Vzostup etherea: vedúca revolúcia tokenizovaných aktív

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Digitálne finančné technológie majú významný transformačný potenciál. Technológia distribuovanej účtovnej knihy (DLT), ktorej najznámejším príkladom je blockchain, uľahčuje vydávanie digitálnych dlhopisov. Časom by sa tak mohla znížiť závislosť od sprostredkovateľov pri emisii, čím by sa zvýšila prevádzková efektívnosť a prípadne znížili náklady.

DLT navyše podporuje tokenizáciu hmotných aktív, čím potenciálne rozširuje dosah konkrétnych finančných nástrojov.

Rozmanitý ekosystém Etherea s inteligentnými zmluvami a decentralizovanými aplikáciami
Skúmanie ekosystému Ethereum: Inteligentné zmluvy a decentralizované aplikácie

Napriek tomu sa agentúra Moody's domnieva, že na aktualizáciu týchto výhod a dosiahnutie širšej akceptácie musia technológie založené na DLT riešiť rôzne výzvy. Medzi ne patrí absencia interoperability a štandardizácie medzi platformami DLT, nespoľahlivé možnosti digitálnej hotovosti, regulačné nejasnosti a technologické riziká.

V poslednom čase sa do bezodplatného blockchainu ponorilo množstvo inštitúcií prostredníctvom pilotných projektov a skutočných transakcií. Značná časť z nich prejavila záujem o Ethereum, pričom ich prilákal jeho komplexný ekosystém a rast aplikácií a sietí v posledných rokoch.
Ethereum ako transparentný verejný blockchain ponúka vývojárom základnú vrstvu na navrhovanie riešení na výmenu údajov a hodnôt v rôznych sieťach. Jeho prispôsobivý dizajn a pripravované aktualizácie, najmä tie, ktoré zvyšujú interoperabilitu, stavajú Ethereum do pozície obľúbenej platformy pre emisie digitálnych dlhopisov.

Emisia dlhopisov Európskej investičnej banky na Ethereu
Inštitucionálne využitie: Emisia dlhopisov Európskej investičnej banky na Ethereum

Napríklad inštitúcie ako Európska investičná banka využívajú Ethereum na emisie dlhopisov.

Najmä Ethereum bolo základom digitálneho zeleného dlhopisu vydaného Société Générale v roku 2023 v hodnote 10 miliónov EUR. V dlhodobom horizonte Moody's predpovedá rastúcu prepojenosť medzi verejnými blockchainovými sieťami, ako je Ethereum, a konvenčnou infraštruktúrou, čo posilní blockchainové aplikácie a podporí expanziu odvetvia.

V poslednom období prudko vzrástol trend tokenizácie aktív, keď sa hmotné aktíva, ako sú nehnuteľnosti alebo umelecké diela, konvertujú na digitálne tokeny pomocou DLT. Celková hodnota tokenizovaných hmotných aktív na verejných blockchainoch sa v priebehu roka prudko zvýšila z 1 miliardy USD na 2 miliardy USD, pričom väčšinu z nich hostilo Ethereum.

Hlavným problémom, ktorý brzdí rast tokenizácie, je absencia spoľahlivej digitálnej hotovosti, čo núti niektorých účastníkov trhu vyrovnávať transakcie externe alebo sa uchýliť k stablecoinom.

Stablecoiny, varianty kryptomien viazané na aktíva ako fiat meny, predstavujú formu digitálnej hotovosti. Ich neschopnosť konzistentne udržiavať viazanosť za volatilných podmienok však vyvoláva obavy.

Tieto obavy by mohli vyriešiť alternatívne riešenia, ako sú tokenizované bankové vklady a digitálne meny centrálnych bánk (CBDC). Agentúra Moody's očakáva pokrok v týchto oblastiach v roku 2024, hoci ich integrácia s verejnými blockchainmi zostáva neistá.

Vzostup tokenizácie aktív: Nehnuteľnosti a umenie premenené na digitálne tokeny na Ethereum
Tokenizácia hmotných aktív: Úloha Etherea pri náraste o 2 miliardy dolárov

Moody's v roku 2024 očakáva aj väčšiu právnu zrozumiteľnosť, keďže regulačné orgány vytvoria rámce pre vznikajúce digitálne aktíva a služby. Tempo sa však globálne líši. Regióny ako EÚ, Singapur a Spojené arabské emiráty by mohli prilákať viac investorov vďaka zvýšenej ochrane a novým licenčným štruktúram pre digitálne aktíva.

Naopak, USA sa pri formovaní prostredia digitálnych aktív budú pravdepodobne spoliehať na regulačné opatrenia, pričom komplexný rámec je stále v nedohľadne.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov