Španielsko spúšťa pokusy so stablecoinmi s podporou eura

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Španielska fintech spoločnosť Monei začala pod dohľadom španielskej centrálnej banky skúšky stabilného meny EURM, ktorý je krytý eurom. Podľa oznámenia na internetovej stránke spoločnosti Monei z 29. januára sa v januári začal regulačný test v pieskovisku, do ktorého sa zapojili jednotliví používatelia s cieľom minimalizovať chyby.

Skúšobná prevádzka sa zameriava na hodnotenie transakčných možností EURM. Používatelia overia svoju totožnosť, nahrajú svoju peňaženku, vložia na svoj účet 10 EUR a vymenia ich za 10 EURM. Každý EURM je viazaný v pomere 1:1 k euru a bezpečne uložený v španielskych bankách, ako sú BBVA a Caixabank.

Generálny riaditeľ spoločnosti Monei Alex Saiz Verdaguer považuje túto skúšobnú verziu za kľúčový krok smerom ku komplexnej digitalizácii platieb. Očakáva, že stablecoin ponúkne bezpečnejší, programovateľnejší, ekonomickejší, demokratickejší a liberalizovanejší spôsob posielania peňazí.

Podľa oznámenia je cieľom EURM uľahčiť takmer okamžité transakcie medzi jednotlivcami s prístupom k mobilnému telefónu, pričom si bude účtovať iba “tisíciny eura za transakciu” vo forme poplatkov. Okrem toho infraštruktúra stablecoinu podporuje firemné možnosti vrátane mesačných alebo denných platieb zamestnancom a bonusov za produktivitu v reálnom čase na základe robotických pokynov.

Verdaguer tiež naznačil, že EURM sa potenciálne môže stať preferovanou technológiou Španielskej centrálnej banky, čo je v súlade s tým, že banka v roku 2022 spustí svoj veľkoobchodný program digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Španielsky program CBDC sa vyznačuje nezávislosťou od projektu digitálneho eura, ktorý sa v prípade realizácie vzťahuje na všetky ekonomiky eurozóny.

Okrem toho španielske ministerstvo hospodárstva a digitálnej transformácie oznámilo plány na implementáciu nariadenia Európskej únie o trhoch s kryptoaktívami šesť mesiacov pred stanoveným termínom, čo poukazuje na aktívny prístup Španielska k digitálnej transformácii vo finančnom sektore.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov