Zakladateľ spoločnosti Tornado Cash v škandále s praním špinavých peňazí za 1,2 miliardy dolárov

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Súdny proces s Alexejom Percevom, popredným developerom spojeným so spoločnosťou Tornado Cash, ktorý sa má začať 26. marca v holandskom meste Hertogenbosch, ho stavia priamo do centra súdnej búrky, keďže čelí obvineniam z prania špinavých peňazí.

V trojstranovej obžalobe, ku ktorej má prístup DL News, sa uvádza, že Pertsev umožnil vypratie viac ako 1,2 miliardy dolárov v nezákonných finančných prostriedkoch.

Holandské právne orgány tvrdia, že Pertsev sa od svojho zatknutia v auguste 2022 systematicky podieľal na praktikách prania špinavých peňazí. Napriek tomu jeho obhajca Keith Cheng tvrdí, že obvinenia sú vágne a konkrétne nešpecifikujú činy, ktoré Pertsev údajne vykonal a ktoré by predstavovali trestný čin.

Škandál Tornado Cash: Pertsev je spájaný s praním špinavých peňazí v kryptografickom sektore

Obžaloba ponúka pohľad na stratégiu obžaloby, ktorá naznačuje, že Pertsev spolupracoval s ďalšími osobami na praní špinavých peňazí pomocou Tornado Cash, služby na miešanie kryptomien určenej na utajenie pôvodu transakcií.

Obžaloba poukázala na 36 konkrétnych transakcií, ktoré smerovali finančné prostriedky z decentralizovaných finančných platforiem do Tornado Cash, najmä vrátane značných transakcií s ethereom (ETH). Tie pochádzali od subjektov, ako je napríklad Ronin Bridge, ktorý bol v roku 2022 kompromitovaný pri lúpeži v hodnote 625 miliónov USD, pričom tento útok sa pripisuje severokórejskému kybernetickému syndikátu Lazarus.

Do narušenia bezpečnosti boli podobne zapletené aj ďalšie decentralizované platformy uvedené v obvineniach, ako napríklad Harmony a Nomad Bridge. Spojené štáty už predtým uvalili sankcie na Tornado Cash a obvinili ju z uľahčenia prania miliónov dolárov ukradnutých pri týchto incidentoch. Po zatknutí v Holandsku bol Pertsev takmer deväť mesiacov zadržiavaný a v súčasnosti je pod dohľadom GPS s prísnymi obmedzeniami cestovania.

Kritický súdny proces: Prípad Pertsev je pripravený ovplyvniť budúcnosť tvorcov kryptomien

Verdikt tohto súdneho procesu by mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre komunitu tvorcov kryptomien. Odsúdenie by mohlo vzbudiť všadeprítomný pocit opatrnosti medzi vývojármi a komunitou open-source softvéru, ktorí sa obávajú potenciálnej kontroly zo strany amerických regulačných orgánov v súvislosti s ich účasťou na projektoch, ktoré by mohli byť následne považované za podozrivé.

Právny boj proti Pertsevovi mnohí vo svete kryptomien vnímajú ako útok na samotnú podstatu vývoja softvéru.

Na jeho obranu sa zmobilizovalo široké spektrum podporovateľov vrátane významnej kryptomenovej burzy Coinbase, vývojára Etherea Prestona Van Loona a asociácie Blockchain so sídlom vo Washingtone. Obhajujú zásadu, že akt vytvárania softvéru by nemal automaticky zapojiť jednotlivca do prania špinavých peňazí alebo súvisiacich trestných činností. Tento postoj rezonuje s kritikou obhajoby, že obžaloba dostatočne neobjasňuje presnú povahu údajných Pertsevových nezákonných činností.

Hoci holandskí prokurátori uznávajú argument, že vývoj softvéru ako taký nie je trestne zodpovedný, zdá sa, že naznačujú, že prípad proti Pertsevovi by sa mohol odvíjať od preukázania priamej súvislosti medzi jeho vývojovými činnosťami a nezákonným praním špinavých peňazí.

Očakáva sa, že v priebehu súdneho konania dôjde k hĺbkovému preskúmaniu diferencovaného vzťahu medzi kódovacími postupmi, obvineniami z prania špinavých peňazí a právnou zodpovednosťou vo sfére kryptomien.

Súdny proces s Alexejom Percevom predstavuje kľúčový bod, ktorý by mohol v budúcnosti výrazne ovplyvniť trajektóriu vývoja kryptomien a ich regulačný rámec.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov