Už len 3 týždne: Začína sa odpočítavanie 2024 Bitcoin Halving

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Netrpezlivo očakávaná udalosť polovičnej hodnoty Bitcoinu v roku 2024, ktorá je významným míľnikom v oblasti kryptomien, je na obzore a je naplánovaná na 19. apríla. Tento odhad je podložený výpočtom priemerného času blokovania za posledných 20 160 blokov, čo túto udalosť umiestňuje presne o tri týždne alebo 21 dní. Očakáva sa, že nadchádzajúce rozdelenie na polovicu sa uskutoční v bloku 840 000, čo pre Bitcoin znamená kľúčový moment. Stojí však za zmienku, že podľa niektorých trhových analytikov existuje možnosť, že skutočný dátum polovičenia by sa mohol mierne posunúť a potenciálne by k nemu mohlo dôjsť okolo 20. apríla, vzhľadom na prirodzenú variabilitu výpočtov času blokov.

Proces polovičenia Bitcoinu je základným mechanizmom siete Bitcoin, ktorý je navrhnutý tak, aby sa odmena za ťažbu nových blokov znížila na polovicu približne každé štyri roky alebo po každých 210 000 vyťažených blokoch. Pri tomto nadchádzajúcom halvingu sa odmena pre ťažiarov zníži zo 6,25 BTC na 3,125 BTC, čím protokol pokračuje v prístupe znižovania novej ponuky Bitcoinu, a tým presadzuje jeho digitálnu vzácnosť.

V očakávaní tejto udalosti sa baníci Bitcoinu po celom svete aktívne pripravovali na zmeny, ktoré táto udalosť prinesie. Výrazným trendom medzi baníkmi bola v posledných mesiacoch likvidácia ich bitcoinových holdingov, čo im umožnilo reinvestovať získané prostriedky do modernizácie ich ťažobnej infraštruktúry, aby zostali konkurencieschopní aj po ukončení ťažby.

Z historického hľadiska boli udalosti spojené s polovičnou ťažbou Bitcoinu pre investorov do BTC prínosom, predovšetkým preto, že zníženie ponuky má tendenciu časom zvyšovať cenu. Tento optimistický výhľad zdieľajú mnohí členovia komunity, pričom niektorí analytici predpovedajú pre Bitcoin ambiciózne cenové ciele, napríklad dosiahnutie 200 000 USD do konca roka 2025.

2024 Zníženie hodnoty Bitcoinu na polovicu by mohlo katapultovať hybnú silu ETF

Nedávno renomovaná maklérska spoločnosť Canaccord Genuity zverejnila správu, ktorá vrhá svetlo na pôsobivý 60 % nárast ceny Bitcoinu v prvom štvrťroku. Tento prudký nárast firma pripisuje viacerým faktorom vrátane spustenia spotových fondov obchodovaných na burze (ETF), očakávaní spojených s udalosťou polovičnej hodnoty a obnovenej chuti investorov na finančných trhoch riskovať.

Analytici spoločnosti Canaccord pod vedením Michaela Grahama naznačujú, že napriek neistej makroekonomickej klíme by nadchádzajúci halving mohol výrazne podporiť dynamiku bitcoinových ETF. V správe sa tiež konštatuje oživenie aktivity v rámci ekosystému kryptomien, ktorý sa odráža od miním zaznamenaných v roku 2023.
Spoločnosť Canaccord vyjadrila optimizmus po tom, ako Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v tomto štvrťroku schválila 11 amerických spotových Bitcoin ETF, pričom to považuje za pozitívny vývoj pre retailových investorov, ktorí sa snažia zahrnúť kryptomeny do svojich investičných portfólií prostredníctvom daňovo zvýhodnených účtov, ako sú IRA.

Okrem toho sa správa zaoberá slabšou výkonnosťou verejne obchodovaných ťažiarov Bitcoinu v porovnaní so samotným BTC v prvom štvrťroku, čo poukazuje na oddelenie od dynamiky cien kryptomeny. Toto zistenie viedlo k špekuláciám o budúcej ziskovosti týchto ťažiarov v dôsledku zníženia ceny o polovicu.

Spotové bitcoinové ETF, ako zdôraznila spoločnosť Canaccord, ponúkajú akciovým investorom novú cestu na získanie expozície voči Bitcoinu. Spoločnosť predpokladá, že ak sa potvrdia zákonitosti pozorované po predchádzajúcich udalostiach polovičného predaja, trh s kryptomenami by mohol po nadchádzajúcom polovičnom predaji vstúpiť do mimoriadne býčej fázy, čo by podporilo priaznivejšie prostredie pre rast a širšie prijatie Bitcoinu.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov