Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Binance Changpeng Zhao dostal trest odňatia slobody na 4 mesiace

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

V nedávnom súdnom konaní, ktoré sa konalo 30. apríla na okresnom súde USA pre západný obvod Washingtonu, predsedajúci sudca Richard Jones vyniesol rozsudok, ktorým odsúdil Changpenga „CZ“ Zhaoa, bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Binance, na štvormesačný trest odňatia slobody.

Tento rozsudok bol vynesený po tom, čo sa Zhao priznal k nedostatkom pri udržiavaní spoľahlivého systému proti praniu špinavých peňazí (AML) v spoločnosti Binance. Prokuratúra na základe týchto porušení pôvodne odporúčala trojročný trest odňatia slobody.

Prokuratúra odporučila pre Changpenga Zhaa trojročný trest odňatia slobody.

Počas pojednávania prokuratúra argumentovala, že Zhao svojím štýlom riadenia často žiadal o odpustenie po porušení zákona namiesto toho, aby sa preventívne snažil získať povolenie, a zdôraznila, že len podmienečný trest by mohol vytvoriť precedens, ktorý by povzbudil ostatných, aby porušovali zákon vo veľkom rozsahu.

Naproti tomu Zhaova obhajoba zdôrazňovala, že nemal priamu vedomosť o žiadnych nezákonných aktivitách v rámci spoločnosti Binance, a predložila zapečatené dokumenty, ktoré naznačovali poľahčujúce faktory na zváženie miernejšieho trestu.

Sudca Jones pri úvahách o argumentoch spomenul, že neexistujú žiadne priame dôkazy spájajúce Zhaoa s informovaným zapojením do nezákonných činností, a odmietol snahu obžaloby o sprísnenie trestu. Pred vynesením rozsudku vyjadril Zhao ľútosť nad svojimi manažérskymi zlyhaniami v spoločnosti Binance a prijal plnú zodpovednosť za pochybenie pri zavádzaní prísneho programu AML.

Toto právne rozhodnutie nasledovalo po inom významnom prípade, v ktorom bol Sam Bankman-Fried, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti FTX, odsúdený na 25 rokov po tom, ako bol usvedčený z viacerých trestných činov. V porovnaní s Bankman-Friedovým procesom bol Zhaov proces menej medializovaný, s menším počtom účastníkov a menším mediálnym šialenstvom.

Obžaloba v prípade Zhao varovala pred porovnávaním týchto dvoch prípadov a poukázala na to, že ich trestné činy mali odlišné osobné motívy a dopady.

Po odstúpení z funkcie generálneho riaditeľa a priznaní viny sa Zhao stiahol z verejných aktivít a oznámil, že sa stiahne z platforiem sociálnych médií. V snahe presmerovať svoje zameranie nedávno inicioval vzdelávací podnik Giggle Academy, ktorého cieľom je odovzdávať mladým ľuďom vedomosti o kryptoch a blockchaine. Jeho nástupca v spoločnosti Binance, Richard Teng, ktorý predtým viedol regionálne trhy, prevzal vedúcu úlohu.

Právne výsledky pre Zhaoa zahŕňajú aj významné finančné dôsledky pre spoločnosť Binance, ktorá súhlasila s urovnaním vo výške 4,3 miliardy USD s americkými orgánmi, ktoré pokrývajú rôzne občianskoprávne opatrenia na presadzovanie práva.

Toto urovnanie však nerieši prebiehajúci občianskoprávny proces iniciovaný americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy proti Binance, Binance.US a samotnému Zhaovi, ktorý sa naďalej vyvíja.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov