Ako používať VPN?

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Čo je VPN a ako ju používať?

VPN je služba, ktorá chráni vaše internetové pripojenie a pomáha zlepšiť súkromie a bezpečnosť. Je tiež užitočná pri streamovaní, torrentoch, hraní hier a iných online aktivitách. Stačí si do zariadenia stiahnuť aplikáciu VPN, pripojiť sa k serveru a všetko je pripravené.

Môžu vás sledovať, ak používate VPN?Môžu vás sledovať, ak používate VPN?

Ak používate renomovanú sieť VPN, vaša IP adresa a osobné údaje nebudú sledované vďaka šifrovaniu na vojenskej úrovni a bezpečným protokolom tunelovania. Niektoré stránky však môžu vedieť o tom, že používate sieť VPN.

Aké sú nevýhody používania siete VPN?

Bez ohľadu na to, ktorú sieť VPN používate, rýchlosť pripojenia sa zníži. Okrem toho môžu niektoré stránky blokovať prevádzku VPN vo všeobecnosti.

Je zlé používať VPN?

Nie, siete VPN sú vo väčšine krajín úplne legálne, takže ich používaním nerobíte nič zlé. Niektoré krajiny, ako napríklad Rusko, Bielorusko a Severná Kórea, však používanie VPN úplne zakázali.

Ako môžem používať VPN zadarmo?

Najlepšie bezplatné siete VPN sú ProtonVPN a Atlas VPN. Prvá z nich vám poskytne neobmedzené dáta a šírku pásma, zatiaľ čo druhá ponúka dobré rýchlosti a bezpečnosť. Alternatívne má väčšina VPN 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, vďaka ktorej si môžete službu vyskúšať zadarmo.

Koľko stojí získanie siete VPN?

Ceny predplatného VPN sa môžu pohybovať od približne 2 USD/mesiac do 8 USD/mesiac v závislosti od poskytovateľa a zvoleného plánu. Ak chcete ušetriť čo najviac, vždy odporúčame vybrať si dlhodobejšie predplatné. Napríklad 2-ročný plán NordVPN stojí len 3,29 USD/mesiac.

Naučenie sa používať sieť VPN si nevyžaduje rozsiahle znalosti IT. V skutočnosti stačí len niekoľko jednoduchých krokov od získania siete VPN po odblokovanie geograficky obmedzeného obsahu, zlepšenie súkromia online a zachovanie bezpečnosti pri torrentoch alebo hraní hier. Ak však aj napriek tomu máte pocit, že by ste počas tohto procesu potrebovali nejakú podporu, máme pre vás riešenie.

V tomto článku vám vysvetlíme, ako používať sieť VPN v závislosti od vašich potrieb a ako ju nastaviť na akomkoľvek zariadení. Na tento účel použijeme NordVPN, ktorá je poskytovateľom služieb VPN typu “všetko v jednom” – spoľahlivá, bohatá na funkcie a jednoduchá na používanie.

Používanie siete VPN v smartfóne

Ako používať VPN v 3 jednoduchých krokoch:

 1. Stiahnite si bezpečnú a spoľahlivú sieť VPN. Odporúčame NordVPN, teraz so 63% zľavou.
 2. Nastavte sieť VPN vo svojom zariadení.
 3. Pripojte sa k vybranému serveru VPN a začnite bezpečne surfovať.

Jednoducho použiteľné služby VPN – naše odporúčanie:

Ak si nie ste istí, ktorú VPN si vybrať, máme pre vás zoznam prvotriednych poskytovateľov, ktorí ponúkajú vysokokvalitné služby a používateľsky prívetivé aplikácie. Tu sú tí, ktorých sme otestovali a môžeme vám ich rozhodne odporučiť:

Používanie siete VPN v zariadeniach na streamovanie
 1. NordVPN – celkovo najlepšia služba VPN v roku 2023
 2. Surfshark VPN – prvotriedna VPN pre neobmedzené zariadenia
 3. PureVPN – bezpečná VPN s cenovo dostupným predplatným

Najlepšie spôsoby používania siete VPN

Ľudia používajú VPN na rôzne účely v závislosti od svojich potrieb. Ak si nie ste istí, či ju potrebujete, tu sú spôsoby, ako môžete používať najlepšie siete VPN:

 • Zlepšite súkromie a bezpečnosť pomocou siete VPN. Chráňte sa pred nedôveryhodnými sieťami, skryte svoju aktivitu pri prehliadaní a oveľa viac.
 • Na streamovanie používajte sieť VPN. Sieť VPN je skvelá na odomknutie streamovacích služieb, ako je Netflix alebo Hulu, a na prístup k obľúbeným seriálom alebo športovým hrám, napríklad NFL.
 • Na torrentovanie používajte sieť VPN. Maskujte svoju IP adresu a vyhnite sa odhaleniu pri sťahovaní obsahu chráneného autorskými právami.
Prečo musím používať VPN?
 • Na dosiahnutie solídnej rýchlosti internetu použite sieť VPN. Ak pri sťahovaní veľkých súborov využívate veľkú šírku pásma, váš poskytovateľ internetových služieb môže zámerne znížiť rýchlosť internetu. Sieť VPN vám môže pomôcť zabrániť škrteniu zo strany poskytovateľa internetu tým, že vaše aktivity zostanú anonymné.
 • Na hranie hier používajte sieť VPN. Je to skvelá možnosť, ako sa chrániť pred útokmi pomstychtivých konkurentov, ako aj zlepšiť ping a odblokovať exkluzívne hry.

Používanie siete VPN na zabezpečenie súkromia a bezpečnosti

VPN vám umožňuje chrániť sa v nedôveryhodných sieťach. Ak napríklad používate bezplatný wifi hotspot, nikdy si nemôžete byť stopercentne istí, že je bezpečný. Sieť VPN dodáva istotu, že veci, ktoré robíte vo verejných sieťach, zostanú súkromné.

Siete VPN navyše výborne skrývajú vaše aktivity pri prehliadaní. Niektoré vlády si vaše súkromie veľmi nevážia. To isté sa dá povedať o niektorých poskytovateľoch internetových služieb. Spoľahlivá sieť VPN skryje vašu aktivitu pred poskytovateľmi internetových služieb alebo vládou. Žiadne záznamy o činnosti nebudú spojené s vašou skutočnou identitou.

Bezplatné a platené siete VPN

Streamovanie pomocou siete VPN

Jedným z najčastejších spôsobov používania siete VPN je streamovanie. Väčšina streamovacích platforiem totiž ponúka rôzny obsah pre rôzne regióny, pričom niektoré možnosti streamovania sú v niektorých krajinách úplne nedostupné. Z pohľadu používateľa je to naozaj nespravodlivé.

Našťastie sa aj tieto problémy dajú vyriešiť pomocou streamovacej siete VPN. Služba VPN zmenou vašej IP adresy podvrhne vašu skutočnú polohu a oklame stránku so streamovaním. Vďaka tomu môžete mať prístup k obsahu s geografickým obmedzením odkiaľkoľvek na svete.

Netflix a iné stránky sa však neustále snažia identifikovať IP adresy serverov VPN, aby mohli blokovať prevádzku. Je teda čoraz ťažšie obísť regionálne obmedzenia pomocou priemernej siete VPN.

Musíte si pozrieť: 4 skutočné príklady použitia NordVPN

Torrentovanie pomocou siete VPN

Hoci účasť na zdieľaní súborov P2P nie je nezákonná, môže predstavovať určité hrozby. Našťastie, najlepšie siete VPN pre torrenty dokážu podvrhnúť vašu IP adresu a pomôžu vám zostať chránení.

Ak napríklad pri sťahovaní obsahu chráneného autorskými právami neskryjete svoju skutočnú IP adresu, držitelia autorských práv ju môžu sledovať a podniknúť právne kroky. Používanie siete VPN pri torrentovaní vás teda rozhodne môže ochrániť pred neželanými následkami. Na tento účel máme užitočný článok, ktorý ukazuje, ako bezpečne prenášať torrenty pomocou siete VPN.

Používanie siete VPN na zastavenie škrtenia šírky pásma

Najlepšie ponuky VPN tento týždeň

Pre poskytovateľov internetových služieb je nákladné poskytovať všetkým vysokorýchlostné pripojenie, ak streamujú alebo hrajú hry v rozlíšení 4K. Preto napriek sľubom rovnakej šírky pásma pre všetkých ju poskytovatelia internetových služieb v prípade zistenia takejto aktivity znižujú. Pomocou siete VPN môžete skryť svoje online aktivity a zastaviť škrtenie zo strany poskytovateľov internetových služieb.

Všetky vaše údaje, ktoré sa prenášajú medzi serverom a príjemcom, budú zašifrované pomocou pokročilých algoritmov. Poskytovateľ internetových služieb tak nebude schopný rozlíšiť medzi HD streamovaním a jednoduchým prehliadaním webu. A keďže je nezákonné, aby poskytovateľ internetu spomaľoval všetku vašu prevádzku na všetkých webových stránkach, jednoducho nebude spomaľovať žiadnu z nich.

Používanie siete VPN na hranie hier

Jedna z najlepších sietí VPN na hranie hier vám môže poslúžiť na viacero účelov. Po prvé, zabudované bezpečnostné funkcie chránia vaše súkromné informácie a skrývajú vašu skutočnú IP adresu. Takto sa môžete vyhnúť útokom DDoS od pomstychtivých hráčov, ktorých ste práve porazili.

Čo je lepšie ExpressVPN alebo NordVPN?

Okrem toho sú niektoré populárne hry geograficky obmedzené a dostupné len v určitých regiónoch. Ak nie ste z danej krajiny, VPN môže zmeniť vašu virtuálnu polohu a prideliť vám novú IP adresu – vďaka nej môžete obísť obmedzenia založené na polohe a odblokovať hry z ktoréhokoľvek miesta na svete.

Používanie siete VPN môže tiež pozitívne ovplyvniť váš herný zážitok znížením oneskorenia. To je užitočné najmä pri hraní hier, ktoré sú časovo náročné a pri ktorých záleží na každej sekunde. Špičkoví poskytovatelia používajú moderné tunelovacie protokoly a poskytujú bleskové rýchlosti.

Ako nastaviť a používať VPN – úplný návod:

Aj keď nemáte žiadne znalosti o používaní VPN, sľubujem vám, že sa nemusíte ničoho báť. Nižšie nájdete nášho kompletného sprievodcu, ktorý ukazuje, ako si zaobstarať VPN, nastaviť ju vo svojom zariadení a začať používať.

Koľko stojí VPN mesačne v Spojenom kráľovstve?

1. Vyberte si správnu sieť VPN

Najprv si musíte vybrať poskytovateľa služieb VPN. V súčasnosti existuje pomerne veľa produktov, ktoré možno zaradiť do kategórie najlepších VPN. Avšak aj keď všetky šifrujú vašu prevádzku a menia vašu virtuálnu polohu, majú aj funkcie špecifické pre danú činnosť. Takže hlavná otázka znie – ktorý z nich je najvhodnejší pre vaše potreby?

V tomto prípade sa musíte jasne rozhodnúť, prečo potrebujete VPN. Je to streamovanie, torrenty, hranie hier alebo ochrana súkromia online?

Keď poznáte odpoveď, môžete si ľahko skontrolovať funkcie, rýchlosti, možnosti odblokovania a bezpečnostné opatrenia, ktoré ponúkajú siete VPN, a vybrať si tú, ktorá je pre vás najlepšia.

Ak napríklad potrebujete VPN na streamovanie, mala by mať veľkú flotilu serverov, vysokú rýchlosť a schopnosť odblokovať väčšinu populárnych streamovacích platforiem.

Ako získam najlepšiu ponuku VPN?

Ak je vaším cieľom zachovať úplné súkromie na internete pomocou siete VPN, hľadajte pokročilé šifrovanie, prísnu politiku zákazu zaznamenávania a prvotriedne bezpečnostné funkcie. Rovnaký spôsob výberu môžete použiť aj pri výbere VPN na hranie hier, torrenty a iné účely.

2. Zaplaťte si predplatné VPN a zaregistrujte sa

Po výbere poskytovateľa služieb VPN si budete musieť pred začatím používania služieb zakúpiť predplatné. Väčšina poskytovateľov ponúka viacero plánov podľa dĺžky trvania predplatného – 1-mesačné, 1-ročné alebo 2-ročné.

Ak chcete získať najlepšie ceny, odporúčame vám vybrať si najdlhšie predplatné. Zvyčajne dvojročné plány ponúkajú najväčšie úspory, takže môžete získať služby VPN najvyššej kvality bez toho, aby ste minuli majetok.

Aká je najlepšia VPN na trhu?

Po výbere plánu predplatného budete presmerovaní na pokladňu, kde si môžete vybrať spôsob platby. Vždy je možné platiť kreditnou kartou, napríklad VISA, Mastercard alebo American Express.

Niektorí poskytovatelia VPN však podporujú aj alternatívne spôsoby platby: PayPal, Google Pay, AmazonPay, UnionPay, WebMoney, GiroPay a ďalšie. Iní dokonca akceptujú aj kryptomeny, napríklad Bitcoin alebo Ethereum.

Profesionálny tip

NordVPN ponúka jeden z najväčších výberov platobných možností. Ak chcete zostať v úplnej anonymite, môžete za predplatné zaplatiť aj v hotovosti v maloobchodných predajniach Amazon alebo Walmart v USA, Kanade a ďalších krajinách.

Sú bezplatné siete VPN dobré?

Získajte NordVPN

Po dokončení platby sa musíte zaregistrovať. Tento proces si vyžaduje zadanie platnej e-mailovej adresy, ktorá sa použije aj pri prihlasovaní do vášho účtu VPN.

3. Stiahnite si aplikáciu VPN

Po dokončení procesu platby a registrácie si môžete stiahnuť aplikáciu VPN do svojho zariadenia.

Ak ju chcete používať v počítači Mac alebo Windows, stiahnite si špecializovanú aplikáciu z oficiálnej webovej stránky VPN. Ak ide o váš smartfón, použite obchod Google Play v systéme Android alebo obchod Apple App Store v systéme iOS.

Okrem toho majú niektorí poskytovatelia služieb VPN rozšírenia pre prehliadače Chrome, Firefox, Edge alebo Opera. Rozšírenie VPN si môžete stiahnuť aj z oficiálnej webovej stránky vybraného poskytovateľa.

Má zmysel platiť za VPN?

Po stiahnutí aplikácie VPN alebo pridaní rozšírenia jednoducho otvorte aplikáciu a prihláste sa zadaním e-mailovej adresy a hesla.

4. Nastavenie a začatie používania siete VPN

Predtým, ako začnete VPN používať, je dôležité skontrolovať, či parametre aplikácie zodpovedajú vašim potrebám. Tu teda nájdete návod na nastavenie siete VPN:

 • Vyberte tunelovací protokol. V súčasnosti je najrýchlejší a najbezpečnejší tunelovací protokol WireGuard. Vždy ho odporúčame používať, ak chcete dosiahnuť najlepšie rýchlosti a silné zabezpečenie. Ak to však nie je možné, môžete použiť aj OpenVPN. OpenVPN UDP poskytuje vyššie rýchlosti, zatiaľ čo variant TCP zabezpečuje lepšiu ochranu.
 • Skontrolujte šifrovanie. Väčšina sietí VPN štandardne používa 256-bitové šifrovanie AES. Hoci ide o priemyselný štandard a poskytuje prvotriedne zabezpečenie, niektorí poskytovatelia ponúkajú určité prispôsobenie. Môžete si napríklad vybrať medzi 128- a 256-bitovou verziou a režimami CBC alebo GCM, a ak je bezpečnosť vašou prioritou – AES-256-GCM je vynikajúcou voľbou.
Akú krajinu mám použiť pri používaní siete VPN?
 • Zapnite vypínač. Táto funkcia zastaví všetku internetovú prevádzku, ak pripojenie VPN vypadne aj na niekoľko sekúnd. Vaše údaje tak nikdy nebudú vystavené tretím stranám. Vďaka kill switch zostane vaša skutočná IP adresa vždy skrytá, čo je užitočné pri streamovaní obsahu s geografickým obmedzením.
 • Zvážte použitie rozdeleného tunelovania. Ak chcete používať zabezpečené pripojenie VPN len s konkrétnymi aplikáciami alebo webovými stránkami, mali by ste použiť funkciu rozdeleného tunelovania. Môžete napríklad nastaviť VPN na šifrovanie prevádzky pri prístupe k aplikáciám mobilného bankovníctva, ale pri prehliadaní si zachovať bežné internetové pripojenie.

Po dokončení nastavenia siete VPN ju môžete začať používať. Stačí vybrať server vo zvolenej lokalite a nadviazať spojenie. Potom vám bude pridelená nová IP adresa z danej krajiny a budete chránení silným šifrovaním.

Ak máte otázky, môžete si prečítať náš článok s podrobnejšími informáciami o tom, ako nastaviť VPN.

Ako efektívne používať VPN?

Jednoduché používanie služieb VPN – porovnanie:

NordVPNSurfsharkPureVPNAtlasVPN
Značka
PrehľadPreskúmanie NordVPNSurfshark VPN recenziaPreskúmanie PureVPNRecenzia Atlas VPN
Hodnotenie4.9★★★★★4.7★★★★★4.4★★★★☆4.6★★★★★
ServeryViac ako 5500 serverov v 60 krajináchViac ako 3200 serverov v 100 krajináchViac ako 6500 serverov v 78 krajináchViac ako 1000 serverov v 42 krajinách
PrihlasovanieŽiadne protokoly, dvakrát nezávisle auditované spoločnosťou PwCŽiadne protokoly, nezávisle kontrolované spoločnosťou Cure 53Žiadne protokoly, vždy zapnutý audit od spoločnosti KPMGŽiadne protokoly, nezávisle auditované spoločnosťou VerSprite (penetračné testovanie systému iOS)
Podporuje WireGuard✅, moderná varianta známa ako NordLynx
Súbežné pripojenia6Neobmedzené10Neobmedzené
StreamovanieNetflix, Hulu, BBC iPlayer, Disney+ a ďalšieNetflix, Disney+, Amazon Prime Video a ďalšieNetflix, BBC iPlayer, YouTubeNetflix, BBC iPlayer, YouTube
KompatibilitaWindows, Mac, Linux, Android, iOS, Chrome, FirefoxWindows, Mac, Linux, Android, iOS, Chrome, FirefoxWindows, macOS, Linux, Android, iOSWindows, Mac, Android, iOS, Android TV, Amazon Fire Stick
Najlepšie preStreamovanie, torrenty, bezpečnosťStreamovanie, torrenty, bezpečnosťStreamovanie, zabezpečenieStreamovanie, torrenty, bezpečnosť
Cena (najnižšia cena za mesiac)3,29 EUR/mesiac2,30 EUR/mesiac2,08 EUR/mesiac1,82 EUR/mesiac

Môžem používať VPN na akomkoľvek zariadení?

Bez ohľadu na to, aké zariadenie používate, s najväčšou pravdepodobnosťou ho budete môcť nastaviť pomocou siete VPN. Väčšina služieb VPN totiž ponúka špecializované aplikácie pre operačné systémy Windows, Mac, Linux, Android a iOS. Inými slovami, vami vybraná sieť VPN by mala dokonale fungovať na počítačoch aj mobilných zariadeniach.

Ako VPN funguje krok za krokom?

Okrem toho možno VPN vhodné pre viacero zariadení používať aj so streamovacími miniaplikáciami. To zahŕňa televízory so systémom Android, zariadenia Amazon Fire TV, Kodi, Roku a ďalšie.

Používanie siete VPN v počítači (Windows, Mac)

Zabezpečenie vašich online aktivít pomocou siete VPN v počítači je jednoduchý proces. Keď si vyberiete aplikáciu VPN pre Mac alebo VPN vhodnú pre Windows, tu je návod, ako ju začať používať:

 1. Stiahnite si spoľahlivú sieť VPN. Odporúčame NordVPN, ktorá sa veľmi ľahko používa v systéme Windows aj Mac.
 2. Nainštalujte si do počítača aplikáciu VPN.
 3. Pripojte sa k preferovanému serveru.
 4. To je všetko – teraz môžete začať bezpečne surfovať.

Používanie siete VPN v smartfóne

Je používanie siete VPN legálne?

Vďaka sieti VPN môžete byť pri prehliadaní na svojom smartfóne v bezpečí. Stačí si vybrať VPN kompatibilnú so zariadeniami so systémom Android alebo VPN pre iPhone a postupovať podľa týchto krokov:

 1. Stiahnite si sieť VPN, ktorá funguje s mobilnými zariadeniami. Ako najlepšiu voľbu odporúčame NordVPN.
 2. Nainštalujte si do smartfónu aplikáciu VPN.
 3. Pripojte sa k serveru vo zvolenom mieste.
 4. Voilà – surfujte na internete bezpečne aj na cestách.

Používanie siete VPN v zariadeniach na streamovanie

Sieť VPN možno používať aj na zariadeniach na streamovanie, hoci nastavenie sa líši v závislosti od zariadenia. Niektoré majú špecializované aplikácie, ktoré sa dajú stiahnuť z obchodov, zatiaľ čo iné vyžadujú sprostredkovateľské zariadenie, napríklad router.

Ako môžem používať VPN v prehliadači?
 1. Vyberte si sieť VPN, ktorá spolupracuje s vaším routerom. Odporúčame vám NordVPN.
 2. Nainštalujte sieť VPN a pripojte ju k smerovaču Wi-Fi.
 3. Pripojenie k ľubovoľnému serveru podľa vášho výberu
 4. Hotovo! Užívajte si súkromie a bezpečnosť, ktoré VPN prináša

Ak máte tendenciu používať veľa zariadení súčasne (alebo sa len chcete podeliť o predplatné s členmi rodiny), mali by ste zvážiť kúpu siete VPN, ktorá umožňuje viacero súčasných pripojení. Väčšinou ich dostanete päť, niektoré siete VPN (ako napríklad Surfshark) však počet súčasných pripojení vôbec neobmedzujú.

Existuje aj možnosť nainštalovať sieť VPN priamo do smerovača. Týmto spôsobom budú všetky zariadenia pripojené k smerovaču používať pripojenie VPN – dokonca aj tie, ktoré samy o sebe nepodporujú VPN. Niektoré routery VPN vám uľahčia proces inštalácie tým, že vám ponúkajú špecializovaný firmvér routera.

Niektorí poskytovatelia VPN vám pomôžu zlepšiť zážitok zo streamovania tým, že vám umožnia sledovať geograficky blokovaný obsah na inteligentných televízoroch a herných konzolách. To sa uskutočňuje pomocou služby SmartDNS.

Ako použiť sieť VPN?

Prečo musím používať VPN?

Zistiť, ako používať VPN, môže byť veľmi užitočné. Tu sú najčastejšie dôvody, prečo si zaobstarať túto službu:

 1. Bezpečnosť na internete. Ak pracujete na voľnej nohe alebo ste vášnivý cestovateľ, práca na letisku alebo v kaviarni môže byť súčasťou vašej každodennej rutiny. Verejná wifi je však väčšinou nešifrovaná, čo z nej robí skutočný poklad pre kyberzločincov, ktorí číhajú na krádež osobných údajov. Zabezpečená sieť VPN vás šifrovaním vašich údajov ochráni pred takýmito hrozbami.
 2. Odblokovanie webových stránok. Takže Omegle zablokoval vašu IP adresu alebo jednoducho nemôžete pristupovať k obvyklým platformám sociálnych médií, keď ste v práci. Našťastie vám VPN pomôže vyriešiť tieto problémy a odblokovať webové stránky tým, že vám poskytne inú IP adresu.
 3. Obchádzanie cenzúry. Nie je žiadnym tajomstvom, že krajiny ako Čína, Rusko a Egypt majú naozaj prísne zákony o cenzúre internetu. Týka sa to nielen ich obyvateľov, ale aj novinárov a cestujúcich. Vďaka zakrytým serverom (a niekedy aj proxy serveru Shadowsocks) dokážu niektoré služby VPN túto cenzúru obísť.
 4. Sledovanie geograficky blokovaného obsahu. Boli ste niekedy frustrovaní, že vo vašej knižnici Netflix chýbajú niektoré filmy alebo seriály dostupné v iných regiónoch sveta? Nemajte obavy – región Netflixu si môžete zmeniť pomocou siete VPN. Poskytnutím IP adresy z inej krajiny vám pomôže oklamať Netflix, Hulu alebo YouTube, aby si mysleli, že vaša prevádzka pochádza z inej krajiny.
Čo je VPN a ako ju používať?
 1. Bezpečný prístup k temnému a hlbokému webu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, prehliadanie temného a hlbokého webu z vás nerobí zločinca. Znamená to len, že pristupujete k obsahu, ktorý nie je dostupný v bežnom prehliadači. Stále je to však trochu riskantné a používanie siete VPN pre ďalšiu úroveň zabezpečenia znižuje vaše šance dostať sa do problémov.

Bezplatné a platené siete VPN

Vždy je dobré zapnúť vypínač. Takto sa váš internet vypne zakaždým, keď dôjde k prerušeniu pripojenia k serveru VPN. To môže ochrániť vašu online bezpečnosť pred náhodným únikom IP adresy.

Nájsť bezpečnú bezplatnú sieť VPN je samo o sebe umenie. Vidíte, že veľká časť bezplatných služieb VPN môže predstavovať hrozbu alebo dve. Napríklad stiahnutie bezplatného programu, o ktorom nič neviete, môže mať za následok únik vašich osobných údajov. V menej závažných prípadoch vás môžu jednoducho bombardovať otravnými (alebo priamo nebezpečnými) reklamami vždy, keď budete online.

Ako používať VPN?

Pozitívne je, že existuje niekoľko dôveryhodných značiek VPN, ktoré vám zabezpečia anonymitu zadarmo. AtlasVPN a ProtonVPN sú dobrými príkladmi, pretože veľkoryso ponúkajú neobmedzenú šírku pásma. Na odomknutie úplného zoznamu krajín a väčšiny špeciálnych funkcií si však budete musieť predplatiť platenú verziu.

Preto je najlepšie od začiatku používať prémiové siete VPN. Sú bohaté na funkcie a vhodné na mnohé prípady použitia VPN, napríklad na streamovanie, torrenty a bezpečnosť. Niektoré z nich majú dokonca bezplatné skúšobné verzie, ktoré môžete využiť na získanie špičkových služieb VPN zadarmo.

Musíte si pozrieť: 4 skutočné príklady použitia NordVPN

Ak vám všetky tieto technické informácie presahujú rozum, určite si pozrite toto video. Malo by vám pomôcť lepšie pochopiť, ako môže byť VPN užitočná v každodenných situáciách.

Záver

VPN je užitočný nástroj, ktorý vám pomôže zvýšiť bezpečnosť online, získať prístup k obsahu s geografickým obmedzením, bezpečne využívať torrenty a mnoho ďalšieho. Aj keď sa môže zdať, že budete potrebovať pokročilé IT znalosti, naučiť sa používať VPN a nastaviť ju vo svojom zariadení je celkom jednoduché.

Ako používať VPN

Špičkoví poskytovatelia služieb VPN ponúkajú užívateľsky prívetivé aplikácie, ktoré fungujú s väčšinou populárnych operačných systémov a veľmi ľahko sa používajú. Stačí si starostlivo vybrať VPN, ktorá vyhovuje vašim potrebám, stiahnuť si špecializovanú aplikáciu pre vaše zariadenie a pripojiť sa k serveru vo zvolenej lokalite.

Počas našich testov sa NordVPN najľahšie nastavovala a používala na mobilných zariadeniach, počítačoch a dokonca aj na zariadeniach na streamovanie. Taktiež je veľmi bohatá na funkcie a vhodná na všetky typy aktivít – vrátane torrentov, online bezpečnosti, streamovania a hrania hier. Ak si nie ste istí, ktorú VPN si vybrať, určite vám ju odporúčame.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov