Trumpovo flip bitcoinu: Prekvapivý zvrat!

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Počas nedávneho vystúpenia v relácii “The Ingraham Angle” na Fox News v stredu bývalý americký prezident Donald Trump vyjadril výrazne ústretovejší postoj k Bitcoinu, čo naznačuje možný odklon od jeho predchádzajúceho kritického postoja. V súvislosti s otázkou hostiteľky Laury Ingrahamovej o jeho pohľade na čoraz populárnejšiu digitálnu menu Trump nielenže uznal vzostupnú trajektóriu prijímania BTC, ale tiež zdôraznil svoje trvalé uprednostňovanie amerického dolára.

Trumpov obrat v otázke Bitcoinu

Trumpova odpoveď, prednesená s určitou dávkou nuansy, uznala prudký nárast záujmu okolo Bitcoinu. “No, robí to veľa ľudí. Vždy som mal rád jednu menu, mohol by som ju nazvať menou. Mal som rád dolár. Ale robí to veľa ľudí.”

Ďalej uviedol

“A úprimne povedané, začalo to žiť vlastným životom, pravdepodobne budete musieť urobiť nejakú reguláciu, ako viete. Ale veľa ľudí to prijíma. A čoraz viac vidím, že ľudia chcú platiť [s] Bitcoinom. Vidíte niečo, čo je zaujímavé. Takže s tým môžem žiť tak či onak. Vždy sa mi páčila jedna naozaj silná vec. A tá sa volá dolár.”

Tento posun v rétorike je v ostrom kontraste s Trumpovým predchádzajúcim postojom k digitálnym menám. Počas svojho prezidentovania v roku 2019 ostro kritizoval BTC a iné kryptomeny, odmietal ich ako meny bez vnútornej hodnoty a odsudzoval ich volatilitu ako meny založené “na riedkom vzduchu”.

Okrem toho jeho administratíva aktívne vystupovala proti schvaľovaniu žiadostí o spotové bitcoinové ETF a snažila sa zakázať samoobslužné peňaženky, pričom sa odvolávala na obavy z možného zneužitia kryptomien na nezákonné účely.

Hoci presné motivácie, ktoré stáli za zmenou Trumpovho názoru, zostávajú nejasné, špekuluje sa, že kľúčovú úlohu mohol zohrať vplyv Viveka Ramaswamyho. Ramaswamyho propagačné úsilie, najmä pokiaľ ide o vnímané riziká spojené s digitálnymi menami centrálnych bánk (CBDC), mohlo ovplyvniť Trumpov pohľad.

V januári Trump verejne vyjadril svoj nesúhlas s vývojom CBDC, pričom zopakoval Ramaswamyho obavy týkajúce sa vládnych zásahov a ich dôsledkov pre osobné slobody a súkromie.

Reakcie komunity bitcoinov

Bitcoinová komunita na X reagovala na Trumpove poznámky zmesou skepticizmu a optimizmu. Perianne Boringová, zakladateľka a výkonná riaditeľka Komory digitálneho obchodu, vyzvala na jasnejšie a rozhodnejšie vyjadrenie podpory a kritizovala Trumpovu reakciu ako vyhýbavú:

Je to okľuková odpoveď. Nezabúdajme, že Trumpova administratíva zablokovala spotové aplikácie Bitcoin ETF A pokúsila sa zakázať samohostiteľné peňaženky!!! Trump musí poskytnúť JASNÉ vyhlásenie o podpore”.

Medzitým Robert J. Salvador, generálny riaditeľ spoločnosti DigiBuild, poznamenal na Trumpovo obmedzené chápanie Bitcoinu, pričom zdôraznil význam jeho angažovanosti v tejto téme. “Trump nerozumie Bitcoinu, nikdy mu nerozumel. Je však dobré, že republikánsky kandidát o tom hovorí,” poznamenal Salvador.

Tony Edward z Thinking Crypto Podcast a Joe Consorti, analytik spoločnosti The Bitcoin Layer, si všimli pozoruhodnú zmenu Trumpovho tónu a interpretovali ju ako uznanie stupňujúceho sa vplyvu BTC a jeho akceptácie hlavným prúdom.

“Toto je úplne iný tón, je mäkší, ako to, čo Donald Trump tweetoval o Bitcoine, keď bol prezidentom. Bitcoin prelamuje psychologické bariéry, ktoré prenikajú do spoločnosti, popkultúry a ďalších oblastí. Už ho nemožno ignorovať a vysmievať sa mu,” poznamenal Edward.

Consorti vyzdvihol Trumpovo uznanie Bitcoinu ako legitímnej meny a uviedol: “Trump nevníma Bitcoin a dolár ako protiklad, je mu to skôr ľahostajné. Má na to právo.”

V čase poslednej aktualizácie sa Bitcoin obchodoval na úrovni 50 967 USD.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov