Zatiaľ čo celkové aktíva Rhodium sa odhadujú na 100 až 500 miliónov dolárov, jeho dlhy sa pohybujú medzi 50 a 100 miliónmi dolárov.
Bitcoinová ťažobná spoločnosť Rhodium Enterprises zverejnila záväzky až do výšky 100 miliónov dolárov, keď podala dobrovoľný návrh na bankrot podľa kapitoly 11 na konkurznom súde Spojených štátov pre južný okres Texasu.
V návrhu, ktorý bol podaný 24. augusta, je uvedených šesť dcérskych spoločností: Rhodium Encore, Jordan HPC, Rhodium JV, Rhodium 2.0, Rhodium 10MW a Rhodium 30MW. Podľa dokumentu sa celkové aktíva spoločnosti odhadujú na 100 až 500 miliónov dolárov, zatiaľ čo jej dlhy sa pohybujú medzi 50 a 100 miliónmi dolárov.
Podanie návrhu na bankrot spoločnosti Rhodium prichádza po predchádzajúcich správach o finančných ťažkostiach v rámci spoločnosti. Predpokladá sa, že materská spoločnosť Rhodium Encore a Rhodium 2.0, Rhodium Enterprises, nesplácala v júli pôžičky vo výške 54 miliónov dolárov svojim veriteľom. V roku 2021 získala spoločnosť Rhodium 78 miliónov dolárov na pôžičky pre svoje dcérske spoločnosti.
Zrejme boli pred uplynutím lehoty predložené dva návrhy na reštrukturalizáciu dlhu, ale nesplácanie bolo spôsobené konfliktmi medzi stranami. Dobrovoľný bankrot podľa kapitoly 11 umožní spoločnosti reorganizovať svoje záväzky a zároveň pokračovať v bežnej prevádzke a vypracovať nový plán splácania.
Podobnú ochranu už hľadali aj iné Bitcoinové ťažobné spoločnosti. Napríklad spoločnosť Core Scientific podala žiadosť o bankrot podľa kapitoly 11 v decembri 2022, pričom ako dôvod uviedla rastúce náklady na energiu a klesajúcu hodnotu Bitcoinu. Spoločnosť sa z bankrotu dostala v prvej polovici roka 2024.
Rhodium je jedným z ťažiarov kryptomien, ktorí boli silno zasiahnutí posledným medvedím trhom. Konkurent Rio Platforms zažaloval spoločnosť Rhodium Enterprises v roku 2023, aby získal späť viac ako 26 miliónov dolárov nezaplatených poplatkov za používanie Bitcoinových ťažobných zariadení Whinstone od spoločnosti Riot.
Okrem toho, nedávna analýza spoločnosti JPMorgan tvrdí, že aprílové halvingové udalosti viedli k dramatickému poklesu ziskov ťažiarov Bitcoinu. Polovičné zníženie odmien za ťažbu Bitcoinu znížilo ziskové marže a finančné výsledky ťažiarov boli ďalej zhoršené rastúcimi nákladmi na elektrinu.