Vplyv dlhu USA na kryptomeny, ktorý mení pravidlá hry

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Kryptotrh s napätím očakáva verdikt americkej Komisie pre cenné papiere a burzy v súvislosti so žiadosťami o spotové bitcoinové ETF, ktorý je stanovený na tento týždeň. Toto očakávanie je pochopiteľné vzhľadom na to, že mnohí sa domnievajú, že ETF zameraný na samotný BTC, a nie na futures spojené s touto kryptomenou, by mohol nasmerovať miliardy od retailových aj inštitucionálnych investorov.

V nadväznosti na to je ďalšou významnou udalosťou na obzore štvrťročné oznámenie o refinancovaní (QRA) z dielne americkej ministerky financií Janet Yellenovej, ktoré je naplánované na 29. januára.
S tým, ako dlh a deficity po ére Covidovho obdobia narastajú, sa do zvýšenej pozornosti dostávajú špecifiká týkajúce sa trojmesačných výpožičných požiadaviek a rozsahu a dĺžky aukcií dlhopisov.

V auguste ministerstvo financií významným spôsobom naznačilo svoj zámer zvýšiť predaj prvýkrát za viac ako dva roky a predpokladalo ďalšie zvýšenie. K 1. novembru však odhalilo plán požičať si za tento štvrťrok 776 mld. dolárov, čo je výrazne nižšia suma, ako sa predpokladalo v predchádzajúcich prognózach, pričom túto zmenu pripísalo zníženému predaju desaťročných štátnych dlhopisov. Tento neočakávaný vývoj viedol k ústupu 10-ročných výnosov, resp. dlhodobých úrokových sadzieb, z prominentnej hranice 5 % a k ukončeniu roka na úrovni 3,86 %. Je základným princípom, že ceny dlhopisov a výnosy majú inverzný vzťah.

Americký 10-ročný dlhopis je všeobecne považovaný za jednu z najbezpečnejších investícií na svete, pričom jeho úroková sadzba slúži ako globálny referenčný bod. Pokles tejto tzv. bezrizikovej sadzby pravdepodobne podnietil chuť riskovať vo finančných sektoroch, čo podporilo dopyt po bitcoinoch aj akciách. (Zatiaľ čo špekulácie ETF podporovali tento nárast, priaznivé zmeny výnosov tento trend ešte posilnili).

Nadchádzajúce oznámenie však môže odhaliť vyššiu prognózu výpožičiek, než sa očakávalo, čo by mohlo predstavovať problém, naznačuje Quinn Thompson, vedúci oddelenia kapitálových trhov a rastu spoločnosti Maple Finance. Podľa CNN počas oznámenia 30. októbra ministerstvo financií predpokladalo na prvý štvrťrok výpožičky vo výške 816 miliárd USD, čo predstavuje rekord v tomto období.

“Blíži sa nadchádzajúci štvrťrok, ktorý má ministerstvo financií zverejniť 29. januára a ktorý by pre trhy nemal priniesť taký radostný výsledok ako v minulom štvrťroku,” napísal Thompson vo vydaní svojho bulletinu zo 7. januára. “Dlhodobé sadzby sú teraz o ~100 bázických bodov nižšie a Yellenová by to mala chcieť využiť tým, že ukončí splatnosť časti dlhu. To by malo byť pre UST protivetrom.”

Scenár vyššieho požičiavania v kombinácii so zvýšeným predajom 10-ročných dlhopisov by mohol pôsobiť na benchmarkový výnos smerom nahor, čo by mohlo zmierniť rast rizikovo orientovaných aktív.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov