Spoločnosť Mt. Gox konečne začne splácať bitcoiny v júli

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Mt. Gox, burza kryptomien, ktorá v roku 2014 prišla o 850 000 Bitcoinov, začne splácať svojim používateľom.

Od júla 2024 začne rehabilitačný správca burzy Mt. Gox spracovávať splátky v Bitcoinoch a Bitcoin Cash. Túto informáciu burza zverejnila 24. júna vo svojom oznámení.

Správca požiadal používateľov o trpezlivosť a uviedol, že poradie platieb bude závisieť od jednotlivých kryptomenových búrz:

“Splácanie začneme s burzami, ktoré dokončili požadovanú výmenu informácií a potvrdenie. Prosíme, aby ste chvíľu počkali, kým sa splátky uskutočnia.”

Spoločnosť Mt. Gox dlhuje približne 127 000 veriteľom bitcoiny v hodnote viac ako 9,4 miliardy USD. Títo veritelia čakajú na vrátenie svojich prostriedkov už viac ako 10 rokov po tom, ako burza v roku 2014 v dôsledku viacerých hackerských útokov skrachovala.

Prevod 9,6 miliardy dolárov v máji bol súčasťou splácania záväzkov spoločnosti Mt. Gox’

Plány spoločnosti Mt. Gox na splácanie boli v odvetví kryptomien pozorne sledované. Používatelia netrpezlivo očakávali návrat svojich stratených Bitcoinov už viac ako desať rokov.

Dňa 28. mája spoločnosť Mt. Gox presunula 141 686 BTC v hodnote 9,62 miliardy USD do novej peňaženky s názvom “1Jbez”. Tieto prostriedky boli presunuté z niekoľkých ďalších chladných peňaženiek spojených s Mt. Gox. Tento presun znamenal prvý onchain prevod prostriedkov z burzy za viac ako päť rokov.

Graf prevodu 141 686 BTC zo spoločnosti Mt. Gox 28. mája

Krátko po tomto prevode Nobuaki Kobajaši, správca pre ozdravenie burzy Mt. Gox, potvrdil, že konsolidácia je súčasťou plánov na splatenie záväzkov burzy. Neuviedol však, kedy sa splácanie začne. V oznámení z 28. mája Kobajaši uviedol:

“Rehabilitačný správca sa pripravuje na splácanie časti pohľadávok na rehabilitáciu kryptomien, na ktoré sú pridelené kryptomeny. Prosím, počkajte chvíľu, kým sa splátky uskutočnia.”

Kolízia Mt. Gox’2014 spôsobila pád BTC pod 500 USD

Mt. Gox bola jednou z prvých kryptomenových búrz, ktorá kedysi realizovala viac ako 70 % všetkých obchodov v ekosystéme blockchain.

V roku 2014 burza prestala fungovať po tom, čo narušenie bezpečnosti viedlo k strate viac ako 850 000 BTC v prostriedkoch používateľov, čo v dnešnej hodnote predstavuje viac ako 51,9 miliardy USD. V súčasnosti sa cena Bitcoinu pohybuje nad úrovňou 61 100 USD.

Vo februári 2014 klesla cena Bitcoinu na najnižšiu úroveň 420 USD krátko po tom, ako burza prestala fungovať. Podľa správ bola burza Mt Gox v rokoch 2011 až 2014 šesťkrát napadnutá hackermi.

Napriek nedávnemu oznámeniu správcu konkurznej podstaty by mohlo dôjsť k ďalším odkladom splácania. Najnovší termín bol stanovený na september 2023, teda mesiac pred tým, ako mala spoločnosť Mt. Gox pôvodne splatiť záväzky veriteľom do 31. októbra 2023.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov