Bitcoin (BTC) v súčasnosti zažíva „veľmi rizikové“ podmienky po oznámení globálnych obchodných ciel prezidentom Donaldom Trumpom, pričom existujú obavy, že by cena mohla klesnúť na 71 000 USD.
Charles Edwards, zakladateľ Capriole Investments, kvantitatívneho fondu Bitcoin a digitálnych aktív, varoval, že vyššie ako očakávané americké clá by mohli negatívne ovplyvniť hodnotu Bitcoinu. Dňa 2. apríla po oznámení ciel Bitcoin klesol až o 8,5 %, zatiaľ čo americké akcie, ako napríklad S&P 500, dokázali uzavrieť vyššie o 0,7 %.
Edwards poukázal na to, že podnikateľské vyhliadky v USA vykazujú známky neistoty, podobne ako tomu bolo počas predchádzajúcich veľkých hospodárskych udalostí vrátane rokov 2000, 2008 a 2022. Prieskum podnikateľských vyhliadok (BOS) filadelfského Fedu prvýkrát v roku 2024 klesol pod hodnotu 15, čo naznačuje pesimistický výhľad. To odzrkadľuje podmienky pozorované počas kryptografického medvedieho trhu v roku 2022, keď Bitcoin obrátil z 15 600 USD.

V poslednej aktualizácii Capriole 31. marca Edwards zdôraznil, že hoci údaje BOS môžu poskytovať nespoľahlivé signály, nemali by sa zavrhovať. Poznamenal, že situácia v oblasti ciel a makroekonomické rozhodnutia USA pravdepodobne ovplyvnia smerovanie ceny Bitcoinu do budúcnosti.
Kľúčovou úrovňou, ktorú treba pre Bitcoin po dopade ciel sledovať, je 91 000 USD, pričom Edwards naznačil, že uzavretie nad touto cenou by signalizovalo potenciálny býčí trend. Okrem toho sa v súvislosti s uvoľnením finančnej politiky Federálneho rezervného systému a očakávaniami kvantitatívneho uvoľňovania (QE) predpokladá prudký nárast peňažnej zásoby M2, čo by mohlo viesť k výraznému nárastu ceny Bitcoinu.
Celkovo možno konštatovať, že trajektória ceny Bitcoinu závisí od makroekonomického prostredia a vývoja obchodnej politiky USA. Očakávanie potenciálneho prílevu peňazí M2 však zvyšuje nádeje na rast ceny Bitcoinu.