Tajná investícia čiernohorského premiéra do spoločnosti Terraform Labs spoločnosti Do Kwon

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Takmer týždeň po tom, čo spoločnosť Terraform Labs dosiahla urovnanie s Komisiou pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických (SEC), nové podrobnosti z aprílového súdneho dokumentu znovu rozprúdili ďalšiu kontroverziu okolo neúspešného kryptoprojektu.

SEC odhalila čiernohorského premiéra ako skorého investora do spoločnosti Terra

Správa čiernohorských médií Vijesti odhalila, že premiér Milojko Spajič, ktorý sa ujal funkcie v októbri 2023, investoval v apríli 2018 75 000 USD do spoločnosti Terraform Labs so sídlom v Singapure. Táto investícia bola použitá na nákup 750 000 tokenov Terra (LUNA).

Čiernohorský premiér Milojko Spajič investoval 75 000 USD do spoločnosti Terraform Labs

Podľa správy bol Spajič jedným z prvých investorov, pričom svoju investíciu uskutočnil len niekoľko dní pred oficiálnou registráciou spoločnosti Terraform Labs v Singapure 23. apríla 2018.

Zverejnenie pochádza zo súdneho dokumentu, ktorý predložila Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Pred odhalením týchto dokumentov čiernohorský premiér tvrdil, že do spoločnosti Terraform Labs nikdy osobne neinvestoval.

Namiesto toho tvrdil, že investíciu uskutočnila singapurská spoločnosť Das Capital SG, pre ktorú pracoval v rokoch 2017 až 2020. V súdnych dokumentoch SEC sa však Spajič uvádza ako jeden z prvých investorov, pričom sa uvádza zmluva zo 17. apríla 2018, na ktorej je uvedené jeho meno.

Spajič je jedným z pôvodných investorov do spoločnosti Terraform Labs

Terraform Labs’ 40-miliardový krach

Spoločnosť Terraform Labs vytvorila kryptomenové tokeny LUNA a TerraUSD (UST), ktoré kedysi dosiahli trhovú kapitalizáciu 2 miliardy USD. Krach tokenov v máji 2022 však vymazal z trhu s kryptomenami takmer 40 miliárd dolárov. Tento kolaps nielenže zdevastoval krypto ekosystém, ale viedol aj k pádu niekoľkých krypto hedžových fondov, ktoré tieto tokeny používali ako zábezpeku.

V apríli 2024 porota uznala spoločnosť Terraform Labs a jej spoluzakladateľa Do Kwona vinnými z podvodu na investoroch v občianskoprávnom konaní, ktoré začala Komisia pre cenné papiere a burzy. Kwon bol v marci 2023 zatknutý medzinárodnými orgánmi činnými v trestnom konaní po tom, ako sa niekoľko mesiacov vyhýbal dolapeniu.

Objavenie sa nových dokumentov, ktoré zakladajú priamu investičnú zmluvu medzi Spajičom a spoločnosťou Terraform Labs, by mohlo pre predsedu vlády predstavovať závažné problémy. Ten predtým nezverejnil svoju osobnú finančnú účasť na projekte, čo vyvoláva otázky o jeho transparentnosti a možnom konflikte záujmov.

Tieto zistenia pravdepodobne vyvolajú ďalšie skúmanie a diskusiu, a to tak v rámci Čiernej Hory, ako aj v širšej kryptografickej komunite. Keď vyjde najavo viac informácií, dôsledky pre Spajičovu politickú kariéru a prebiehajúce vyšetrovanie spoločnosti Terraform Labs sa môžu prehĺbiť.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov