SEC schválila všetkých 11 spotových Bitcoin ETF – zmena hry pre investorov do kryptomien!

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov

Komisia pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických (SEC) schválila 11 spotových bitcoinových burzových fondov (ETF), čo predstavuje významný míľnik pre bitcoinové odvetvie. Tento krok otvára inštitucionálnym aj retailovým investorom možnosti podieľať sa na najväčšom digitálnom vzácnom aktíve na svete bez nutnosti priameho vlastníctva, čím sa Bitcoin odlišuje od ostatných altcoinov.

Spotový fond ETF na bitcoiny absolvuje dlho očakávaný debut

Medzi ETF, ktoré dostali zelenú, sú ponuky od etablovaných subjektov, ako sú BlackRock, Grayscale, Bitwise a Hashdex, ako aj ďalšie, vrátane ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie a Franklin Templeton. Tento rôznorodý súbor schválení odráža rastúcu akceptáciu a záujem o integráciu investícií do Bitcoinu na hlavných finančných trhoch.

Na rozdiel od predtým schválených ETF na termínované obchody s Bitcoinom tieto ETF na spotový Bitcoin držia skutočné digitálne aktívum namiesto derivátových kontraktov s ním spojených. Tento strategický krok sa považuje za reakciu na vyvíjajúce sa prostredie a poskytuje investorom priamejšiu a regulovanejšiu cestu prístupu na trh s digitálnymi aktívami.

Kľúčové rozhodnutia súdu prinútili SEC zmeniť svoj postoj

Rozhodnutie SEC nasleduje po významnom súdnom rozhodnutí z augusta 2023, ktoré zrušilo zamietnutie žiadosti spoločnosti Grayscale o premenu jej fondu Grayscale Bitcoin Trust na spotový fond ETF Bitcoin. Ako naznačil Gary Gensler, predseda SEC, tento právny precedens zohral kľúčovú úlohu v tom, že prinútil SEC prehodnotiť svoj postoj k Spot Bitcoin ETF.

SEC nedávno hlasovala o schválení Bitcoin ETF, pričom Gary Gensler hlasoval za schválenie. Vplyvný postoj Genslera ako predsedu SEC signalizuje potenciálne zmeny v predpisoch o investovaní do kryptomien.

Investori sa teraz môžu tešiť na pohodlnejší prístup k pohybom cien Bitcoinu prostredníctvom akcií ETF, čím sa odstráni potreba priameho vlastníctva alebo obavy z vlastnej úschovy. To je pripravené prilákať rôznorodé spektrum investorov, od inštitucionálnych hráčov až po retailových klientov, a umožniť im účasť na trhu s digitálnymi aktívami prostredníctvom bežných maklérskych účtov.

Proces schvaľovania ETF zahŕňal dôkladné preskúmanie žiadostí od rôznych spoločností, pričom každá z nich zverejnila svoje príslušné poplatky za správu Bitcoin ETF. Najmä spoločnosť BlackRock, najväčší svetový správca aktív, má v úmysle uplatňovať poplatok vo výške 0,2 %, kým fond nenakumuluje aktíva pod správou (AUM) vo výške 5 miliárd USD. V tesnom závese nasledujú spoločnosti Bitwise a Ark 21Shares, ktoré navrhujú poplatky vo výške 0,24 %, resp. 0,25 %. Spoločnosť Grayscale má v súčasnosti najvyššiu sadzbu poplatkov vo výške 1,5 %.

Začiatok obchodných činností

Po prekonaní regulačnej prekážky sa pozornosť teraz presúva na začatie obchodovania s týmito ETF. Analytici predpovedajú výrazný prílev do spotových Bitcoin ETF, pričom odhady sa pohybujú od 2,4 miliardy USD v prvom štvrťroku 2024 až po potenciálny prílev 14 miliárd USD v prvom roku.

Zelená pre Spot Bitcoin ETF predstavuje dlho očakávaný úspech pre bitcoinové odvetvie, ktorý prináša novú legitímnosť a lepšiu dostupnosť trhu. Zavedením týchto ETF do amerického finančného prostredia nastáva kľúčový bod v integrácii digitálnych aktív do bežných investičných portfólií. Investori a nadšenci tohto odvetvia budú pozorne sledovať dôsledky týchto pokrokov na širší ekosystém digitálnych aktív.

Začiatočník

Sprievodca kryptomenami pre začiatočníkov

Stredne

Stredne pokročilý sprievodca kryptomenami

Expert

Správy o kryptomenách pre expertov