Ako bezpečne používať torrenty v roku 2023

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Je torrentovanie legálne?

Áno, torrentovanie je úplne legálne – je to jednoducho spôsob prenosu a zdieľania súborov online. Ak však stiahnete súbor, ktorý je chránený autorskými právami, váš poskytovateľ internetových služieb vás môže varovať, obmedziť vaše pripojenie alebo upozorniť úrady. Pomocou siete VPN môžete svoju online aktivitu skryť pred poskytovateľom internetových služieb, takže nikto neuvidí, čo sťahujete. NordVPN je najbezpečnejšia P2P VPN, ktorá viditeľne neohrozuje rýchlosť torrentov.

Musím pri sťahovaní torrentov skryť svoju IP adresu?

Skrývanie IP adresy pri torrentovaní sa dôrazne odporúča. Takto ostatní používatelia neuvidia vašu polohu ani nebudú môcť vykonávať útoky DDoS. Okrem toho skrytie vašej IP adresy zabráni poskytovateľovi internetových služieb vidieť vaše online aktivity vrátane torrentov. Najlepší spôsob, ako skryť svoju IP adresu, je použiť sieť VPN.

Ochráni ma VPN pri torrentovaní?

VPN nielenže úplne skryje vašu polohu, vašu IP adresu a zašifruje vaše údaje, ale skutočne dobré služby sú vybavené aj celým radom bezpečnostných funkcií. Pomocou VPN sa môžete chrániť pred útokmi DDoS, otravnými vyskakovacími oknami a škodlivými torrentovými stránkami, takže je to najlepší spôsob, ako zostať počas torrentovania v bezpečí.

Môžu vás prichytiť pri torrentovaní, ak používate VPN?

Ak počas torrentovania používate sieť VPN, je prakticky nemožné, aby vás pri tom chytili. Vaša IP adresa je totiž úplne skrytá. Vaše osobné údaje budú zašifrované a ani váš vlastný poskytovateľ internetových služieb nebude môcť zistiť, že torrentujete.

Peer-to-peer (P2P) torrenty môžu byť riskantné. Od neúmyselného stiahnutia škodlivého softvéru až po náhodné stiahnutie materiálu chráneného autorskými právami, môžete riskovať infikovanie počítača vírusmi, obmedzenie pripojenia zo strany poskytovateľa internetových služieb alebo dokonca pokutu.

Kľúčom k bezpečnému torrentovaniu je anonymita a bezpečnosť a našťastie máme riešenie, ktoré pokrýva oboje – používanie spoľahlivej siete VPN. Dobrý nástroj zabezpečí bezpečnosť vašich údajov a skryje vašu online aktivitu, ako aj ponúkne ďalšie skvelé funkcie, ktoré vám pomôžu pri torrentovaní.

V tejto príručke vám vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako chrániť svoje údaje a zostať v anonymite počas torrentovania.

Stiahnutie torrentov je také jednoduché ako niekoľko kliknutí. Ak si však chcete byť istí, že sťahujete bezpečne, mali by ste používať aj sieť VPN. Tu nájdete návod na bezpečné používanie torrentov v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Potrebujete na bezpečný torrent VPN?

Ako bezpečne používať torrenty – podrobný sprievodca

Ukázali sme vám, ako sa v niekoľkých jednoduchých krokoch pripojiť k službe VPN a začať bezpečne prenášať torrenty. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o rôznych faktoroch, ktoré môžu zabezpečiť, že vaše torrentovanie bude bezpečné a skryté. Tu sa podrobnejšie pozrieme na niektoré faktory, ktoré treba zvážiť pri sťahovaní torrentov online.

1. Používajte dobrú sieť VPN

Pri takom množstve služieb, z ktorých si môžete vybrať, môže byť ťažké rozhodnúť sa, pre ktorú z nich sa rozhodnúť. Na bezpečné torrentovanie by ste si mali vybrať špičkovú VPN, ktorá je na torrentovanie prispôsobená a je spoľahlivá, rýchla a bezpečná.

Kde môžem bezpečne používať torrenty?

Pomocou prémiovej siete VPN sa budete môcť pripojiť k rýchlym serverom po celom svete. Takto môžete úplne skryť svoju IP adresu a dokonca dosiahnuť, aby to vyzeralo, že ste v úplne inej krajine.

Nájdete tu aj servery, ktoré sú optimalizované špeciálne pre torrenty, takže sú rýchle a bezpečné, aby sa vaše torrenty sťahovali čo najrýchlejšie. Takže až po vykonaní určitého prieskumu a výbere najvhodnejšieho nástroja si môžete nastaviť a nainštalovať sieť VPN.

Nanešťastie, torrentovanie môže byť rizikové z viacerých dôvodov, a to najmä preto, že poskytovateľ internetových služieb zistí vaše aktivity v oblasti torrentov a podnikne kroky, iní používatelia použijú vašu IP adresu na útoky typu doxxing a mnohé ďalšie.

Našťastie majú dobré siete VPN aj silné bezpečnostné funkcie, ktoré vás ochránia. Napríklad sieť NordVPN obsahuje nástroj CyberSec, ktorý blokuje malvér, pokusy o phishing, kybernetické útoky, ako je DDoS, a dokonca aj otravné vyskakovacie reklamy.

Môžete byť sledovaní počas torrentovania?

Nezabudnite, že keďže VPN skryje vašu skutočnú IP adresu, budete mať prístup na všetky torrentové stránky, dokonca aj na stránky, ktoré sú vo vašej krajine zakázané.

2. Vyberte si správnu stránku s torrentmi

Na internete je veľa stránok, ktoré ponúkajú torrenty na stiahnutie. Od špecializovaných stránok so zoznamom torrentov až po fóra a blogy – odkazy na torrenty nájdete na celom webe.

Pri každom sťahovaní čohokoľvek do počítača by ste si však mali byť istí, že zdroj je pravý, inak hrozí, že si stiahnete falošný súbor, niečo iné, ako ste chceli, alebo dokonca nebezpečný malvér.

Z týchto dôvodov je dôležité, aby ste torrenty sťahovali z dôveryhodných webových stránok. Najlepšie torrentové stránky majú často zavedené jasné systémy, ktoré vám ukážu, že torrent bol overený ako pravý. To znamená, že bude presne taký, ako sa uvádza, a bez akýchkoľvek zákerných prekvapení.

Aký je najbezpečnejší program na sťahovanie torrentov?

The Pirate Bay je jednou z najznámejších stránok s torrentmi na svete a ponúka obrovský výber torrentov na stiahnutie. The Pirate Bay má tiež praktické symboly pri každom torrente, takže môžete zistiť, či bol overený ako pravý.

Torrentové stránky, ktoré vyžadujú členstvo prostredníctvom registrácie, ako napríklad TorrentLeech, sú tiež skvelou voľbou. Zvyčajne overujú každý torrent na stránke, takže si môžete byť istí, že všetko, čo sťahujete, je bezpečné.

Ako rizikové je torrentovanie s VPN?

Je nepríjemné, že mnohé z najlepších torrentových lokalít s najviac overenými torrentmi sú blokované poskytovateľmi internetových služieb na celom svete. Jednoduchým riešením, ako to obísť, je však jednoduché používanie siete VPN. Potom môžete skryť svoju IP adresu a navštíviť ľubovoľnú stránku, nech ste kdekoľvek.

3. Vyberte si správneho klienta torrent

Na stiahnutie torrentu budete potrebovať aj špecifickú aplikáciu známu ako klient torrentu. Torrenty nemôžete jednoducho stiahnuť priamo do svojho počítača, pretože torrentové súbory sa v skutočnosti posielajú v mnohých malých častiach z mnohých rôznych miest. Klient torrentu spravuje všetky tieto “kúsky” a spája ich za vás, takže po dokončení sťahovania získate kompletný súbor.

Môže VPN skryť torrenty?

Na výber je veľa klientov torrentov a všetky majú rôzne vlastnosti, jednoduchosť používania a funkcie. V ideálnom prípade chcete klienta torrentov, ktorý nezaberie veľa miesta v zariadení, ľahko sa používa a má dobré funkcie vrátane zabezpečenia, ktoré by vám pomohli bezpečne prenášať torrenty.

Odporúčame nasledujúce torrentové klienty:

 • Vuze – Vuze je elegantný torrentový klient s najlepšie vyzerajúcim rozhraním zo všetkých klientov P2P. Ľahko sa používa, je intuitívny a má funkcie vrátane chatu, fóra, vzdialeného ovládania a podpory magnetových odkazov. Ak sa rozhodnete pre platenú verziu, získate dokonca ochranu pred vírusmi a žiadne reklamy.
Ako bezpečne používať torrenty v 5 jednoduchých krokoch
 • qBittorrent – qBittorrent je vynikajúci všestranný nástroj. Je jednoduchý na používanie a úplne bezplatný, bez reklám v aplikácii. Má tiež niekoľko skvelých funkcií vrátane vyhľadávača torrentov zabudovaného v aplikácii a bezpečných, šifrovaných prenosov.
 • BitTorrent – BitTorrent je ideálny pre ľudí, ktorí s torrentmi začínajú. Používa sa veľmi jednoducho a má niekoľko praktických funkcií, ako napríklad komentovanie, takže môžete vidieť, ako sa predchádzajúci používatelia dostali k určitým torrentom.
 • uTorrent – jeden z najznámejších a najobľúbenejších klientov torrentu, uTorrent je rýchly, ľahký a ľahko použiteľný s čistým a jednoduchým rozložením. V rámci klienta sa však budete musieť vyrovnať so zobrazovaním reklám.

4. Vyberte si správne torrenty

Takže máte nastavenú sieť VPN, stiahli ste si torrentového klienta a našli ste spoľahlivú stránku s torrentmi – teraz je čas stiahnuť nejaké torrenty. Ako sme už spomenuli, pri sťahovaní akéhokoľvek súboru z internetu musíte byť vždy opatrní. To platí najmä v prípade torrentov, pretože existuje mnoho kyberzločincov a hackerov, ktorí sa snažia zneužiť ľudí tým, že ich podvodom prinútia stiahnuť zlé torrenty.

Preto si musíte byť naozaj istí, že torrent, ktorý ste si vybrali, je legitímny a neobsahuje škodlivý softvér. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je sťahovať iba overené torrenty z veľkej, dobre známej torrentovej stránky, o ktorej viete, že jej môžete dôverovať.

Ako bezpečne prenášať torrenty pomocou siete VPN

Pozor by ste si mali dávať aj na torrenty a súbory na stiahnutie, ktoré sa zdajú byť podozrivé. Ak napríklad nájdete torrent na program alebo video, o ktorom viete, že ešte nebol vydaný, pravdepodobne ide o podvrh.

Podobne možno torrent tvrdí, že ide o vysokokvalitný HD súbor, ale skutočná veľkosť torrentu je veľmi malá – pravdepodobne ide o podvrh.

Pri sťahovaní súborov z internetu je zdravý rozum veľmi dôležitý. Ak sa stránka, z ktorej sťahujete, nezdá byť legitímna alebo torrent je príliš dobrý na to, aby bol pravdivý, radšej sa mu vyhnite, inak sa môže stať, že namiesto požadovaného súboru budete mať priečinok plný škodlivého softvéru.

Ako bezpečne používať torrenty - podrobný sprievodca

Dobrým spôsobom overenia torrentu je použitie siete VPN, ktorá má zabudované blokátory malvéru. Ten vás okamžite upozorní, ak ste v torrente náhodou stiahli malvér.

5. Získajte dobrý antivírusový softvér

V počítači by ste mali mať vždy nainštalovaný kvalitný antivírusový softvér, ktorý vás ochráni pred škodlivým softvérom, hackerskými útokmi a kybernetickými útokmi. To je ešte dôležitejšie, ak sa chystáte sťahovať torrenty, pretože otvárate svoje zariadenie iným pripojeniam – a niektoré z nich môžu mať zlé úmysly.

optimalizované špeciálne pre torrenty

Značky ako Norton a McAfee už roky vyrábajú špičkové antivírusové riešenia. Ak máte v zariadení nainštalovaný kvalitný antivírusový produkt, monitoruje a skenuje všetky súbory, ktoré sťahujete, a okamžite vás informuje, ak sa v nich nachádza škodlivý softvér. Dobrý antivírusový softvér zvyčajne odstráni alebo izoluje škodlivý softvér skôr, ako stihne napáchať škody, takže môžete bezpečne torrentovať.

Ako odoslať anonymný e-mail

Niektoré typy vírusov a škodlivého softvéru sa však dokážu prepašovať, preto by bolo dobré zdvojnásobiť ochranu inštaláciou siete VPN, ktorá má aj spoľahlivé bezpečnostné funkcie. Ak máte takýto nástroj, ktorý blokuje škodlivý softvér, ako aj nastavený antivírusový program, mali by ste byť pred zlými torrentmi dobre chránení.

Ako si vybrať dobrý súbor Torrent?

Najlepšie siete VPN na bezpečné prenášanie torrentov

 1. NordVPN – celkovo najlepšia VPN na bezpečné prenášanie torrentov
 2. Surfshark – všestranná VPN na bezpečné sledovanie torrentov
 3. IPVanish – jedna z najbezpečnejších sietí VPN pre torrenty

Ako nainštalovať sieť VPN do smerovača

Prečo je na bezpečné prenášanie torrentov potrebná sieť VPN?

Najlepšie siete VPN na bezpečné prenášanie torrentov

Je dôležité vedieť, ako bezpečne používať torrenty, pretože táto činnosť môže byť naozaj riskantná. Našťastie, s nainštalovanou a nastavenou sieťou VPN vo vašom zariadení budete chránení pred väčšinou, ak nie všetkými rizikami, ktoré sú spojené s torrentovaním súborov online.

Tu sú niektoré z hlavných výhod torrentovania pomocou VPN:

1. Vyhnite sa škrteniu zo strany poskytovateľa internetových služieb

Prečo je na bezpečné prenášanie torrentov potrebná sieť VPN?

Pri nechránenom internetovom pripojení bude všetko, čo robíte online, viditeľné pre poskytovateľa internetových služieb. Ak sa vášmu poskytovateľovi internetu nepáči torrentovanie veľkých súborov (ako je to v prípade mnohých poskytovateľov internetu), môže vaše pripojenie obmedziť. To znamená, že vaša rýchlosť a šírka pásma sa drasticky zníži.

Keď používate VPN, všetky vaše online aktivity, údaje a prenosy sú úplne skryté pred poskytovateľom internetových služieb. Preto nebude mať dôvod obmedzovať vaše pripojenie, ani keď sťahujete torrenty. Pomocou siete VPN môžete sťahovať torrenty bez toho, aby o tom váš poskytovateľ internetových služieb vedel.

2. Prístup k obmedzenému obsahu

Mnohí poskytovatelia internetových služieb blokujú prístup na známe stránky s torrentmi, rovnako ako mnohí zamestnávatelia, školy a vysoké školy. Ak chcete získať prístup na stránku s torrentmi, ale zistíte, že je zablokovaná, jednoduchým spôsobom, ako obísť akékoľvek obmedzenie obsahu, je jednoducho použiť VPN.

Aká je najlepšia VPN na sledovanie torrentov v roku 2023?

Siete VPN menia vašu IP adresu a skrývajú všetky vaše aktivity, takže nikto nemôže vidieť, čo robíte online. Môžete sa tiež pripojiť k úplne novému serveru v inej krajine – k takému, ktorý nemá žiadne obmedzenia.

3. Udržujte svoju IP adresu v bezpečí

Ak sťahujete torrenty do svojho počítača pomocou klienta torrentov, vaša poloha a IP adresa sa zobrazí každému, kto je pripojený k súboru torrentu. To vás otvára potenciálnym hackerským útokom, kybernetickým útokom a škodlivému softvéru.

Pomocou siete VPN si môžete zabezpečiť úplnú anonymitu pri torrentovaní. Skryje všetky vaše osobné údaje, zamaskuje vašu IP adresu a zašifruje vaše údaje, takže budete v bezpečí.

Môžem bezpečne používať torrenty pomocou bezplatnej siete VPN?

Nie, pomocou bezplatnej siete VPN nemôžete bezpečne prenášať torrenty. Bezplatné siete VPN sú dosť obmedzené nielen v možnostiach serverov, ale aj v bezpečnostných funkciách. S bezplatným poskytovateľom nezískate najlepšie šifrovanie údajov, najbezpečnejšie tunelovacie protokoly ani ďalšie bezpečnostné opatrenia, ako je napríklad spoľahlivý kill switch.

Môžem bezpečne používať torrenty pomocou bezplatnej siete VPN?

Okrem toho nedostanete špecializované servery pre pripojenie P2P alebo dostupné servery nebudú podporovať torrenty.

Ďalším problémom je, že bezplatní poskytovatelia VPN môžu zhromažďovať a predávať vaše údaje tretím stranám alebo na vás cieliť škodlivé reklamy, čo prináša ešte viac problémov pri pokuse o bezpečné prenášanie torrentov.

Alternatívou je bezplatná VPN – obmedzená bezplatná verzia plateného poskytovateľa predplatného. Niektoré z našich vyskúšaných a testovaných kvalitných možností freemium sú Atlas VPN a Proton VPN. Bezplatné verzie oboch týchto poskytovateľov ponúkajú bezpečnostné funkcie na pokrytie základov, obmedzené funkcie a výber serverov. Môžete s nimi však bezpečne torrentovať, aj keď rýchlosť pripojenia s bezplatným plánom bude sklamaním.

Na druhej strane, ak hľadáte skutočne bezpečný a príjemný zážitok z torrentov, mali by ste sa pozrieť na naše obľúbené prémiové siete VPN s bezplatnými skúšobnými verziami:

Je torrentovanie bezpečné s VPN?
 • NordVPN – toto je najlepšia a najbezpečnejšia VPN pre torrenty. Tento poskytovateľ ponúka 7-dňovú bezplatnú skúšobnú verziu pre nových používateľov Androidu, tiež je tu bezrizikové skúšobné obdobie s 30-dňovou zárukou vrátenia peňazí, takže túto VPN môžete testovať až na 6 zariadeniach súčasne.
 • Surfshark – univerzálna a bezpečná možnosť pre torrenty, táto VPN vám umožňuje neobmedzené súčasné pripojenie. Okrem toho má 7-dňovú bezplatnú skúšobnú verziu a 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, takže tohto poskytovateľa môžete bezpečne vyskúšať až na 37 dní.
 • IPVanish – ďalšia bezpečná sieť VPN na sledovanie torrentov, ktorá podporuje neobmedzené súčasné pripojenie. Pri výbere ročného alebo dvojročného predplatného môžete získať 30-dňovú záruku vrátenia peňazí bez rizika.

Ako nakonfigurovať sieť VPN na bezpečné prenášanie torrentov

Ak chcete mať pri torrentovaní čo najväčšiu istotu, mali by ste si nielen stiahnuť sieť VPN, ale aj zabezpečiť, aby bola správne nakonfigurovaná a chránila vás pred online hrozbami.

Môžete to urobiť tak, že najprv nainštalujete sieť VPN a potom prejdete do časti nastavení a uistíte sa, že sú aktivované všetky dôležité bezpečnostné nastavenia.

Ako nakonfigurovať sieť VPN na bezpečné prenášanie torrentov

Tu sú nastavenia, na ktoré si treba dať pozor:

 • Zapnite vypínač – niekedy je v predvolených nastaveniach vypnutý, preto ho zapnite.
 • Nastavenie najvyššieho šifrovania – Uistite sa, že je nástroj nastavený na 256-bitové šifrovanie AES, aby boli všetky vaše údaje čo najbezpečnejšie.
 • Používajte bezpečný protokol – ak chcete torrenty prenášať bezpečne, je najlepšie používať protokol WireGuard, a nie PPTP, ktorý je starší a nie je taký bezpečný.
 • Povolenie ochrany proti úniku – zapnite ochranu proti úniku IP aj DNS.
 • Využívanie rozdeleného tunelovania – časť vašej online prevádzky, napríklad torrenty, je šifrovaná pomocou siete VPN a ostatné stránky sú na vašej bežnej IP adrese. Je to užitočné, keď potrebujete, aby niektoré stránky zostali na vašej bežnej IP adrese, napríklad doručovacie služby a online bankovníctvo.

Aké sú nebezpečenstvá torrentov?

Torrenty sú skvelým spôsobom sťahovania potrebných súborov, ale nie sú bez rizika. S torrentmi je spojený celý rad nebezpečenstiev – od neúmyselného stiahnutia škodlivého softvéru až po otvorenie sa hackerom.

Pozrime sa na niektoré z hlavných rizík, ktoré môžu byť spojené so sťahovaním torrentov.

Najlepšie siete VPN pre torrenty v roku 2023
 • Malvér – torrentové súbory sú bohužiaľ plné malvéru. Kyberzločinci často používajú lákavé torrenty ako trójskeho koňa s malvérom nahratým do stiahnutého súboru. Stačí jedno nesprávne stiahnutie a vaše zariadenie môže byť infikované rôznymi druhmi nebezpečného malvéru vrátane spyvéru, vírusov a ransomvéru.
 • Problémy s autorskými právami – niektorí ľudia používajú torrenty aj na prenos materiálov chránených autorskými právami. Niekedy môže byť torrent nesprávne označený, a ak si náhodou stiahnete niečo, čo bolo technicky ukradnuté, môžete čeliť určitým problémom. Poskytovateľ internetových služieb by mohol vaše údaje prezradiť držiteľovi autorských práv, čo by mohlo viesť k pokutám, alebo ešte horšie, ak by vás uznali vinným z porušenia autorských práv.
 • Škrtenie – menej závažným, ale mimoriadne frustrujúcim dôsledkom torrentovania je, keď vám poskytovateľ internetu škrtí internetové pripojenie. Torrenty môžu mať často veľkú veľkosť súborov a ich sťahovanie zaberá veľkú šírku pásma. Ak si váš poskytovateľ internetu všimne, že používate torrenty, môže drasticky spomaliť rýchlosť vášho internetu a znížiť šírku pásma. To znamená, že vaše sťahovanie a prehliadanie bude veľmi pomalé.
 • Hackeri – keď sťahujete súbory torrent, vaša IP adresa je otvorená rôznym zdrojom, ktoré súbory zdieľajú. To znamená, že ste vystavení hackerom, ktorí môžu použiť všetky viditeľné informácie na vykonanie útokov ddos a ďalších.
 • Ochrana údajov – keďže vaše zariadenie je pri zdieľaní súborov a sťahovaní torrentov vystavené, znamená to, že vaše osobné informácie a údaje sú ľahko dostupné poskytovateľovi internetových služieb a ostatným používateľom.

Ak sa stanete obeťou niektorého z uvedených problémov, môže to mať vážny vplyv na váš život, a preto je dôležité vedieť, ako bezpečne používať torrenty. Našťastie VPN môže vyriešiť mnohé z týchto bezpečnostných problémov.

Umožňujú všetky siete VPN prenášanie torrentov?

Posledné slovo

Torrenty sú skvelým spôsobom rýchleho a efektívneho sťahovania súborov z internetu, len sa musíte uistiť, že to robíte bezpečne. Torrenty sťahujte len z renomovaných webových stránok, uistite sa, že skutočné torrenty, ktoré používate, sú legitímne, používajte dobrého klienta P2P, vyhýbajte sa materiálom chráneným autorskými právami a hlavne si zaobstarajte sieť VPN.

Aká je najlepšia VPN pre torrenty pre začiatočníkov?

S odporúčanou sieťou VPN vo vašom zariadení sa všetky riziká spojené s torrentovaním výrazne znížia. Budete úplne skrytí pred poskytovateľom internetových služieb, kyberzločincami a vlastníkmi autorských práv. Infikovanie vašich zariadení škodlivým softvérom bude zablokované a nebudete musieť znášať rušivé vyskakovacie reklamy.

Tieto nástroje sa ľahko používajú, majú dobrý pomer ceny a kvality a sú veľmi účinné. VPN vám tiež pomôže prihlásiť sa na stránky, ktoré môžu byť vo vašej lokalite blokované alebo geograficky obmedzené. Ak chcete torrentovať bezpečne, skryto pred poskytovateľom internetových služieb a optimalizovane s najlepšími rýchlosťami – potrebujete VPN.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov