Vodná energia v Etiópii priťahuje čínskych ťažiarov bitcoinov

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Etiópska štátna energetická spoločnosť nedávno uzavrela dohody s 21 firmami ťažiacimi bitcoiny, čo predstavuje významný krok v budovaní pozície africkej krajiny ako rozvíjajúceho sa centra pre ťažbu bitcoinov. Tieto strategické partnerstvá nielenže podčiarkujú nástup Etiópie ako globálneho hráča v sektore ťažby bitcoinov, ale sú aj predzvesťou sľubnej cesty na posilnenie jej devízových rezerv.

Podľa správy agentúry Bloomberg sa Nuo Xu, zakladateľ Čínskej asociácie pre digitálnu ťažbu, domnieva, že spolupráca Etiópie s ťažiarmi bitcoinov spolu so začatím prevádzky Veľkej etiópskej priehrady renesancie (GERD) je pripravená prilákať značný záujem čínskych ťažobných podnikov. Očakáva sa, že táto súhra faktorov zvýši status Etiópie ako preferovanej destinácie pre čínskych investorov, ktorí sledujú trh s kryptomenami.

V rámci diferencovaného pohľadu je pozoruhodné, že spomedzi 21 ťažiarov bitcoinov so zabezpečenými dohodami o dodávkach energie v Etiópii ich ohromujúca väčšina pochádza z Číny, pričom nečínske subjekty sú zastúpené len okrajovo.

Napriek tvrdeniam, ktoré naznačujú uprednostňovanie tvorby devíz pred environmentálnymi obavami, ktoré vyjadrujú protibitcoinoví klimatickí aktivisti, poznatky Nema Semreta, generálneho riaditeľa spoločnosti QRB Labs, naznačujú niečo iné. Semret potvrdzuje prísny regulačný rámec Etiópie, pričom zdôrazňuje prísny proces preverovania, ktorý vláda uskutočnila za posledné dva roky s cieľom zabezpečiť súlad v rámci rozvíjajúceho sa sektora kryptomien.

Aktívny postoj etiópskej vlády pod vedením premiéra Abiya Ahmeda sa prejavuje vo vydávaní smerníc zameraných na reguláciu kryptografických produktov vrátane ťažobných aktivít. Tento proaktívny prístup podčiarkuje odhodlanie Etiópie podporovať priaznivé regulačné prostredie a zároveň využívať potenciálne ekonomické výhody odvetvia kryptomien.

Pri pohľade do budúcnosti zostáva udržateľnosť ťažby bitcoinov v Etiópii predmetom špekulácií. Bohaté zdroje vodnej energie, ktoré umožňuje GERD, sú však prísľubom na zmiernenie obáv súvisiacich s vplyvom ťažby bitcoinov na životné prostredie, ktorá je často kritizovaná pre svoju závislosť od neobnoviteľných zdrojov energie.

Okrem toho výhodné geografické vlastnosti Etiópie, ako napríklad vysoká nadmorská výška jej hlavného mesta Addis Abeba, ktoré sa nachádza vo výške 2 400 metrov nad morom, ponúkajú priaznivé podmienky na ťažbu. To spolu s miernymi priemernými teplotami stavia Etiópiu do pozície silného súpera v globálnom prostredí ťažby bitcoinov, ktorý môže potenciálne konkurovať zavedeným centrám, ako je napríklad americký štát Texas.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov