “Funkcia odvodzovania šifrovacieho kľúča bola pôvodne vytvorená na použitie v systéme online zálohovania spoločnosti Tarsnap a má byť odolnejšia voči útokom hrubou silou ako iné možnosti, napríklad PBKDF2 alebo bcrypt.”

Lee navrhol Scrypt s ohľadom na rozsiahle hardvérové útoky na Bitcoin. Na rozdiel od Scryptu algoritmus Bitcoin SHA-256 nepotrebuje na paralelizáciu veľa operačnej pamäte (RAM).

Ako investovať do Litecoinu v roku 2022?
Peňaženka na mince Lite

Začiatkom roka 2010, keď prevádzkovatelia ťažby vyvinuli špecializovaný hardvér, napríklad špecializovaný obvod (ASIC) na riešenie hashovania SHA-256, sa ukázalo, že Bitcoin je voči takémuto útoku zraniteľný. Tým, že algoritmus konsenzu Litecoinu bol náročný na pamäť, sa Lee snažil zmariť preteky v hardvérovom zbrojení, hoci v praxi sa to nepodarilo, keďže na potrebu väčšej pamäte RAM reagoval nástup grafických procesorov.

Aký je presne rozdiel medzi Bitcoinom (BTC) a Litecoinom (LTC)?

Litecoin bol vytvorený ako “striebro” v porovnaní so “zlatom” Bitcoinu. Litecoin, podobne ako bitcoin, je internetový platobný systém, ktorý je peer-to-peer. Je to úplne decentralizovaná celosvetová platobná sieť s otvoreným zdrojovým kódom. Lee navrhnutý na odstránenie nedostatkov Bitcoinu. Rôzne rozdiely medzi týmito dvoma menami sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Litecoin pre začiatočníkov
Prečo hodnota Litecoinu klesá?

Litecoin je vytvorený tak, aby produkoval štyrikrát viac blokov ako bitcoin (1 nový blok každé 2,5 minúty oproti 10 bitcoinom), čo ho robí atraktívnym z hľadiska rýchlosti a pohodlia nákupu, hoci na overenie výkonu používa šifru Scrypt (na rozdiel od bitcoinovej SHA-256), čo si vyžaduje podstatne vyšší výpočtový výkon ťažobných zariadení, ako sú ASIC minery alebo GPU.

Litecoin je druh kryptomeny, ktorá používa algoritmus Scrypt a ktorú vytvoril Charles Lee. Jej trhová kapitalizácia je viac ako 8 miliárd dolárov, čo z nej robí jednu z najhodnotnejších kryptomien. LTC patrí medzi 15 najväčších kryptomien z hľadiska trhovej hodnoty (hoci stále zostáva ďaleko za bitcoinom). Od novembra 2021.

Vyhliadky Litecoinu do budúcnosti

Od svojho uvedenia Litecoin neustále zvyšuje bezpečnosť a integritu siete a zároveň zvyšuje rýchlosť transakcií.

Čo je to Litecoin?
Čo je Litecoin a ako funguje?

SegWit

V roku 2015 bola prvýkrát navrhnutá myšlienka implementácie SegWit alebo Segregated Witness pre Bitcoin. Funguje tak, že “segreguje” údaje digitálneho signálu (svedka) mimo základného bloku v blockchaine. Cieľom SegWit bolo vyriešiť problém so škálovateľnosťou Bitcoinu, ale v komunite vyvolal veľa diskusií.

Litecoin implementoval SegWit v roku 2017, a keďže je veľmi podobný Bitcoinu, slúžil ako testovacia oblasť alebo testovacia sieť na preukázanie platnosti SegWitu vo väčšej sieti Bitcoin. Test bol považovaný za úspešný a odvtedy Bitcoin začlenil SegWit. Niektorí odporcovia zväčšovania veľkosti blokov Bitcoinu, ktorí boli za zachovanie malej veľkosti blokov, tvrdili, že Litecoin je lepším riešením škálovania.

Všetko, čo potrebujete vedieť o Litecoine
Čo je Lightning Network?

Čo je Lightning Network?

Lightning Network je technológia druhej úrovne bitcoinu, ktorá zlepšuje transakčnú kapacitu blockchainu využívaním mikroplatebných kanálov.

Blesková sieť Litecoinu bola testovacou sieťou, ktorá mala ukázať, že inovácie sú v Bitcoine možné, podobne ako Segregated Witness v Bitcoine. Charlie Lee dodal, že keď je “bitcoinový reťazec preťažený a poplatky sú vysoké, je jednoduché pripojiť sa k sieti Litecoin Lightning”.

Čo je Mimblewimble a ako funguje? 

Čo urobí Mimblewimble pre Litecoin?
Akú kryptomenu používa Mimblewimble?

MimbleWimble je minca na ochranu súkromia, ktorá používa dôverné transakcie na šifrovanie alebo utajenie údajov, ako sú sumy transakcií. Tvrdí sa, že MimbleWimble môže zvýšiť škálovateľnosť znížením veľkosti bloku. Charlie Lee začiatkom roka 2019 oznámil, že Litecoin bude pokračovať vo vývoji MimbleWimble, pričom vývoj prebieha už od roku 2021.

Čo je Litecoin a ako funguje?

Litecoin je decentralizovaná virtuálna mena typu peer-to-peer, ktorá nie je spravovaná centrálnym orgánom. Sieť Litecoin ponúka takmer nulové transakčné poplatky a môžu ju využívať ľudia na celom svete na posielanie okamžitých platieb s takmer nulovou hodnotou. Na ochranu svojich sietí používajú Bitcoin, Litecoin a mnohé ďalšie kryptomeny systém proof-of-work (PoW). Ťažiari Litecoinu musia využívať svoj výpočtový výkon na riešenie zložitých kryptografických hádaniek, aby mohli do blockchainu pridávať nové bloky transakcií Litecoinu a získať odmenu.

Ako funguje Litecoin?
Ako funguje Litecoin?

Cieľom dôkazu o práci je vytvoriť neprelomiteľný reťazec dôkazov, ktorý potvrdzuje platnosť údajov. V prípade dôkazu práce (PoW) musí jedna strana dokázať všetkým ostatným účastníkom siete, že bolo vykonané požadované množstvo výpočtovej práce. Litecoin na rozdiel od Bitcoinu používa na tento účel algoritmus Scrypt, ktorý je menej náročný na zdroje.

CRYPTOASSETS: ČO STE CHCELI VEDIEŤ O REGULÁCII

Ako investovať do Litecoinu LTC

Litecoin bol jedným z prvých úspešných altcoinov, ktorý si vyslúžil kritiku kvôli nedostatočnej zrozumiteľnosti svojej hodnoty. Práve z tohto dôvodu je pre jednotlivcov príťažlivý.

Je minca LTC dobrou investíciou?
Je Litecoin dobrou investíciou v roku 2022?

Inflácia litecoinu je riadená mechanizmom polovičnej inflácie. Keďže bol vytvorený už v roku 2011, jeho blockchain sa ukázal ako dostatočne bezpečný na to, aby sa vyhol 51 % útokom, ktoré sa vyskytujú vtedy, keď ťažobný subjekt alebo subjekty prevezmú viac ako 51 % výpočtového výkonu, ktorý zabezpečuje sieť, a použijú ho na zmenu blockchainu. história.

Keďže sa nestala terčom žiadnych vážnych útokov, jej dôveryhodnosť sa vo svete kryptomien považuje za “striebornú stránku”: dôveryhodnú kryptomenu, ktorú možno využívať na transakcie za rozumnú cenu.

Investorov a obchodníkov čoraz viac priťahuje litecoin v dôsledku jeho obmedzenej ponuky a klesajúcej tvorby, čo využívajú na predpovedanie ceny. LTC možno zaradiť do portfólia z dôvodu jeho dôveryhodnosti, čo investorom umožňuje mať prístup k zmenám na trhu s kryptomenami bez toho, aby utrpeli akékoľvek straty.

 Sieť Litecoin
Sieť Litecoin

Zachovanie anonymity v Litecoine je podstatne menej komplikované ako v sieťach s vyššími transakčnými poplatkami, pretože náklady na prevod peňazí sú nižšie. Používa sa aj na nákup predmetov a služieb a podporuje ho väčšina platobných platforiem pre kryptomeny.

Litecoin je vysoko likvidná digitálna mena, s ktorou sa vo veľkom obchoduje na väčšine hlavných búrz kryptomien, takže je pre investorov ideálna. Niektorí používatelia ho používajú na presúvanie peňazí medzi rôznymi burzami alebo úverovými platformami, pretože transakcie v jeho sieti sú relatívne lacné, na rozdiel od sietí ako Bitcoin alebo Ethereum, kde môžu byť transakčné poplatky neúnosne vysoké.

V sieti Litecoin sa každý deň uskutoční viac ako 100 000 transakcií a v priemere má 200 000 až 300 000 aktívnych adries. Hoci nie je taká populárna ako sieť Bitcoin, jej užitočnosť je nepopierateľná.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov